Jump to content

Βοήθεια Τι Είναι Αυτά??? Αυγά Απο Το Πουθενά??


AngelinaA

Recommended Posts

3 χρονων ψαρι δεν νομιζω οτι ειναι γερικο..ο δικος μου εζησε 4 χρονια..Απλα πιστευω οτι δεν του δινεις τις σωστες συνθικες και γι αυτο εχεις προβληματα.Οσο για το ικ να μην εισαι σιγουρη,γιατι υπαρχουν 2-3 ασθενειες που μοιαζουν με ικ αλλα δεν ειναι...

ποτε δεν μου δημιούργησε προβλημα μονο πριν ενα χρονο ικ και μια φορα εφαγε πολυ το ενυδρειο του ειναι σαν παραδεισος με φυτα και πολυ χωρο μετρήσεις κανω συνεχεια ειναι σιγουρα ικ γιατι εχει στρες απο της αλλαγες που εκανα λογο τις αλγης η οποια επιτελους καθαριστηκε !

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έλεος με τις μετρήσεις ...ο κάθε άσχετος που δεν έχει τι να πει φαντάζεται αμόνια και νιτρώδη στο νερό.....

ούτε μαγαζί με τεστ να είχατε.

δεν γνωρίζω απο μονομάχους,δεν είχα ποτέ αλλά όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος ολος...συνέχισε όπως νομίζεις είμαι σίγουρος πως αγαπάς το ψαράκι σου και θα κάνεις τα πάντα να το σώσεις.

αλάτι καλά έκανες και έβαλες,γνώμη μου.

ευχαριστω ναι αγαπω το ψαρι μου πολυ και ξερω τι κανω αλλα να ηθελα και μια συμβουλη απο τους πιο εμπειρους διοτι δεν ειμαι τοσο εμπειρη με τα ψαρια αυτου του ειδους !ενταξει αν ενοεις τον rastafarian την γνωμη του λεει δεν ειναι και ασχετος να βοηθησει θελει και εχει δικιο για τις μετρησεις αλλα να το κοντινοτερο πετ σοπ ειναι 30 λεπτα απο το σπιτι και δεν εχω αμαξι οταν παω συνηθως προμηθευομαι τα παντα αλλα να τελειωσαν η μετρησεις και δεν το πηρα χαμπαρι (συγνώμη για το ορθογραφικα)

Link to comment
Share on other sites

επισης το ψαρι ειναι καλλητερα και τα ασπραδακια αρχισαν να φευγουν με το αλατι και την υψηλη θερμοκρασια ..αυτο που δεν σταματαει να κανει ειναι να ξυνεται..

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή, μην κατεβαζεις ακόμα την θερμοκρασία αν βλέπεις οτι τα "ασπρακια" συνεχίζουν να πέφτουν. Ακόμα και να πέσουν όλα δεν πρεπει να ρίξεις τη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη σταθερα για ποσο ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Δέκα μέρες θα έλεγα αν είναι ικ. Διάβασε λίγο για το ικ, είμαι απο κινητό και δεν μπορω να σου παρά θέσω link.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απ οσο ξερω οι μονομαχοι το αλατι δεν το σηκωνουν και αυτο για το μελος που ειπε οτι καλα εκανες και το εριξες ενω δεν ξερω απο μονομαχους.Καποια ψαρια δεν μπορουν το αλατι και αν δεν το ξερουμε περισσοτερο κακο κανουμε παρα καλο!Επισης δεν ριχνουμε οτι αλατι να ναι,πχ μαγειρικο,θελει ειδικο ενυδρειακο αλατι και να ακολουθησουμε τις οδηγιες που γραφε η συσκευασια και οχι να ριχνουμε οτι δοσολογιες θελουμε η νομιζουμε εμεις.

Οσο για τις ασθενειες,αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι δεν ριχνουμε ουτε φαρμακα ουτε κανουμε οτι θεραπειες θελουμε!Πολλες ασθενειες μοιαζουν μεταξυ τους και οι λαθος θεραπειες μπορει να βλαψουν τα ψαρια μας!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απ οσο ξερω οι μονομαχοι το αλατι δεν το σηκωνουν και αυτο για το μελος που ειπε οτι καλα εκανες και το εριξες ενω δεν ξερω απο μονομαχους.Καποια ψαρια δεν μπορουν το αλατι και αν δεν το ξερουμε περισσοτερο κακο κανουμε παρα καλο!Επισης δεν ριχνουμε οτι αλατι να ναι,πχ μαγειρικο,θελει ειδικο ενυδρειακο αλατι και να ακολουθησουμε τις οδηγιες που γραφε η συσκευασια και οχι να ριχνουμε οτι δοσολογιες θελουμε η νομιζουμε εμεις.

Οσο για τις ασθενειες,αν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι δεν ριχνουμε ουτε φαρμακα ουτε κανουμε οτι θεραπειες θελουμε!Πολλες ασθενειες μοιαζουν μεταξυ τους και οι λαθος θεραπειες μπορει να βλαψουν τα ψαρια μας!

εχεις απολυτο δικιο για αυτο και δεν εριξα φαρμακα ουτε και πολυ αλατι και φυσικα ειδικο ενυδρειακο..ο μονομαχος ειναι καλλητερα και του εχουν πεσει σχεδον ολα τα ασπραδακια η θεραπεια αυτη εδωσε καλα αποτελεσματα γιατι εντος ηταν ικ επισης δεν το παρακανω με το αλατι ειναι η πρωτη φορα που του εριξα ελαχιστο ! το απογευμα θα βαλω μετρησεις!

Link to comment
Share on other sites

μετρισεις αργισα λιγο

pH: 7,5
(GH): 15

(ΚΗ): 10
(ΝΗ3):0
(ΝΟ2):0
(ΝΟ3):12

Link to comment
Share on other sites

30 σταθερα το ικ υποχωρει αλλα ο μονομαχος δεν μου φενεται και πολυ καλα σταματησε να ξυνεται και δεν πολυ κολυμπαει οσο πριν κατα τα αλλα τρωει και πηδαει για να πιασει την τροφη!

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που δεν θα διακρίνεις κανένα σημάδι επανω του, κρατά τη θερμοκρασία σταθερή για 7-8 ημερες ακόμα.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

δεν του εμειναν πολλα αλλα κραταω ετσι την θερμοκρασια !

Link to comment
Share on other sites

επισης το κεφαλι του αρχισε να μαυριζει περισσοτερο απο οσο ηταν και μεγαλωσε αρκετα μεσα σε 2 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...