Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Μετά από πολλά χρόνια χρειάζομαι πάλι τη βοήθειά σας.

Εδώ και 1,5 χρόνο έχω ένα redcup σε ένα ενυδρείο 40 λτ. Όλα πήγαιναν μία χαρά μέχρι που παρατήρησα αλλαγή στη συμπεριφορά του (όχι στην όρεξή του). Αρχικά πίστευα ότι έχει μεγαλώσει και δεν του είναι αρκετά τα 40λτ (πράγμα που ισχύει) αλλά μετά παρατήρησα ότι όλο το "σκουφάκι" του έχει μεγαλώσει πάρα πολύ και σχεδόν σκεπάζει τα μάτια του. Πέρα από αυτό είδα τη δεξιά πλευρά από το "σκουφάκι" να κρέμεται και να έχει κάτι σαν πληγή (βλ φωτό). 'Έχω κάνει αλλαγή νερού (τη συγκεκριμένη ρουτίνα όπως πάνα).

Σε κάθε αλλαγή νερού, βάζω και αλάτι και ectozon. Οι μετρήσεις είναι normal.

Έχετε κάποια ιδέα? Μπορεί να είναι κάποια μόλυνση. Έχετε να προτείνετε κάποιο φάρμακο?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Κώστας. :bigemo_harabe_net-111: :umm:

post-194-0-06003800-1368210207_thumb.jpg

post-194-0-54836000-1368210224_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δεν είναι καθόλου καθαρές πράγμα που δυσκολεύει την αναγνώριση!

Συμπλήρωσε αν θέλεις την φόρμα διάγνωσης και προσπάθησε να βάλεις πιο καθαρές φωτογραφίες!

Το σκουφάκι πάντως έχει μεγαλώσει πάρα πολύ πράγμα που θα επιφέρει προβλήματα στο ψάρι!

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Η δεξιά πλευρά από το κόκκινο "σκουφάκι" κρέμεται και να έχει κάτι σαν πληγή.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 40
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εσωτερικό 380λ/ω (siporax + αστεράκια)
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1,5 χρόνια
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1
- Ρουτίνες Τάϊσμα 1/ημέρα , προετοιμασία νερού αλλαγής ΝΑΙ, αλλαγές νερού κάθε 15 ημέρες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: <=6,0
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 1
- Θερμοκρασία: 20
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: ΝΑΙ
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Oranda RedCap
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα Κανονικά , χρωματισμός ψαριού Εκτός του προβλήματος Κανονικά , όρεξη κανονική , αναπνοή κανονική , κινητικότητα ελαττωμένη του αρέσει να ακουμπάει στο φυτό )
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Καμία (Νέο Ενυδρείο)

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Από σήμερα Omnipur
-Δοσολογία: 1 / εβδομάδα
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

post-194-0-35139500-1368291655_thumb.jpg

post-194-0-90531600-1368291670_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος στην ασθενεια στα αυτο αγγλικα λεγεται tumor την ελληνικη ονομασια δεν την θυμαμαι ειναι κατι σαν καρκκινος που οσο παει και φουσκωνει που σε μερικες περιπτωσεις το ψαρι το αποβαλει μονο του η αλλιως θελει χειρουργικη επεμβαση ..για δες αυτο

και αυτο

Link to comment
Share on other sites

AngelinA καλημέρα και ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.

Μετά από 4 ημέρες με omnipur έχει αρχίσει να κοκκινίζει και πάλι και το βλέπω λόγο καλύτερα. Παρόλα αυτά, δεν νομίζω να επανέλθει στην κανονική του μορφή (όσων αφορά στο σχήμα και το μέγεθος) .

Η ιδέα της αφαίρεσης είχε περάσει από το μυαλό μου, αλλά τη θεωρούσα απίθανη. Μετά το πρώτο βίντεο έχω αρχίσει να το σκέφτομαι. Η διαδικασία που περιγράφει – εάν κατάλαβα καλά – φαίνεται πολύ απλή. Ένα άλλο βιντεάκι περιγράφει μία παρόμοια διαδικασία με αναισθητικό , σωληνάκι με αέρα στο στόμα κλπ.

Έχεις – ή κάποιος άλλος – άποψη για το πώς θα μπορούσε να γίνει?

:bigemo_harabe_net-61:

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εισαι εμπειρος για να κανεις κατι τετοιο και φυσικα το ψαρι να ειναι ναρκωμενο υπαρχουν και φαρμακα για το ναρκωσεις και οποσδιποτε για μετα την την αφαιρεση αντιβιωτικα και καθαριστικα αλλα εγω θα σου προτεινα να το αφησεις για λιγο καιρο να δεις αμα θα το αποβαλει μονο του οπως αυτο εδω το ψαρακι πριν πως ηταν

και μετα την αποβολη (μονο το αιμα φενεται στο νερο)

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κανενα νεο απο το ψαρακι?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν πάει καθόλου καλά. :bigemo_harabe_net-99:

Ο όγκος έχει τριπλασιαστεί. Πλέον δεν έχει όρεξη και είναι συνέχεια κάτω. Νομίζω πως είναι θέμα ημερών να μας αφήσει. Μετά από μία εβδομάδα με omnipur έκανα μία αλλαγή νερού έβαλα και άνθρακα και δεν συνέχισα τη θεραπεία. Σύμφωνα με την εξέλιξή του, το θεώρησα άσκοπο. Κρίμα......
Ευχαριστώ, για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

κριμα το ψαρακι..αφου εχει φτασει σε αυτο το σταδιο καλα εκανες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά ο φιλαράκος μας έφυγε. Πρώτη μας φορά με αυτό το είδος. Ψαράκια με φοβερό χαρακτήρα , πολύ κοινωνικά – αξιαγάπητα . Θα ξανασυναντηθούμε σίγουρα.

:rip_1: RIP our little friend

Link to comment
Share on other sites

λυπαμε πολυ..! :( εμενα ο μονομαχος μου ειναι γερικος και τωρα τελευταια κανει κατι κολπα δεν νομιζω να το βγαλει το καλοκαιρι..!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...