Jump to content

Διαρκεια Ζωης Των Γαριδων Μας.


mad23

Recommended Posts

Παιδια ανοιγω αυτο το θεμα με αφορμη οτι σημερα εχασα την γαριδα που ειχα στο ενυδρειο.

Χωρις να γινει ατυχημα η' κατι αλλο,ολα ειναι οπως καθε μερα.

Ηταν η γνωστη lysmata amboinensis(cleaner shrimp) και την ειχα σε δυο διαφορετικα ενυδρεια για σχεδον 2 χρονια.

Ποσο ηταν το περισσοτερο που κρατησαμε τις δικες μας?

Εχω δει αναφορες οτι φτανουν μεχρι και 4 χρονια ζωης στα ενυδρεια μας.

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες την εβαλα την αναθεματισμενη ουτε 10 λεπτα δεν αντεξε... την εκανε βολτα η κυκλοφορια... :D

Link to comment
Share on other sites

Blood Red Fire Shrimp εχω αυτην περιπου χρονο και παει καλα!

Ωραίο θέμα!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

κριμα ρε Μιχαλη .... εγω προσωπικα εχω κρατησει τρεις μηνες + 8 μηνες που ηταν σε ενυδρειο φιλου ... :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Προχτές η μια απο τις δυο cleaner που είχα και τις οποίες είχα πάρει μαζί πριν απο δυο χρόνια περίπου απεβίωσε με σοβαρή υποψία ότι έγινε θήραμα απο την bubble tip αφού βρήκα το κουφάρι της άδειο ( είχε αλλάξει κοστούμι πριν μια βδομάδα περίπου ) κάτω απο την ανεμώνη, η άλλη είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Hispidus από Δεκέμβριο του 2009 που πρώτο ξεκίνησα το χόμπι. Εφαγε 3 αλλαγές ενυδρειων!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου παρατηρηση για τις lysmata amboinensis ειναι οτι στα ενυδρεια μας η δειαρκεια ζωης τους ειναι max τα δυο χρονια οποτε φιλε mad η γαριδα σου πεθανε απο γυρατια......

ειχα 2 και ειχα βαλει αλλες 2 μετα απο 6 μηνες περιπου στα δυο χρονια πεθαναν οι πρωτες και οι αλλες δυο, καθοτι ειμουν και υποψιασμενος ακριβως μετα απο 6μηνες.... αυτο το ειχα μοιραστει και με αλλους φιλους και ειχαμε βγαλει αυτο το συμπερασμα ............

Αλλο ενα συμπερασμα ειναι για την Stenopus hispidus στα περιπου 5χρονια.....

Αλλο ενα συμπερασμα ειναι για τον Debelius' Reef Lobster στα 2 χρονια και κατι οπως και

για την Lysmata debelius στα 2χρονια επισης....

αυτες ειναι παρατηρησεις δικες μου αλλα και καποιων αλλων συνχομπιστων που καταληξαμε σ αυτα περιπου τα συμπερασματα.......

ελπιζω να βοηθησα καπως........

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι 2 ετων ηδη ακομη καλα φενεται τωρα αμα τα τιναξει τα μπρεκια τωρα στα κοντα... Αλλα απο ωσο ξερω απο φιλους τα 2 ετη ειναι ηδη αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα,μια ερώτηση.Με το hawkfish μπορώ να βάλω μια και εγώ ή θα την κάνει γιουσουφάκι....;Παλιά είχα αλλά δεν ήξερα σαν νέος τότε και έβαλα το sixline.....ε καλά.Τέτοια πέναλτυ δεν έχω ξαναδεί!

Link to comment
Share on other sites

φιλε jimmal996 εκανες κατι παραπανω απο το να βοηθησεις!

Σε ευχαριστω που μοιραστηκες τις εμπειριες σου και των φιλων σου,μαζι μας.Ειναι πολυτιμες :thumbup:

Ευχαριστω και τα υπολοιπα παιδια που μπηκατε στον κοπο να πειτε την εμπειρια σας!Ειναι απαραιτητη.

Βαλεντινε 4 χρονια τη hispidus?ωραιος!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια cleaner κοντά 2 ετών, την έχασα ξαφνικά και ανεξήγητα κι ενώ είχε αλλάξει κοστούμι πριν 10 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίξω άλλο θέμα,μια ερώτηση.Με το hawkfish μπορώ να βάλω μια και εγώ ή θα την κάνει γιουσουφάκι....;Παλιά είχα αλsλά δεν ήξερα σαν νέος τότε και έβαλα το sixline.....ε καλά.Τέτοια πέναλτυ δεν έχω ξαναδεί!

με τιποτα ειχα εναν κερατα που τις εκανε μεζε
Link to comment
Share on other sites

φιλε jimmal996 εκανες κατι παραπανω απο το να βοηθησεις!

Σε ευχαριστω που μοιραστηκες τις εμπειριες σου και των φιλων σου,μαζι μας.Ειναι πολυτιμες :thumbup:

Ευχαριστω και τα υπολοιπα παιδια που μπηκατε στον κοπο να πειτε την εμπειρια σας!Ειναι απαραιτητη.

Βαλεντινε 4 χρονια τη hispidus?ωραιος!

του άλλαξες ονομα του ανθρωπου :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Οι δικια μου καραβιδα την εχω 2,5 χρονια σιγουρα και συνεχιζει

Link to comment
Share on other sites

Αυτες ειναι παρατηρησεις που ειχαμε καποιοι συνχομπιστες.... γενικα αν και εχω ψαξει για το ποσο τελικα ζουνε τα ζωντανα στα ενυδρεια μας δεν εχω βρει συγκεκριμενα αρχεια ...........

οποτε εγω θα εκανα μια προταση στους moderators , να γινει ενα data list με ζωντανα που ομως,ΥΠΕΥΘΗΝΑ ο καθενας μας θα πιστευει οτι το ζωντανο του "εφυγε " απο φυσικα αιτια ωστε να αποκτησουμε και μια εξτρα και κατα την γνωμη μου πολυ βασικη πληροφορια σε οτιδηποτε εχουμε διατηρηση ψαρια,αστεριες,καβουρες ,αχινους ,κτλπ......

πως σας φαινετε ????????? :bigemo_harabe_net-88: ??????

Link to comment
Share on other sites

φιλε jimmal996 εκανες κατι παραπανω απο το να βοηθησεις!

Σε ευχαριστω που μοιραστηκες τις εμπειριες σου και των φιλων σου,μαζι μας.Ειναι πολυτιμες :thumbup:

Ευχαριστω και τα υπολοιπα παιδια που μπηκατε στον κοπο να πειτε την εμπειρια σας!Ειναι απαραιτητη.

Βαλεντινε 4 χρονια τη hispidus?ωραιος!

Ηταν το πρώτο ζωντανο οταν είχα ξεκινήσει δειλά με το 30λιτρο του Αιολου μαζί με ενα κλόουνακι. Η γαριδα τότε ήταν σε μέγεθος peppermint! Διαφανο σώμα μικρές κεραίες...έβλεπες τα εντόσθια της... Μετα μεταφέρθηκε στο 100λιτρο όπου έμεινε 1,5 χρόνο.... Μετα σειρά είχε το ferplast open scenic 150l του Giovanni...όπου έμεινε 1χρονο σχεδόν ... Και πλέον στο μεγάλο μου... Εχει μεγαλώσει τρέλα, αλλα στο τελευταίο ενυδρειο δεν έρχεται πολυ μπροστά στο display... Και δεν εχει αλλάξει ακομα πουκάμισο... Παλιά άλλαζε συχνά....κάθε μήνα το πολυ δίμηνο.. Κ συνεχώς έκοβε βόλτες παντού.. Περίπου 3,5 χρονια την έχω σίγουρα...βέβαια με δυσκόλεψε οταν κάποτε είχα aptaisia γιατι έτρωγε οτι peppermint έριχνα! 5 στο σύνολο!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε jimmy996(το εγραψα σωστα αυτη τη φορα :D ) ειναι πολυ καλη η ιδεα σου και θα προσπαθησουμε να την κανουμε πραξη.

Εαν εχεις οποιεσδηποτε προτασεις ιδεες θα χαρουμε να τις δουμε(η συντονιστικη ομαδα) αλλα θα σε παρακαλεσω

να το κανεις με π.μ ωστε να μην χαλασουμε το παρων θεμα ;)

Σ'ευχαριστω για την κατανοηση και την προταση φιλε μου :thumbup:

Ωραιος βαλεντινε,πολυ καλες πληροφοριες.

Παρατηρεις δηλαδη αλλαγες στην συμπεριφορα της τωρα που "γερναει"?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος βαλεντινε,πολυ καλες πληροφοριες.

Παρατηρεις δηλαδη αλλαγες στην συμπεριφορα της τωρα που "γερναει"?

Δεν ξέρω που μπορεί να οφείλετε η νοχελικοτητα της...όλη μέρα κι όλη νύχτα πίσω από το βράχο..ενώ ήταν σε άλλο σημείο η καβατζα της στο προηγούμενο στησιμο με το ίδιο ακουασκειπ...κι επίσης δεν αλλάζει πουκάμισα τόσο συχνά..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που μπορεί να οφείλετε η νοχελικοτητα της...όλη μέρα κι όλη νύχτα πίσω από το βράχο..ενώ ήταν σε άλλο σημείο η καβατζα της στο προηγούμενο στησιμο με το ίδιο ακουασκειπ...κι επίσης δεν αλλάζει πουκάμισα τόσο συχνά..

Εεεε πουκάμισα πουκάμισα....!Πάρτης κανένα t-shirt! :P

Link to comment
Share on other sites

απο γαριδες εiχα μπλεξει με 2 ειδη. 1 hispidus εκατσε στο μαιν 2 χρονια μετα εξορια στο refiugium. μια cleaner 1,5 χρονο την κρατησα

αλλα απο καραβιδες πριν απο ενα 6αμηνο εχασα την Εneplometopus debelius που την ειχα 8 χρονια και βαλε! :rip_1: .πολυ καλο ζωντανο παιδια, δεν μου ειχε πειραξει τιποτα!!!την συνηστω ανεπηφυλακτα ειναι φοβερος σαβουροφαγος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...