Jump to content

Texas Holey Rock


Recommended Posts

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος αυτές τις πέτρες; Τι έχω δει σε ενυδρεία με κιχλίδες αφρικής στο youtube. Είναι κατάλληλες ; Υπάρχουν στην Ελλάδα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

http://www.cichlid-forum.com/articles/tx_holey_rock.php

Αν έχεις χρόνο και σκαμπάζεις από Αγγλικά ρίξε μια ματιά σε αυτό το πολύ καλό άρθρο για τις συγκεκριμένες πέτρες. Μοιάζουν πολύ με τις κλασικές moonstone που έχουμε δει να μπαίνουν σε πολλά Αφρικάνικα.

Γενικά λέει οτι κάνει παρόμοια δουλειά με οποιαδήποτε ασβεστολιθική πέτρα. Ανεβάζει το ΡΗ.

Σε νερό με ήδη ανεβασμένο ΡΗ, λειτουργεί σαν buffer και το κρατάει ψηλά.

Όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ καλή προσθήκη σε Αφρικάνικο set up αλλά δυστυχώς δεν ξέρω που μπορείς να βρεις. Πάντως οι κλασικές moonstones, που μοιάζουν πάρα πολύ με αυτές, υπάρχουν σε αρκετά μαγαζιά που έχουν είδη κήπου. :)

Link to comment
Share on other sites

Από όσο κατάλαβα είναι πιο ελαφριές από τις moonstone και έχουν περισσότερες "φωλιές" ..

Ξέρει κανείς που θα τις βρούμε ;;;

Link to comment
Share on other sites

Για δες και αυτό.Είναι για τις πέτρες Texas Holey Rock.

Είναι ο αντιπρόσωπος της CaribSea και μήπως μπορεί να τις φέρει.

Link to comment
Share on other sites

Στα χωρια μας στην Καβαλα "βρομαει" ο τοπος απο τετοιες πετρες αλλα το κακο ειναι οτι η πιο πολλες βγαινουν σε μεγαλα κοματια!!!Εχει πολλα μαγαζια με σχιστολιθους τα οποια τα περνουν τις σπανε σε μικροτερα(αναλογα την παραγγελια)και στολιζουν τους κηπους με ωραιους βραχοκηπους!!!!!!Αν εισαι τυχερος και βρεις μικρο κοματι ισως να μην εχει τοσες πολλες τρυπες!!!!Αν ψαξεις μπορει να βρεις αυτο που σου ταιριαζει!!!Και απο οτι θυμαμαι βγαινει και σε 3-4 αποχρωσεις(καφε σκουρο-μπεζ-προς το κοκκινο-και σε ασπρη)!!!!!!!Αν εχεις μεγαλο ενυδρειο μπορεις να κανεις φοβερα πραματα με αυτες τις πετρες!!! :)Καβαλα απο πιο μερος εισαι ρε πατριδα???

Έγινε επεξεργασία - boner
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...