Jump to content

Recommended Posts

αυτο που προσπαθω να σου εξηγησω θα στο πω με ενα παραδειγμα για να ειναι πιο κατανοητο!

εχω ενα ενυδρειο 240 λιτρα και εχω ψαρακια 10εκατοστα αρα μπορω να βαλω 24 ψαρακια το τιγκαρο και στην βιολογια και δεν εχω προβλημα ποτε με τις ροουτινες μου! (αυτο λες εσυ)

εγω ομως εχω αφρικανικα μεσα (αν διαβασεις εχουν ταμπεραμεντο , ειναι επιθετικα, και εχουν και συμπεριφορες)

και εχω μεσα 9 ψαρακια που θελουν χωρο για να βγαλουν τις συμπεριφορες τους κτλ

και τα 2 γινοντε το θεμα ειναι τι θες να εχεις εσυ?

να βλεπεις συμπεριφορες ,γεννες κτλ ή μια ψαροσουπα οπως το λεμε δλδ ενα ενυδρειο τιγκα στο ψαρι και να ειναι συνεχεια σε αγχος και στρες τα ψαρια σου?

φιλικα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιστευω οτι οι μετρισεις θα δειξουν αν η ιχθυοφωρτηση ενός ενυδρειου ειναι μεγαλη ή οχι, κανω λαθος? Αν τα NO3 και τα PO4 ειναι νορμαλ πιστευω δεν εχει προβλημα, Μην ξεχναμε οτι τα περισσοτερα ψαρια που αγοραζουμε ειναι απο αναπαραγωγες σε ενυδρεια και οχι στην φυση. Σιγουρα ειναι αμαρτία να τα καταδικασουμε σε πολυ μικρο χωρο, αλλα αν δεν υπηρχαν και οι μικρες ατασθαλίες στα λιτρα/ψαρι σκεφτείτε ποσο κλειστό θα ηταν το χομπι μας.

μην ξενας την συμπεριφορα που εχουν τα ψαρια αλλα και τον χωρο που χρειαζοντε!

και το οτι ειναι απο αναπαραγωγες τι σημαινει ? και οι ανθρωποι αναπαραγωντε τι θα προτιμουσες να μενεις σε ενα 20 τετραγωνικα η σε 100?

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια,οπως νομιζετε..τοτε μαλλον τα προφιλ των ψαριων που θα καθομαστε και φτιαχνουμε μας ειναι αχρηστα..

Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι αν τα Νο3 ειναι κολλημενα στο μηδεν,θα φορτωσετε με ψαρια το ενυδρειο?

Εννοείται οτι τα προφιλ ειναι πολυ χρησιμα και πρεπει να λαμβάνονται υποψην στην επιλογή της συνθεσης και σιγουρα δεν ειναι σωστο να φορτωθεί το ενυδρειο και ας εχει NO3 μηδεν ή PO4, απλα εχω καταλαβει οτι αυτες οι μετρισεις ειναι και δεικτες ιχθυοφορτισης.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που προσπαθω να σου εξηγησω θα στο πω με ενα παραδειγμα για να ειναι πιο κατανοητο!

εχω ενα ενυδρειο 240 λιτρα και εχω ψαρακια 10εκατοστα αρα μπορω να βαλω 24 ψαρακια το τιγκαρο και στην βιολογια και δεν εχω προβλημα ποτε με τις ροουτινες μου! (αυτο λες εσυ)

εγω ομως εχω αφρικανικα μεσα (αν διαβασεις εχουν ταμπεραμεντο , ειναι επιθετικα, και εχουν και συμπεριφορες)

και εχω μεσα 9 ψαρακια που θελουν χωρο για να βγαλουν τις συμπεριφορες τους κτλ

και τα 2 γινοντε το θεμα ειναι τι θες να εχεις εσυ?

να βλεπεις συμπεριφορες ,γεννες κτλ ή μια ψαροσουπα οπως το λεμε δλδ ενα ενυδρειο τιγκα στο ψαρι και να ειναι συνεχεια σε αγχος και στρες τα ψαρια σου?

φιλικα παντα!

Καταλαβαίνω τι λες και έχεις απόλυτο δίκαιο

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι τα προφιλ ειναι πολυ χρησιμα και πρεπει να λαμβάνονται υποψην στην επιλογή της συνθεσης και σιγουρα δεν ειναι σωστο να φορτωθεί το ενυδρειο και ας εχει NO3 μηδεν ή PO4, απλα εχω καταλαβει οτι αυτες οι μετρισεις ειναι και δεικτες ιχθυοφορτισης.

και παλι λιγο σχετικο ειναι αυτο (τιποτα δεν κανονας χαχαχα)

γιατι μπορει να βαλεις 3 φιλτρα τιγκα στο βιολογικο και δεν θα ανεβασει ποτε αμμωνια!

αλλα το ζητουμενο δεν ειναι αυτο!

το ζητουμενο ειναι να εχεις ενα σωστα στημενο και υγιες ενυδρειο με οσα ψαρια χωρανε ,βιοτοπικο και να ευχαριστιουντε ολοι και τα ψαρια και εμεις που θα το χαζευουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι τα προφιλ ειναι πολυ χρησιμα και πρεπει να λαμβάνονται υποψην στην επιλογή της συνθεσης και σιγουρα δεν ειναι σωστο να φορτωθεί το ενυδρειο και ας εχει NO3 μηδεν ή PO4, απλα εχω καταλαβει οτι αυτες οι μετρισεις ειναι και δεικτες ιχθυοφορτισης.

Δυστοιχος φιλε μου δεν ειναι δεικτες αυτοι,γιατι αυτες οι τιμες επιρεαζονται απο πολλους παραγωντες και ενας απο αυτους ειναι τα φυτα μας!

Εμεις συμβουλες δινουμε τις οποιες αν θελετε τις ακολουθητε αν δεν θελετε δεν τις ακολουθητε,ειναι απλο.Απο τη στιγμη που κανεις μια παρουσιαση πρεπει να εισαι ετοιμος να ακουσεις και τα καλα και τα κακα που θα σου πουν.

Εγω μενω στην γνωμη που εχω οτι το ενυδρειο και εχει πολλα ψαρια και καποια ειναι ακαταλληλα..

Link to comment
Share on other sites

Και οι αλλαγές μου...

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80 x 35 x 45 cm[/size]
Συνολικά Λίτρα: 110

Οργανισμοί
Φυτά:

  1. Anubias barteri nana
  2. Egeria densa
  3. Ceratophyllum demersum 'Foxtail"
  4. Vallisneria spiralis 'Tiger'

Ψάρια:

  1. Cardinal tetra x 6,
  2. Ροδόστομοι x 14,
  3. Αρλεκίνοι x 11

Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες : Διάφορες μη ασβεστολιθικές
Ξύλα: Ριζα Redmoor
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: Μαυρη χαλαζιακη άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 3 x 13w led T5 φθορισμού

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Elite Crystal Flo 40
Θέρμανση/ Ψύξη: Boyu 100w
Διατροφή: Tetra min, bloodwοrm


Παράμετροι
pH:7,0
Γενική σκληρότητα (GH): 6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0,3
Νιτρικά (ΝΟ3): 10 ppm
Μέση Θερμοκρασία (°C):26,5

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30% κάθε μήνα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Αντιχλωρίο Prime και βακτηρια της Seachem

2013-05-29+21.52.52.jpg

2013-05-29+21.51.11.jpg

2013-05-29+21.51.24.jpg

2013-05-29+21.51.37.jpg

2013-05-29+21.51.47.jpg

2013-05-29+21.52.23.jpg

2013-05-29+21.52.35.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντι να μειωνεις ψαρια,εσυ αυξανεις...ωραιος...και εχεις και αστρωτο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Αντι να μειωνεις ψαρια,εσυ αυξανεις...ωραιος...και εχεις και αστρωτο ενυδρειο...

Φιλαράκι ξεκόλλα ότι ήταν να το πεις το είπες, η ειρωνία δε χρειάζεται, πάρε το υφάκι και τα 8.000 posts σου και ξημεροβραδιάσου αλλού

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι ξεκόλλα ότι ήταν να το πεις το είπες, η ειρωνία δε χρειάζεται, πάρε το υφάκι και τα 8.000 posts σου και ξημεροβραδιάσου αλλού

Θα σε παρακαλεσω να προσεχεις πως μιλας!

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλεσω να προσεχεις πως μιλας!

Εσύ ειρωνεύτικες, μην παρακαλείς εμένα λοιπόν. Σε αυτό το post είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχεις να κερδίσεις κάτι, είμαι πολύ αρχάριος για τις αντοχές σου. Άσε με λοιπόν ήσυχο να ποστάρω ότι γουστάρω με τα λάθη μου και τις παραλείψεις μου και βοήθησε κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειρωνευτικα κανεναν,σου επα οτι αντι να βγαζεις εσυ βαζεις και εχεις και αστρωτο ενυδρειο!

Οπως σου ειπα και πιο πανω οταν κανεις παρουσιαση να εισαι ετοιμος να δεχτεις και τα καλα και τα κακα.

Τις αντοχες μου τις ξερω πολυ καλυτερα απο σενα και ασε να κρινω εγω ποτε θα σταματησω να ποσταρω και ποτε οχι!

Χαλαρωσε λοιπον και ακου 5 πραγματα παραπανω ωστε να φτιαξεις ενα σωστο ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειρωνευτικα κανεναν,σου επα οτι αντι να βγαζεις εσυ βαζεις και εχεις και αστρωτο ενυδρειο!

Οπως σου ειπα και πιο πανω οταν κανεις παρουσιαση να εισαι ετοιμος να δεχτεις και τα καλα και τα κακα.

Τις αντοχες μου τις ξερω πολυ καλυτερα απο σενα και ασε να κρινω εγω ποτε θα σταματησω να ποσταρω και ποτε οχι!

Χαλαρωσε λοιπον και ακου 5 πραγματα παραπανω ωστε να φτιαξεις ενα σωστο ενυδρειο!

Ειρωνεύτηκες εμένα όταν είπες ...ωραίος...

Δεν ξέρω αν θέλει πολύ σκέψη για να καταλάβεις ότι απλά ΔΕΝ πήγα να αγοράσω 2 ακόμα Ροδόστομους για να τους κάνω από 12 - 14 αλλά κυρίως ΔΕΝ πήγα να αγοράσω 1 Αρλεκίνο για να τους κάνω από 10 - 11. Απλά είχα κάνει λάθος στην καταμέτρηση από την αρχή.

Τέλοσπάντων δεν ασχολούμαι άλλο σε ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το ενυδρειο σου μ' αρέσει. Σκέφτεσαι να του βάλεις κι αλλα φυτα;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το ενυδρειο σου μ' αρέσει. Σκέφτεσαι να του βάλεις κι αλλα φυτα;

Φίλε Safarpn επειδή η ορατότητα είναι διαμπερής δεν έχει πλάτη, δεν έχει μπρος ή πίσω φοβάμαι, ότι αν βάλω άλλα φυτά θα το κλείσω και μάλλον δε θα το κάνω. Άσε που δε νομίζω ότι ο φωτισμός μου το επιτρέπει. Θα ήθελα να βάλω λίγο γκαζόν στο λοφάκι ή κοντά στο ξύλο, δεν ξέρω είμαι στη συζήτηση με το φίλο mediolanos που κάνει τα δικά του πειράματα και σύντομα θα ξέρω. Το ζήτημά μου επίσης είναι ότι δεν έχω υπόστρωμα για φυτά και η Vallisneria μπηκε δοκιμαστικά. Θα ανεβάσω φωτό σύντομα. Σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν το γρασίδι έχει φουλ απαιτήσεις και ειναι τρομερά δύσκολο. Το έχεις μελετήσει; Εύχομαι να το κανείς όπως το έχεις ονειρευτεί πάντως. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν το γρασίδι έχει φουλ απαιτήσεις και ειναι τρομερά δύσκολο. Το έχεις μελετήσει; Εύχομαι να το κανείς όπως το έχεις ονειρευτεί πάντως. Καλή επιτυχία.

Κοίτα σκεφτόμουν να κάνω ένα τεστ με μια μικρή σίτα να βάλω λίγη java moss και αν αναπτυχθεί να το αφήσω στο βυθό. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καλά νέα για τα φυτά.

Μετά από επιστροφή 4 ημερών απουσίας το μόνο ευχάριστο είναι ότι στρώσιμο ολοκληρώθηκε ωστόσο όλα τα φυτά (vallisneria, ceratophyllum, elodea) εκτός δηλαδή από την anubia nana σάπισαν. Από φωτισμό νομίζω είχα επαρκή και 8 ώρες από 15:00 – 23:00 ενώ για τις υπόλοιπες ώρες έχει επαρκή φωτισμό από παράθυρο - πόρτα!

Δε γνωρίζω αν έκανα κάποιο λάθος στην απολύμανση. Σε νερό με 10% χλωρίνη για 2-3 λεπτά και μετά σε νερό με αντιχλώριο! Δε ξέρω τι πήγε στραβά

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο σου

τα φυτα στην απολημανση τα εβαλες ολοκληρα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο σου

τα φυτα στην απολημανση τα εβαλες ολοκληρα μεσα?

Ναι φίλε τα έβαλα ολόκληρα. Σκέφτηκα ότι η Vallisneria ίσως έπαθε ζημιά στις ρίζες της από αυτό, αλλά για το Ceratophyllum και την Elodea που τρέφονται από τα φύλλα και δεν έχουν ρίζα δεν ξέρω τι έγινε...

Link to comment
Share on other sites

Ριχνεις excel?

Τα συγκεκριμενα φυτα θελουν πολλα νιτρικα αλλιως τα χανεις..

Link to comment
Share on other sites

Ριχνεις excel?

Τα συγκεκριμενα φυτα θελουν πολλα νιτρικα αλλιως τα χανεις..

Μια μπίλια λίπασμα της JBL έβαλα που μου έδωσε ο mediolanos αλλά όχι υγρό λίπασμα δεν έχω ρίξει αυτό πιστεύεις ότι φταίει???

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα και πιο πανω αυτα τα φυτα χρειαζονται αρκετα νιτρικα για να ζησουν μιας και το κερατοφυλλο και η Ελοντεα ειναι ρουφιχτρες νιτρικων.

Ποσα νιτρικα εχεις?

Την ταμπλετα ποσο κοντα στις ριζες την εβαλες?

Επισης το excel λιωνει αυτα τα 3 φυτα γι αυτο σε ρωτησα να ριχνεις.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα και πιο πανω αυτα τα φυτα χρειαζονται αρκετα νιτρικα για να ζησουν μιας και το κερατοφυλλο και η Ελοντεα ειναι ρουφιχτρες νιτρικων.

Ποσα νιτρικα εχεις?

Την ταμπλετα ποσο κοντα στις ριζες την εβαλες?

Επισης το excel λιωνει αυτα τα 3 φυτα γι αυτο σε ρωτησα να ριχνεις.

Είχα πριν 5 μέρες 10ppm σήμερα που μέτρησα 5ppm μάλλον τα ρούφηξαν... Την μπίλια την έβαλα 2-3 εκ. μακριά από την Vallisneria

Link to comment
Share on other sites

Λογικα φτιανε τα χαμηλα νιτρικα σου.

Βεβαια και ο φωτισμος σου παιζει ρολο,τα λεντ ειναι λιγο περιεργα και μπορει να φταινε και αυτα.Η λαμπα που εχεις ποσα κελβιν ειναι?

Βασικα ο φωτισμος σου αναλογα με τα λιτρα που εχεις ειναι μηδαμινος..

Link to comment
Share on other sites

Λογικα φτιανε τα χαμηλα νιτρικα σου.

Βεβαια και ο φωτισμος σου παιζει ρολο,τα λεντ ειναι λιγο περιεργα και μπορει να φταινε και αυτα.Η λαμπα που εχεις ποσα κελβιν ειναι?

Βασικα ο φωτισμος σου αναλογα με τα λιτρα που εχεις ειναι μηδαμινος..

Δεν έχω led έχω 3 Τ5 φθορισμού από 13 watt. Τα kelvin δυστυχώς δεν τα ξέρω. Είχα δει κάπου που λεει 0,25wat ανά λίτρο αλλά εγώ είχα 0,39w/lit αλλά τα αυτο είναι πλασματικό αν δεν λέει τα kelvin...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...