Jump to content

Νέο Μικρό Θαλασσινό (Boyu Tl450)


sunsity

Recommended Posts

Μόλις κάνει τον κύκλο της η καφέ διατομική έρχεται η σειρά της κοραλίνης ????

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά μετά απο 3 μήνες στρώσιμο (και με ζωντανό βράχο απ'την αρχή ) λέω αύριο να πάω να πάρω τα πρώτα ζωντανά !!!! Από ασπόνδυλα και ένα εύκολο κοραλάκι τι προτείνετε? έχω μέσα 4 τροχους και ένα μικρό ερημίτη.

Link to comment
Share on other sites

????????

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι γουστα αδερφε. Βαλε για δοκιμη κανενα ευκολο....π.χ. καμια emphylia κανενα μανιταρακι να δεις πως θα παει. Υπαρχουν πολλα μανιταρακια με διαφορετικα χρωματα. Ολο και καποιο θα σου αρεσει. Επισης και η xenia είναι ευκολη.

Οπωτε...με σειρα ευκολιας εχουμε:

Μανιταρακια

Xenia

Emphylia

Link to comment
Share on other sites

Ασπονδυλα ισως καποια γαριδα

κοραλια ευκολα ειναι σιγουρα τα zoanthus και τα μανιταρια

Ψαρακια γιατι δεν βαζεις? (πχ 1 ζευγαρακι ocellaris)

Link to comment
Share on other sites

Α ναι και ζωανθους. Μου ξεφυγαν....και μαλιστα εχουν μεγαλη ποικιλια σε χρωματα! Ασπόνδυλα κοιτα σε γαριδουλες. Είναι οι fireshrimp κοκκινες με ασπρες βουλες! Πολύ ομορφα ζωντανα.

Και κανενα ψαρακι μπορεις να βαλεις. Κλοουν, κανενα Goby!

Link to comment
Share on other sites

τελικά αγόρασα μια μικρή xenia και μια μικρή ricordea florida η οποία μέσα σε 2 μέρες μου έβγαλε και δεύτερο στόμα .Και απο ψάρια πήρα ένα ocellaris το οποίο μετά απο 4 ώρες στο ενυδρείο έφαγε όσο του έριξα . Για γαρίδες κοίταξα είναι πανέμορφες αλλά είναι λίγο ακριβές , στο μέλλον σίγουρα.

Και μια ακόμα ερώτηση ,στον κύβο μου έχω 2 corallia nano και ενα σπρεϊ μπάρ απο την αντλία επιστροφης , τις corallia τις έχω μια πισω δεξιά και μια μπροστά αριστερά αλλά εχω την ενύπωση ότι είναι μεγάλη η κυκλοφορία πως μπορώ να το καταλάβω αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

H xenia με αυτή την κυκλοφορια, κουνιετε σαν ένα δεντρο που να το βαρανε 6-7 μποφορ αερα? Τοτε ναι είναι δυνατη η κυκλοφορια σου. (Μπακαλίστικος τροπος αυτος αλλα πρακτικότατος)

Link to comment
Share on other sites

H xenia με αυτή την κυκλοφορια, κουνιετε σαν ένα δεντρο που να το βαρανε 6-7 μποφορ αερα?

Ακριβώς έτσι !!! Τελικά θα βγάλω τη μία corallia .....

Link to comment
Share on other sites

Απλα κοιτα το νερο μεσο ρευματων να κυκλοφορει οσο το δυνατον σε όλα τα σημεια του βραχου που εχεις μεσα. Π.χ μπορει να εχεις έναν κυκλοφορητή μονο και αυτος να βαραει κατακουτελα την xenia και ο βραχος σου να στερειτε κυκλοφορια. Αυτό δεν σημαινει ότι εχεις πολύ κυκλοφορια. Καταλαβες τι θελω να πω?

Μια απαλη κινηση του νερου, το οποιο να πηγαινει σε ολο το ενυδρειο σου(να υπαρχουν ελάχιστες νεκρες ζωνες κυκλοφοριας). Π.χ μπορεις να μεταφερεις και την xenia Καπου αλλου που να μην την βαραει το ρευμα τοσο δυνατα. Όμως αν δεν την κοιταει ο κυκοφοριτης κατακουτελα και σου κουνιετε με τα "6-7 μποφορ" που λεγαμε τοτε βγαλε τον έναν κυκλοφοριτη.

Μην γινει πλυντηριο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω αύριο και θα σου πώ , σε ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε φωτο :)

για γαριδες ψαξε καλα

γιατι εγω αγορασα με 10 ευρω μια cleaner

Φώτο όταν βρω καλή μηχανή .

Τώρα γενικά με τα ζωντανά στο ενυδρείο και ιδιαίτερα με το θαλασσινό θέλω ότι βάζω μέσα να το έχει τουλάχιστον 1 μήνα στο μαγαζί , να είναι σε άψογη κατάσταση και το ιδανικότερο να είναι απο Ευρώπη γι'αυτο και δεν παίρνω ότι βλέπω φθηνό , αν και για τα λίτρα μου και τα ζωντανά που θα βάλω είναι λίγο υπερβολικό πιστεύω αλλά θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Σκέψου ότι το έστρωνα 3 μήνες αρα έχω πολύ υπομονή μέχρι να βρώ αυτό που θέλω για να το κάνω όσο καλύτερα πιστεύω ότι γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζονται υπομονη

εισαι πιο ησυχος ομως

Πως θα ξερεις οτι ειναι απο Ευρωπη?

και εμενα μου ειπαν οτι ειναι απο Ευρωπη

για απο Αμερικη ειναι ακριβα

Εχουν με διαφορες τιμης

αλλα συνηθως ειναι απο 10(μικρο μεγεθος) - 17 ευρω το πολυ

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
Link to comment
Share on other sites

ενα παιδι μουχε πει οτι δυσκολα ο νεκρος βραχος ξαναζωντανευει.τι να πρωτο πιστεψεις?

Βεβαιως και ζωντανευει.Πολλοι φιλοι στηνουν εξ'αρχης ενυδρεια με αποκλειστικα νεκρο βραχο

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε βράχος έχει τα υπέρ και τα κατά...

Ο ζωντανός, το λέει και από μόνος του, είναι γεμάτος ζωή, κάθε είδους ακόμη και ανεπιθύμητων οργανισμών που σημαίνει ότι αν υπάρχει κάποιο παράσιτο θα σου δημιουργήσει πρόβλημα (μικρό ή μεγάλο).

Με τον νεκρό έχεις ένα απόλυτα ελεγχόμενο περιβάλλον, μπορείς να πειραματιστείς πολύ πιο άνετα στο στήσιμο του (κολλήματα, χτισίματα).. και κάποια στιγμή θα ζωντανέψει αλλά δεν θα φτάσει την βιοποικιλότητα του ζωντανού.

Θα πρέπει όμως από εδώ και πέρα να προσέχεις τι θα βάζεις στο ενυδρείο σου ώστε να μη μεταφερθεί κάποιο παράσιτο ...οπότε τζάμπα ο κόπος του ελεγχόμενου περιβάλλοντος !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φανταζονται υπομονη

εισαι πιο ησυχος ομως

Πως θα ξερεις οτι ειναι απο Ευρωπη?

και εμενα μου ειπαν οτι ειναι απο Ευρωπη

για απο Αμερικη ειναι ακριβα

Εχουν με διαφορες τιμης

αλλα συνηθως ειναι απο 10(μικρο μεγεθος) - 17 ευρω το πολυ

Sorry που άργησα να απαντήσω αλλά εχω θέμα με το λαπτοπ και με το κινητό που μπαίνω δεν μπορώ να γράψω εύκολα. Στην ερώτηση σου τώρα , πιστεύω ότι η λέξη ΕΜΠΙΣΤΟΣΎΝΗ τα περιγράφει όλα , προς το παρών το κατάστημα που ψωνίζω και με συμβουλεύει αρκετές φορές , μου εμπνέει εμπιστοσύνη όχι μόνο με λόγια αλλά και με πράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια εβδομάδα προστέθηκαν 4 φραγκακια 1 zoanthus πράσινο 1 star pollyps πράσινο , 1 παρα πολύ μικρό φρακγακι star pollyps και 1 παρα πολύ μικρό φρακγακι zoanthus πράσινο κόκκινο.Ακολουθούν φώτο σε λίγο , είναι ψιλοχάλια αλλά κάτι φαίνεται

Λέω να βάζω μέσα μόνο φραγκάκια γιατί αρκετό καιρό πρίν κάπου εδω μέσα είχα διαβάσει ότι στα μικρά reef είναι καλύτερο να μπαίνουν μικρά κομμάτια και για να υπάρχει ποικιλία αλλά και για να το βλέπεις σιγά σιγά να γεμίζει , μου άρεσε σαν σκέψη και λέω να την υιοθετήσω.

Link to comment
Share on other sites

DSC01669_zps9a98313f.jpg

DSC01667_zpsde45fcf2.jpg

DSC01666_zps40beddcc.jpg

DSC01665_zps4943abb0.jpg

DSC01664_zpsd99f57d6.jpg

DSC01662_zps889228f9.jpg

DSC01661_zpscc2edff6.jpg

DSC01660_zpsbd391431.jpg

DSC01638_zpse2a84164.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ''μεγάλο'' star pollyps είναι σχεδόν όλο κλειστό γιατί χθες του άλλαξα θέση και δεν έχει συνέλθει ακόμα .

Ελπίζω να σας αρέσει !!!Θα ήθελα παρατηρήσεις και σχόλια .

Α ! και στο αγαπημένο σας ''κερασάκι'' θα βάλω κανένα μανιταράκι και τελικά δεν θα το βγάλω !

Link to comment
Share on other sites

Παναγιά μου!Βγάλε την ξένια από εκεί!!!βαλ'την σε ένα βραχάκι μόνη της μακριά από την βραχοσύνθεσή συ!Δεν θα το καταλάβεις για πότε θα το γεμίσει εκεί το μέρος!Κατά τα άλλα είναι πανέμορφο το μικρό!!Φτου φτου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...