Jump to content

Νέο Μικρό Θαλασσινό (Boyu Tl450)


sunsity

Recommended Posts

Αν εβαλες καποιον απο τους παρακατω οι οποιοι συνηθως εισαγονται,δεν πειραζουν κοραλια.

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+528+578&pcatid=578

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=497+528+581&pcatid=581

http://aquamarine-imports.com/?page_id=1188

Δέν είναι κανένας απο αυτούς

Αν και οι περισσότεροι αστερίες έχουν 5 πόδια , ο δικός μου έχει 7 , η διάμετρός του είναι 1,5 εκατοστά και προς το παρών παρόλο που κάνει βόλτες πάνω στα κοράλια δεν έχει πειράξει ακόμα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια;

Link to comment
Share on other sites

Θα το είχα κάνει ήδη αλλά έχει πάει σε ένα σημείο που έιναι πολύ δύσκολο να βγεί καλή φώτο .

Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο αλλά κατάφερα να βγάλω δύο φώτο

20140509_185752_zps5897105d.jpg

20140509_185743_zps7c76b6f1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και ενα update με video και φώτο .

Προστέθηκαν 1-2 κοράλλια , ένα πανέμορφο νάνο αγγελόψαρο μπισπινόσα '' Coral Beauty Angelfish (Centropyge Bispinosa)'' και αντικατεστησα τις λαμπες φθορίου με 2 10βατα υβριδικά led και σε λίγο καιρό θα μπεί αλλο ένα (Ευχαριστω Άγγελε ''akridas66'')

http://s1340.photobucket.com/user/sunsity/media/20140622_182327_zps645a64b5.mp4.html (δεν ξέρω πως να το ανεβάσω διαφορετικά )

Link to comment
Share on other sites

20140622_182605_zpseaa6666a.jpg

20140622_195200_zps2c34ee6a.jpg

20140617_134142_zpse425df35.jpg

20140617_134233_zpsfa99a2a6.jpg

Link to comment
Share on other sites

20140622_182206_zps52400c62.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραια δουλεια εχει γινει μπράβο σας δεν ειναι λιγο δυνατο η εμενα μου φαινεται ετσι?

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Ο Άγγελος μου έδωσε την ιδέα μου-πρότεινε τα Led- οδηγούς και μου έδωσε πληροφορίες για την συνδεσμολογια άρα έκανε τα σημαντικότερα , όντως είναι λίγο δυνατά στο μάτι (σκέψου με τα 3 πως ηταν ) τώρα έχει 20w και πιστεύω ότι είναι μια χαρά , αλγες προς το παρόν δεν έχω και μου αρέσει απίστευτα οι αντανακλάσεις που κάνει στο πάτωμα και στον τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε μου ,μπραβο .

Χαίρομαι που σου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Μην με ευχαριστη :)

Κανονικη φωταγωγιση εκανες!! Μπραβο!! Σου ευχωμαι να παει καλα το ολο συστημα :)

Link to comment
Share on other sites

Εν το μεταξύ επειδή έχω τούλι στους κυκλοφοριτές (για να μειώσω λίγο την δύναμη και να μην πιαστεί τίποτα μέσα ) είχε πιάσει άλγες και το Μπισπινόσα μεσα σε 2 μέρες τους έχει καθαρίσει σχεδόν τελείως δεν περίμενα να το κάνει αυτό !!!

Link to comment
Share on other sites

Και 2 ερωτήσεις

1η : αυτό το καφε-μαύρο σκουλικάκι που μεγαλώνει αρκετά και εμφανίζεται μόνο το βράδυ τι είναι (δεξια απο τη ρικόρντεα) ?

20140621_221636_zpsf39b57df.jpg

Και 2η : Αυτό ειναι σπιρογράφος , σωστά ?

20140621_192328_zpse1eddd05.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σκουληκάκι ειναι peanut worm, πολυ καλο και χρήσιμο!

Το δευτερο ναι, ειναι σπειρογράφος. Ακακο και χρήσιμο επίσης!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Υπάρχει περίπτωση οι σπειρογράφοι να γίνουν pest(ελπίζω να το λέω σωστά) ?Γιατί σε ένα βραχάκι στον αραγωνίτη έχω 3 , αλλά τώρα τελευταία έχω δει και 3-4 διάσπαρτους πάνω στην βραχοσύνθεση .

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ενυδρειο :thumbsu:

Το bispinosa πολυ ωραιο ψαρι, δεν μεγαλωνει;

Βγαλτο φωτο να το δουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, οι πολλοί σπειρογράφοι ειναι και ενα δείγμα οτι παει καλά το ενυδρείο, και φιλτράρουν και το νερό. Δεν ειναι pests, άλλωστε οταν γεμίσεις με κοράλλια ειναι πολυ πιθανό ο πληθυσμός τους να μειωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ενυδρειο :thumbsu:

Το bispinosa πολυ ωραιο ψαρι, δεν μεγαλωνει;

Βγαλτο φωτο να το δουμε.....

Σε ευχαριστώ !!!

Μέχρι 10 εκατοστά φτάνει σύμφωνα με όλες τις πληροφορίες στο internet αλλά εγώ και πάλι νόμιζα ότι μεγαλώνει περισσότερο ,αλλα για καλή μου τύχη το κατάστημα είχε και ενα ενήλικο και ήταν όντος το πολύ 10-11 εκατοστά , το πρόβλημα είναι (με προειδοποίησε και το κατάστημα ) ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μου χτυπήσει τα σκληρά (θα δούμε στο μέλλων αν θα το κάνει όταν θα βάλω).

Πραγματικά πολύ όμορφο ψάρι , το video το αδικεί πολύ , αλλά όταν πλησιάζω την φωτογραφική εξαφανίζετε , έχω βγάλει πάνω απο 50 φώτο και δεν έχω καταφέρει μια καλή ,ελπίζω σε λίγο καιρό να συνηθήσει την παρουσία μου

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, οι πολλοί σπειρογράφοι ειναι και ενα δείγμα οτι παει καλά το ενυδρείο, και φιλτράρουν και το νερό. Δεν ειναι pests, άλλωστε οταν γεμίσεις με κοράλλια ειναι πολυ πιθανό ο πληθυσμός τους να μειωθεί.

Τέλεια !!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό που έχω καταλάβει τούς σχεδόν 10 μήνες που ασχολούμαι με την θάλασσα είναι ότι εκτός από πολύ υπομονή (κύκλος αζώτου και τα σχετικά ) δυστυχώς θέλει πολύ χρήμα για στοκαρισμα .......

Link to comment
Share on other sites

Ολα σογα σιγα γινονται...

Και εγω το ιδιο νομιζα, αλλα τωρα μπαινω σε μια φαση να αρχισω να δινω καποια πραγματακια...

Link to comment
Share on other sites

Απο υπομονή άλλο τιποτα στο θαλασσινό , αλλά όταν βάζεις μέσα ένα κοραλάκι πάντα σκέφτεστε 10 μεριές που θα μπούν τα υπόλοιπα τα οποία δύστυχος αργούν κάθε φορά ......Αλλά και πάλι σε αποζημιώνει και αυτό το ένα που θα μπέι !!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό που έχω καταλάβει τούς σχεδόν 10 μήνες που ασχολούμαι με την θάλασσα είναι ότι εκτός από πολύ υπομονή (κύκλος αζώτου και τα σχετικά ) δυστυχώς θέλει πολύ χρήμα για στοκαρισμα .......

Το στοκάρισμα είναι θέμα όντως, και είναι ακόμη πιο έντονο στις πόλεις που δεν έχουν ποικιλία επιλογών, αλλά και οι τιμές είναι πολύ ακριβότερες σε σχέση με την Αθήνα.

Βεβαια το να έχει κάποιος χρήματα και να στοκάρει το ενυδρείο του μια και καλή με ότι κοράλλι κι μέγεθος θέλει, είναι μια ικανοποίηση, αλλά για μένα προσωπικά έχει μεγαλύτερη αξία στο να ξεκινήσω το ενυδρείο μου με διάφορα μικρά frag από φίλους που πάντα υπάρχουν και πάντα σου δίνουν, και να τα βλέπω να αναπτύσσονται.

Θέλουν τον χρόνο τους φυσικά, αλλά εκεί είναι και όλη η μαγεία.

Μετά είναι και το άλλο.

Αγοράζοντας ένα μεγάλο κοράλλι, μεγαλωμένο σε μια φάρμα με τις ΧΧΧ συνθήκες και συνηθισμένο σ αυτές, κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα μπορέσει να προσαρμοστεί και να ζήσει σε άλλο ενυδρείο με πολύ διαφορετικές συνθήκες.

Κρίμα το κοράλλι, κρίμα και τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκαιο σε όσα λες.Απο την αρχή στο μυαλό μου ήταν να το στοκαρω μόνο με μικρά φραγκ γιατί έχουν όλα τα πλεονεκτηματα που είπες + το ότι επειδή είμαι πολύ νέος στην θάλασσα δεν ξέρω 100% ούτε τι μου αρέσει ακόμα , αλλά δεν έχω ούτε τις γνώσεις για να κρατήσω ότι μου αρέσει.

Και τα φραγκ έχουν ένα σεβαστό κόστος (για τα σημερινά δεδομένα) για αυτό το πάω αρκετά σιγά .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...