Jump to content

Σπιτική Κατεψυγμένη Τροφή Λαχανικών


KokkinosK

Recommended Posts

Θα κάνω το Σ/Κ ένα πείραμα με τα εξής:

- Σπανάκι ζεματισμένο 200-300 γρ

- Παντζάρι ωμό 1 μεγάλο ή 2 μεσαία

- Πάπρικα γλυκιά σκόνη 2 κ.γ

- Ώριμες μπανάνες 2 τμχ

- Ακτινίδιο 1 τμχ

- Ντομάτα 1 τμχ μεσαίου μεγέθους

- Ζελατίνες ζαχαροπλαστικής 3 τμχ

και ίσως

- 1-2 κουταλιές Tropical Spirulina Forte bits

- 1-2 κουταλιές Tropical D-allio

Όλα : άλεσμα και ζύμωμα μεταξύ τους, πάγωμα και σερβίρισμα.

Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία - KokkinosK
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το Multi ξέχασες να πεις ότι το πλένεις πολύ καλά μετά γιατί μπορεί τα ψαράκια να γλυτώσουν από τα εντερικά εσύ τον πονοκέφαλο από μουρμούρα με τίποτε :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, ειχα βαλει την προηγουμενη φορα στο μειγμα τις καρδιας και παντζαρι βρασμενο γιατι ωμο ειναι πολυ σκληρο, και μπορω να πω οτι ειδα μια διαφορα στα κοκκινα. τωρα εκανα χωρις παντζαρι. θα ξανακανω την αλλα φορα και θα ενημερωσω σχετικα με το χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

το παντζάρι και το καρότο είναι πολύ σκληρά και θέλουν βράσιμο στην αρχή έβαζα καρότο ωμό και πάντα έμενε στον πάτο

Link to comment
Share on other sites

Για το Multi ξέχασες να πεις ότι το πλένεις πολύ καλά μετά γιατί μπορεί τα ψαράκια να γλυτώσουν από τα εντερικά εσύ τον πονοκέφαλο από μουρμούρα με τίποτε :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Απο ότι βλέπω είσαι και συ παθώς, ε?

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα το δικό μου multi πριν παντρευτώ οπότε είμαι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Άρα παντζάρι και καρότο βρασμένα να μαλακώσουν.

Θα το προχωρήσω μάλον μέσα στην εβδομάδα και ενημερώνω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κωνσταντινε οταν την ετοιμασεις δε με καλεις και μενα για φαι? Τα βρωμοψαρα, τρωνε καλυτερα απο εμας...

Ζηλευωωωωωω!!!!!! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κωνσταντινε οταν την ετοιμασεις δε με καλεις και μενα για φαι? Τα βρωμοψαρα, τρωνε καλυτερα απο εμας...

Ζηλευωωωωωω!!!!!! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Κατ΄αρχήν έχεις πάγεια προσκληση για όποτε ανέβεις.!!!

Απλά θέλω μια ειδιποίηση να φτιάξω φρέσκια λαχανοτροφή να συνοδεύσει τα ψητά ψάρια που θα φάμε. (τύπωσα το μήνυμα και το έδειξα στους δίσκους μου, να κοπεί και λίγοι ο τσαμπουκάς μερικών μερικών....)

. :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Άντε γιατι μας τα παραέπρηξαν με τις απαιτήσεις τους.

Σε λίγο θα δοκιμάζουμε τα blood worms εμείς πριν τους τα δώσουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν έχεις πάγεια προσκληση για όποτε ανέβεις.!!!

Απλά θέλω μια ειδιποίηση να φτιάξω φρέσκια λαχανοτροφή να συνοδεύσει τα ψητά ψάρια που θα φάμε. (τύπωσα το μήνυμα και το έδειξα στους δίσκους μου, να κοπεί και λίγοι ο τσαμπουκάς μερικών μερικών....)

. :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Άντε γιατι μας τα παραέπρηξαν με τις απαιτήσεις τους.

Σε λίγο θα δοκιμάζουμε τα blood worms εμείς πριν τους τα δώσουμε.....

:bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66: !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Εχτές όταν είδα την παραπάνω συνταγή στην οποία καταλήξατε, αποφάσισα να την φτιάξω για τα δισκάκια. Να πω μόνο πως έβρασα για κάμποση ώρα το σπανάκι, το πατζάρι και το καρότο ώστε να γίνουν πολύ μαλακά και να μην έχω προβλήματα. Επίσης, πρόσθεσα και λίγο σκόρδο σε σκόνη. Τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά.

Είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω μόνος μου μια επιτυχημένη τροφή, η οποία έχει πολύ καλή υφή και πτητικότητα έτσι ώστε να μην διαλύεται στο νερό μόλις την βάζεις στο ενυδρείο. Οι δίσκοι ξετρελάθηκαν και απ ότι φαίνεται θα είναι το αγαπημένο τους γεύμα !! :)

Αμα θέλετε αύριο-μεθαύριο που θα ξαναταισω, θα ανεβάσω ενα βιντεο για να δείτε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Εχτές όταν είδα την παραπάνω συνταγή στην οποία καταλήξατε, αποφάσισα να την φτιάξω για τα δισκάκια. Να πω μόνο πως έβρασα για κάμποση ώρα το σπανάκι, το πατζάρι και το καρότο ώστε να γίνουν πολύ μαλακά και να μην έχω προβλήματα. Επίσης, πρόσθεσα και λίγο σκόρδο σε σκόνη. Τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά.

Είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω μόνος μου μια επιτυχημένη τροφή, η οποία έχει πολύ καλή υφή και πτητικότητα έτσι ώστε να μην διαλύεται στο νερό μόλις την βάζεις στο ενυδρείο. Οι δίσκοι ξετρελάθηκαν και απ ότι φαίνεται θα είναι το αγαπημένο τους γεύμα !! :)

Αμα θέλετε αύριο-μεθαύριο που θα ξαναταισω, θα ανεβάσω ενα βιντεο για να δείτε!

Φιλε μου καλησπερα!

Θα περιμενουνε με αγωνια το βιντεακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Εχτές όταν είδα την παραπάνω συνταγή στην οποία καταλήξατε, αποφάσισα να την φτιάξω για τα δισκάκια. Να πω μόνο πως έβρασα για κάμποση ώρα το σπανάκι, το πατζάρι και το καρότο ώστε να γίνουν πολύ μαλακά και να μην έχω προβλήματα. Επίσης, πρόσθεσα και λίγο σκόρδο σε σκόνη. Τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά.

Είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω μόνος μου μια επιτυχημένη τροφή, η οποία έχει πολύ καλή υφή και πτητικότητα έτσι ώστε να μην διαλύεται στο νερό μόλις την βάζεις στο ενυδρείο. Οι δίσκοι ξετρελάθηκαν και απ ότι φαίνεται θα είναι το αγαπημένο τους γεύμα !! :)

Αμα θέλετε αύριο-μεθαύριο που θα ξαναταισω, θα ανεβάσω ενα βιντεο για να δείτε!

Μπράβο, χαίρομαι που το έκανες και τους άρεσε.

Περιμένουμε το βίντεο, και περισσότερες λεπτομέρειες.

Κ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

Εχτές όταν είδα την παραπάνω συνταγή στην οποία καταλήξατε, αποφάσισα να την φτιάξω για τα δισκάκια. Να πω μόνο πως έβρασα για κάμποση ώρα το σπανάκι, το πατζάρι και το καρότο ώστε να γίνουν πολύ μαλακά και να μην έχω προβλήματα. Επίσης, πρόσθεσα και λίγο σκόρδο σε σκόνη. Τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά.

Είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω μόνος μου μια επιτυχημένη τροφή, η οποία έχει πολύ καλή υφή και πτητικότητα έτσι ώστε να μην διαλύεται στο νερό μόλις την βάζεις στο ενυδρείο. Οι δίσκοι ξετρελάθηκαν και απ ότι φαίνεται θα είναι το αγαπημένο τους γεύμα !! :)

Αμα θέλετε αύριο-μεθαύριο που θα ξαναταισω, θα ανεβάσω ενα βιντεο για να δείτε!

Αποστολε καλησπερα!

Τι εκανες με το βιντεακι μας κρατας σε αγωνια!!!

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, χίλια συγνώμη για την καθυστέρηση αλλα μου έχει χαλάσει το φωτιστικό και δεν εχει φως το ενυδρείο.. Την Δευτερα που θα έχω πάλι φως στο ενυδρείο, θα προσπαθήσω τραβήξω βίντεο για να το ανεβάσω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Εχτές όταν είδα την παραπάνω συνταγή στην οποία καταλήξατε, αποφάσισα να την φτιάξω για τα δισκάκια. Να πω μόνο πως έβρασα για κάμποση ώρα το σπανάκι, το πατζάρι και το καρότο ώστε να γίνουν πολύ μαλακά και να μην έχω προβλήματα. Επίσης, πρόσθεσα και λίγο σκόρδο σε σκόνη. Τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά.

Είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω μόνος μου μια επιτυχημένη τροφή, η οποία έχει πολύ καλή υφή και πτητικότητα έτσι ώστε να μην διαλύεται στο νερό μόλις την βάζεις στο ενυδρείο. Οι δίσκοι ξετρελάθηκαν και απ ότι φαίνεται θα είναι το αγαπημένο τους γεύμα !! :)

Αμα θέλετε αύριο-μεθαύριο που θα ξαναταισω, θα ανεβάσω ενα βιντεο για να δείτε!

Φίλε Αποστόλη ενώ περιμένουμε κατ αρχήν το Video με το τάισμα της τροφής στα μικρά, θα ήθελα να σου επισημάνω κάτι σχετικά με την διαδικασία που έγραψες παραπάνω.

Το βράσιμο των λαχανικών για πολύ ώρα, παρ όλο που μαλακώνει τα σκληρά όπως το πατζάρι και το καρότο, τους αφαιρεί όλα τα θρεπτικά συστατικά για τα οποία κάνουμε όλη την φασαρία. Ειδικά το σπανάκι θα έλιωσε με τόσο βράσιμο που αναφέρεις.

Ο καλύτερος τρόπος είναι με την χρήση ατμομάγειρα, μιας και λόγω της διαφορετικής λειτουργίας του, όλα τα θρεπτικά συστατικά παραμένουν στο λαχανικό παρ όλο που βράζει και μαλακώνει. Αν δεν υπάρχει η συγκεκριμένη συσκευή, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα σουρωτήρη μέσα σε μαι κατσαρόλα με νερό μέχρι την μέση ώστε να μην σκεπάζει τα λαχανικά αλλά να βράζουν στον ατμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια, χίλια συγνώμη για την καθυστέρηση αλλα μου έχει χαλάσει το φωτιστικό και δεν εχει φως το ενυδρείο.. Την Δευτερα που θα έχω πάλι φως στο ενυδρείο, θα προσπαθήσω τραβήξω βίντεο για να το ανεβάσω :)

Τι έγινε με το βιντεάκι? Ξεχάστηκες?

Για πες μας εντυπωσεις για την τροφή τώρα που περάσαν και 2 εβδομάδες?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τι έγινε με το βιντεάκι? Ξεχάστηκες?

Για πες μας εντυπωσεις για την τροφή τώρα που περάσαν και 2 εβδομάδες?

Βιντεακι οεοοοοοοοοοοοοοο?

Link to comment
Share on other sites

Οσο περιμενουμε το video του Αποστολη, εγω εχω ετοιμασει τον ατμομαγειρα και εχω παρει την αδεια της συζυγου να τα κανω ολα μανταρα στην κουζινα.

Τα λαχανικα αγοραστηκαν, και μαλον σημερα το απογευμα θα γινει η πρωτη προσπαθεια.

Θα ανεβασω πληροφοριες, φωτογραφιες και "εντυπωσεις" των ψαριδων οταν ταισω απο το φρεσκο μειγμα και αργοτερα το κατεψυγμενο .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδια τι εγινε τελικα με την συνταγη? Στην αρχη ξεκινησε ο Apostolis1996 και στο τελος δεν ειδαμε τιποτα...

μετα ειπε να την κανει και ο KokkinosK και θα μας πει και τελικα χαθηκε και αυτος........

Η αληθεια ειναι οτι μου εχετε προκαλεσει ενα φοβο οποιος κανει την συνταγη εξαφανιζετε....... :shiftyph34r:

:lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao:

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Καλό

Τελικά την έκλανα την συνταγή και ήταν επιτυχημένη αλλά βρήκα μια απο το εξωτερικό που φτιάχνει ένας εκτροφέας και μου στέλνει με φίλο που πηγαινοέρχεται στην Θεσσαλονίκη με το αοεροπλάνο και βρήκα την υγειά μου.

Χαμός, βγαίνουν απο το ενυδρείο να την φάνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδια ερωτηση εχει σκεφτη κανενας να βαλει αυγο βραστο μεσα στην συνταγη?

Εαν πουμε οτι θεωριτικα τα ψαρια τρωνε τα ιδια τους τα αυγα, και αλλωστε ειναι παρα πολυ θρεπτικο

και αυτο το ξερουμε ολοι.

Οποτε λεω στην συνταγη που θα φτιαξω να βαλω και ενα αυγουλακι βραστο !!!!

Ακουω προτασεις αποψεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Το αυγό είναι πράγματι πολύ θρεπτικό απλά το μόνο θέμα του είναι ότι λερώνει το νερό πολύ. Σε πολλά μικρά ψαράκια νεογέννητα μπορείς να ταΐσεις και κρόκο βρασμένου επειδή αν τον τρίψεις γίνεται πολύ λεπτός σαν σκόνη

Link to comment
Share on other sites

Το αυγο οντως ειναι πηγη πρωτειθνων, και ξερω κοσμο που ταιζει τα μικρα.

Οπως ομως σου ειπε και ο φιλος Frog, αν θελεις να ταισεις βρασμενο κροκο, θα το κανεις πριν την αλλαγη γιατι οντως λερωνει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...