Jump to content

Κιτρινισμενο Νερο


Recommended Posts

καλησπερα και παλι!!!σας εχω πρηξει....αλλα δεν εχω καθολου πειρα....επλυνα καλα ενα ξυλο πριν το βαλω στο ενυδρειο!!!το ειχα αφησει και 3 ωρες σχεδον μεσα σε νερο πριν το πλυνω..το θεμα ειναι ομως πως μετα απο λιγες ωρες αφου το εβαλα μεσα το νερο εχει παρει μια θολη διακριτικη κιτρινη αποχρωση και μεσα στο νερο βλεπω να εχει κατι πολυ μικρα ασπρα πραγματακια..σε γενικες γραμμες δεν φενεται καθαρο...ειναι σαν νερο λιμνης...και φοβαμαι μην παθει και τιποτα το ψαρακι...

να κανω ενα καθαρισμο στο 1/3 η να το αφησω ετσι??σας παρακαλω βοηθηστε με γιατι το παλευω εδω και ποσο καιρο και αν παθει κατι το ψαρακι θα ειναι πραγματικα αδικο...

σας ευχαριστω για την υπομονη και την βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κρατήσει αρκετούς μηνες και οι τανινες που χρωματίζουν το νερό κανουν καλό στα ψάρια

Τώρα για τα άσπρα που ριπές μάλλον είναι μύκητας που θα φύγει

Link to comment
Share on other sites

το ξυλο ποσο μεγαλο ειναι ?? το λεω γιατι και εχω ειχα βαλει μοπανι αλλα μεσα σε δυο μηνες σταματησε .... :)

Link to comment
Share on other sites

Το ξυλο εβγαλε ταννινες,ειναι φυσιολογικο αυτο και θα αρεσει στο ψαρακι σου.

Με τις αλλαγες νερου που θα κανεις θα φυγει σιγα σιγα,μη σε ανυσηχει.

Τωρα αυτα τα ασπρακια αν δεν δω φωτογραφια δν μπορω να σου πω σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

ηταν κατι σαν σκονη!!!μολις εκανα αλλαγη νερου εφυγαν!!!το ξυλο δεν ειναι μεγαλο και κιτρινιλα λιγοστευει!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έβρασες καθόλου το ξύλο??? Ένα μεγάλο μέρος στη δική μου περίπτωση έφυγε με το βράσιμο... Όπως και να 'χει τώρα άστο και ο χρόνος θα κάνει τη δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...