Jump to content

Recommended Posts

Aπο την φωτο δεν βγαζω ακρη. Μηπως εχει φουσκωμενη κοιλια? Μηπως το σκουπιδακι που λες ειναι σαν μια διαφανη κλωστη?

Link to comment
Share on other sites

Κατα 99% πιστευω οτι το προβλημα ειναι σε εσωτερικα παρασιτα. Εγω θα αρχιζα αγωγη με flagyl !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

CTRL + Q to Enable/Disable FBPhotoZoom
CTRL + Q to Enable/Disable FBPhotoZoom

flagyl? Δεν το έχω ξανακουσει! Που το βρίσκω; Είδα ότι υπάρχει σε φαρμακεία αλλα σε μορφή.. χαπιού.

Η πορεία υγείας του ψαριού μου αν ήταν σε σχεδιάγραμμα, θα ήταν ανοδική! Σήμερα κολυμπάει πιο πολύ, έφαγε και έφυγε και το "σκουπιδάκι" που είχε κολλήσει στα "φτερά" του. Τωρα του έκανε καλό το melafix; Η βιταμίνη; Δεν ξέρω, πάντως φαίνεται καλύτερα χωρίς αυτο να σημαίνει ότι δεν είναι αδύναμος.

Link to comment
Share on other sites

CTRL + Q to Enable/Disable FBPhotoZoom

CTRL + Q to Enable/Disable FBPhotoZoom

flagyl? Δεν το έχω ξανακουσει! Που το βρίσκω; Είδα ότι υπάρχει σε φαρμακεία αλλα σε μορφή.. χαπιού.

Η πορεία υγείας του ψαριού μου αν ήταν σε σχεδιάγραμμα, θα ήταν ανοδική! Σήμερα κολυμπάει πιο πολύ, έφαγε και έφυγε και το "σκουπιδάκι" που είχε κολλήσει στα "φτερά" του. Τωρα του έκανε καλό το melafix; Η βιταμίνη; Δεν ξέρω, πάντως φαίνεται καλύτερα χωρίς αυτο να σημαίνει ότι δεν είναι αδύναμος.

Τάισε τον λίγο-λίγο,μην το παρακάνεις όμως,ρίχνε την τροφή από λίγο μέχρι να χορτάσει....

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

CTRL + Q to Enable/Disable FBPhotoZoom

CTRL + Q to Enable/Disable FBPhotoZoom

flagyl? Δεν το έχω ξανακουσει! Που το βρίσκω; Είδα ότι υπάρχει σε φαρμακεία αλλα σε μορφή.. χαπιού.

Η πορεία υγείας του ψαριού μου αν ήταν σε σχεδιάγραμμα, θα ήταν ανοδική! Σήμερα κολυμπάει πιο πολύ, έφαγε και έφυγε και το "σκουπιδάκι" που είχε κολλήσει στα "φτερά" του. Τωρα του έκανε καλό το melafix; Η βιταμίνη; Δεν ξέρω, πάντως φαίνεται καλύτερα χωρίς αυτο να σημαίνει ότι δεν είναι αδύναμος.

Απο την στιγμη που βλεπεις βελτιωση και χαζοτρωει συνεχισε ετσι και βλεπεις στην πορεια.

Mπορεις να του βαλεις και λιγο σκορδοζουμε που εχει βιταμινες και αντισιπτικες και αποχρεπτικες ιδιοτητες, αλλα μην το παρακανεις για να μην στρεσαριστει αποτομα το ψαρι. Καθαριοτητα και μην του δεινεις ζωντανη και κατεψυγμενη τροφη!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=47728&hl=

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το σώμα του είναι σαν να χει ανατριχιάσει. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Σαν να έχουν "σηκωθεί" τα λέπια. Μπορεί έτσι να ταν πάντα κι εγώ να υπερβάλω. Ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι κακά μαντατα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να συμβαίνει αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Άμα το σωμα του έχει γίνει σαν κουκουναρι είναι μια αρρώστια θανατηφόρα που λέγεται dropsy

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θανατηφόρα;; Ωχ Παναγιά μου! Αυτή την όψη έχει, του κουκουναριού! Μπορώ να κάνω κάτι;;;;; Η αγωγή με μελαφίλ μπορεί να τον θεραπεύσει;;

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μια φωτογραφία

P5290005_zpse84a2f9c.jpg

Link to comment
Share on other sites

το dropsy δεν θεραπευεται ευκολα....δεν ειναι καποια συγκεκριμενη ασθενεια που χρειαζεται καποιο συγκεκριμενο φαρμακο...

προκαλειται απο κακη ποιθοτητα νερου και πεσμενο ανοσοποιητικο....

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να του εχεις καθαρο νερο, καμια βιταμινη και ισως αν δεν ειναι αργα να επανελθει...

αν ειναι σε προχωρημενο σταδιο τοτε ......δυστηχως....

γραψε στην αναζητηση dropsy και θα σου βγαλει πολλα θεματα...

καληνυχτα απο μενα γιατι αυριο ξυπναω νωρις...

Link to comment
Share on other sites

Καληνύχτα και σ ευχαριστώ πολύ!

Η αλήθεια είναι πως του πήρα φισταμιν πριν 3 μήνες νομίζω , γιατί δεν το γνώριζα. Οι μετρήσεις που έκανα ήταν πάντα φυσιολογικές. Δεν ξέρω πως μου ξέφυγε η κατάσταση.. Τέλη Ιανουαρίου έκανα γενική καθαριότητα στο ενυδρείο και έβαλα σε μείγμα χλωρίνης τα φυτά μου. Να τον αρρώστησε αυτό σταδιακά; Τι να πω.. Ηδη σκεφτομαι τον αποχωρισμό και με τρελαίνει η ιδέα. Το σίγουρο είναι πως δε θα τον αποκαταστήσω με κανένα άλλο ψαράκι!

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μετρήσεις σου και μετά την απολύμανση των φυτών ήταν κανονικές, δεν νομίζω να έφταιξε αυτό. Θυμάμαι που είχες κάνει την απολύμανση και ήσουν πολύ προσεκτική.

Αυτό που όμως δεν ξέρω αν φρόντισες τελικά, είναι η προσθήκη βιολογικού υλικού στα φίλτρα σου.

Αν το ψαράκι, δεν μπορεί να ανέβει στην επιφάνεια για αέρα, πρόσθεσε λίγο ενυδρειακό αλάτι (όσο χρειάζεται στα λίτρα σου) ώστε να το διευκολύνεις.

Όπως σου είπε και ο Γιάννης, καθαρό νερό να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παντα στην επιφάνεια, ποτε στον πατο ευτυχώς! Ηταν σωστές οι μετρήσεις. Γενικά έκανα όλα οσα μου ειχατε πει εκτος απο το βιολογικό υλικό..

Link to comment
Share on other sites

Μείγμα χλωρίνης;;;;;;;;;;;

Νερο με λιγη χλωρινη στη σωστη δοσολογια. Αυτο εννοουσα

Link to comment
Share on other sites

Καμία εξέλιξη έχουμε με το ψαράκι ;

Link to comment
Share on other sites

Δίνει ακόμη τη μάχη του.. Το θετικό είναι πως σιτίζεται. Ακόμη και όταν δυσκολεύεται να κατεβάσει την τροφή και την βγάζει, δεν τα παρατάει κ την κυνηγάει καθώς πέφτει στον βυθό (η τροφή) . Του βάζω κάθε μέρα βιταμίνη στο φυλλαράκι του , ωστόσο η κλινική του εικόνα είναι άσχημη, τα λέπια εξακολουθούν να είναι ανασηκωμένα . Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

ΥΓ: Εχει φτάσει η στιγμή για αλλαγή νερού. Φοβάμαι όμως ότι θα στρεσαριστεί υπερβολικά και θα χάσει κι άλλες δυνάμεις. Τι να κάνω; Να το αφήσω για την ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι να την κάνεις,αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς και φρόντισε η θερμοκρασία να είναι ίδια (όσο γίνετε)!

Link to comment
Share on other sites

Να την κάνεις , όπως σου είπε ο Κώστας πιο πάνω. Γιατί να στρεσαριστεί αν το κάνεις σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερου κανε με σωληνακι αεραντλιας. για Να γίνει παρα πολυ αργά. Δεν θα πάρει χαμπάρι τι γίνετε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θετικό είναι ότι τρώει. Κατα τ' άλλα κολυμπάει όλο και πιο λίγο και έχει αλλάξει κ η στάση του σώματος του.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως καλο ειναι να διαβασεις λιγο εδω και να κανεις κατι πριν να ειναι πολυ αργα.

http://freshaquarium.about.com/od/termsandtables/p/Dropsy.htm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...