Jump to content

Σύστημα Ανατολής-Δύσης


Recommended Posts

Έχουμε καμιά εξέλιξη σε αυτό το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά πήρα την πρωτοβουλία και εγκατέστησα αυτό http://current-usa.com/accessories/dual-ramp-timer/

Μου ήρθε μέα σε μια εβδομάδα από Αμερική !!!!

Το εγκατέστησα στην φάσα που είχα φτιάξει για τον STC 1000 στην πρόσοψη του ενυδρείου και το σύνδεσα προς το παρόν με μια λεντομπάρα που ήδη είχα βάλει στο πίσω καπάκι του RIO.

To γκατζετάκι είναι πάρα πολύ μικρό και λεπτό. Θα δοκιμάσω να τραβήξω video την ώρα που κλείνει σταδιακά το φως.

Αυτό έχει δύο κανάλια. Στο ένα κανάλι θα μπουν δύο σειρές λευκά led και στο άλλο κανάλι θα συνδεθεί μια σειρά μπλε led για moon light.

6D12E3CA-CBED-40E4-91B1-C036C4B72155_zps

BBF0F344-A216-4CF5-A0A1-C3EC2CFED02E_zps

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ.......εμένα στο δικό μου ενυδρειο, μ' αρεσει να νυχτώνει απότομα. Μέρα.....ξαφνικά, μπαααααμ.....νύχτα!

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ.......εμένα στο δικό μου ενυδρειο, μ' αρεσει να νυχτώνει απότομα. Μέρα.....ξαφνικά, μπαααααμ.....νύχτα!

Ναι κάπου άκουσα ότι έτσι γίνεται στη Αφρική :):)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανει και σε σκετες λεντοταινιες?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανει και σε σκετες λεντοταινιες?

Ναι σε σκέτες το έχω και εγώ. Αρκεί η λεντοταινία να μην είναι dimmable.

Link to comment
Share on other sites

Πως το βλεπεις καλο?

Φαίνεται καλό αλλά θα σου πω αύριο Δημήτρη. Έχω βάλει τώρα την κάμερα να γράφει για να έχουμε ντοκουμέντα :)

Link to comment
Share on other sites

Πως τον εχεις το γενικο φωτισμο?

Πχ. ειναι ειδη αναμενα τα λεντ, κλεινουν τα φωτα του ενυδρειου, μενουν τα λεντ και μετα κανει αυτη τη προσομιωση?

Link to comment
Share on other sites

Ανατολή :Τα led ανάβουν σταδιακά μέσα σε 15 λεπτά . Όταν φθάσουν στο 100% ανάβουν και τα κύρια φώτα του ενυδρείου .

Δύση: Τα κύρια φώτα σβήνουν και μετά από λίγο σβήνουν σταδιακά και τα led.

Σε λίγο θα σου πω λεπτομέρειες μόλις το δω να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη καταρχας καλοριζικο το εργαλειο σου και απο εδω.

Θα ηθελα να προσθεσω οτι οτι και να παρεις σε led να φερνουν κοντα στο φασμα με της υπαρχουσες λαμπες που εχεις.Υπαρχουν διαφορες ledoταινιες που βγαζουν διαφορετικα χρωματα οταν λεμε λευκη'' και δεν εννοω την rgb.Oποτε παιζεις με το χρωμα και παιζεις με το αναμμα στο ποσο ενταση να δωσεις για να τα φερεις κοντα στο φασμα τους.

Οσο για αυτο που ειπες δεν πρεπει να ειναι dimmable εδω θα διαφωνισω κατα την γνωμη μου.Το μηχανιμα αυτο στελνει στελνει παλμους οπως και καθε μηχανιμα dimmable για led οποτε χρειαζεσαι dimmable led για να εχεις το κεφαλακι σου ήσυχο μην την δεις καμμενη

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δουλεύει πάρα πολύ ωραία. Έχει ένα πολύ όμορφο ομαλό σβήσιμο μέχρι το πλήρες σκοτάδι ή ανάλογα με τις ρυθμίσεις που θέλεις.

Ελπίζω οι δίσκοι μου να εκτιμήσουν αυτό που κάνω :) :)

Μόλις ετοιμάσω το video θα το ανεβάσω αλλά όχι απόψε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλοριζικο!την εκανες την κινηση τελικα γιατι εγω ημουν διστακτικος στο να το παραγγειλω.Δοκιμασα μια μπλε λεντοταινια για αρχη πριν παρω καποιο μηχανηματακι και οι αφρικανες τα ειδαν ολα κωλυομενα!Δεν ηξεραν που πηγαιναν.Αναμενω το βιντεακι

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το video.

Για λόγους εξοικονόμησης χρόνου έχω διπλασιάσει την ταχύτητα αναπαραγωγής (time laps).

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχω συνδέσει ένα led bar 15 W που είχα. Ψάχνω για κάτι καλύτερο αλλά φαίνεται οι αδιάβροχες led μπάρες στα μαγαζιά δεν είναι και πολύ δημοφιλείς. Δεν βρίσκω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη,μια χαρα φαινετε το μηχανιματακι φιλε!

Είναι super φίλε.

Φοβερά χαλαρωτικό και για τα ψάρια και για μένα. Φαντάσου ότι την πρώτη μέρα αποκοιμήθηκα χαζεύοντάς το :) :)

Link to comment
Share on other sites

με moonlight το δοκιμασες?

Για moonlight έχεις δύο επίλογές.

1. να μην σβήσουν 100% τα φώτα και να αφήσεις όσο % θέλεις να μείνει ανοικτό.

2. στο δεύτερο κανάλι να βάλεις ένα moon light ανεξάρτητο από το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...