Jump to content

Diy Co2


gmarbel

Recommended Posts

Διαβάζω πολλα θέματα για παροχή co2 όμως δεν εχω καταλάβει αν όλο αυτό το διοξείδιο επάρκει ή μη για τα φυτά, καθώς και την επίδραση στο pH. Επίσης το βράδυ που παράγουν τα φυτά διοξείδιο τι γίνεται με αυτό που προσθέτουμε εμεις?

Σκέφτομαι να κατασκευάσω 1.5 λίτρο για 160 λτ ενυδρείο μικτά με μέτριας απαιτητικότητας φυτά αλλά θα΄θελα μια επίλυση των αποριών..για να συνεχίσω...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι για μικρά ενυδρεία και επαρκεί για φυτά τα λεγόμενα εύκολα

Τώρα σε 160 λίτρα με diy δύσκολο να δεις αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Είναι για μικρά ενυδρεία και επαρκεί για φυτά τα λεγόμενα εύκολα

Τώρα σε 160 λίτρα με diy δύσκολο να δεις αποτέλεσμα

Τώρα για το ph αυτό που συμβαίνει είναι ότο το διοξείδιο ρίχνει την ανθρακική σκληΡοτητα που με τη σειρά της κατεβάζει το ph

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάτι εδώ και εδώ. ;)

Υ.Γ. Η γνώση υπάρχει! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα οτι το diy είναι επίφοβο για μικρά ενυδρεία όπου τα το σύστημα μεταβάλλεται εύκολα!

Βέβαια δεν είναι και το ιδανικό για πολύ μεγάλα.Για τα 160λτ σου θα είναι οκ μιας και δεν έχεις και πολύ

απαιτητικά φυτά!Φτιάξε όμως 2 μπουκάλες του 1.5λτ τις οποίες θα ανανεώνεις εν αλλάξ, ώστε να έχεις όσο πιο σταθερή παροχή γίνεται!

Εγώ έτρεχα 2 2λιτρες σε 400άρι... και όλα ήταν μια χαρά!

Όταν σβήνουν τα φώτα, μπορείς να ανοίγεις μια αεραντλία ώστε να σου διατηρεί τα επίπεδα του οξυγόνου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα οτι το diy είναι επίφοβο για μικρά ενυδρεία όπου τα το σύστημα μεταβάλλεται εύκολα!

Βέβαια δεν είναι και το ιδανικό για πολύ μεγάλα.Για τα 160λτ σου θα είναι οκ μιας και δεν έχεις και πολύ

απαιτητικά φυτά!Φτιάξε όμως 2 μπουκάλες του 1.5λτ τις οποίες θα ανανεώνεις εν αλλάξ, ώστε να έχεις όσο πιο σταθερή παροχή γίνεται!

Εγώ έτρεχα 2 2λιτρες σε 400άρι... και όλα ήταν μια χαρά!

Όταν σβήνουν τα φώτα, μπορείς να ανοίγεις μια αεραντλία ώστε να σου διατηρεί τα επίπεδα του οξυγόνου.

αυτό με τις δύο φιάλες το σκέφτηκα..αλλα είμαι πολύ ασχετος στο θεμα co2..

απότι διαβάζω αεραντλία δεν χρειάζεται ή να την βάζω μόνο βράδυ..μέχρι τώρα έχω μία EHEIM 200λτ./ωρα..μιας και το ενυδρείο φιλοξενούσε χρυσόψαρα...

Τώρα έχει αγγελόψαρα, Cory και cardinal tetra...και περισσότερα φυτά..

Από φυτά έχω Αnubias, Vallisneria, Cryptocoryne, Echinodirus, Hydrophilla

Εχω το σύστημα τις Sera με ταμπλέτες για διοξείδιο..πριν με τα χρυσόψαρα έβαζα 2 ταμπλέτες την εβδομάδα και ο δείκτης ήταν στο μπλέ..(αν είναι αξιοπίστος)

Τώρα βάζω μία κάθε δευτερη ημέρα αλλά το χρώμα είναι ανοιχτό πράσινο...Σίγουρα το σύστημα αυτό δεν αποδίδει σε τόσα λίτρα και βγαινει πολύ ακριβό..γα αυτό και πσάχνω εναλλακτική...

Τα ετοιμα συστήματα co2 είναι νομίζω υπερβολικά για τις απαιτήσεις μου και ακριβά τουλάχιστον σαν αρχική αγορά..

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά η γνώση σίγουρα υπάρχει πολλές απόψεις αλλά τι είναι τελικά ορθότερο στην περιπτωσή μου...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τις ταμπλέτες που λες δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ!Αν κάποιος ξέρει ας μας πει για την αξιοπιστία τους.

Για το μετρητη co2 (αν κατάλαβα καλά, το δοχιάκι που ρίχνεις κατι σταγόνες και ανάλογα το co2 αλλάζει και χρώμα -αυτό δεν εννοείς?-),

θέλει συγκεκριμένο τρόπο να το φτιάξεις ώστε να σου δείχνει σωστά!

Σίγουρα το ολοκληρωμένο σύστημα co2 με controller, θα σου παρέχει σταθερή λίπανση στα φυτά, χωρίς άγχος για τα ψάρια,

αλλά και με το diy αν είσαι προσεκτικός (και δε βαριέσαι τα μαγειρέματα με μαγιά+ζάχαρη κάθε τόσο), γιατί να ξέρεις οτι αν τα μάθεις τα φυτά σου στο co2

δύσκολα ξεμαθαίνουν, θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τις σταγόνες...

βέβαια νομίζω έκανα λάθος στα χρώματα...το ανοιχτό π΄ρασινο σημαιννει υπερβολικό διοξειδιο και δεν καταλαβαίνω αφού τώρα εχει περισσότερα φυτά πως προκύπτει και περισσότερο διοξείδιο..εινια λίγο οτι να'ναι και γενικά δεν είνια πολυ αξιόπιστο καθώς ξεθημαίνιε και δεν ξέρεις την πραγματική τιμή και νομίζω οτι επηρεάζεται απο το χρώμα του ενυδρείου..τώρα έχω και τύρφη με ενα ωραίο χρώμα τσαγιού που νομίζω οτι επηρεάζει και το χρώμα του τεστ..αλλα και ο φωτισμός πιθανό να επηρεάζει αλλα αυτόν δεν τον έχω πειράξει...

η αλήθεια ειναι οτι ψήνομαι περισσότερο για ετοιμο σύστημα να ξεμπερδέθω με 170-200ευρό ειμαι κομπλέ..ωρίς αγχος γιατι αν είνια να αγχόνεσαι δεν απολαμβάνεις τα ζωντανα...

Αν καποιο βέβαια μέ πεισουν με στοιχεία και αποτελέσματα...θα το ξεκινήσω

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι εγω?Τη διαχυση πως θα την κανεις?

Σ αυτα τα λιτρα καλυτερα να πας σε ολοκληρομενο συστημα co2.

Παντως να ξερεις οτι δεν φτανει μονο το co2 για καλο αποτελεσμα,αλλα χρειαζεται και φωτισμος αλλα και λιπανση,πραγματα για τα οποια δεν μας εχεις πει κατι..ουτε και τι φυτα εχεις μεσα..

Link to comment
Share on other sites

φωτισμός 2Χ 24w 7000k, 18000k

Τα φυτά τα ανέφερα παράπάνω...

Από λιπάσματα έχω την σειρά της seachem..K, Fe, Trace, flourish, Tabs, Excel..

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα που εχεις ειναι ευκολα αλλα ο φωτισμος σου μηδαμινος,γνωμη μου ειναι αντι να παρεις co2 να αναβαθμιστεις σε φως με περισσοτερες λαμπες και μετα να πας σε co2.Επισεις οι λαμπες που εχεις ειναι λαθος,δεν βαζουμε τετοια κελβιν σε φυτεμενο και γενικα σε γλυκο νερο,αλλαξε τις με 1 6500Κ και 1 4500Κ.

Το excel μη το ριχνεις γιατι η Vallisneria λιωνει,

Για την διαχυση δεν μου ειπες ομως σε περιπτωση που φτιαξεις diy co2,σε ρωταω γιατι ειναι το πιο σημαντικο θεμα σ αυτη τη κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

λέω να πάρω καποια ετοιμη...δεν έχω αποφασίσει ποια..

Πόσα watt χρειάζονται?

Έγινε επεξεργασία - gmaravelisvet
Link to comment
Share on other sites

Γυαλινοι διαχυτες δεν κανουν με diy co2 γιατι θελουν πολυ πιεση πραγμα που το diy δεν βγαζει..

Πρεπει να βαλεις τουλαχιστον αλλη μια λαμπα για να φτασεις το 0,5w/lt,εκτος αν θες μετα να βαλεις και μετρια-δυσκολα φυτα οποτε χρειαζεσαι παραπανω.Οπως σου ειπα πρεπει να αλλαξεις και τις υπαρχον λαμπες που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

τις λάμπες θα τις αλλάξω αφού τις έχω περίπου 7 μήνες και θα πάρω πιο κατάλληλες...Τώρα για την παραπάνω δεν ξέρω καθώς θα χρειαστώ και φωτιστικό..ισως μία 24 ακόμα να χρειάζεται ...

μέχρι τώρα είχα καλή ανάπτυξη αλλα τα περισσότερα τα είχα στο κέντρο...και τώρα τις ανουμπιες τισ έχω περιφερικά και στο κέντρο έχω βάλει τα πιο γρήγορης ανάπτυξης...

Πάντως αν μέινω σε αυτά τα watt..θα έχω μια μέτρια ανάπτυξη..αλλα έτσι δεν θα έχω και απιτη΄σεισ σε διοξέιδιο απλα θα συντηρούνται τα φυτά... οι εχινόδοροι δίνουν και τώρα παραφιάδες...

Παντως μια κρυπτοκορίνα αν και την έχω στο κέντρο πάνω απο 6μηνο δεν μπορώ να πω οτι μεγάλωσε...εχει δώσει πολλά ριζίδια αλλα μένουν κοντα...μάλλον φταιει ο φωτισμός...το υψος της στηλησ νερου ειναι 40εκ

Link to comment
Share on other sites

Ακομα χειροτερα να εχεις και μεγαλο υψος..Το co2 εξαρταται απο τα φυτα που εχεις αλλα αν δεν εχεις καταλληλο φωτισμο μη περιμενεις θαυματα..Απορω πως δεν ειχες προβληματα με αλγες με τις λαμπες που εχεις τωρα.

Αν δεν απλα να τα συντηρεις τοτε μη παιρνεις co2,αν θες να δεις αναπτυξη αλλαζεις λαμπες και βαζεις συν μια ακομα και παιρνεις ολοκληρομενο συστημα co2 και ξεμπερδευεις.Με το diy θα εχεις σκαμπανεβασματα γιατι δεν εχει σταθερη ροη με αποτελεσμα και να μην εχεις αναπτυξη αλλα και να εχεις προβληματα αλγεων,Στα λιτρα σου το ολοκληρομενο συστημα ειναι μονοδρομος..

Link to comment
Share on other sites

Αν ετσι εχουν τα πράγματα...θα αλλάξω τις λάμπες μιας και τις έχω καιρό και θα βάλω κατάλληλες.Στη συνέχεια θα κοιταξω να προσθέσω καμία ακόμα και στη συνέχεια διοξείδιο, ετοιμο να ξεμπερδεύω..αλλα σιγά σιγα.

θα τα αφήσω να προσαρμοστούν σε αυτές τις συνθήκες αφου δεν έχω μέρες που τα έβαλα και μετά σιγά σιγα αναβαθμίζω...

Αλγες δεν έχω και δεν είχα ποτέ..εκτος οταν το ειχα πρωτοστήσει πριν δύο χρόνια..αλλά βοηθάει και ο Pleco..δυο χρονών- 25εκ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...