Jump to content

Το Πρώτο Φυτεμένο


Recommended Posts

Μήπως έχεις τίποτα ασβεστολιθικό στο ενυδρείο σου ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως έχεις τίποτα ασβεστολιθικό στο ενυδρείο σου ;

θεωρητικά όχι, έχω βέβαια κάτι πέτρες αλλά τις χρησιμοποιούσα και στο παλιά ενυδρείο χωρίς πρόβλημα .Βέβαια γεωλόγος δεν είμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ασβεστολυθικες πετρες ειναι φυσιολογικο να ανεβαινει το ph σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ασβεστολυθικες πετρες ειναι φυσιολογικο να ανεβαινει το ph σου.

θεωρητικά πάντα ΔΕΝ είναι ασβεστολιθικές (άλλωστε ξαναχρισιμοποιήθηκαν και δεν είχα ανεβασμένο ph)

οι μετρήσεις πως σας φάνηκαν; έχω μια ανησυχία λόγο του φίλτρου που χάλασε...

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα τεστ με ακουαφορτε και αν αφρισουν τοτε ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι μπορεί με ανθρακική σκληρότητα στο 3 να εχεις ph 8

Link to comment
Share on other sites

OK ATRIO UA KANV TO TEDT ME AKOYAFORTE SORRY GIA TAGREEKLIW ALLA GRAFO MESO KINITOY XORIS ELL PLHKTROLOGIO...KALHNIXTA KAI AYRIO KANONIKA APO TOLAPPTOP

Link to comment
Share on other sites

OK ATRIO UA KANV TO TEDT ME AKOYAFORTE SORRY GIA TAGREEKLIW ALLA GRAFO MESO KINITOY XORIS ELL PLHKTROLOGIO...KALHNIXTA KAI AYRIO KANONIKA APO TOLAPPTOP

"οκ αύριο θα κάνω το test με ακουαφόρτε sorry για ντα γκρεικγλης αλλά γράφω μέσο κινητού χωρίς ελληνικό πληκτρολόγιο....καληνύχτα και αύριο κανονικά από το laptop".....και είρθε το αύριο!!!! τελικά δεν αφρήσαν!!! (ούτε καν από το κακό τους :bigemo_harabe_net-66: )

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αφρησαν τοτε ειναι οκ.Για βυθο τι εχεις αμμο η χαλικι?

Link to comment
Share on other sites

Για πάμε στο υποστρωμα, τι χρησιμοποιείς ;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αφρησαν τοτε ειναι οκ.Για βυθο τι εχεις αμμο η χαλικι?

χαλικάκι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

και συνεχίζουμε μέτα από μια "μικρή" διακοπή ......

έχουμε και λέμε...ψαράκια μπήκαν πριν από 15 μέρες και ήταν τα εξής: 4 neon, 2 glowlight tetra, 1 tetra που δεν ξέρω τι είναι, 2 γαρίδες και ένα ....calabaricus!!! ​Υποτίθεται σύμφωνα με το petshop ένα ήσυχο φιδάκι που δεν πειράζει τiπoτa !!!! Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα....απώλειες 3 neon!!!Όπως καταλάβατε πήγε από εκεί που ήρθε!!!! Ανταλλαγή με pleko ενα ακόμη καθαριστή που δεν ξέρω πως το λένε, 2 gapi's 2 neon.

Κι άλλο λάθος να είναι καλά οι "κύριοι έπρεπε να "χάσω" το θηλυκό για να μάθω ότι έπρεπε να έχω τουλάχιστον 3 θηλυκά...επίσης έχασα και το pleko γιατί σφήνωσε καθώς και το ένα glowlight tetra (σα να πήρε η κοιλιά του αέρα)....Αυτά τα ολίγα !!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία στα τροπικά ψάρια, αλλά το "σα να πήρε η κοιλιά του αέρα" με ανησυχεί γιατί πάει το μυαλό μου σε ασθένειες. Τα άλλα ψαράκια σου είναι καλά; Οι μετρήσεις σου είναι ΟΚ; :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία στα τροπικά ψάρια, αλλά το "σα να πήρε η κοιλιά του αέρα" με ανησυχεί γιατί πάει το μυαλό μου σε ασθένειες. Τα άλλα ψαράκια σου είναι καλά; Οι μετρήσεις σου είναι ΟΚ; :)

έτσι δείχνουν.... το συγκεκριμένο ζούσε για λίγο κολυμπώντας ανάποδα και χωρίς να μπορεί να κατέβει από την επιφάνεια

Link to comment
Share on other sites

έτσι δείχνουν.... το συγκεκριμένο ζούσε για λίγο κολυμπώντας ανάποδα και χωρίς να μπορεί να κατέβει από την επιφάνεια

Αυτό ξέρω ότι συμβαίνει στα χρυσόψαρα, αλλά μάλλον το παθαίνουν και άλλα ψάρια από ότι βλέπω. Είναι σύμπτωμα της ασθένειας της νηκτικής κύστης η οποία οφείλεται σε κατάποση αέρα (π.χ. όταν δεν τους μουλιάζουμε την τροφή και την τρώνε από την επιφάνεια) ή σε μικρόβια. Μερικές ασθένειες είναι μεταδοτικές ή οφείλονται σε κακές συνθήκες, γι'αυτό σε ρώτησα αν τα άλλα είναι ΟΚ και αν οι μετρήσεις σου είναι ΟΚ. Περισσότερο θα σε βοηθήσει κάποιος έμπειρος στα τροπικά ψάρια αλλά μέχρι τότε μπορείς να ψάξεις εδώ και να διαβάσεις στο φόρουμ. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ήξερα ότι πρέπει να μουλιάζω την τροφή!!!! πώς μουλιάζεις τις νυφάδες χωρίς να διαλυθούν;

Link to comment
Share on other sites

Τις μουλιάζεις σε ένα κουτάλι με νερό από το ενυδρείο, για παράδειγμα, ώστε να μην κολυμπάνε στην επιφάνεια, αλλά να βυθίζονται μέσα στο νερό. Σου μιλάω με μεγάλη επιφύλαξη γιατί από τροπικά δεν έχω ιδέα, εγώ έχω χρυσόψαρα (ΟΚ, κι ένα μονομάχο). Υπάρχουν επίσης τροφές που τις ρίχνεις χωρίς να τις μουλιάσεις και βυθίζονται, οι λεγόμενες βυθιζόμενες. Τον πλέκο τί τον ταίζεις; :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μερικά λαθάκια στην σύνθεσή σου αλλά αν το θέλεις, μπορείς να τα διορθώσεις. Έχεις επιλέξει ψάρια που είναι ακατάλληλα για το ενυδρείο (πλέκο) και ψάρια που ζουν σε διαφορετικές συνθήκες νερού. :)

Κάνε έναν κόπο και ρίξε μια ματιά στα προφίλ τους εδώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κατ αρχήν ευχαριστώ .Ο πλεκο όπως προείπα έχει αποδημήσει εις Κύριον (σφήνωσε).Τροφή δίνω 2 τύπων, ωυφάδες και μικρά μπιλάκια βυθιζόμενα.

Για τα ψαράκια θα τα δω πλέον από εδώ μέσα και θα το συνεφέρουμε . :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Α! και μιας και είμαστε στα φυτεμένα να πω ότι αν δεν κάνω λάθος το φυτό μου είναι bacopa monnieri, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Α! και μιας και είμαστε στα φυτεμένα να πω ότι αν δεν κάνω λάθος το φυτό μου είναι bacopa monnieri, σωστά;

και ξέχασα να ρωτήσω....κερατόφυλλο να βάλω μαζί για να κρύβονται τα gapi ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το κερατοφυλλο είναι πάντα καλό για τα μικρά γκαπι! Απλα δεν το φυτευεις...ή το εχεις και αιωρείται ή το δενεις κάπου...

Όπως και να χει όμως αν ειναι πυκνό αποτελει πολύ καλή κρυψώνα! Συν το γεγονος οτι ειναι νιτρικό-ρουφίχτρα!

Τελικά τι φίλτρο χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...