Jump to content

Νεο Ενυδρειο Και Επιλογη Φιλτρου


linglong

Recommended Posts

αν και δεν βρηκα απο που εχανε νερο το παλιο μου ενυδρειο παρολα αυτα το σιλικοναρισα παντου και μετα απο δοκιμη ειναι ετοιμο να δουλεψει ξανα....ετσι λοιπον μια και λιγο ποιο εμπειρος τωρα και θελοντας να αποφυγω τα λαθοι που εκανα στο πρωτο ενυδρειο θα φτιαξω με περισσοτερη υπομονη και ψαξιμο ενα δευτερο ολοκαινουργιο κοινονικο 60λιτρων......αυτο ομως που παρατηρησα ψαχνοντας και στο ΑΖ αλλα και στα site των εταιριων φιλτρων ειναι(θελω να βαλω εξωτερικο)οτι ακομα και σε φιλτρα ιδιας εταιριας τα "προσοντα" τους ειναι περιεργως ακαταλαβιστικα..............Π.Χ.eixem ecco pro2032 vs eixem classic2213 εχουν ιδιο καδο και ενω το 2032 καιει λιγοτερο ρευμα(5w εναντι 8w)φιλτραρει συγχρονος περισσοτερο νερο(500lt/h εναντι 440lt/h)......????ομως δεν ειναι μονο αυτο το προβλημα που με μπερδευει.....ενω τωρα το 2032 φιλτραρει περισσοτερο νερο την ωρα περιεργος η einhem το δινει για 130lt ενυδρειο εναντι 250lt που δινει για το 2213...για να μην αναφερω και τιμες απο αλλες εταιριες που με εχουν μπερδεψει τελειως ας με διαφωτισει καποιος που ψαχτηκε περισσοτερο.......

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες που δινουν οι εταιριες να ξερεις ειναι ενδεικτικες τελειως!να υπολογιζεις στα φιλτρα η ροη τους οταν γεμισουν με υλικα πεφτει ενα 30-40%.παντα παιρνουμε ενα φιλτρο να γυριζει τουλαχιστον 4-5 φορες τα λιτρα του ενυδρειου μας και κοιταμε και τον ογκο του βιολογικου υλικου που παιρνει σημαντικο και αυτο, και σιγουρα οπως σου ειπα δεν κοιταμε αυτο που λενε οι εταιριες πχ. αυτο το φιλτρο κανει για τοσα λιτρα ενυδρειο κλπ.

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

απο τα δυο einhem που αναφερω +tetra ex600 H ex700+fluval 206 ποιο θα διαλεγες για εξηνταλιτρο παραφορτομενο και γιατι πες μου αν γινεται?(τα λεφτα δεν παιζουν γιατι δεν θελω να λυπηθω 15-20ευρω εφοσον μπορω να κανω υπομονη)

Link to comment
Share on other sites

Παραφορτωμενο απο ποια άποψη θα είναι ; Της tetra δεν τα έχω δουλέψει. Έχω το 206 όμως σε 54 λίτρα μικτά και είμαι υπερευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

το 206 εχω και εγω σε 60 λιτρα γεμισμενο στα δυο απο τα τρια καλαθια με σιποραξ!η ροη απο υπολογισμους ειναι ετσι γεματο γυρω στα 450 λιτρα την ωρα!

Link to comment
Share on other sites

παραφορτομενο απο ψαρακια εννοω dpap.....το 206 εχει θορυβο? και επεισης αυτο που θελω να ρωτησω γενικα για ολα τα εξωτερικα ειναι αν μπορουν να ειναι 2-3 μετρα μακρια απο το ενυδρειο Η θα πρεπει να ειναι ακριβως διπλα....?

Link to comment
Share on other sites

παραφορτομενο απο ψαρακια εννοω dpap.....το 206 εχει θορυβο? και επεισης αυτο που θελω να ρωτησω γενικα για ολα τα εξωτερικα ειναι αν μπορουν να ειναι 2-3 μετρα μακρια απο το ενυδρειο Η θα πρεπει να ειναι ακριβως διπλα....?

Γιατί να το κάνεις αυτό δεν καταλαβαίνω όμως... Το 206 δεν έχει θόρυβο όχι. Το εξωτερικό φίλτρο πρέπει να είναι ακριβώς δίπλα, όπως λέει και ο κατασκευαστής. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις διαφορετικές τεχνικές προδιαγραφές που δίνουν οι ετιαρείες, πρέπει να ξέρεις πως π.χ το ecco pro της Eheim είναι απο τα τελευταία, πιο σύγχρονα φίλτρα που έει παρουσιάσει σε αυτή την διάσταση, ενώ το 2213 είναι αρκετά παλιά σειρά.

Έτσι, και οι δυνατότητες αλλά και η κατάναλωση διαφέρουν μιας και εφαρμόζεται άλλη τεχνολογία. Εξ' ού και η διαφορά στην τιμή.

Εγώ χρησιμοποιώ και Eheim και Fluval και είμαι πολύ ευχαριστημένος, ιδιαίτερα αν σκεφτείς το γεγονός πως στου ςδίσκους οι απαιτήσεις είναι πολύ αυξημένες.

Ακόμη και πριν πάρω τα καινούργια Eheim 2075 και Fluval 305 που έχω, χρησιμοποιούσα δύο Eheim 2227 Wet Dry (γνωστά και ώς ρομποτάκια) που ήταν πολύ μπροστά απο την εποχή τους με τρομερές δυνατότητες αερόβιας και αναερόβιας φίλτρανσης. Ακόμη δεν έχει βγεί κάτι άλλο αντίστοιχο ούτε απο την Eheim ούτε απο άλλη εταιρεία.

Σκέφτομαι να τα βάλω αγγελία για πώληση, παρα να κάθονται στην αποθήκη, και σίγουρα θα υπαρξει πολύ ενδιαφέρον.

Για την δική σου περίπτωση, θα πρέπει να δεις ποιές είναι οι ανάγκες φίλτρανσης σου σήμερα, έχοντας στο μυαλό σου φυσικά και το μέλον.

Το βασικό είναι ο διαθέσιμος όγκος υλικών βιολογίας και όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω η δυνατότητα "γυρίσματος" του συνολικού όγκου νερό 4-5 φορές την ώρα.

Eheim και Fluval για μένα είναι το ίδιο καλές επιλογές, με την Eheim να υπερταιρεί στα μεγάλα φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

παραφορτομενο απο ψαρακια εννοω dpap.....το 206 εχει θορυβο? και επεισης αυτο που θελω να ρωτησω γενικα για ολα τα εξωτερικα ειναι αν μπορουν να ειναι 2-3 μετρα μακρια απο το ενυδρειο Η θα πρεπει να ειναι ακριβως διπλα....?

Γιατί να το κάνεις αυτό δεν καταλαβαίνω όμως... γιατι να μην το κανω????????????????? απο ογκο καδου νομιζω οτι σε ολα τα φιλτρα που προανεφερα ειμα υπερκαλυμενος για οποια ιχθυοφορτωση μπορει να γινει σε 60LT...τωρα με το γυρισμα του νερου εχω καποιες φοβιες για φενομενο "πλυντηριου" και αν επερνα πιστα τις τιμες κατασκευαστων δεν θα κατελιγα σε αυτα τα φιλτρα

Link to comment
Share on other sites

Καταχωρήθηκε 17 Ιούλιος 2013 - 13:05

Όσον αφορά τις διαφορετικές τεχνικές προδιαγραφές που δίνουν οι ετιαρείες, πρέπει να ξέρεις πως π.χ το ecco pro της Eheim είναι απο τα τελευταία, πιο σύγχρονα φίλτρα που έει παρουσιάσει σε αυτή την διάσταση, ενώ το 2213 είναι αρκετά παλιά σειρά.

Έτσι, και οι δυνατότητες αλλά και η κατάναλωση διαφέρουν μιας και εφαρμόζεται άλλη τεχνολογία. Εξ' ού και η διαφορά στην τιμή. ναι ρε φιλε kokkinosk αλλα το ποιο εξελιγμενο ecco pro κατα αυτους και κατα εσενα σε ολα του τα στοιχεια αλλα και στην τιμη,συμφονα παντα με τα στοιχεια που δινει η ιδια η εταιρεια,(και εδω ειναι η αππορια μου)ειναι για μικροτερο ενυδρειο,πως γινεται αυτο και με ποια κριτιρια να διαλεξω ενα απο τα δυο????? παραθετο τα στοιχεια των φιλτρων για να καταλαβουν ολοι αυτο που ρωταω---------eihem ecco pro 2032 5w ρευμα 500lt/h και μονο για 130λτ ενυδρειο---vs eihem classic 2213 8w ρευμα 440lt/h και δεν ξερω για ποιον λογο 250λτ ενυδρειο!!!!!!!!!!!!!!αρα υπαρχει μαλλον κατι ακομα που δεν ξερω και για αυτο ρωταω εσας με ποια κριτιρια να διαλεξω φιλτρο .......ευχαριστω για την βοηθεια και sorry αν γινομαι σπασικλας :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Είδες τους όγκους βιολογικού υλικού που χωράει το κάθε ένα ?

Το δικό μου κριτήριο είναι:

Ποιό είναι το καλύτερο και μεγαλύτερο σε όγκο βιολογίας φίλτρο που αντέχω οικονομικά να αγοράσω, και ΔΕΝ κάνει το ενυδρείο μου πλυντήριο.

Να ξέρεις πως ποτέ δεν έχεις αρκετά μεγάλο, ψυγείο, αποθήκη και ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πως ποτέ δεν έχεις αρκετά μεγάλο, ψυγείο, αποθήκη και ενυδρείο....χεχεχεχεεχε καλα οκ τοτε ας μου πει καποιος σε 60 λιτρα ενυδρειο ποσο ειναι το ανωτερο "γυρισμα" νερου που μπορω να βαλω με εξωτερικο φιλτρο(υποψιν 30-40% μειον λογο μανομετρικου)ωστε να μην γινεται πλυντηριο ...........

Υ.Γ. οσο για τον καδο στο einhem classic 2213 kαι στο einhem ecco pro 2032 ειναι ακριβως ο ιδιος των 3lt....τωρα γιατι το καλυτερο ειναι για λιγοτερα λιτρα ενυδρειου φανταζομαι οτι το ξερουν μονο αυτοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πως ποτέ δεν έχεις αρκετά μεγάλο, ψυγείο, αποθήκη και ενυδρείο....χεχεχεχεεχε καλα οκ τοτε ας μου πει καποιος σε 60 λιτρα ενυδρειο ποσο ειναι το ανωτερο "γυρισμα" νερου που μπορω να βαλω με εξωτερικο φιλτρο(υποψιν 30-40% μειον λογο μανομετρικου)ωστε να μην γινεται πλυντηριο ...........

Υ.Γ. οσο για τον καδο στο einhem classic 2213 kαι στο einhem ecco pro 2032 ειναι ακριβως ο ιδιος των 3lt....τωρα γιατι το καλυτερο ειναι για λιγοτερα λιτρα ενυδρειου φανταζομαι οτι το ξερουν μονο αυτοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Fluval 206.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα!

Θα συμφονησω με τους προλαλησαντες. Αυτο που εχω να σου αναφερω απο την μερεια μου ειναι οτι

με το 205 η 206 τις Fluval θα εισαι αρκετα καλημενος για το 60αρη. Οσο τωρα για το πλυντηριο που

αναφερεις, εαν η ροη σου φαινεται μεγαλη, το φιλτρο εχει απανω μοχλο που την ρυθμιζεις οσο θελεις.

Link to comment
Share on other sites

θά συνφωνήσω μέ τά παιδιά γιά τό 206 απόλυτα,δέν πρόκειται να γίνει πλυντήριο το ενυδρείο εξάλλου η ροή του γεμιζοντάς το υλικά θα είναι γύρω στα 470 λίτρα!καλό είναι ο μοχλός ροής να είναι πάνω απο τη μέση για να μην ζορίζεται η αντλία αυτό προτείνει η εταιρία!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα!

Θα συμφονησω με τους προλαλησαντες. Αυτο που εχω να σου αναφερω απο την μερεια μου ειναι οτι

με το 205 η 206 τις Fluval θα εισαι αρκετα καλημενος για το 60αρη. Οσο τωρα για το πλυντηριο που

αναφερεις, εαν η ροη σου φαινεται μεγαλη, το φιλτρο εχει απανω μοχλο που την ρυθμιζεις οσο θελεις.

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...