Jump to content

Άπρα Χείλια Σε Guppy


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Άσπρα χείλια σε guppy(βλέπε φώτο).To έχω 4 μέρες στο ενυδρείο μου.Έχω άλλα 3 guppy μέσα και 5 neon και όλα είναι μία χαρά.

Τι κάνω?

post-54933-0-32059400-1370152215_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Εκ πρωτης πρεπει να κανεις μετρησεις (αμμωνια,NO2,NO3 και PH).

Επισης να σου αναφερω οτι τα τετρα με τα γκαπις ζουν σε διαφορετικες σκληροτητες νερου(tetra μαλακο~7,guppies σκληρο~8) οποτε ειναι θεμα χρονου μονο απο το PH καποιο να σου δημουργησει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε αν θέλεις την φόρμα διάγνωσης ασθένειας δίνοντας μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου και πρόσθεσε και μερικές πιο καθαρές φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα

Εκ πρωτης πρεπει να κανεις μετρησεις (αμμωνια,NO2,NO3 και PH).

Επισης να σου αναφερω οτι τα τετρα με τα γκαπις ζουν σε διαφορετικες σκληροτητες νερου(tetra μαλακο~7,guppies σκληρο~8) οποτε ειναι θεμα χρονου μονο απο το PH καποιο να σου δημουργησει προβλημα.

se 7-7,5 ζουν και τα δυο ανετα. εκτος αυτου το pH ειναι σπανια μεγαλο προβλημα σε τροπικα.

Link to comment
Share on other sites

se 7-7,5 ζουν και τα δυο ανετα. εκτος αυτου το pH ειναι σπανια μεγαλο προβλημα σε τροπικα.

Ζουν ανετα τα νεον με τα γκαπυ?

Link to comment
Share on other sites

Ζουν ανετα τα νεον με τα γκαπυ?

καταρχην ναι, ζουν μαζι ανετα. Αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση μιλουσα για το pH το οποιο αν ειναι 7 με 7,5 κανει και για τα δυο αν τα εχει στο ιδιο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Πάντα πρέπει να κοιτάζουμε για τα ψάρια μας να πλησιάζουμε τις ιδανικές τιμές νερού και όχι τα όρια τους. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι αφού τα ψάρια είναι από αναπαραγωγές σε αιχμαλωσιά, έχουν μεγαλύτερες ανοχές. Εγώ, παρά το γεγονός ότι σε πρώτη φάση αυτή η σκέψη φαίνεται φυσιολογική, δεν ξέρω πως μπορεί να αποδειχτεί. Βέβαια το θέμα δεν είναι να δοκιμάζουμε τις ανοχές τους αλλά να ζουν άνετα. Και εδώ βέβαια σηκώνει κουβέντα για το πως θα διαπιστώσουμε αν ένα ψαράκι ζει άνετα ή ζορίζεται. Γι' αυτό προτιμώ να δίνω στα ψάρια μου τιμές νερού κοντά στον φυσικό τους βιότοπο.

Εγώ θεωρώ και το pH εξίσου σημαντικό παράγοντα για τα τροπικά ψάρια με τις άλλες τιμές του νερού. Δεν έχω διαβάσει κάτι διαφορετικο.

Σύμφωνα με τα προφίλ που έχουν φτιαχτεί στο ΑΖ, έχουμε:

guppy: PH: 7.5 -8.5 pH (Ιδανικά: 7.8-8)

neon: PH: 5-7 (Ιδανικά: 6)

Link to comment
Share on other sites

Πάντα πρέπει να κοιτάζουμε για τα ψάρια μας να πλησιάζουμε τις ιδανικές τιμές νερού και όχι τα όρια τους. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι αφού τα ψάρια είναι από αναπαραγωγές σε αιχμαλωσιά, έχουν μεγαλύτερες ανοχές. Εγώ, παρά το γεγονός ότι σε πρώτη φάση αυτή η σκέψη φαίνεται φυσιολογική, δεν ξέρω πως μπορεί να αποδειχτεί. Βέβαια το θέμα δεν είναι να δοκιμάζουμε τις ανοχές τους αλλά να ζουν άνετα. Και εδώ βέβαια σηκώνει κουβέντα για το πως θα διαπιστώσουμε αν ένα ψαράκι ζει άνετα ή ζορίζεται. Γι' αυτό προτιμώ να δίνω στα ψάρια μου τιμές νερού κοντά στον φυσικό τους βιότοπο.

Εγώ θεωρώ και το pH εξίσου σημαντικό παράγοντα για τα τροπικά ψάρια με τις άλλες τιμές του νερού. Δεν έχω διαβάσει κάτι διαφορετικο.

Σύμφωνα με τα προφίλ που έχουν φτιαχτεί στο ΑΖ, έχουμε:

guppy: PH: 7.5 -8.5 pH (Ιδανικά: 7.8-8)

neon: PH: 5-7 (Ιδανικά: 6)

Γεια σου Θοδωρη,

φυσικα δεν εχεις αδικο στα οσα λες. Ετσι πρεπει να κανουμε. Ομως σε διαφορα αλλα σαιτ εχουμε διαφορετικες πληροφοριες οπως πχ

seriously fish

neon: pH: 4.0 – 7.5

guppy: pH: 7.0 – 8.5

Απο κει και περα νομιζω ο καθενας μπορει μονο να πορευθει με τα οσα εχει και βλεπει γυρω του. Εδω ειναι πολυ συνηθισμενο να τα βαζουν αυτα τα δυο μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να βαζουμε τα ψαρια σε συνθικες που ειναι στα ορια απο αυτες που ζουν.Το τι κανουν οι αλλοι εξω δεν νομιζω οτι μας αφορα αμεσα και δεν προτεινουμε τα ιδια πραγματα.Στο ειπα και στο αλλο θεμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να βαζουμε τα ψαρια σε συνθικες που ειναι στα ορια απο αυτες που ζουν.Το τι κανουν οι αλλοι εξω δεν νομιζω οτι μας αφορα αμεσα και δεν προτεινουμε τα ιδια πραγματα.Στο ειπα και στο αλλο θεμα σου.

ΦΥσικα μας αφορα τι κανουν "οι αλλοι εξω" ειδικα απο τη στιγμη που ειναι γνωστες και εχουν δικιο. Οσο για τα ορια, αφου υπαρχουν μπορουμε να τα χρησιμοποιουμε. Τωρα, η λεξη κλειδι ειναι "προτεινουμε". Ο καθενας προτεινει οτι πιστευει σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν οι εξω βαζουν Αφρικανες με Αμαζονιο ειναι σωστοι?

Φιλε μου οι εξω δεν εχουν δικιο και σε παρακαλω να προσεχεις τι προτεινεις!

Οσο για τα ορια,δεν ειναι καλο να τα χρησιμοποιουμε,αν θες να το κανεις εσυ ειναι δικο σου θεμα,δεν μπορεις να προτεινεις εδω μεσα ομως οτι ναναι..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν οι εξω βαζουν Αφρικανες με Αμαζονιο ειναι σωστοι?

Φιλε μου οι εξω δεν εχουν δικιο και σε παρακαλω να προσεχεις τι προτεινεις!

Οσο για τα ορια,δεν ειναι καλο να τα χρησιμοποιουμε,αν θες να το κανεις εσυ ειναι δικο σου θεμα,δεν μπορεις να προτεινεις εδω μεσα ομως οτι ναναι..

Ραστα, δεν μπορεις να ξερεις τι ξερουν οι εξω διοτι δεν εχεις καμια σχεση με τους εξω. Οταν θα ζησεις κι αλλου θα δεις οτι οι ελληνες δυστυχως ειμαστε πολυ πισω στα ψαρια. Οσο για το τι προτεινω εγω, πιστεψε με ειναι απο πηγες που εκει στην Ελλαδα το πολυ πολυ να ερθουν για κανα συνεδριο μια φορα το χρονο. Και φυσικα μπορεις να διαφωνεις αλλα μεχρι εκει

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου λεω οτι τουλαχιστον στις κατηγοριες που συντονιζω τετοιες ακυρες προτασεις δεν θα τις αφηνω!

Το οτι αυτοι εκει κανουν οτι ναναι δεν σημαινει οτι εμεις ειμαστε πισω στα ψαρια..Οσο για το εξω,εξω μενω και εγω οπωτε μη μου λες οτι ναναι..

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου λεω οτι τουλαχιστον στις κατηγοριες που συντονιζω τετοιες ακυρες προτασεις δεν θα τις αφηνω!

Το οτι αυτοι εκει κανουν οτι ναναι δεν σημαινει οτι εμεις ειμαστε πισω στα ψαρια..Οσο για το εξω,εξω μενω και εγω οπωτε μη μου λες οτι ναναι..

δυστυχως δεν μπορω να κανω κατι για την λογοκρισια λογω απειριας που κανεις/ θα κανεις. αυτο ειναι ενα 'προνομιο' που σου εδωσαν. Αυτο ομως δε θα σου μαθει και τιποτα για το χομπυ.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν μπορω να κανω κατι για την λογοκρισια λογω απειριας που κανεις/ θα κανεις. αυτο ειναι ενα 'προνομιο' που σου εδωσαν. Αυτο ομως δε θα σου μαθει και τιποτα για το χομπυ.

Λοιπον,προσεχε πως μιλας!Εσυ εμπειρε μπορεις να βαλεις οτι θελεις στο δικο,εδω μεσα δεν θα προτεινεις οτι θες ομως!

Το τι ξερω εγω για το χομπι δεν ειναι δικο σου θεμα και το κρινουν αλλοι και οχι εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,προσεχε πως μιλας!Εσυ εμπειρε μπορεις να βαλεις οτι θελεις στο δικο,εδω μεσα δεν θα προτεινεις οτι θες ομως!

Το τι ξερω εγω για το χομπι δεν ειναι δικο σου θεμα και το κρινουν αλλοι και οχι εσυ!

Αγορινα μου βλεπεις οτι γραφεις κατι πρωτα και μετα το κανεις εσυ? το τι ξερεις εσυ δεν ειναι δικο μου θεμα,οπως και το τι ξερω εγω και οι εξω δεν ειναι δικο σου θεμα. Το τι θα κανεις με το moderation που εχεις ειναι δικο σου θεμα και κανεις δε θα σε σταματησει απο το να λογοκρινεις. Το τι θα προτεινω ομως δεν μπορεις να μου το πεις, ΕΙΔΙΚΑ απο τη στιγμη που εχεις αδικο. Απο κει και περα κανεις οτι θες. Και ας το τελειωνουμε εδω γιατι καταντησε κουραστικο.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο το ξερουμε καλα!Οσο για την λογοκρισια εισαι ακυρος,απλα δεν προκειτε να αφησω να γινονται λαθος προτασεις στις κατηγοριες που συντονιζω!

Link to comment
Share on other sites

Το ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο το ξερουμε καλα!Οσο για την λογοκρισια εισαι ακυρος,απλα δεν προκειτε να αφησω να γινονται λαθος προτασεις στις κατηγοριες που συντονιζω!

Επειδη λοιπον για καποιο λογο εισαι υπεροπτης και δε θες να παραδεχτεις η απλα να κλεισεις καποιο θεμα, τοτε το κλεινω εγω, Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Να παραδεχτω τι?Οτι κανεις λαθος?Τοτε για ποιο λογο καθομαστε εμεις και σπαμε τα δαχτυλα μας και γραφουμε προφιλ αφου δεν χρειαζονται και τα ψαρια πανε με οτι θελουμε εμεις?

Καλη συνεχεια και σε σενα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Θοδωρη,

φυσικα δεν εχεις αδικο στα οσα λες. Ετσι πρεπει να κανουμε. Ομως σε διαφορα αλλα σαιτ εχουμε διαφορετικες πληροφοριες οπως πχ

seriously fish

neon: pH: 4.0 – 7.5

guppy: pH: 7.0 – 8.5

Απο κει και περα νομιζω ο καθενας μπορει μονο να πορευθει με τα οσα εχει και βλεπει γυρω του. Εδω ειναι πολυ συνηθισμενο να τα βαζουν αυτα τα δυο μαζι.

Υπάρχουν παρα πολλά site που δίνουν διάφορες τιμές για τα συγκεκριμένα ψάρια. Κάποια τα θεωρώ έγκυρα και κάποια λιγότερο. Αν πχ έλεγαν πως τα neon χρειάζονται ph γύρω στο 5 μάλλον κανείς δε θα τα προτιμούσε. Αντίθετα όσο μεγαλώνουμε το εύρος στο οποίο "ζει" κάποιο ψάρι τόσο πιο εμπορικό γίνεται.

Δες εδώ απόκλίσεις και πες μου αν θα έβαζες neon σε pH 8 ή guppy σε pH 6.

_____________ neon ______ guppy

fishbase_____ 5,0-7,0 _____ 7,0-8,0

mongabay ___ 5,0-8,0 _____ 7,0-8,5

fishprofiles ___ 5,0-8,0 _____ 6,0-8,0

Badman's ___ 5,5-7,5 _____ 7,0-8,5

diszahl ______ 6,5-7,2 _____ 7,0-8,5

tropicalfishkeeping _ <7,0 ___ 7,0-8,5

Σίγουρα ο καθένας πορεύεται με όσα έχει αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και σωστά αυτά που κάνει. Αν δεν μπορεί να ανταπεξέλεθει, οφείλει να αλλάξει ψαράκια ή χόμπι, αφού μικάμε για ζωντανά και όχι για γραμματόσημα. :)

Ούτε κατά ανάγκη είναι σωστό ότι βλέπει ο καθένας γύρω του. Αν έχεις ψάξει στο youtube θα σου έχουν βγει τα μάτια από τα εκτρώματα ενυδρεία που παρουσιάζονται εκεί. Ιδίως από κάτι αμερικάνους...

Πάντως ξεφύγαμε πολύ από το θέμα και το ψαράκι χρείζει θεραπίας. Και ιδίως όταν ένα ψαράκι ασθενεί οι καλές συνθήκες νερού (όχι από μόνες τους όμως) θα το βοηθήσουν να αναρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...