Jump to content

Green Spot Algae Sos


Recommended Posts

Εχει γεμισει το μονομαχο ενυδρειο και δεν φευγει με τιποτα ειναι παντου σε ολα τα τζαμια και στα φυτα δεν ξερω απο που προηλθε ειναι επιβλαβες για το ψαρι και τα φυτα? γιατι δημιουργηθηκε?και πως θα την καθαρισω?

Link to comment
Share on other sites

thnx

Link to comment
Share on other sites

τα apple snails συμβιωνουν με μονομαχο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,αλλά στα 22 λίτρα που έχεις πόσα θα βάλεις ;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το είδος... Μπορείς να βάλεις ramshorn αλλά όχι apple.

Link to comment
Share on other sites

ο μονομαχος μετακομησε το νεο του σπιτι ειναι 57λ καθαρα πρεπει να αλλαξω στο προφιλ τις πληροφοριες..!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

βοηθειαα το ενυδρειο μεσα σε μια νυχτα ξανα γεμισε με αυτην την αλγη !! δεν ξερω τι να κανω πια και δεν εχω πολλες ωρες αναμενη την λαμπα του ενυδρειου μονο 4 ωρες τελικα η μονη λυση ειναι να παρω apple snails h ramshorn? πηγα στο καταστημα και δεν βρηκα μου ειπαν οτι δεν φερνουν συχνα αλλα μπορει να φερουν τους επομενους μηνες..!

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις του νερού υπάρχουν?

Πρέπει να βρεθεί η αιτία που δημιουργεί την άλγη, γιατί τα σαλιγκάρια από μόνα τους δεν θα βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το χτυπάει ηλιακό φως;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι σε θεση που χτυπαει ο ηλιος μετρισεις σε 4 μερες που θα κανω αλλαγη νερου..!

Link to comment
Share on other sites

Τι λάμπα έχεις; Watt , Kelvin ?

Link to comment
Share on other sites

post-50906-0-54282200-1370382391_thumb.jpgη φωτο ειναι θολη αλλα πιστευω μπορειτε να διακρινετε τα κυκλακια *επισης εχει και πρασινη αλγη το τζαμι.!

Έγινε επεξεργασία - AngelinaA
Link to comment
Share on other sites

εχω watt

Link to comment
Share on other sites

Αν και η φωτογραφία είναι πολύ θολή νομίζω πως δεν πρόκειται για spot algae αλλά περισσότερο μου μοιάζει με dust (αυτό σημαίνει διαφορετική αντιμετώπιση). Βέβαια μπορεί να υπάρχει και συνδιασμός τους αλλά από αυτή τη φώτο δύσκολα................ Προσπάθησε να ανεβάσεις πιο καθαρή φωτο και γράψε οσο περισσότερες πληροφορίες μπορείς για το ενυδρείο σου (φωτισμό λίπανση αλλαγές μετρήσεις) για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

εχω watt

Ναι,πόσα; Τι στοιχεία γράφει επάνω η λάμπα;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μετρισεις σημερα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7.5
- KH: 5
- GH: 7
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
- ΝΟ3 (νιτρικά):12
- Θερμοκρασία:25,26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: ΑPI
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:-

Link to comment
Share on other sites

Ναι,πόσα; Τι στοιχεία γράφει επάνω η λάμπα;

60watt νομιζω σε 60λ

Link to comment
Share on other sites

Αν και η φωτογραφία είναι πολύ θολή νομίζω πως δεν πρόκειται για spot algae αλλά περισσότερο μου μοιάζει με dust (αυτό σημαίνει διαφορετική αντιμετώπιση). Βέβαια μπορεί να υπάρχει και συνδιασμός τους αλλά από αυτή τη φώτο δύσκολα................ Προσπάθησε να ανεβάσεις πιο καθαρή φωτο και γράψε οσο περισσότερες πληροφορίες μπορείς για το ενυδρείο σου (φωτισμό λίπανση αλλαγές μετρήσεις) για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε. :)

θα προσπαθησω να βγαλω καλλητερη..το ενυδρειο ειναι 60λ ειναι φυτεμενο με ανουβιες και κερατοφυλλο ριχνο λιπασμα μια φορα το μηνα και κανω αλλαγες καθε μηνα και μια φορα την εβδομαδα σχεδον το μισο νερο γιατι πλεον αυτη η αλγη το κανει να φενεται πρασινο μολις την καθαριζω ασε που γεμιζουν και τα φυτα και δυσκολα βγενει..!

Link to comment
Share on other sites

Kαλο θα ηταν να βαλεις μια γενικη φωτο και ποιο πολλες και απο κοντα.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο, ταιζεις φρεσκια η κατεψυγμενη τροφη;

Ο φωτισμος ειναι υπερβολικος εαν δεν εχεις πολλα φυτα και διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

okay εχω 5 ανουβιες και αρκετο κερατοφυλλο φωτο μολις παρω την φωτογραφικη (την εχω δανησει)

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αυτα που σου εχουν πει,ξεκινα αλλαγες νερου καθε εβδομαδα το 30%,κανεις πολυ αραιες αλλαγες και αυτο βοηθαει την αλγη.

Επισης μου φαινετε δυσκολο να εχεις 60 βατ σε 60 λιτρα ενυδρειο εκτος και αν εχεις κανει πατεντα και εχεις προσθεσει εσυ παραπανω λαμπες,τα εργοστασιακα δεν εχουν τετοιους φωτησμους.Ξανακοιτα καλητερα τι γραφουν οι λαμπες πανω η πες μας ποσες εχεις,αν ειναι τ5 η τ8 και τι μηκος εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αυτα που σου εχουν πει,ξεκινα αλλαγες νερου καθε εβδομαδα το 30%,κανεις πολυ αραιες αλλαγες και αυτο βοηθαει την αλγη.

Επισης μου φαινετε δυσκολο να εχεις 60 βατ σε 60 λιτρα ενυδρειο εκτος και αν εχεις κανει πατεντα και εχεις προσθεσει εσυ παραπανω λαμπες,τα εργοστασιακα δεν εχουν τετοιους φωτησμους.Ξανακοιτα καλητερα τι γραφουν οι λαμπες πανω η πες μας ποσες εχεις,αν ειναι τ5 η τ8 και τι μηκος εχουν.

ειχα αλλαξει την λαμπα και στο πετ σοπ αυτη μου εδωσαν..! ειναι μια λαμπα πως ειναι αυτες η ασπρες δεν θυμαμαι πως λεγοντε δεν ειναι πολυ μακρια και εχει κατι σαν σωληνακια(συγνωμη για την ορθογραφια)

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τη φωτογραφια να δουμε και γραψε τα χαρακτηριστικα που γραφει πανω.Αποκλειεται να ειναι 60 βατ.Μια λαμπα εχεις?Το ενυδρειο σου ποσο μηκος ειναι?

Link to comment
Share on other sites

επισης ο μονομαχος τσιμπολογαει την αλγη θα παθει τιπτ? ειναι και γερος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...