Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα.Είμαι κι εγώ αρχάρια ξεκινώντας ένα ενυδρείο 60λτ από τον Δεκέμβριο.Αυτή την στιγμή έχω ένα darf gourami,6tetra columbia,3tetra red flame και ένα clown.Πριν δύο εβδομάδες το ένα red flame παρουσίασε αστάθεια στην κολύμβηση.Πανικόβλητη βλέποντας τα άλλα να το κατασπαράζουν το έβαλα σε ένα μπωλ μην ελπίζοντας ότι θα ζήσει.Το περίεργο είναι ότι ζει ακόμη,χωρίς θέρμανση,μόνο με αντιχλώριο στο νερό του.Θα ήθελα να ρωτήσω.Υπάρχει τρόπος να σωθεί,υπάρχει φάρμακο?Κάποιες φορές κάνει προσπάθειες να σηκωθεί και να κολυμπήσει αλλά μετά πάλι στο πλαι.Σας ευχαριστώ γιά την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία περίπτωση να ξανασηκωθεί άμα το βάλεις σε ένα μικρό ενυδριάκι και το νερό του να είναι σε θερμοκρασία γύρω στους 26 βαθμούς και το νερό εφάλμυρο σε αναλογία 30γραμμάρια σε 10 λίτρα νερό κάνοντας έτσι ένα ιποτονικό διάλυμα και η διάρκεια παραμονής δεν θα ξεπερνά τις 4 εβδομάδες.

Δοκίμασέ το και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.Θα το επιχειρήσω άμεσα,αν και ήδη το άφησα πολλές μέρες.Ήδη το μισό του σώμα έχει αλλάξει χρώμα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το μισό είναι ψιλοδιάφανο γκρί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάπως έτσι.Έχω την εντύπωση σαν να σαπίζει.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ δεν είναι εύκολο να βγει συμπέρασμα χωρίς στοιχεία .

Μια φωτογραφία και ένα σύντομο ιστορικό του ενυδρείου και των ψαριών θα βοηθούσε .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,το ενυδρείο το αγόρασα τον Δεκέμβρη,μεταχειρισμένο και ήδη στρωμένο.Σύμφωνα με οδηγίες του pet shop,το άφησα μία εβδομάδα χωρίς νερό και ξέπλυνα καλά το χαλίκι.Δούλεψε μια εβδομάδα χωρίς ψάρια και μετά ξεκίνησα ανά βδομάδα να προσθέτω σιγά σιγά ψάρια.Φυτά ψεύτικα.Θα προτιμούσα αληθινά αλλά λείπει η εμπειρία.Αλλαγές νερού το 20% εβδομαδιαία.Δυστυχώς δεν είχα ανακαλυψει το site σας και τώρα άρχισα τις μετρήσεις.

PH 7,5

NH3/NH4=0

NO2<0.3

Θα προσπαθήσω να βγάλω το ψάρι φωτογραφία.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Λίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρακαλώ πολύ δεν είναι εύκολο να βγει συμπέρασμα χωρίς στοιχεία .

Μια φωτογραφία και ένα σύντομο ιστορικό του ενυδρείου και των ψαριών θα βοηθούσε .

Καλησπέρα σε όλους.Σήμερα κατάφερα να βγάλω αυτές τις φωτογραφίες.Δεν ξέρω αν είναι τόσο ευκρινείς.Ευχαριστώ γιά την βοήθεια σας.

post-3027-1173113064_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,το ενυδρείο το αγόρασα τον Δεκέμβρη,μεταχειρισμένο και ήδη στρωμένο.Σύμφωνα με οδηγίες του pet shop,το άφησα μία εβδομάδα χωρίς νερό και ξέπλυνα καλά το χαλίκι.Δούλεψε μια εβδομάδα χωρίς ψάρια και μετά ξεκίνησα ανά βδομάδα να προσθέτω σιγά σιγά ψάρια.Φυτά ψεύτικα.Θα προτιμούσα αληθινά αλλά λείπει η εμπειρία.Αλλαγές νερού το 20% εβδομαδιαία.Δυστυχώς δεν είχα ανακαλυψει το site σας και τώρα άρχισα τις μετρήσεις.

PH 7,5

NH3/NH4=0

NO2<0.3

Θα προσπαθήσω να βγάλω το ψάρι φωτογραφία.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Λίνα

Καλημέρα

Εχω την εντύπωση πως το στρώσιμο πήγε περίπατο :lmao: Από ότι βλέπω είναι ένα JUWEL REKORD 60, άρα με το "μανίσιο" εσωτερικό φίλτρο? Εκανες κάτι άλλο για την διατήρηση ή την επαναδημιουργία της βιολογίας? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εχω την εντύπωση πως το στρώσιμο πήγε περίπατο :lmao: Από ότι βλέπω είναι ένα JUWEL REKORD 60, άρα με το "μανίσιο" εσωτερικό φίλτρο? Εκανες κάτι άλλο για την διατήρηση ή την επαναδημιουργία της βιολογίας? :rasp:

Καλημέρα,ναι το φίλτρο είναι εσωτερικό.Δυστυχώς λόγω άγνοιας δεν έκανα κάτι άλλο γιά την διατήρηση της βιολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία περίπτωση να ξανασηκωθεί άμα το βάλεις σε ένα μικρό ενυδριάκι και το νερό του να είναι σε θερμοκρασία γύρω στους 26 βαθμούς και το νερό εφάλμυρο σε αναλογία 30γραμμάρια σε 10 λίτρα νερό κάνοντας έτσι ένα ιποτονικό διάλυμα και η διάρκεια παραμονής δεν θα ξεπερνά τις 4 εβδομάδες.

Δοκίμασέ το και πες μας.

Ακολούθησα τις οδηγίες μα δυστυχώς το ψάρι δεν τα κατάφερε μετά από τόσες μέρες κι ενώ έδειχνε ότι πάει καλύτερα.Μετά από μια αλλαγή νερού σήμερα,βάζοντας του πάλι την ίδια αναλογία εφάλμυρου νερού,πέθανε.Δεν ξέρω τι έφτεξε γιά να μην ξανακάνω το ίδιο λάθος ως αρχάρια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...