Jump to content

Ποσες Ωρες Φωτισμου?


Recommended Posts

Καλησπερα!θελω να ρωτησω ποσες ωρες φωτισμου χρειαζετε να εχω στο ενυδρειο μ κ γιατι?μιλαω με χρονοδιακοπτη κ αν μπορειτε να μ πειτε απο ποια ωρα μεχρι ποια ωρα?το ενυδρειο ειναι 240 l με δυο χαρεμια απο labido +yellow taii acei!

Link to comment
Share on other sites

7 με 8 ώρες είναι καλά. Το ωράριο είναι δικό σου θέμα. Να εχεις στο νου σου οτι και τα ψάρια χρειάζονται κάποιες ώρες σκοτάδι.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε το ωράριο έτσι ώστε να ειναι αναμμένα τα φώτα τις ώρες που συνήθως είσαι στο απιτι για να το χαίρεσαι κι όλας. Εγω ας πούμε το έχω 2 με 10 το βραδυ γιατι όλο το πρωί λείπω απο το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!για ποιο λογο θελει τοσες ωρες!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!για ποιο λογο θελει τοσες ωρες!

τι εννοεις

Link to comment
Share on other sites

Οι 8 ώρες είναι το μίνιμουμ που θέτουν οι περισσότεροι χομπίστες για ένα φυτεμένο ενυδρείο. Αν λοιπόν δεν έχεις καθόλου φυτά στο ενυδρείο σου, ίσως θα μπορούσες να μην έχεις καθόλου φωτισμό στο ενυδρείο. Μια πρώτη προσέγγιση λέει πως τα ψάρια δε χρειάζονται extra φωτισμό πέρα από τον φυσικό φωτισμό που υπάρχει στο δωμάτιο. Βέβαια εμείς χρειαζόμαστε τον φωτισμό του ενυδρείου για να απολαμβάνουμε και να χαιρόμαστε τα ψάρια μας.

Ωστόσο, η έκθεση στο φως μπορεί να επιδρά θετικά στην υγειά και την διάθεση των ψαριών. Κάπου το έχω ακούσει αυτό και το θεωρώ φυσικό, αλλά δε μπορώ να το επιβεβαιώσω ή να παραθέσω κάποιο κείμενο. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως ρωταω!για ενα μη φυτεμενο ενυδρειο !

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αλλα στο φυσικο τους περιβαλλον λογικα οι Αφρικανες ειναι πολλες ωρες κατω απ τον καυτο ηλιο.Αρα λογικα θα θελουν πολλες ωρες φωτισμο.Το θεμα ειναι οτι εμεις θελουμε τον φωτισμο κ το βραδυ για να απολαμβανουμε τα ενυδρεια μας.Αρα περιπλεκεται το θεμα οποτε,τι???

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες κ κλα ειν. Ότι ωρα θς μεχρι ωρα θς.Τα ψς σ να ειν κλ κ ολ κλ.. :)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες κ κλα ειν. Ότι ωρα θς μεχρι ωρα θς.Τα ψς σ να ειν κλ κ ολ κλ.. :)

Ευτυχώς στο στρατό έμαθα να κανω αποκωδικοποίηση μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Πρωι εως απογευμα με το φυσικο φως, και μετα οσες ωρες θελεις να τα βλεπεις

Στο σβησιμο οχι το απολυτο σκοταδι, 1-2 ωρες πριν σβησουν τα φωτα του δωματιου

Τουλαχιστον ετσι το εχω εγω

8 ώρες κ κλα ειν. Ότι ωρα θς μεχρι ωρα θς.Τα ψς σ να ειν κλ κ ολ κλ.. :)

:bigemo_harabe_net-170::bigemo_harabe_net-71:

Link to comment
Share on other sites

για το σβησιμο εχω moon light οπου μενει ολο το βραδυ ανοιχτο αλλα φωτιζει μονο την μια γωνια του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

για το σβησιμο εχω moon light οπου μενει ολο το βραδυ ανοιχτο αλλα φωτιζει μονο την μια γωνια του ενυδρειου!

Δε χρειάζεται να το αφήνεις όλο το βραδυ ανοιχτό. Τα ψάρια θέλουν και το σκοτάδι τους.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω τους εχω μια λαμπα απο 4 μεχρι 11 το βραδυ και 11 με 1 ενα moon light .

οταν δεν ειμαι σπιτι για μερες κλεινω τελειως τα φωτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι καλό να κλείνεις εντελώς τα φώτα!

Καλό είναι για να μην στρεσαροντε τα ψαράκια να είναι σταθερές οι φωτοπεριοδοι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω,Αλλα φανταζομαι οτι καποιες ωρες θα πρεπει να βρισκονται σε πληρη συσκοτιση.Μακαρι να ειχε καποιος εμπεριστατωμενη αποψη απο βιβλιογαφια...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα στο ενυδρειο με τα multies τα φωτα αναβουν απο τις 13.00-21.00,δηλαδη 8 ωρες και μετα υπαρχει σκοταδι.Βεβαια πεφτει λιγο φως για 1 ωρα ακομα απο το φυτεμενο που ειναι διπλα μιας και κλεινει 1 ωρα αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω,Αλλα φανταζομαι οτι καποιες ωρες θα πρεπει να βρισκονται σε πληρη συσκοτιση.Μακαρι να ειχε καποιος εμπεριστατωμενη αποψη απο βιβλιογαφια...

Φίλε Γιάννη δεν χρειάζεται η βιβλιογραφία για κάτι τέτοιο. Από την στιγμή που προσπαθούμε να αντιγράψουμε(όσο μπορούμε) την φύση, τότε ο κύκλος του φεγγαριού είνια η απάντηση. Δηλαδή κάποιες μέρες έχει φεγγάρι και κάποιες δεν έχει καθόλου. Το απόλυτο σκοτάδι.

Δεν γνωρίζω αν αυτό συνδέεται με κάποια συνήθεια των ψαριών όπως π.χ. στα θαλασσινά ενυδρεία που συνηθίζεται να έχουν κύκλο φεγγαριού, και όταν υπάρχει απόλυτο σκοτάδι συνήθως τότε επιλέγουν οι γαρίδες του ενυδρείου να αλλάξουν κέλυφος.

Πάντως αν θέλουμε να αντιγράψουμε όσο μπορούμε την φύση, αυτό μας φέρνει ένα βήμα πιο κοντά. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο adlib!Οντως δεν θελει κ πολυ σκεψη.Οπως τα λες ειναι τα πραγματα στη φυση.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες κ κλα ειν. Ότι ωρα θς μεχρι ωρα θς.Τα ψς σ να ειν κλ κ ολ κλ.. :)

8 ωρες καλα ειναι. οτι ωρα θες μεχρι οτι ωρα θες. Τα ψαρια σου να ειναι καλα και ολα οκ :)

(αποκρυπτογραφηση done!!! xaxaaxxaax) :geek:

Link to comment
Share on other sites

8 ωρες καλα ειναι. οτι ωρα θες μεχρι οτι ωρα θες. Τα ψαρια σου να ειναι καλα και ολα οκ :)

(αποκρυπτογραφηση done!!! xaxaaxxaax) :geek:

Τα ψς σ να ειν κλ κ ολ κλ.

ολα καλα! :thumbsu:

σαν εφεδρος ανθυπολοχαγος του πυροβολικου με ειδικοτητα διαβιβαστη δεν ξεφευγει τπτ!!! :sword:

Έγινε επεξεργασία - velos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...