Jump to content

Προβλημα με Frontoza


jimpapas

Recommended Posts

Exω μια φροντοζα(φωτο) που 2 μερες τωρα παρουσιαζει το εξης οταν το φωτα ειναι κλειστα κολυμπαει κανονικα μεσα στο ενυδρειο,οταν τα φωτα αναβουν κριβεται σε μια μερια και δεν κυκλοφορει καθολου.

Αν καποιος εχει καποια ιδεα να βοηθησει,αρχιζω να φοβαμαι για το ψαρι.

post-629-1171573495_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Exω μια φροντοζα(φωτο) που 2 μερες τωρα παρουσιαζει το εξης οταν το φωτα ειναι κλειστα κολυμπαει κανονικα μεσα στο ενυδρειο,οταν τα φωτα αναβουν κριβεται σε μια μερια και δεν κυκλοφορει καθολου.

Αν καποιος εχει καποια ιδεα να βοηθησει,αρχιζω να φοβαμαι για το ψαρι.

Το αρσενικό C. Frontosa (Burudi) που βλέπω στη φωτογραφία, φαίνεται μια χαρά ...

- Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου ? (είναι αυτό των 200 lt που γράφεις στα στοιχεία σου ?)

- ποιοί είναι οι υπόλοιποι συγκάτοικοι του Frontosa σου ?

- το ψάρι τρώει κανονικά ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε iliovas το ενυδρειο ειναι αυτο που εχω παρουσιασει,μαζι με το Frontosa εχω 5 labidocromis 1 pleco και 1 synodontis cocco.

Το ψαρι μολις αναψουν τα φωτα κριβεται και δεν τρωει εδω και 2 ημερες.

Η φωτογραφια ειναι πιο παλια.

Δεν μπορω να καταλαβω τι τρεχει,το νερο μετα απο μετρησει ειναι ενταξει,αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι μολις αναψουν τα φωτα σκουρενει το χρωμα του και κριβεται σαν κατι να φοβαται.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατιριση που εχω να κανω ειναι οτι τα Frontosa ως γνωστο ειναι ψαρια που ζουν κοπαδιαστα και οχι μονα τους, επεισις τα 200λιτρα ειναι πολυ λιγα γιαυτα τα ψαρια. Για τα υπολοιπα 8α σε ενημερωσει ο Iliovas.

φιλικα Στρατος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε iliovas το ενυδρειο ειναι αυτο που εχω παρουσιασει,μαζι με το Frontosa εχω 5 labidocromis 1 pleco και 1 synodontis cocco.

Το ψαρι μολις αναψουν τα φωτα κριβεται και δεν τρωει εδω και 2 ημερες.

Η φωτογραφια ειναι πιο παλια.

Δεν μπορω να καταλαβω τι τρεχει,το νερο μετα απο μετρησει ειναι ενταξει,αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι μολις αναψουν τα φωτα σκουρενει το χρωμα του και κριβεται σαν κατι να φοβαται.

Οπως ανεφερε ο Στρατος τα ψαρακια αυτα ειναι κοπαδοψαρα. Και θελουν λιγη παρεα απο το ειδος τους για αισθανθουν ανετα. Ενας αλλος λογος στρες ειναι οτι τα mbuna που εχεις στο ενυδρειο ειναι πολυ νευρικα σε κινηση και στρεσσαρουν το ηρεμο κατα τα αλλα frontoza. Ενω θα πρεπει να εχεις και κατι αλλο υποψην σου.

Η διατροφη τους ειναι διαφορετικη. Τα mbuna ειναι καθαρα χορτοφαγα αν και καποιες μικρες ποσοτητες πρωτεινης ειναι χρησιμες. Αλλα τα frontosa ειναι καθαρα σαρκοφαγα. Οποτε εχεις και να δεις και το θεμα της τροφης των ψαριων σου.

Σιγουρα ποιο εμπειροι χομπιστες οπως ο Iliovas θα σου πουν καποια πραγματα περισοτερα σε σχεση με τα frontoza. Αλλα ειδικα το θεμα της διατροφης μην το αφησεις χωρις την πρεπουσα βαρυτητα.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς jimpapas όπως ήδη κατάλαβες, θα πρέπει να συμφωνήσω με τις παρατηρήσεις όλων των παραπάνω καλά ενημερωμένων φίλων μας.

- τα 200 λίτρα είναι υπερβολικά λίγα για αυτόν το μικρό γίγαντα

- τα ενοχλητικά mbuna δεν είναι οι καλύτεροι συγκάτοικοι

- σίγουρα έχει φτάσει σε ηλικία που χρειάζεται το χαρέμι του για να αρχίσει να συμπεριφέρεται σαν πραγματικό frontosa

- δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν μπορεί να παραμείνει άλλο στα 200 λτ. ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολλους για το ενδιαφερον.

Μαλλον ηρθε η ωρα με βαργια καρδια να δωσω το φροντοζα.

Οποιος ενδιαφερεται θα τον δωσω 60ευρω οσο τον αγορασα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...