Jump to content

(Kάτι σαν) σκουλήκια στο σφουγγαράκι


Recommended Posts

Σε ένα 40L ενυδρείο έχω κάποια tiger barbs. Παρατήσα στο κίτρινο σφουγγαράκι του εσωτερικού μου φίλτρου κάποιους μικρούς μακρόστενους σκούρους οργανισμούς ( ; ). Είναι σαν σκουλίκια (αρκετά λεπτά αλλά πιο χοντρά από τρίχες). Είναι ανάμεσα στις τρύπες που έχει το σφουγγάρι, αλλά δε κουνιούνται ή κουνιούνται πολύ αργά. Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται; Το φίλτρο μου είναι το EHEIM 2006.

Link to comment
Share on other sites

Μία φωτογραφία πιστεύω είναι απαραίτητη... ;)

Link to comment
Share on other sites

η φωτογραφία είναι πολύ μικρή και δεν ξεχωρίζει καλά .

υπάρχει περίπτωση να έχει πεση τροφή και να έχει σαπίσει;

Link to comment
Share on other sites

H φωτογραφία δεν είναι μικρή. Αυτό που βλέπετε εσείς βλέπω και εγώ με γυμνό μάτι. Δε μπορώ να τα πιάσω, είναι ανάμεσα στις τρύπες που σχηματίζονται στο σφουγγάρι. Ούτε με ξέπλυμα με νερό φεύγουν. Δε μπορώ ούτε εγώ να δω καλά.

Τροφή πως να μπήκε στο φίλτρο με αυτό το τρόπο και μάλιστα σε τέτοιο σχήμα; Πώς έφτασε μέχρι το πάνω μέρος του σφουγγαριού; Στην αρχή πίστευα ότι είναι ακκαθαρσίες των ψαριών, αλλά δε μπορεί να έφτασαν τόσο ψηλά μέσα από τις τρυπούλες.

Τί μπορεί να είναι; Παράσιτα; Το χρώμα τους είναι καφέ.

Δεν έχει συναντήσει κανείς κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά φίλε nezard, η φωτογραφία είναι πολύ μικρή! Πρέπει να προσπαθήσεις να "ζουμάρεις" τουλάχιστον σε ένα από αυτά ώστε να φαίνεται τι είναι, με γυμνό μάτι μπορεί να βλέπεις το ίδιο αλλά οι μηχανές έχουν τη δυνατότητα για μεγέθυνση. ;) Είσαι σίγουρος πάντως ότι είναι σκουλήκια και όχι κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είμαι σίγουρος, απλά μοιάζουν με σκουλήκια. Δεν έχω ιδέα τι είναι.

Θα προσπαθήσω να βγάλω καλύτερη φωτογραφία αλλά όσο κοντά και να κοίταξα με το μάτι δε κατάλαβα περί τίνος πρόκειται. Σα πολύ μικρό φύκι ίσως;;;

Επιπλέον είναι φωτογραφική κινητού δεν είναι μικροσκόπιο, οπότε μη περιμένετε θαύματα.

Θα περιμένω μήπως κάποιος άλλος το έχει συναντήσει, δε μπορεί να είναι τόσο σπάνιο το φαινόμενο!

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να τα πιάσω, είναι ανάμεσα στις τρύπες που σχηματίζονται στο σφουγγάρι.

δοκιμασε να πιασεις ενα με καμια οδοντογλιφιδα.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ευχαριστώ για την απάντηση.

Όχι δεν έχω φυτά.

Θα δοκιμάσω με την οδοντογλυφίδα αν και είμαι σίγουρος ότι θα διαλυθούν. Δεν είναι τόσο συμπαγή ώστε να τα τσιμπήσεις και να τα τραβήξεις.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι κουνιούνται πολύ αργά; Διότι δεν συμβαδίζει με αυτό που λες παρακάτω ότι διαλύονται μόλις τα αγγίξεις .

Γι αυτό που λες στη δεύτερη περίπτωση είναι αποικίες από ψόφια βακτήρια .

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι κουνιούνται πολύ αργά; Διότι δεν συμβαδίζει με αυτό που λες παρακάτω ότι διαλύονται μόλις τα αγγίξεις .

Γι αυτό που λες στη δεύτερη περίπτωση είναι αποικίες από ψόφια βακτήρια .

Σταμάτη, ευχαριστώ. Υπέθεσα ότι αν δε κινούνται καθόλου τότε κινούνται πολύ αργά γιατί τα παρατηρώ σε διαφορετικές θέσεις κάποιες φορές. Δε τα έχω παρατηρήσει να κινούνται ο ίδιος. Ίσως όμως να παρασύρονται από τη ροή του νερού μέσα στο σφουγγάρι. Οπότε η γνώμη σου είναι ότι είναι ψόφια βακτήρια; Υπάρχει περίπτωση να έχει επιπτώσεις αυτό στα ψάρια μου; Σε όλα τα φίλτρα με σφουγγάρι υπάρχει αυτό το φαινόμενο;

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα φίλτρα γενικά συμβαίνει αυτό , το οποίο εξελίσσεται σε λάσπη με τη πάροδο του χρόνου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...