Jump to content

Πρωτη Φορα Με Κοινωνικο Τροπικο


Vangelis21

Recommended Posts

After my past with goldfish and cichlids, it is my first time experimenting with community tropical fish.


Tank: Fluval 26 bowfront (26 gallons tall = 98 λιτρα)


filter: fluval C3 HOB

substrate: φυσικο χαλικι


ψαρια μεχρι τωρα

6 zebra danios

6 neon tetras

1 pleco

1 double tail male betta



20130618_211612.jpg

20130618_211644.jpg

20130618_211650.jpg

20130618_211717.jpg

20130618_211739.jpg

20130618_211802.jpg

20130618_211820.jpg

20130618_211837.jpg


Θα μπουν η θα βγουν ψαρια κτλ αναλογα με το πως τα παει το ενυδρειο.


Αν εχετε προτασεις πειτε!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να γραφεις με Ελληνικα γραμματα,ειναι στους κανονισμους του φορουμ.

Μετα στο ενυδρειο σου,ασχετα οτι δεν εχεις βαλει μετρησεις,τα ψαρια σου ειναι λαθος..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να γραφεις με Ελληνικα γραμματα,ειναι στους κανονισμους του φορουμ.

Μετα στο ενυδρειο σου,ασχετα οτι δεν εχεις βαλει μετρησεις,τα ψαρια σου ειναι λαθος..

με ελληνικα γραφω τις ελληνικες λεξεις. copy paste ειναι το κειμενο.

μετρησεις εχω κανει απλα δε τις εβαλα απο τη στιγμη που ειναι μια χαρα. Τα ψαρια ειναι μια χαρα. Απο τη στιγμη που εχω ερθει στον Καναδα εχω δει πραγματα που στην Ελλαδα δεν τα κανει κανεις. Εδω τα ενυδρεια εχουν ποικιλια και οι ανθρωποι εχουν αλλη σταση απεναντι στα ψαρια. Οτι θα μπαινει (και εχει ηδη μπει) στο ενυδρειο ειναι απο συζητησεις και συμβουλες με το μεγαλυτερο πετ σοπ της βορειας Αμερικης , environmentalists που ασχολουνται χρονια με βιοτοπους και διαφορους αλλους.

Σε κανα μηνα να δεις που θα μπουν και νανοκιχλιδες εκει μεσα!

Βεβαια μπορεις αν θελεις να μου πεις τι θεωρεις λαθος ωστε να το συζητησουμε και αν ενδιαφερεσαι φυσικα να σου πω το γιατι δεν ειναι λαθος και γιατι τα εβαλα

ΥΓ επομενη σταση apple or mystery snails

Link to comment
Share on other sites

Το τι κανουν αυτοι εκει περα ειναι αλλο θεμα,αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο και οτι θα πρεπει να το συστηνουμε και εμει εδω.Και εγω εχω δει τετοια κουλα αλλα ποτε δεν θα τα προτεινα.Ο μονομαχος ας πουμε,δεν παει με αυτα τα υπερκινητικα ψαρια οπως ειναι τα zebra.Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου?Ο πλεκο ποιο ειδος ειναι?

Οσο για τα Ελληνικα,δεν μιλαω γι αυτα αποτην φορμα αλλα για το παρακατω.

After my past with goldfish and cichlids, it is my first time experimenting with community tropical fish.

Link to comment
Share on other sites

Το τι κανουν αυτοι εκει περα ειναι αλλο θεμα,αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο και οτι θα πρεπει να το συστηνουμε και εμει εδω.Και εγω εχω δει τετοια κουλα αλλα ποτε δεν θα τα προτεινα.Ο μονομαχος ας πουμε,δεν παει με αυτα τα υπερκινητικα ψαρια οπως ειναι τα zebra.Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου?Ο πλεκο ποιο ειδος ειναι?

Οσο για τα Ελληνικα,δεν μιλαω γι αυτα αποτην φορμα αλλα για το παρακατω.

After my past with goldfish and cichlids, it is my first time experimenting with community tropical fish.

ξερω για το τι μιλας για τα ελληνικα, σου ειπα copy paste ειναι.

Παμε να δουμε λιγο τα ψαρια λοιπον.

- ΕΙναι αληθεια οτι ο μονομαχος ισως να τα εβρισκε σκουρα με τις ζεβρες. Τα εβαλα πειραματικα προσεχωντας τα με σκοπο να τα βγαλω αν κατι δεν παει καλα. 4 μερες τωρα και ολα καλα.

- το ενυδρειο ειναι ψηλο 98 λιτρα. περιπου 60 μηκος.

- ο πλεκο ειναι το συνηθισμενο απλο ειδος το οποιο και θα βγει οταν μεγαλωσει.

Επομενες στασεις

myster and/or apple snails

περισσοτερες ghost shrimps

περισσοτερα νεον

cory catfish

ισως 1-2 πλεκο ακομα

και απο κει και περα αργοτερα ΙΣΩΣ

dwarf gouramis

nanocichlids

killies

Link to comment
Share on other sites

τωρα πας γυρευοντας καλε μου ραστα.

ο ''φιλος'' παραπανω, εδω στο ελλαντα δεν εβαλε μυαλο θα βαλει στον καναδα στους καστοροφαγους;

αν και πιθανοτατα συνεχιζεις να μην με βλεπεις αντε να σου ευχηθω να τους 100ρισεις τους πλεκο εκει μεσα στη χαβουζα που εσυ ονομαζεις ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

ξερω για το τι μιλας για τα ελληνικα, σου ειπα copy paste ειναι.

Παμε να δουμε λιγο τα ψαρια λοιπον.

- ΕΙναι αληθεια οτι ο μονομαχος ισως να τα εβρισκε σκουρα με τις ζεβρες. Τα εβαλα πειραματικα προσεχωντας τα με σκοπο να τα βγαλω αν κατι δεν παει καλα. 4 μερες τωρα και ολα καλα.

- το ενυδρειο ειναι ψηλο 98 λιτρα. περιπου 60 μηκος.

- ο πλεκο ειναι το συνηθισμενο απλο ειδος το οποιο και θα βγει οταν μεγαλωσει.

Επομενες στασεις

myster and/or apple snails

περισσοτερες ghost shrimps

περισσοτερα νεον

cory catfish

ισως 1-2 πλεκο ακομα

και απο κει και περα αργοτερα ΙΣΩΣ

dwarf gouramis

nanocichlids

killies

Φίλε μου, για να χαρείς ένα ωραίο, υγιές και χωρίς προβλήματα πολλών ειδών ενυδρειο, θα σου πρότεινα να περιοριστεις σε ένα- δυο είδη ψαριών και σε συγκεκριμένο αριθμό, όσα επιτρέπουν τα λίτρα σου. Ωραίο ενυδρειο δεν ειναι ένα τσίρκο απο δεκάδες πολύχρωμα ψάρια που δεν έχουν που να κολυμπήσουν. Αυτό που θα καταφέρεις με αυτό που κάνεις, ειναι να έχεις σχεδόν καθημερινούς θανάτους, αρρώστιες και αλλα προβλήματα που απλα θα ειναι μια προσπάθεια της φύσης να σου εξηγήσει με το δικό της τροπο τα λάθη στα οποία έχεις υποπέσει. Εχουμε τα ίδια λίτρα και ήθελα κι εγω ένα όμορφο ενυδρειο το οποίο έχω πετύχει με πολλά φυτά και λίγα ψάρια. 4 Γκουραμάκια, 13 Καρδινάλιους και άντε αν δε με μαλώνουν εδώ μέσα, να βάλω ένα ζευγαράκι apistogramma. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, για να χαρείς ένα ωραίο, υγιές και χωρίς προβλήματα πολλών ειδών ενυδρειο, θα σου πρότεινα να περιοριστεις σε ένα- δυο είδη ψαριών και σε συγκεκριμένο αριθμό, όσα επιτρέπουν τα λίτρα σου. Ωραίο ενυδρειο δεν ειναι ένα τσίρκο απο δεκάδες πολύχρωμα ψάρια που δεν έχουν που να κολυμπήσουν. Αυτό που θα καταφέρεις με αυτό που κάνεις, ειναι να έχεις σχεδόν καθημερινούς θανάτους, αρρώστιες και αλλα προβλήματα που απλα θα ειναι μια προσπάθεια της φύσης να σου εξηγήσει με το δικό της τροπο τα λάθη στα οποία έχεις υποπέσει. Εχουμε τα ίδια λίτρα και ήθελα κι εγω ένα όμορφο ενυδρειο το οποίο έχω πετύχει με πολλά φυτά και λίγα ψάρια. 4 Γκουραμάκια, 13 Καρδινάλιους και άντε αν δε με μαλώνουν εδώ μέσα, να βάλω ένα ζευγαράκι apistogramma.

ευχαριστω για τις συμβουλες. βεβαια και συγνωμη για το θαρρος αλλα 4 γκουραμι, 13 καρδιναλιοι ΚΑΙ απιστογραμμα ειναι "περισσοτερα" απο οσα εχω εγω! Φυσικα θα ξερεις οτι στα ενυδρεια δεν ειναι μονο τα νουμερα αυτα που παιζουν ρολο! Οπως και να'χει ο χρονος θα δειξει. ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες. βεβαια και συγνωμη για το θαρρος αλλα 4 γκουραμι, 13 καρδιναλιοι ΚΑΙ απιστογραμμα ειναι "περισσοτερα" απο οσα εχω εγω! Φυσικα θα ξερεις οτι στα ενυδρεια δεν ειναι μονο τα νουμερα αυτα που παιζουν ρολο! Οπως και να'χει ο χρονος θα δειξει. ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.

Φίλε μου σου τα έγραψα αυτά γιατι διάβασα στα ποστ σου ότι προτίθεσαι να προσθέσεις πολλα και διαφορετικά ακόμα είδη ασυμβατα μεταξύ τους. Τα Apistogramma δεν τα έχω βάλει γι' αυτό το λόγο λοιπόν. Το σκέφτομαι και ακόμα μελεταω τα προφίλ των ψαριών αν με παίρνει να το κάνω. Φιλικά σου τα λέμε. Η χαρα του χόμπι μας ειναι να βλέπουμε τη γυάλα μας με ψάρια γεμάτα ζωντάνια και υγεία που θα κολυμπούν εκεί για πολυ καιρό. Τα προβλήματα φέρνουν στεναχώρια και απογοήτευση.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σου τα έγραψα αυτά γιατι διάβασα στα ποστ σου ότι προτίθεσαι να προσθέσεις πολλα και διαφορετικά ακόμα είδη ασυμβατα μεταξύ τους. Τα Apistogramma δεν τα έχω βάλει γι' αυτό το λόγο λοιπόν. Το σκέφτομαι και ακόμα μελεταω τα προφίλ των ψαριών αν με παίρνει να το κάνω. Φιλικά σου τα λέμε. Η χαρα του χόμπι μας ειναι να βλέπουμε τη γυάλα μας με ψάρια γεμάτα ζωντάνια και υγεία που θα κολυμπούν εκεί για πολυ καιρό. Τα προβλήματα φέρνουν στεναχώρια και απογοήτευση.

Και οπως σου ειπα, σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. Απλα δε νομιζω να εγραψα καποιο ασυμβατο ον εκει μεσα. Για ποιο λες εσυ? Και θα ηθελες να μου πεις για ποιο λογο το θεωρεις ασυμβατο?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις διαβάσει τα προφίλ ολων των ψαριών που θέλεις στο τέλος να βάλεις και κατέληξες στο συμπέρασμα ότι όλα αυτά μαζί κάνουν "χωριό" μεταξύ τους που λέμε, τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να προσπαθούμε, εγω τουλάχιστον, να σε πείσω για το αντίθετο. Εύχομαι ειλικρινά να χαρείς το ενυδρειο σου όπως το έχεις ονειρευτεί και μακάρι να βγω ψεύτης. Καλη συνέχεια σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια να φενετε ολο το ενυδρειο?........ αποψη μ ειναι αν θες η αλλαξε το στησιμο στα ξυλα ή βγαλε κανενα...... (απο ψαρια οτι θελεις κανεις.....)

Link to comment
Share on other sites

αδερφε πραγματικα μηπως ειναι λιγο ασυνδετα ολα αυτα που χεις βαλει στο ενυδρειο σου που παρ ολα αυτα ειναι ενα ωραιο ενυδρειο !παντως οπου κι αν ψαξεις στο web και βαλεις compatibility η σε οποια γλωσσα αγαπας θα δεις οτι εχεις λαθη στην ψαροσυνθεση σου και δεν νομιζω σε οποιοδηποτε forum στο κοσμο να σου ελεγαν οτι εισαι οκ!!!!μπορεις ανετα να κανεις μια ωραια παρεα εκει μεσα με καποα αλλα ειδη!! ολοι καναμε λαθη και μαθαμε απο αυτα !!θα δανειστω μια φραση που εχω δει εδω think fish......!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...