Jump to content

Διακοσμηση Αφρικανικου Ενυδρειου 300 Λιτρων!


Recommended Posts

απο οτι καταλαβατε απο τον τιτλο προκειται για ενα ενυδρειο 300 λιτρων πληρες απο την αποψη φιλτρων θερμοστατων κλπθελω λοιπον αν μπορειτε να με βοηθησετε στο στησιμο(διακοσμηση) του ενυδρειου! το ενυδρειο θελω να αρεσει στα ψαρια μου και να τα βολευει πρωτα και μετα σε εμενα που θα το βλεπω !

ευχαριστω για τον χρονο σας και την μελλοντικη βοηθεια σας !!!!

FISHER13

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική! :)

Προφανώς γνωριζεις οτι οτι το aquascape του ενυδρειο παιζει μεγαλο ρολο για να ζητας γνωμες και απόψεις και πολύ καλα κανεις!!

Έχε λοιπόν κατα νου οτι τα ψαρια της αφρικης χρειάζονται αμμο για τον βυθό και πέτρες για διακοσμηση ωστε να δημιουργούνται κρυψωνες και περάσματα.Πιο αναλυτικά θα δεις εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=52728 και http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=58101 τους βιότοπους που υπάρχουν στις λίμνες και αναλογα με τα ψαρια που θα επιλέξεις θα δημιουργήσεις τον αντίστοιχο βιότοπο.

Επίσης εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495

αλλα και μεσα στο θεματικό της Αφρικής μπορείς να βρεις ιδέες για το πως θα μπορούσες να διαμορφώσεις το ενυδρείο σου.

Οποτε σε πρώτη φαση καταλήγεις με το τι ψάρια θες να ασχοληθείς.εχεις αρκετες επιλογες και απο τις δυο λιμνες.

Εαν θελεις δωσε μας και τις διαστασεις του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο PRINCE, ανάλογα τα ψάρια κάνεις και το κατάλληλο aquascape.

Έχεις κατασταλλάξει στο τι ψάρια θα βάλλεις?

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα λοιπον ! :bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-134:

οι διαστασεις του ενυδρειου μου ειναι 1,20X45x60 για βυθο εχω παρει αμμο και πετρες απο το ποταμι στο χωριο μου τις εχω βρασει και ξεπλυνει με αφθονο νερο το ιδιο και θα κανω με την αμμο !

η λιμνη που με ενδιαφερει ειναι η μαλαουι και εγω αποφασισει και στα ψαρια μου που θα φιλοξενησω τα οποια θα ειναι labidochromis caeralleus red zempra και scianochromis ta blue ahli ολα αυτα θα ειναι με αναλογια 1 αρσενικο 2 θηλυκα τα οποια τα εχω βρει σε πετ σοπ της γειτονιας μου !

οσο για το στησιμο θελω να εχω αρκετες πετρες με φωλιες για τυχον γεννες αλλα και για να ησυχαζουν και να κρυβονται σε περιπτωση καποιου κυνηγητου καβγα !

τις πετρες τις εχω ηδη και ειναι κατι στρογγυλες και πλακε απο το ποταμι χρωματος γκρι, επισης θα αγωραστουν απο φυτα μονο καποιες βαλισνεριες

το θεμα ειναι πως μπορω να το διακοσμησω πως να τοποθετηθουν οι πετρες? :bigemo_harabe_net-81: ?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην αφρικη

Η πετρες ,δεν πρεπει να ειναι πανω στην αμμο,αλλα πανω στο γυαλι του πατου.μετα απλωνουμε την την αμμο.Αυτο δημιουργει τα πρωτα <<θεμελια>>.και μετα συνεχιζουμε να ανεβαινουμε ψυλα.Θελει προσοχη και ηρεμια. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και ναι αυτο το γνωριζω εχω διαβασει και το γνωριζω θα προσθεσω και φελιζολ !

εγω σκεφτομαι να τοποθετησω 2 μεγαλες στηλες αριστερα και δεξια και στην μεση κοραλια

πως σας φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα!!!

τα χαρεμακια σου μπορεις να τα μεγαλωσεις λιγο δλδ να βαλεις κανα δυο ακομα θηλυκα!

οπως σου ειπαν πρωτα βαζεις πετρες και μετα την αμμο και τελος το νερο!

μπορεις να θελεις να βαλεις και φελιζολ στο πατο (μπλε dow) ωστε να σου φυγει το αγχος (καποιοι δεν βαζουν)

πες μας και 2 πραγματα για τον εξοπλισμο που εχεις ?

το ενυδρειο τρεχει τωρα ? ή ειναι αδειο?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο τρεχει εδω και μια εβδομαδα σκετο με το φιλτρο τα βακτηρια κλπ και τον θερμπστατη καθως και μια αεραντλια με πρασινο led !

το φιλτρο ειναι jbl 1500 και ο θερμοστατης ειναι jbl 300

φελιζολ θα βαλω αυτο το dow για να εχω το κεφαλι μου ησυχο !

Link to comment
Share on other sites

αν ριχνεις βακτηρια (φανταζομαι υγρα σε μπουκαλακι) θα πρεπει να δημιουργεις και ριπους αφου δεν εχεις ψαρακια μεσα!

βαζε σε μια αποχη λιγη τροφη μεσα και αλλαζε την ανα 2-3 μερες!

ή αν θελεις βρισκεις απο καποιον κοντα σου να σου δωσει μπολι ωστε να επιταχυνεις την διαδικασια του στρωσιματος αφου εχεις βρει και τα ψαρακια!

υγ αν δεν βαλεις πλατη μεσα στο ενυδρειο βαλε απεξω μια αφισα για να μην φαινετι ο τοιχος απο πισω!

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα το αχλι,αλλα και τα αλλα ψαρακια,σκαβουν την αμμο πολυ.Γιαυτο θα σε συμβουλευα φελιζολ να μην βαλεις,γιατι θα σκαψουν και θα βγει το φελιζολ.Αλλα αν θα βαλεις,βαλε μονο εκει που θα στηθουν η πετρες,και μπροστα αστο ελευθερο

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

ριχνω λιγη τροφη ανα 2-3 μερες το προτειμησα απο το να βαλω καποιο ψαρι χρυσοψαρο ή μπολι επισης για την αμμο σκεφτομαι το παχος της να ειναι 4-5 εκατοστα και το φελιζολ θα εχει παχος 1-2 εκατοστα ποσο πια να σκα4ουνε?

ποσα ψαρια μπορωνα βαλω σε χαρεμια απο αυτα που θελω ?

επισης πως μπορω να ανεβασω φωτογραφιες να σας δειξω ενα ενυδρειο που μου αρεσει?

Link to comment
Share on other sites

και πολυ καλα εκανες και δεν εβαλες καποιο ψαρι!

μπολι βεβαια θα μπορουσες να παρεις αλλα δεν εχει και τοσο μεγαλη σημασια!αφου εχεις υπομονη καλυτερα ετσι οπως πας!

μπορεις να βαλεις 1m-3,4f (στο εγραψα και πιο πανω)

αν βαλεις λιγο ακομη αμμο δεν νομιζω να εχεις προβλημα (κολπακι , φελιζολ δεν θα βαλεις σε ολο τον πατο , αλλα ή μονο κατω απο πετρες ή 5-10 εκ πιο πισω απο το τζαμι!

φωτο ανεβαζεις αν πατησεις εξελιγμενη επεξεργασια εχει να κανεις attach

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=66172

Για φωτο

ριχνω λιγη τροφη ανα 2-3 μερες το προτειμησα απο το να βαλω καποιο ψαρι χρυσοψαρο ή μπολι επισης για την αμμο σκεφτομαι το παχος της να ειναι 4-5 εκατοστα και το φελιζολ θα εχει παχος 1-2 εκατοστα ποσο πια να σκα4ουνε?

ποσα ψαρια μπορωνα βαλω σε χαρεμια απο αυτα που θελω ?

επισης πως μπορω να ανεβασω φωτογραφιες να σας δειξω ενα ενυδρειο που μου αρεσει?

Μπετατζιδες κανονικοι σου λεω :D

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια ανεβαζω μια φωτογραφια απο αυτο το σαιτ που μου ανεβαζεται !

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου,ακολουθα τις οδηγειες

Link to comment
Share on other sites

Μπετατζιδες κανονικοι σου λεω :D

χαχααχχαχαχαχαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφια http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495 απο αυτο το αρθρο παντως να ξερεται ειναι στο τελευταιο παραθυρακι κατω κατω η αριστερη που ειναι δυο στιβες οποιος ξερει και μπορει να την ανεβασει ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

ουφ τελικα τα καταφερα να σαν και αυτο θελω να κανω το ενυδρειο μου !

post-54891-0-26003200-1369747463_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οταν πας να απαντησεις στο θεμα,πας διπλα απο την δημοσιετση,που λεει εξελιγμενη επεξεργασια,εκει στο τελος αριστερα λεει αναζητηση,πατας και επιλεγεις την φωτο

Link to comment
Share on other sites

ωραια ευχαριστω για την ενημερωση !

επισης αυτο το ενυδρειο θα το ηθελα και να ειχα στο κεντρο κοραλια με βαλισνεριες χωρις τα πετραδακια τριγυρω πως σας φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

αντε περιμενουμε να δουμε το δικο σου :sarcasm:

παντως ειναι καλη λυση τα 2 νταμαρια ωστε να παρει καθε αρσενικος απο ενα νταμαρι και να ηρεμησει :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ομορφο,απλα να εχεις υποψιν οτι,μορει εμεις να θελουμε να βαλουμε την πετρα καπου συγκεκριμενα,αλλα αυτη να μην θελει :D οποτε ξεκινας γιαυτο ,και βλεπεις πως θα σου κατσουν η πετρες

Link to comment
Share on other sites

κοραλια εννοεις κοχυλια κ.α.?

νομιζω πως δεν θα τους πηγαινει αλλα γουστα ειναι αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραια ευχαριστω για την ενημερωση !

επισης αυτο το ενυδρειο θα το ηθελα και να ειχα στο κεντρο κοραλια με βαλισνεριες χωρις τα πετραδακια τριγυρω πως σας φαινεται?

Εμεις οι Αφρικανοι,ειμαστε λυτοι ανθρωποι,οποτε δεν μας αρεσουν τα πολυ φρου φρου. :) Αμμο πετρα,και καμια βαλισνερια,αντε και ανουμπια.Τα κοραλια δεν ειναι βιοτοπικα

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...