Jump to content

Φωτοφοβία;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

μετά από αρκετό διάστημα αδράνειας, ξαναέστησα το ενυδρείο των 75λτ -αυτή τη φορά με νανοαφρικάνες αντί νοτιοαμερικάνους- και διαπιστώνω ότι και πάλι οι ενσωματωμένες 2x15W Τ8 κάνουν τα ψαράκια να εξαφανίζονται στις κρυψώνες καινα ξαναεμφανίζονται πάλι διστακτικά ώρες μετά το σβήσιμο τους. Είναι κρίμα να μένει όμως στο ημίφως, με αναμμένο το φως είναι ασύγκριτα πιο όμορφο.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το συνηθίσουν; Εάν το αφήσω όλη μέρα αναμμένο θα συνηθίσουν, ή θα στρεσαριστούν υπερβολικά;

Λόγω αφρικής δεν υπάρχουν πολλα φυτά, μόνο 2 anubias, ψιλό χαλίκι ανάμικτο (άσπρο με γκρι) και αρκετές τραγάνες (αποχρώσεις του λευκού με γκρι κι αυτές).

ΥΓ. Το θέμα των αφρικάνων σε αυτά τα λίτρα ας μην το συζητήσουμε εδώ, θα κάνω αναλυτική παρουσίαση σύντομα ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στρωμένο. Μηδενική αμμωνία και νιτρώδη, ph=8 gh=8 kh=7 (πριν μπουν τα ψάρια).

Με φως ημέρας από τα παράθυρα έχουν αρκετή κινητικότητα, έρχονται και κοντά μου στο τζάμι όταν πλησιάζω ήρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις σιγα σιγα με 2-3 ωρες την ημερα και να αυξανεις 15 λεπτα την ημερα μεχρι να φτασεις το 8ωρο.

Χρονοδιακοπτης υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει στο καπάκι και μετράει ανά μισάωρο.. Έβαλα τα ψάρια Παρασκευή βράδυ, δεν άναψα καθόλου φως για να προσαρμοστούν. Το άναψα Σάββατο απόγευμα και εξαφανίστηκαν, οπότε στα 15' το έκλεισα γιατί φοβήθηκα να μην τα στρεσάρω. Δεν εμφανίστηκαν εως Κυριακή πρωί!

Οπότε είναι θέμα συνήθειας, απλά να επιμείνω;

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω ναι και αφου ο χρονοδιακοπτης παει ανα μισαωρο πηγαινε το ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Θα συνηθίσουν τα ψαράκια , μην τα αγχώνεις , αλλά κατά κύριο λόγο, μην αγχώνεσαι εσύ ! :)

Περιμένουμε την παρουσίασή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι με το φως όλα πάνε καλά, μόνο όταν ανάβει εξαφανίζονται για λίγα λεπτά.

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...