Jump to content

Επείγον: Αρρώστια ή μολυσμένη πληγή;


Recommended Posts

Το ιστορικό: Είχαμε δύο αρσενικά dwarf gouramies τα οποία τσακώνονταν. Στον έναν από αυτόν αρχικά δημιουργήθηκε μια μικρή πληγή στη μέση περίπου του σώματος η οποία όμως στην πορεία έφτιαξε (αυτός που έχει παραμείνει στο ενυδρείο μας).

Μέχρι να βρούμε να δώσουμε τον άλλον (τον πιο επιθετικό) είχε αποκτήσει κι εκείνος μια πληγή στο ίδιο περίπου σημείο που θα δείτε και στη φωτό η οποία είχε τρέξει και αίμα. Το δώσαμε σε φίλους και δυστυχώς σήμερα απεβίωσε.

Τα κόπρανά τους (ή ό,τι τέλος πάντων είναι αυτό που βγάζουν) τις τελευταίες μέρες ήταν και στα δύο σαν μια μακριά τρίχα βρώμικη που έσερναν μαζί τους αρκετή ώρα.

Το άλλο γκουράμι που έχει παραμείνει στο ενυδρείο μας έχει αυτή την πληγή που θα δείτε στη φωτό. Δυστυχώς την τράβηξα με το κινητό και δεν είναι πολύ καθαρή. Είναι μια άσπρη στρογγυλή πληγή που μοιάζει να έχει χνούδι πάνω της. Αίμα δεν έχει βγάλει αλλά σήμερα το πρωί παρατηρήσαμε ότι και στην βάση της ουράς του (από την κάτω πλευρά του σώματος) έχει αρχίσει και ασπρίζει και χνουδίζει.

t_cidcydwmy0xm_cabece6.jpg

Η πληγή είναι αυτό το άσπρο που βλέπετε πίσω από το πτερύγιο.

Είναι πληγή από χτύπημα ή είναι κάποια αρρώστια και κινδυνεύουν και τα άλλα ψάρια του ενυδρείου; Τι μπορούμε να κάνουμε;

Thanks εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι από τη μέρα που χωρίστηκαν τα γκουράμια αυτό που απεβίωσε τελικά δεν έτρωγε... ενώ αυτό που έχουμε ακόμα τρώει χωρίς πολύ όρεξη και φανατικά όπως έκανε πριν.... την βγάζει το περισσότερο της μέρας, κρυμμένος ή στα φυτά ή σε έναν πύργο που έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η φωτο σου δεν μεγενθυνεται και δεν μπορω να την δω

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τόσο μικρή την στέλνει το κινητό στο mail :thumbup: Ξέρω ότι είναι ταλαιπωρία αυτή η φωτό....

Link to comment
Share on other sites

Τα κόπρανά τους (ή ό,τι τέλος πάντων είναι αυτό που βγάζουν) τις τελευταίες μέρες ήταν και στα δύο σαν μια μακριά τρίχα βρώμικη που έσερναν μαζί τους αρκετή ώρα.

Φίλε Amnisia έχω έναν pleco με το ίδιο πρόβλημα. Μάλιστα αυτή η "κλωστή" μερικές φορές ξεπερνάει το μήκος του ψαριού. Ως πιθανή εκδοχή βρήκα το εξής:

Constipation (Δυσκοιλιότητα)

Συνεχή περιττώματα κρέμονται από το ψάρι, πρησμένη κοιλιά, νωθρότητα, απέχθεια πρός την τροφή, μη σταθερή κολύμβηση.

Παύση παροχής τροφής για 2 με 3 ημέρες και εν συνεχεία παροχή τροφής ζωντανής και φυτικής βάσης, όπως ο βρασμένος αποφλοιωμένος αρακάς.

Εμένα μου έκανε εντύπωση γιατί ο pleco μου συνέχεια γλύφει φύλλα και επιφάνιες με άλγη αλλά δεν έχω βρει κάτι άλλο στις ασθένειες. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει αυτό με τον αρακά; Απλά βράζουμε λίγο αρακά και τον ρίχνουμε μέσα στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Απ΄όσα διάβασα για τις ασθένειες τείνω να πιστέψω πως είναι fungus. Δεν μπορώ όμως να είμαι σίγουρη. Δεν θέλω να πάρω το ψάρι να το πάω σε μαγαζί να το δουν γιατί δεν θέλω να το στρεσσάρω στην κατάστασή του. Αρκετά στρεσσαρίστηκε το άλλο που απεβίωσε :thumbup: Δεν θέλω άλλη απώλεια.

Πως θα είμαι σίγουρη ότι είναι μόνο fungus και όχι και κάτι άλλο που έχει να κάνει με τα κόπρανά του;

Αν τελικά είναι fungus είναι κολλητικό για τα άλλα ψάρια; Θα πρέπει να το απομονώσω;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για ενημέρωση και για κάθε περαιτέρω συμβουλή (αν έχετε):

Τελικά κατέληξε και το δεύτερο gourami :thumbup: και η διάγνωση και από το μαγαζί ήταν fungus. Μου έδωσε Fungus cure την οποία θα κάνω για 2 48ωρα χωρίς τάισμα στο πρώτο. Μετά το 2ο 48ωρο αλλαγή νερού και ενεργό άνθρακα για το καθάρισμα του ενυδρείου...

Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτή τη στιγμή κάποιο άλλο ψάρι μολυσμένο;

Να έχουμε υπ οψιν μας ότι τις περισσότερες φορές ξεκινά μια ασθένεια στα ψάρια και μετά ( ή και ταυτόχρονα) παρουσιάζονται και άλλες ασθένειες .

Οι λεγόμενες δευτερογενής μολύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο στα ψάρια αλλά επειδή μέσα στο ενυδρείο είχε ματώσει το πρώτο γκουράμι λέω να κάνω την θεραπεία για να μην έχουμε προβλήματα στην πορεία. Τώρα κάτι φαγωμένα πτερύγια στο ένα ραμιρέζι δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι κάτι ή ότι τα μπαρμπ δεν το δάγκωσαν...

Link to comment
Share on other sites

Προληπτικά αν θέλεις μπορείς να βάλεις ΕΚΤΟΖΟΝ για παράσιτα και μύκητες η MELAFIX για βακτήρια και όχι κάποιο άλλο φάρμακο που μπορεί να επιβαρύνει το βιολογικό κύκλο του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς μαζί με το Fungus Cure?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...