Jump to content

Ερωτήσεις Για Diy Κατασκευή Με Ανεμιστηράκια Σε 100Λιτρο.


Safarpn

Recommended Posts

Οι ζέστες πλησιάζουν και λέω αν ξεκινήσω μια πολύ απλή κατασκευή για να δροσίζω το νεράκι του 100λιτρου ωκεανού μου. Λέω να βάλω δύο (2) ανεμιστηράκια των 8mm (αυτά π.χ. http://www.eager.gr/product.php?productid=5448).

1. Είναι καλά για τα λίτρα μου τα δυο ανεμιστηράκια ή θα χρειαστώ περισσότερα;

2. Ο μετασχηματιστής - τροφοδοτικό τι προδιαγραφές πρέπει να έχει για να μη καεί ή για να μην έχω οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα;

3. Όσο λείπω διακοπές (15 μέρες) να το εμπιστευτώ σε λειτουργία (με χρονοδιακόπτη) ή θα βρω κανα σπίτι πυροτέχνημα και τα ψαράκια ανάσκελα; Ξέρω γω; Με τα ηλεκτρικά δε παίζεις...... διακοπές δε παίζει να χάσω με τίποτα πάντως.

Σκέφτομαι να τα βιδώσω σε δυο κανάλια καλωδίων (οπου θα περάσουν και τα καλωδια) τα οποία θα κοπούν στο μήκος του ενυδρειου και αφού θα αφαιρεθεί το πίσω καπάκι, θα τοποθετηθεί στη θέση του. Θα είναι εντελώς μπακάλικη κατασκευή δηλαδή!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι 2x12mm ανεμιστηράκια (αυτά του υπολογιστή) και ένας μετασχηματιστής 12V. Τα συνδέεις παράλληλα, δηλαδή μαύρο με μαύρο και κίτρινο με κίτρινο πχ. (Λέω παράλληλα γιατί η 12V μετασχηματιστές βγάζουν 20A οπότε δεν χάνεις στην περιστροφή και επίσης δεν μπορείς να τα κάψεις). Απλά το σημαντικότερο είναι να υπάρχει καλή μόνωση. Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι είτε με σιλικόνη, είτε με κόλλα διπλού στοιχείου για να φράξει κάθε πιθανή είσοδο υγρασίας. Όχι ότι και να μην είναι μονωμένα θα πάθουν κάτι τα ψαράκια σου ή το ενυδρείο... αυτά είναι γηωμένα... απλά αν βάλεις το χέρι σου στο νερό ίσως να νιώσεις..... ΚΑΠΩΣ!!! :bigemo_harabe_net-55:

Καλό θα ήταν να πας σε κάποιον ηλεκτρολόγο και να απευθυνθείς σε αυτόν αν δεν γνωρίζεις και δεν πιάνουν τα χέρια σου.

Πολύ σημαντικό είναι (αυτό το διάβασα πολλές φορές στο site) ότι με τα ανεμιστιράκια ανεβαίνει το ποσοστό του νερού που εξατμίζεται οπότε έχεις σαν αποτέλεσμα να ανεβαίνει η αλατότητα του ενυδρείου σου. Οπότε θα πρέπει να βρεις κάποιο τρόπο να αναπληρώνεται και το νερό που χάνεις, γιατί 15 μέρες είναι πολύ νομίζω για να μείνει μόνο του χωρίς αναπλήρωση.

Ελπίζω να σε διαφώτισα και να μην έκανα πολλά λαθάκια.... καλό είναι να πάρεις και δεύτερη γνώμη από κάποιο πιο έμπειρο από μένα.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον προιγουμενο φιλο αλλα εγω στην κατασκευη που εκανα με αυτο τον τροπο εκανα και το εξης.στις συνδεσεις που εχω κανει ,ασχετος που ειναι εξω απο νερο αλλα ποτε δε ξερεις τι μπορει να συμβει στις συνδεσεις εβαλα σιλικονη αλλα πριν στεγνωσει εβαλα απο πανω και ενα θερμοσυστελομενο το οποιο το αγωραζεις απο καταστημα με ηλεκτρολογικα ειδη και κανει μια εξτρα μονωση.το εμαθα απο φιλο που εργαζεται στην δεη κανει μονωσεις σε υπογια καλωδια.εγω εχω 120 λιτρα και σε δοκιμη που εκανα με 2 ανεμηστιρακια κατεβαζω 3-4 βαθμους σε 2 ωραις αλλα το μεσημερη 2 με 3 βαθμους.υποψιν υπολογιζω μεσημερη φωτα σβηστα και ενα καπακι που εχω ανοιχτο.σου ευχωμε καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Οι συνδέσεις θα είναι με κλέμα, μέσα στα κανάλια των καλωδίων. Πού να βάλω σιλικόνη; Αυτό που με ανησυχεί είναι το σημείο που τα καλώδια συνδέονται με το ανεμιστήρι. Θα είναι εκτεθειμένο στην υγρασία; Εκεί δε θα έχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Τους ανεμιστηρες θα τους βαλεις μεσα στο καπακι; Στο RIO 300 εχω τεσσερις 80Χ80.

Έγινε επεξεργασία - panik
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα stc1000 για να αποφύγεις το χρονοδιακοπτη κ η αυτοματη αναπλήρωση ειναι must....όσο για τα καλώδια στα ανεμιστηρακια θα ειναι εκτεθειμένα μέχρι στιγμής δεν μου έχουν προκαλέσει προβλημα....επισης καλο ειναι να βάλει τα ανεμιστηρακια με κλίση κάνουν καλύτερη δουλεια.....

Link to comment
Share on other sites

Οι συνδέσεις θα είναι με κλέμα, μέσα στα κανάλια των καλωδίων. Πού να βάλω σιλικόνη; Αυτό που με ανησυχεί είναι το σημείο που τα καλώδια συνδέονται με το ανεμιστήρι. Θα είναι εκτεθειμένο στην υγρασία; Εκεί δε θα έχει πρόβλημα;

Η σιλικόνη θα μπει στις συνδέσεις εκεί που θα κόψεις και θα ράψεις. Βέβαια όπως λέει και ο Ankyv δεν θα έχεις πρόβλημα αν δεν έχουν επαφή με το νερό (που δεν το νομίζω να τα αφήσεις να κρέμονται :P) και επίσης η υγρασία στα καλώδια δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα εφόσον δεν θα υπάρχει κάποιο άλλο καλώδιο δίπλα του που μπορεί να έρθει σε επαφή μέταλλο με μέταλλο για περίπτωση βραχυκυκλώματος. Το πολύ πολύ να υπάρξει κάποια οξείδωση που θα είναι αμελητέα και σε βάθος χρόνου.

Το κόλπο είναι ένα... μην το πολυψάχνεις και μην αγχώνεσαι, γιατί όσο πιο πολύ ψάχνεσαι και όσο πιο πολύ ανησυχείς για κάτι, τόσο χειρότερη η ζημιά που παθαίνεις στο τέλος. ><

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές. Σήμερα προμηθεύτηκα τα υλικά και αύριο θα ξεκινήσω να το κάνω. Οσο για την κλίση που θα είναι καλά να έχουν, το σκέφτηκα αλλα αν το κάνω με κλίση, ο αέρας θα χτυπάει πάνω στους ανακλαστήρες της λάμπας. Μπορεί ωστόσο να το σηκώσω πολυ λίγο από τη μια πλευρά. Στις φωτογραφίες βλέπετε την εξαιρετικά δύσκολη και με πολλές απαιτήσεις κατασκευή που θα επιχειρήσω να φτιάξω. Το εγχείρημα όπως αντιλαμβάνεστε είναι ιδιαίτερα δύσκολο οπότε ευχηθείτε μου καλή επιτυχία! :) :)

(Το μήνυμα και τις φωτό, τα ανέβασα από κινητό οπότε δε μπορώ να καταλάβω πως τις βλέπετε εσείς)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κ κάποιο ανεμιστηρακι ακομα για τις δύσκολες μερες!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι εκετεθειμενα θα τα αφησεις; Καλυτερα ειναι με ποτηροτρυπανο να κανεις τρυπες στο καπακι και οι ανεμιστηρες να ειναι απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε κ κάποιο ανεμιστηρακι ακομα για τις δύσκολες μερες!!!!!!!

Μπορώ να συνδέσω τρία ανεμιστηράκια παράλληλα στην ιδια κλέμα; Δε γνωρίζω από ηλεκτρολογικά sorry!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι εκετεθειμενα θα τα αφησεις; Καλυτερα ειναι με ποτηροτρυπανο να κανεις τρυπες στο καπακι και οι ανεμιστηρες να ειναι απο πανω.

Για αισθητικούς λόγους μιλάς; Δε θέλω να χαλάσω το καπάκι. Εκτός κι αν αντιγράψω ένα από άλλο υλικό (τι ομως;) και το φτιάξω πάνω σ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Για αισθητικούς λόγους μιλάς; Δε θέλω να χαλάσω το καπάκι. Εκτός κι αν αντιγράψω ένα από άλλο υλικό (τι ομως ;) και το φτιάξω πάνω σ' αυτό.

και εγω το ιδιο πραγμα σκεφτομουν,ετσι πηγα και πηρα ενα κοματι πλαξικγλας ,απο πανω καλησα μαυρο αυτοκολητο,το εκοψα ακριβως στι διαστασεις του καπακιου και τα εβαλα εκει (4 ανεμηστηρακια σε ριο 180),ετσι μου μενει και το γνησιο το καπακι,μου στοιχισε 20 ευρο

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο πραγμα σκεφτομουν,ετσι πηγα και πηρα ενα κοματι πλαξικγλας ,απο πανω καλησα μαυρο αυτοκολητο,το εκοψα ακριβως στι διαστασεις του καπακιου και τα εβαλα εκει (4 ανεμηστηρακια σε ριο 180),ετσι μου μενει και το γνησιο το καπακι,μου στοιχισε 20 ευρο

Τα ανεμιστηρακια τα συνδεεις μεταξύ τους η στο καλώδιο του ρεύματος ?
Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηρακια τα συνδεεις μεταξύ τους η στο καλώδιο του ρεύματος ?

μεταξυ τους και ολα μαζι στον μετασχηματιστη

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να συνδεσεις 3 ανεμιστηρακια στην ιδια κλεμα. Εαν το αφησεις ανοικτο θα εχεις μεγαλυτερη επιφανεια γιανα εξατμιζεται το νερο, να πεφτουν σκονες και διαφορα αλλα στο νερο, να πηδηξουν τα ψαρια εξω.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το αφήνω ανοιχτό, δε βοηθάει στο να μη θερμαίνεται το νερό τόσο πολυ; Αν το καπάκι είναι κλειστό, δε πρέπει να βάλω και ένα ανεμιστηράκι να βγάζει αέρα από μέσα;

Link to comment
Share on other sites

μεταξυ τους και ολα μαζι στον μετασχηματιστη

συνδεω δλδ το πρωτο ανεμιστηρακι με το δευτερο το δευτερο με το τριτο κτλ και το τελευταιο με το καλωδιο του μετασχηματιστη! εχω καταλαβει σωστα?

και συνδεουμε σε σειρα δλδ ιδια χρωματα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε τα συνδέεις σε κλέμα; Βάζεις όλα τα κόκκινα καλώδια από τα ανεμιστήρια στη μια θέση, τα μαύρα στη διπλανή και τα αντίστοιχα χρώματα του καλωδίου του μετασχηματιστή αφού το έχεις γδύσει, στην άλλη πλευρά της κλέμας. Πολυ εύκολα γρήγορα και με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...