Jump to content

Στήσιμο Νέου Ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και καλο απογευμα.. :matrix: Θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας για το στησιμο του νεου μου ενυδρειου 60L. Κατ αρχας να σας πω οτι ειμαι αρχαριος στο χομπυ, αν και ετρεξα το ενυδρειο για 6 μηνες χωρις απωλειες ηταν αδυνατο να διατηρησω το ενυδρειο ζωντανο λογω σοβαρων υποχρεωσεων και χαρισα τα 5 τιγρακια που φιλοξενουσα σε εναν γνωστο συνφοιτητη. Μετα απο 1 χρονο απουσιας αποφασισα να ξαναστησω στο ενυδρειο των 60 λιτρων με εσωτερικο φιλτρο Eheim 2008, εσωτερικο θερμοστατη Eheim, θερμομετρο και λαμπτηρα 1 x Τ8 15 W και να τοποθετησω ενα κοπαδι απο καρδιναλιους και μονον μιας και ειναι απ τα αγαπημενα μου ψαρια.

Θα ηθελα να μου λυσετε τις εξης αποριες και οτι αλλο κρινετε εσεις σημαντικο και πρεπει να γνωριζω :
1. Ποσα ατομα του ειδους των καρδιναλιων μπορω να χρησιμοποιησω στα 60 λιτρα του ενυδρειου μου ωστε να ζουν ειρηνικα χωρις να στρεσαρονται ?

2. Τι φυτα μου προτεινετε εσεις να φυτεψω μιας και δεν εχω καμια εμπειρια απο φυσικη βλαστηση απ το παρελθον ? Εχω βρει 2 φυτα που μου αρεσουν και νομιζω κιολας οτι ταιριαζουν και στις απαιτησεις του φωτισμου που εχω και ειναι τα Ammania Sp. Bonsai και Vallisneria.

3. Τι υποστρωμα μπορω να χρησιμοποιησω ? Τι βυθο επισης ? Αμμος ή λεπτοκοκκο χαλικακι ?
4. Χρειαζομαι οπωσδηποτε παροχη CO2 ? Μπορω να χρησιμοποιησω τον παροχεα της Eheim Co2 reactor που ειναι σε προσητη τιμη στην αγορα ?

Απο αντιχλωριο και βακτηρια προηγουμενως χρησιμοποιηουσα τα σκευασματα τις Sera, Sera Bio Nitrivec και Sera Aquatan και καποιες βιταμινες αν θυμαμαι καλα της ιδιας εταιριας περιστασιακα. Μετρησεις στο προηγουμενο στησιμο του ενυδρειου δεν ειχαν γινει ποτε απλα γινοταν τακτικη αλλαγη του 30% του νερου καθε 7 μερες. Σκοπευω με την ευκαιρια να προμηθευτω και τα υγρα τεστ της API για να γνωριζω ακριβως τις συνθηκες του νερου. H διακοσμηση θα ειναι περιπου οπως και του προηγουμενου με την διαφορα οτι δεν θα υπαρχουν ψευτικα φυτα ενω θα προστεθει ακομη μια μικρη ξυλινη ριζα. Να επισυναψω και μια παλια φωτογραφια.. Ευχαριστω εκ των προτερων. :lol2:

post-55605-0-68606800-1372434969_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου λυσετε τις εξης αποριες και οτι αλλο κρινετε εσεις σημαντικο και πρεπει να γνωριζω :

1. Ποσα ατομα του ειδους των καρδιναλιων μπορω να χρησιμοποιησω στα 60 λιτρα του ενυδρειου μου ωστε να ζουν ειρηνικα χωρις να στρεσαρονται ?

2. Τι φυτα μου προτεινετε εσεις να φυτεψω μιας και δεν εχω καμια εμπειρια απο φυσικη βλαστηση απ το παρελθον ? Εχω βρει 2 φυτα που μου αρεσουν και νομιζω κιολας οτι ταιριαζουν και στις απαιτησεις του φωτισμου που εχω και ειναι τα Ammania Sp. Bonsai και Vallisneria.

3. Τι υποστρωμα μπορω να χρησιμοποιησω ? Τι βυθο επισης ? Αμμος ή λεπτοκοκκο χαλικακι ?

4. Χρειαζομαι οπωσδηποτε παροχη CO2 ? Μπορω να χρησιμοποιησω τον παροχεα της Eheim Co2 reactor που ειναι σε προσητη τιμη στην αγορα ?

1. Για τα cardinal ρίξε μια ματιά εδώ. Παρόλο το μικρό μεγεθός τους για να δεις πραγματικές συμπεριφορές χρειάζονται να ανήκουν σε μεγάλο κοπάδι και σε μεγαλύτερο ενυδρείο.http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36896

2. Μπορείς να βάλεις φυτά χαμηλών απαιτήσεων όπως Echinodorus, Vallisnerias, Anubias, Microsorum pteropus ή java fern, Vesicularia dubyana, Egeria densa, Ceratophyllum demersum, και άλλα πολλά.

3.Αν δεν βάλεις ιδιαιτερα φυτά, υψηλών απαιτήσεων που θα χρειαστείς υπόστρωμα, μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου χρησιμοποιώντας αμμο που για μένα είναι πιο όμορφη σε εμφάνιση, και μπορείς να φιλοξενήσεις και corydoras. H άμμος βέβαια αργεί λίγο περισσότερο για να γίνει βιολογικά ενεργή.

4. Με τα παραπάνω φυτά δεν χρειάζεσαι απαραίτητα CO2. Με μια στοιχειώδη λίπανση θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

εγω στην θέση σου θα εβγαζα το μεσαίο διακοσμητικό και των αριστερό βράχο το ξύλο δεν μπορω να δω καλα το σχήμα του αλλα θα προσπαθούσα να των ταιριαξω με μια ωραία ρίζα και θα εβγαζα τα ψεύτικα φυτά με προσθήκη ζωντανών χαμηλών απαιτήσεων! σαν αρχή καλα είσαι αλλα θέλει λίγη δουλειά ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Για ευκολα φυτα κοιτα εδω και εδω.

Αν βαλεις ευκολα φυτα μπορεις να βαλεις ανετα αμμο και αν δεις οτι χρειαζονται θρεπτικα συστατικα βαζεις καμια ταμπλετα λιπανσης κοντα στις ριζες των φυτων.

Με τα ευκολα φυτα δεν θα χρειαστεις co2,το πολυ πολυ να παρεις ενα γενικο υγρο λιπασματακι και να ριχνεις που και που.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους κατ αρχας για τις πληροφοριες.. Εννοειται πως οτι πλαστικο φυτο-διακοσμητικο υπηρχε στο παλιο ενυδρειο δεν θα χρησιμοποιηθει ενω θα προστεθει μια ομορφη ριζα και καποια φυτα χαμηλων απαιτησεων. Να ρωτησω και κατι επιπλεον σχετικα με το υποστρωμα, δεν θα ηταν καλυτερο να τοποθετησω κατω απ την αμμο του βυθου ενα οικονομικο υποστρωμα και να ξεμπερδεψω απ την χρηση ταμπλετων κτλ ? Εχετε να μου προτεινετε καποιο υποστρωμα σε προσιτη τιμη και ποση ποσοτητα απο αυτο θα χρειαστω για το 60 λιτρο.. ?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους κατ αρχας για τις πληροφοριες.. Εννοειται πως οτι πλαστικο φυτο-διακοσμητικο υπηρχε στο παλιο ενυδρειο δεν θα χρησιμοποιηθει ενω θα προστεθει μια ομορφη ριζα και καποια φυτα χαμηλων απαιτησεων. Να ρωτησω και κατι επιπλεον σχετικα με το υποστρωμα, δεν θα ηταν καλυτερο να τοποθετησω κατω απ την αμμο του βυθου ενα οικονομικο υποστρωμα και να ξεμπερδεψω απ την χρηση ταμπλετων κτλ ? Εχετε να μου προτεινετε καποιο υποστρωμα σε προσιτη τιμη και ποση ποσοτητα απο αυτο θα χρειαστω για το 60 λιτρο.. ?

Κατω απο την αμμο δεν βαζουμε ποτε υποστρωμα γιατι δημιουργουνται προβληματα,υποστρωμα μπαινει μονο με ψιλοκοκο χαλικακι.Οπωτε πρεπει να αποφασισεις η σκετη αμμο η χαλικακι με υποστρωμα.

Διαβασε και εδω

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που ηρθε η κουβεντα για αμμο και υποστρωμα γιατι δεν γνωριζα για τις επιπτωσεις του συνδιασμου τους.. Ρασταφαριαν σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, το ενυδρειο θα στηθει με αμμο, καποιες πετρες και ριζες, η αποφαση παρθηκε.. :lol2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...