Jump to content

Αλγη Σε 5 Μηνο Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους. Αυτόν τον καιρό με έχετε βοηθήσει κατά πολύ σε ότι ψάχνω να μάθω και να βελτιώσω το ενυδρείο μου. Θα ήθελα να σας πω πως πλέον έκανα τα εξής και να μου πείτε τι να κάνω με την καφέ επιφανειακή αλγη που έχω στην ανουμπια κυρίως. Το ενυδρείο τρέχει από 1 Ιανουαρίου και πριν 3 μέρες έβαλα καινούριο φωτισμό λόγω έκλειψης του προηγούμενου. Πήρα εξωτερικό φωτιστικό με 2 10000Κ και ύστερα από συζητήσεις και διάβασμα μου σύστησαν τα παιδιά από εδώ μέσα να βάλω καλύτερα μια 6500Κ και μια 4000Κ για τα φυτά. Προς το παρόν μέχρι να ανοίξει η αγορά μιας και έφυγα έβγαλα την μια 10000 και φωτίζει με την μια μόνο προγραμματισμένα 4-5 ώρες. Τα μολύ και πλατύ που έχω συν το ancistrous βοηθούν στην καταπολέμηση και μιας και δεν έχω σταθερό σύστημα co2 ξεκίνησα με 1ml excel κάθε μέρα. Τα φιλτρα έχουν βιολογικό και μηχανικό - σε κάνα μήνα παίρνω εξωτερικό και επίσης θέλω να μου πείτε πως γίνεται η αλλαγή από τα βακτήρια- βάζω ταμπλέτες μια φορά την εβδομάδα. Τα νιτρικά είναι πάντα κάτω από 10 η αμμωνία 0 το ph εχθές ήταν 8 και η σκληρότητα κοντά στο 15. Το χαλίκι είναι μέτριο - άκουαλιτης - μια ρίζα φυσική. Τώρα, πως μπορώ να το ισορροπήσω; Τι φταίε; Το νεοσύστατο ενυδρείο; Προσέχω γενικά με όλα. Και οι αλλαγές είναι κοντά στο 30/ την εβδομάδα. Λίτρα 43 καθαρά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Πληροφορίες και φωτο θα βρείτε σε παλαιότερη ανάρτηση στο γενικά περί γλυκού νερού με τίτλο 44 ltr καθαρά και συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστος ανεστη.

Η καφε αλγη θα φυγει μονη της,δεν ειναι κατι το ανησυχητικο.Μπορεις να διαβσεις για την αλγη εδω

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη είναι φυσιολογική σε νέα ενυδρεία θα φύγει θα ξανάρθει, γενικά θα συναντήσεις αλγες στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και Χρηστος Ανεστη.

Τα ph γιατι σου ειναι τοσο ψηλα?

Το νερο του δικτυου σου τι ph εχει?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Καθησυχάζουν! Αγαπητέ Γιώργο Μάριε δεν έχω μετρήσει. Θα το δω μόλις επιστρέψω. Πριν μια εβδομάδα το ph ήταν 7.2 τώρα γιατί ανέβηκε. Ίσως μικρότερη δόση αντίχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλωριο δεν παιζει κανενα ρολο στο ph,ισως εχεις κατι ασβεστολυθικο μεσα στο ενυδρειο σου και στο ανεβαζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ασβεστόλιθο; Χμ.. Δεν ξέρω. Λες να είναι ο άκουαλιτης που έχω για χαλίκι; Δεν το έπλυνά όταν το έβαλα στην αρχή. Ούτε την ρίζα. Λες; Πλάκα θα έχει!

Link to comment
Share on other sites

Ασβεστολυθικο δεν ξερω αν ειναι,βγαλε λιγο απο μεσα,αστο να στεγνωσει και ριξε πανω λιγο ακουφορτε,αν αφρισει τοτε ειναι ασβεστολυθικο και ανεβαζει τις σκληροτητες.

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά είναι έτσι τότε πως το διορθώνουμε; Υποτίθεται ότι είναι πολύ καλό. Είναι της hobby το aqualit. Γυρίζω παρασκευή πρωί και θα το τσεκάρω. Ευχαριστώ προς το παρόν. Έχε το νου σου για καμία απάντηση σε παρακαλώ. Να δω. Θα πάρω και 2 λάμπες. 4000 και μια 6500. Και να δούμε. Γενικά ξέρω ότι Καλαμαριά έχουμε σκληρό νερό. Θα μετρήσω το νερό της βρύσης κατευθείαν με το τεστ. Η σκληρότητα παλεύεται;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ασβεστολυθικο τοτε οτι και αν κανεις η σκληροτητα θα ανεβαινει παλι.Αν ομως εχεις ψαρια που θελουν σκληρο νερο δεν εχεις προβλημα,αν ομως εχεις ψαρια μαλακου νερου τοτε εχεις θεμα και θα πρεπει να αλλαξεις βυθο.Θυμησε μου λιγο τι ψαρια εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χμ. Οκ. Το κατάλαβα. Έχω πλατύ και μολύ και ένα ancistrous. Βυθό λίγο δύσκολο δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις ζωοτοκα δεν εχεις προβλημα,με τον ancistrus μπορει να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Α! Πάλι καλά. έχει απαιτήσεις σε χαμηλότερη σκληρότητα έτσι. Προς το παρόν όλα είναι οκ. Λείπω βέβαια μέρες και θέλω να δω τι θα έχει γίνει. Συνήθως πόσο καιρό κάνει να φύγει αυτή η αλγη; Πως Ρίχνουμε την σκληρότητα; Υπάρχει τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...