Jump to content

Ερωτηση Για Λιπανση Και Exel


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Στο 60 λτ πυκνοφυτεμένο ενυδρείο μου χρησημοποιώ για λίπανση προιόντα της Brightwell Aquatics με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα. Πρίν περικές εβδομάδες για να καταπολεμήσω bba κατέφυγα στην λύση της υπερδοδολογίας exel με επιτυχία. Κατά τις 7 ημέρες της αγωγής, εκτός από τις valisneria που έλιωσαν οι περισσότερες, τα υπόλοιπα φυτά πήγαιναν τ ο ύ ρ μ π ο!!!!

Ρωτώ λοιπόν αν θα κάνει καλό να σύνεχίσω την χρήση exel στην κανονική δοσολογία για τα λίτρα μου παράλληλα με την χρήση των λιπασμάτων που προανέφερα.

Σημ. υπάρχει DIY CO2.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

το DIY CO2 σταματησε το.δεν υπαρχει κανενας λογος,ουτε καν οικονομιας για να το δουλευεις σε τοσα λιγα λιτρα.με το εξελ θα κανεις θαυματα αν μεινεις απο πανω του και το κανεις καθημερινο πρεζονι το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ενδιαφέρουσα άποψη. Θα δοκιμάσω το exel σε καθημερινή δοσολογία μαζί με τα λιπάσματα. Ελπίζω να έχει αποτέλεσμα... Τωρα το co2 λέω να μην το σταματήσω, μια πού δεν μου κοστίζει και τίποτα.... μέχρι να έρθει η μπουκάλα....

Ευχαριστώ και πάλι mr KLAZ.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω.

μην συνεχιζεις να βαζεις και τα 2 παραλληλα.ισως σου μεινει στα χερια το ενυδρειο απο overdoze...και δεν ειναι χιουμορ αυτο.

παρε μετρησεις πεχα και φροντισε και το κεχα σου να ειναι σε σωστο νουμερο.

και βεβαια ο συνδιασμος εξελ μαζι με σωστη λιπανση ειναι μαστ για ενα φυτεμενο και ηδη σου δειχνει το ποσο καλο κανει.

προσοχη στις δοσολογιες.

βρες την εβδομαδιαια δοση ,διαιρεσε δια του 6(μερες) και ριχνε.

τη μερα της αλλαγης νερου δεν ριχνουμε τιποτα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, θα ακολουθήσω ευλαβικά, όπως κάνω και με τα λιπάσματα. Ευχαριστώ. :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Η καθημερινή χρήση του excel σε πολυ μικρότερη δόση (σπασμένη δηλαδή η εβδομαδιαία δόση) δε θα λιώνει τα φυτά; Ρωτάω γιατί με το excel την πάτησε η egeria Densa και η valianeria μου.

Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογία του EXCEL είναι:

Μετά απο αλλαγή νερού άνω του 40% : 12,5ml/100l. Για το δικό σου(60l) είναι 7,5ml.

Κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα (προφανώς η εταιρία αφήνει την απόφαση σε εμάς αναλόγως τις ανάγκες των φυτών μας) : 2,5ml/100l. Για το δικό σου(60l) είναι 1,5ml.

Έγινε επεξεργασία - Skydiver
Link to comment
Share on other sites

Η καθημερινή χρήση του excel σε πολυ μικρότερη δόση (σπασμένη δηλαδή η εβδομαδιαία δόση) δε θα λιώνει τα φυτά; Ρωτάω γιατί με το excel την πάτησε η egeria Densa και η valianeria μου.

Τα φυτα που αναφερεις φιλε μου,το excel τα λιωνει,τα υπολοιπα ομως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογία είναι ακριβώς όπως αναφέρθηκε παραπάνω για τα 60λτ. Ελπίζω πως δεν θα ΄λιωσει η valisneria με αυτη την δοσολογια (προσανατολιζομαι στο μερα παρα μερα για αρχη). Στο 7ημερο της αγωγής για την bba έριχνα 3ml καθημερινα ... και η valisneria έλιωσε.

Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογία είναι ακριβώς όπως αναφέρθηκε παραπάνω για τα 60λτ. Ελπίζω πως δεν θα ΄λιωσει η valisneria με αυτη την δοσολογια (προσανατολιζομαι στο μερα παρα μερα για αρχη). Στο 7ημερο της αγωγής για την bba έριχνα 3ml καθημερινα ... και η valisneria έλιωσε.

Υπαρχει περιπτωση η valisneria να μη την βγαλει καθαρη..

Επισης το co2 πρεπει να διοχετευεται καθημερινα,οπωτε θα πρεπει να ριχνεις καθε μερα excel.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα φυτό έχει ευαισθησία στο exel ακόμη και την ελάχιστη δώσει να βάλεις η ανάπτυξη του δεν θα είναι άρτια, το έχω παρατηρήσει αρκετές φόρες.

Δυστυχώς το exel δεν κάνει για όλα τα φυτά και κατ΄ επέκτασή για όλα τα ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...