Jump to content

Μπήκε Ο Μονομαχος!!!!!!!!!!!!


michaela01

Recommended Posts

Σε εκτακτη περιπτωση μπορεις να τον βαλεις για μερικες μερες σε ενα μικρο περιβαλλον 2-3 λιτρων μεχρι να σωσεις την κατασταση στο κυριος ενυδρειο,αλλα αν διαβασες οι αλλοι γραφουν οτι μπορει να ζησει σε ενα ποτηρι ενας μονομαχος,οτι δεν εχει θεμα με τον χωρο και οτι δεν ειναι ευαισθητο ψαρι..Ειναι 2 τελειως διαφορετικες καταστασεις..

Δεν μπορω να δικαιολογησω καποιον ενηλικο ,ενυδρειοφιλο ή μη , που θα θεωρουσε αποδεκτο το να φιλοξενει εναν μονομαχο μεσα σε ποτηρι . Δηλαδη ενταξει , καποια πραγματα θεωρω πως ειναι προφανη ακομα και για παιδια που ισως βλεπουν τα ψαρια σαν παιχνιδια . Να τον εχεις σε 200ml να μην μπορει να κουνηθει τι μπορει να προσφερει ? Ειτε ζωντανος να ηταν ειτε ψευτικος το ιδιο και το αυτο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να δικαιολογησω καποιον ενηλικο ,ενυδρειοφιλο ή μη , που θα θεωρουσε αποδεκτο το να φιλοξενει εναν μονομαχο μεσα σε ποτηρι . Δηλαδη ενταξει , καποια πραγματα θεωρω πως ειναι προφανη ακομα και για παιδια που ισως βλεπουν τα ψαρια σαν παιχνιδια . Να τον εχεις σε 200ml να μην μπορει να κουνηθει τι μπορει να προσφερει ? Ειτε ζωντανος να ηταν ειτε ψευτικος το ιδιο και το αυτο .

Δυστοιχος ουτε και εγω δεν μπορω να το καταλαβω,εδω προσπαθουμε να κανουμε τα μαγαζια οτι ειναι λαθος αυτο που κανουν και τωρα βλεπουμε και αυτες τις αποψεις απο καποιους χομπιστες..δεν ξερω τι να πω ειληκρινα..

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πείτε που είπα και εγώ και ο Βαγγέλης ότι υποστηρίζουμε να είναι σε.ποτήρια !!!! Είπαμε ότι αντέχουν με τα σωστά άτομα να.τα προσέχουν αλλά.και πάλι δεν είναι σωστό!!! Αν κάποιος βρει που λέει ότι τους υποστηρίζουμε να τα βάζουν σε ποτήρια θα του κάνω δώρο ένα.Μονομάχο.σε ένα μίνι ενυδρείο !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πείτε που είπα και εγώ και ο Βαγγέλης ότι υποστηρίζουμε να είναι σε.ποτήρια !!!! Είπαμε ότι αντέχουν με τα σωστά άτομα να.τα προσέχουν αλλά.και πάλι δεν είναι σωστό!!! Αν κάποιος βρει που λέει ότι τους υποστηρίζουμε να τα βάζουν σε ποτήρια θα του κάνω δώρο ένα.Μονομάχο.σε ένα μίνι ενυδρείο !!!!!

Φιλε,τα ψαρια δεν αντεχουν σε ποτηρια,παρτε το χαμπαρι και προσωπικα εγω δεν θα αφησω να λεγονται τετοια πραγματα στο φορουμ!Αν θελετε να βασανιζετε ψαρια βαζοντας τα σε ποτηρια με το σκεπτικο οτι δειθεν δεν εχουν θεμα χωρου και οτι δεν ειναι ευαισθητα καντε το αλλα αλλου,οχι εδω μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειλικρινά βαρέθηκα αυτό το θέμα σας παρακαλώ ΟΛΟΥΣ να μπειτε στο λινκ απο κατω και να διαβασετε οσοι ξερετε καλα αγγλικα και να μαθετε για τους μονομαχους και απο που προερχονται και που ζουν !!!!

Το wikipedia τα ιδια λεει αλλα πολυ περιληπτικα!!!

\\http://nippyfish.net/2011/10/23/the-native-betta-habitat-separating-fact-from-fiction/

Ευχαριστώ και καλη συνέχεια σε όλους και Καλη Βδομάδα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειλικρινά βαρέθηκα αυτό το θέμα σας παρακαλώ ΟΛΟΥΣ να μπειτε στο λινκ απο κατω και να διαβασετε οσοι ξερετε καλα αγγλικα και να μαθετε για τους μονομαχους και απο που προερχονται και που ζουν !!!!

Το wikipedia τα ιδια λεει αλλα πολυ περιληπτικα!!!

\\http://nippyfish.net/2011/10/23/the-native-betta-habitat-separating-fact-from-fiction/

Ευχαριστώ και καλη συνέχεια σε όλους και Καλη Βδομάδα!!!!!!

Και στο ξαναλεω για τελευταια φορα,εσυ αν θες μπορεις να βαλεις τον μονομαχο σου σε ενα κουταλακι με νερο,μαγκια σου,αυτα ομως μακρυα απο εδω.Εμεις προσπαθουμε να δωσουμε οτι καλυτερο μπορουμε στα ζωντανα μας και οχι να τα βασανιζουμε,δεν φτανει που τα κλεινουμε μεσα σε 4 τζαμια,τουλαχιστον ας τους δινουμε οτι αξιζουν και αυτο σιγουρα δεν ειναι ενα ποτηρι με νερο!

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω σαν ασχετος και σαν πολυ αρχαριος που δεν μπορω να εκφρασω γνωμη(μαλλον) θα εκφρασω τις γνωμες των αλλων που ακουστηκαν εδω περιλιπτικα.....αυτο που καταλαβα και συμφονω ειναι οτι δεν ειναι καλο για κανενα ζωντανο να μην εχει καποιο χωρο(το ειπαν ολοι).....αλλα απο το να ΠΕΘΑΝΕΙ καποιο ψαρακι σε ενυδρειο, ειναι καλυτερο ΝΑ ΖΕΙ σε ποτηρη Η σε καποιο μερος χωρις χωρο παροτι ξερουμε οτι βασανιζεται(το ειπε ο vagelis21 και ο aquajimmy).....τωρα που διαφωνει ο rastafarian δεν καταλαβενω(μηπως προτιμαει αντι να κραταμε ζωντανα ,αλλα στριμωγμενα καποια ζωακια, νατα κανουμε ευθανασια?)-----σε παρακαλω rastafarian πες μου που ειναι η διαφωνια σου με τους vagelis21 και aquajimmy?

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω σαν ασχετος και σαν πολυ αρχαριος που δεν μπορω να εκφρασω γνωμη(μαλλον) θα εκφρασω τις γνωμες των αλλων που ακουστηκαν εδω περιλιπτικα.....αυτο που καταλαβα και συμφονω ειναι οτι δεν ειναι καλο για κανενα ζωντανο να μην εχει καποιο χωρο(το ειπαν ολοι).....αλλα απο το να ΠΕΘΑΝΕΙ καποιο ψαρακι σε ενυδρειο, ειναι καλυτερο ΝΑ ΖΕΙ σε ποτηρη Η σε καποιο μερος χωρις χωρο παροτι ξερουμε οτι βασανιζεται(το ειπε ο vagelis21 και ο aquajimmy).....τωρα που διαφωνει ο rastafarian δεν καταλαβενω(μηπως προτιμαει αντι να κραταμε ζωντανα ,αλλα στριμωγμενα καποια ζωακια, νατα κανουμε ευθανασια?)-----σε παρακαλω rastafarian πες μου που ειναι η διαφωνια σου με τους vagelis21 και aquajimmy?

Οτι ενα ψαρι δεν μπορει να ζησει σε ποτηρι οπως λενε οι παραπανω,ο αλλος λεει οτι δεν εχει προβλημα χωρου και οτι δεν ειναι ευαισθητο.Συμφωνεις και εσυ μ αυτα?

Το να εχει ενα ενυδρειο αμμωνια και ψαρι μεσα με τους σωστους χειρισμος το σωνεις μεσα σε 1-2 μερες,αλλα το να κρατας ενα ψαρι σε ποτηρι ειναι εγκλημα φιλε μου..Ελπιζω να σε καλυψα!

Μιλησα εγω για ευθανασια καπου και δεν το ξερω?Αν δεν μπορεις να προσφερεις αυτο που χρειαζεται ενα ψαρι απλα δεν το παιρνεις!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

παντως εγω σαν ασχετος και σαν πολυ αρχαριος που δεν μπορω να εκφρασω γνωμη(μαλλον) θα εκφρασω τις γνωμες των αλλων που ακουστηκαν εδω περιλιπτικα.....αυτο που καταλαβα και συμφονω ειναι οτι δεν ειναι καλο για κανενα ζωντανο να μην εχει καποιο χωρο(το ειπαν ολοι).....αλλα απο το να ΠΕΘΑΝΕΙ καποιο ψαρακι σε ενυδρειο, ειναι καλυτερο ΝΑ ΖΕΙ σε ποτηρη Η σε καποιο μερος χωρις χωρο παροτι ξερουμε οτι βασανιζεται(το ειπε ο vagelis21 και ο aquajimmy).....τωρα που διαφωνει ο rastafarian δεν καταλαβενω(μηπως προτιμαει αντι να κραταμε ζωντανα ,αλλα στριμωγμενα καποια ζωακια, νατα κανουμε ευθανασια?)-----σε παρακαλω rastafarian πες μου που ειναι η διαφωνια σου με τους vagelis21 και aquajimmy?

εγω θα προτιμουσα την ευθανασια παρα να βρισκομαι σε ολη την ζωη μου σε μια φυλακη !

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτιμουσα την ευθανασια παρα να βρισκομαι σε ολη την ζωη μου σε μια φυλακη !

κανενας δεν μιλισε για ολη του την ζωη (αν δεν κανω λαθος),παρολα αυτα υπαρχουν ανθρωποι που παστωνονται σε μια καροτσα φορτηγου(για ενα καλυτερο μελλον)οι καποιοι αλλοι 25-30 ατομα μιραζονται ενα δωματιο για ολη τους την ζωη και πολλα αλλα παραδειγματα....σε παρακαλω angelinaA επειδη εισαι λιγο μικρη λιγο προσοχη σε αυτα που λεμε.....

εγω θα προτιμουσα την ευθανασια παρα να βρισκομαι σε ολη την ζωη μου σε μια φυλακη !

Οτι ενα ψαρι δεν μπορει να ζησει σε ποτηρι οπως λενε οι παραπανω,ο αλλος λεει οτι δεν εχει προβλημα χωρου και οτι δεν ειναι ευαισθητο.Συμφωνεις και εσυ μ αυτα?

Το να εχει ενα ενυδρειο αμμωνια και ψαρι μεσα με τους σωστους χειρισμος το σωνεις μεσα σε 1-2 μερες,αλλα το να κρατας ενα ψαρι σε ποτηρι ειναι εγκλημα φιλε μου..Ελπιζω να σε καλυψα!

Μιλησα εγω για ευθανασια καπου και δεν το ξερω?Αν δεν μπορεις να προσφερεις αυτο που χρειαζεται ενα ψαρι απλα δεν το παιρνεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απαντησες αν συμφωνεις και αν σε καλυψα,η παραθεση σου στα γραφομενα μου δεν καταλαβα που κολλαει.

Το αν δεν μιλησε κανεις για ολη του τη ζωη ειναι υποκειμενικο οταν γραφει ο αλλος οτι με αλλαγες καθε μερα δεν υπαρχει προβλημα..και οτι δεν εχει προβλημα χωρου το ψαρι!

Εσενα θα σου αρεσε να σε κλεισουν σε ενα ανσασερ και να σου ανοιγουν 1 φορα την πορτα για να παιρνεις λιγο καθαρο αερα?Δεν νομιζω φλε μου,οπωτε για πιο λογο να το κανουμε αυτο σ ενα ζωντανο?Και ξαναλεω,αν δεν μπορουμε να του παρεχουμε αυτα που χρειαζεται απλα δεν το παιρνουμε.οχι να γραφουμε οτι δεν εχει προβλημα ο μονομαχος στο ποτηρι!

Link to comment
Share on other sites

Οτι ενα ψαρι δεν μπορει να ζησει σε ποτηρι οπως λενε οι παραπανω,ο αλλος λεει οτι δεν εχει προβλημα χωρου και οτι δεν ειναι ευαισθητο.Συμφωνεις και εσυ μ αυτα?

Το να εχει ενα ενυδρειο αμμωνια και ψαρι μεσα με τους σωστους χειρισμος το σωνεις μεσα σε 1-2 μερες,αλλα το να κρατας ενα ψαρι σε ποτηρι ειναι εγκλημα φιλε μου..Ελπιζω να σε καλυψα!

Μιλησα εγω για ευθανασια καπου και δεν το ξερω?Αν δεν μπορεις να προσφερεις αυτο που χρειαζεται ενα ψαρι απλα δεν το παιρνεις!

οχι δεν συμφονω και με καλυψες φιλε μου rastafarian ,αλλα επειδη μου εχει τυχη να προσπαθησω να κρατησω ζωντανα καποια ψαρακια μεσα σε βαζα απο μαρμελαδα(λογο ραγισματος του ενυδρειου),(δεν ειναι οτι μου αρεσει να τα κραταω εκει ουτε οτι πιστευω οτι θα συνηθησουν)και σιγουρα απο το να τα αφησω να πεθανουν στον ενυδρειακο τους παραδεισο προσπαθισα να τα σωσω σε βαζα κολαση....απλα εγινε απο αναγκη, πιστευω οτι πολλων ειδων αναγκες σε αναγκαζουν να κανεις πολλων ειδων υποχορισεις.......αυτο νομιζω θελισαν να πουνε και οι φιλοι παραπανω.....

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν συμφονω και με καλυψες φιλε μου rastafarian ,αλλα επειδη μου εχει τυχη να προσπαθησω να κρατησω ζωντανα καποια ψαρακια μεσα σε βαζα απο μαρμελαδα(λογο ραγισματος του ενυδρειου),(δεν ειναι οτι μου αρεσει να τα κραταω εκει ουτε οτι πιστευω οτι θα συνηθησουν)και σιγουρα απο το να τα αφησω να πεθανουν στον ενυδρειακο τους παραδεισο προσπαθισα να τα σωσω σε βαζα κολαση....απλα εγινε απο αναγκη, πιστευω οτι πολλων ειδων αναγκες σε αναγκαζουν να κανεις πολλων ειδων υποχορισεις.......αυτο νομιζω θελισαν να πουνε και οι φιλοι παραπανω.....

Απο αναγκη το εγραψα και εγω οτι μπορει να γινει σε ενα δοχειο 2-3 λιτρων για 1-2 μερες,βεβαια υπαρχουν και οι κουβαδες που παιρνουν περισσοτερο νερο απο ενα ποτηρι.Αλλα αν δεις πιο πανω,ο aquajimmy γραφει οτι η φιλη του εχει εναν μονομαχο 7 χρονια μεσα σε ενα ποτηρι και οτι αν αλλαζουμε το νερο συχνα δεν εχει προβλημα,δεν ειναι ευαισθητο και οτι δεν εχει θεμα χωρου.Οπως καταλαβαινεις τετοιες ανακριβιες δεν μπορω να τις αφησω να παιρνανε ετσι γιατι καποιος που θα τις διαβασει καλληστα θα μπορεσει να σκεφτει οτι μπορει να κρατησει εναν μονομαχο σε ποτηρι,οπως το βλεπει και στα πετσοπ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο το είπα γιατι η φίλη μου το εχει σε ένα μεγάλο ποτήρι 500μλ και τόσα χρόνια δεν έχει πάθει τιποτα δεν είπα ποτέ ότι είναι σωστό που το κάνει αλλα αυτο που θα κανει ειναι δικαίωμα της και οπως και κάθε ανθρώπου γενικά!!!! Αν διάβαζες στο λινκ που εβαλα θα έβλεπες που ζουν αυτα τα ψαράκια για να δεις γιατι είπα ότι δεν έχουν πρόβλημα χώρου και οτι δεν είναι τόσο ευαίσθητα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο ακροβως ειπα και εγω οτι ειναι δικαιομα σου να κανεις οτι θες αλλα ανακριβιες εδω δεν θα επιτρεψω να γραφονται!

Σε ολα τα αξιοπιστα site μιλανε για ενυδρειο πανω απο 10-15 λιτρα,δεν εχω δει πουθενα να γραφονται για ποτηρια η οτι δεν εχουν προβλημα χωρου η οτι δεν ειναι ευαισθητα!Και βεβαια ειναι ευαισθητα,θελουν καθαρο νερο και σταθερες συνθικες,πραγμα που σε ποτηρι δεν γινετε να εχουν!

Link to comment
Share on other sites

Και για να τελειωνουμε μ αυτο το θεμα οριστε μερικα αξιοπιστα site με πληροφοριες για τους μονομαχους

http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/

http://www.aquaticcommunity.com/betta/splendens.php

http://www.fishbase.org/summary/4768

Και εδω το δικο μας προφιλ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770#entry323429

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φορα ακουω να λεει καποιος οτι μπορει να μπει ψαρι σε 500ml.

Σε τετοια ποσοτητα νερου ουτε να στριψει δεν μπορει αρα κατα ποσο να εχει τα απαραιτητα για να ζησει οπωσ του χρειαζεται και του αξιζει.Αμα δεν μπορει να τα του τα προσφερει καποιος τοτε να μην το παρει και να το παιδευει χωρις λογο.Εκεινα μας προσφερουν τοσα (χαρα,συντροφια ....) και καποιοι τα βασανιζουν.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μας βάλει μια φωτογραφία ; Είμαι περίεργος να δω το μέγεθος του μονομάχου μετα απο εφτά χρόνια. Σημείωση για τους νέους που διαβάζουν το φόρουμ και το θέμα : Τα ζωντανά τα παίρνουμε και προσπαθούμε να τους παρέχουμε τις καλύτερες συνθήκες που μπορούμε. Αν για το μονομάχο που μας άρεσε στο καταστημα διαθέτουμε μονο ενα ποτήρι, να μην τον πάρουμε σε καμια περιπτωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το που πάω στο.σπίτι της φίλης ευχαριστώς να πάρω μια φοτο να.σου δείξω ;)

Link to comment
Share on other sites

συνοψιζω......κανενας δαν ειπε,δεν υποστιριξε,δεν θελησε να κρατησει ψαρι σε ποτηρη......ομως εγω μετα απο τεσσερις μερες με τα ψαρια σε βαζα και υστερα απο πολλη ταλαιπορια(και για εμενα και για τα ψαρια)και αφου περνοντας δευτερο ενυδρειο πηρα και τις κιχλιδες μου(λαθος αρχαριου),εχω ενα νεο ενυδρειο με 4 κιχλιδες και 2 μολλυ και 2 γατοψαρα σε βαζο.....λοιπον μαζι με τις κιχλιδες ριχνω μεσα και τα μολλυ και τα γατοψαρα στο νεο ενυδρειο....αποτελεσμα ενα μολλυ νεκρο και ενα μολλυ μισοφαγωμενο σε πεντε-εξι μερες.....το ξαναβγαζω το καημενο το μολλυ και το ξαναβαζω σε βαζο(πολυ καλυτερα απο το να πεθανει)....το κραταω 10 μερες σε βαζο και βρισκω επιτελους ενα φιλο με μια παλια γυαλα(που δεν την λοιτουργουσε)να το φιλοξενησει εκει....απο τοτε εχουν περασει 3 μηνες νομιζω....το μολλυ εχει γιατρεψει τις πληγες του και ζει και βασιλευει....δεν ξερω αν θα βρεθει καλλυτερο σπιτακι για αυτο το ψαρι(ουτε ειναι η καλυτερη λυση η γιαλα)αλλα απο το να φαγωθει 10 φορες καλυτερα εκει.....δεν υποστιριζω οτι πρεπει να ζουν τα ζωακια μας σε ποτηρη αλλα σιγουρα καλυτερα να ζουν σε ποτηρη παρα να ειναι πεθαμενα....νομιζω οτι αυτο θελησανε να πουνε παραπανω καποιοι φιλοι και κακως τους παρεξηγητε.......οπως λεει και ο drap Τα ζωντανά τα παίρνουμε και προσπαθούμε να τους παρέχουμε τις καλύτερες συνθήκες που μπορούμε.το ποιες ειναι αυτες οι συνθηκες δυσκολο να απαντηθει....παντα φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο να απαντηθεί φιλέ μου. :) Με λίγο διάβασμα και συμβουλες απο εμπειροτερους, δεν χρειαζεσαι πανω απο μια εβδομαδα για να μάθεις σε τι συνθήκες πρεπει να κρατας τα ζωντανά σου. Δεν λέω να τις πετύχεις αλλά να μάθεις ποιες είναι. ;)

Link to comment
Share on other sites

συνοψιζω......κανενας δαν ειπε,δεν υποστιριξε,δεν θελησε να κρατησει ψαρι σε ποτηρη......ομως εγω μετα απο τεσσερις μερες με τα ψαρια σε βαζα και υστερα απο πολλη ταλαιπορια(και για εμενα και για τα ψαρια)και αφου περνοντας δευτερο ενυδρειο πηρα και τις κιχλιδες μου(λαθος αρχαριου),εχω ενα νεο ενυδρειο με 4 κιχλιδες και 2 μολλυ και 2 γατοψαρα σε βαζο.....λοιπον μαζι με τις κιχλιδες ριχνω μεσα και τα μολλυ και τα γατοψαρα στο νεο ενυδρειο....αποτελεσμα ενα μολλυ νεκρο και ενα μολλυ μισοφαγωμενο σε πεντε-εξι μερες.....το ξαναβγαζω το καημενο το μολλυ και το ξαναβαζω σε βαζο(πολυ καλυτερα απο το να πεθανει)....το κραταω 10 μερες σε βαζο και βρισκω επιτελους ενα φιλο με μια παλια γυαλα(που δεν την λοιτουργουσε)να το φιλοξενησει εκει....απο τοτε εχουν περασει 3 μηνες νομιζω....το μολλυ εχει γιατρεψει τις πληγες του και ζει και βασιλευει....δεν ξερω αν θα βρεθει καλλυτερο σπιτακι για αυτο το ψαρι(ουτε ειναι η καλυτερη λυση η γιαλα)αλλα απο το να φαγωθει 10 φορες καλυτερα εκει.....δεν υποστιριζω οτι πρεπει να ζουν τα ζωακια μας σε ποτηρη αλλα σιγουρα καλυτερα να ζουν σε ποτηρη παρα να ειναι πεθαμενα....νομιζω οτι αυτο θελησανε να πουνε παραπανω καποιοι φιλοι και κακως τους παρεξηγητε.......οπως λεει και ο drap Τα ζωντανά τα παίρνουμε και προσπαθούμε να τους παρέχουμε τις καλύτερες συνθήκες που μπορούμε.το ποιες ειναι αυτες οι συνθηκες δυσκολο να απαντηθει....παντα φιλικα

Σε καποια πραγματα εισαι λιγο λαθος..στο ειπα και πιο πανω αλλα το εχω ξαναγραψει,το να βαλεις ενα ψαρι σε μια γυαλα για λιγο επειδη ειναι αναγκη δεν ειναι κακο,αρκει να ειναι γα λιγο και οι 3 μηνες που λες ειναι πολλοι για μενα.Μπορεις να το δωσεις σε καποιον που εχει καταλληλο ενυδρειο γι αυτο το ψαρακι,λυσεις υπαρχουν.Οχι ομως να μου λενε οτι εχει τον μονομαχο στο ποτηρι 7 χρονια και δεν εχει προβλημα!

Οσο για τις συνθικες που θελει το καθε ψαρι δεν ειναι δυσκολο να απαντηθει,υπαρχουν τα προφιλ των ψαριων γραμμενα μετα απο πολυ μελετη,το μονο που χρειαζεται ειναι διαβασμα και υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος.

Δεν υπαρεχει λογος κατα τι γνωμη μου να βασανιζει καποιος ενα ψαρι μονο και μονο για να πει οτι το εχει. ΟΙ χομπιστες αναλογα με αυτο που ασχολουνται πρεπει να προσπαθουν να κανουν το καλυτερο για αυτο που τους αρεσει και για αυτο με το οποιο ασχολουνται. Ετσι και οι χομπιστες που ασχολουνται με ζωντανα πρεπει να προσπαθουν να κανουν το ακομα καλυτερο γιατι εχουν στα χερια τους ζωντανα που ειναι κριμα να τα βασανιζουμε μονο και μονο για να τα εχουμε. Κατα τη γνωμη μου ειναι απαραδεκτο!!!

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

κανενας δεν μιλισε για ολη του την ζωη (αν δεν κανω λαθος),παρολα αυτα υπαρχουν ανθρωποι που παστωνονται σε μια καροτσα φορτηγου(για ενα καλυτερο μελλον)οι καποιοι αλλοι 25-30 ατομα μιραζονται ενα δωματιο για ολη τους την ζωη και πολλα αλλα παραδειγματα....σε παρακαλω angelinaA επειδη εισαι λιγο μικρη λιγο προσοχη σε αυτα που λεμε.....

τουλαχιστον αυτοι οι ανθρωποι δεν μενουν συνεχεια στο σπιτι κανουν και τις βολτες τους,,και επειδη ειμαι μικρη δεν συμαινει οτι δεν ξερω τπτ και οτι ειμαι χαζη εσυ να προσεχεις τι λες οχι εγω εγω το ενοουσα για το μονομαχο αυτο κριμα ειναι να τον βασανιζουμε ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!ετυχε να διαβάσω το τοπικ λίγο αργά!εγώ θέλω να πω μονο 2 πραγματακια..

Μεσα απο το ΑΖ,οι συντονιστές και γενικότερα πολλά μελη μαζι και εγώ προσπαθουμε να περάσουμε ενα πολυ σωστο μύνημα στα Πετ ΣΟΠ για τους μονομάχους!"βγαλτε τους απο ποτήρια η μην τους παρραγελνετε"

Φιλε aquajimmy θα διαφωνησω και με σένα και με τον Βαγγέλη..ειτε ποτήρι ειτε αστρωτο ενυδρείο είναι ακριβως το ίδιο..

Στο ενυδρείο θα πεθάνει σχεδόν αμέσως(μες την πρωτη βδομαδα)

Στο ποτήρι ναι μεν θα ζησει περισσότερο άλλα θα πεθάνει χωρίς να έχει ευχαριστηθει την ζωή του!

Ενα πράγμα θα πω που καποιοι αξιοι προγονοι μας ειχαν πει και όποιος έχει μυαλό θα καταλάβει!

"ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΑΣ ΩΡΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΖΩΗ ΠΑΡΑ ΣΑΡΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΚΛΑΒΙΑ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΗ"

(Και παρακαλώ μην πει κάποιος άλλο άνθρωπος άλλο το ψάρι γιατί αν Οντως αγαπάς τα ψάρια πρεπει να τους συμπεριφερεσαι οπώς στους ανθρώπους!)και προς θεού δεν υποστηριζω ενα αστρωτο ενυδρείο..

Έγινε επεξεργασία - GuppyMaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...