Jump to content

Recommended Posts

Καλημερες..η εν λόγω αναπλήρωση αναφέρεται για ενυδρεία μέχρι 200 λίτρα..

Η απορία μου είναι η εξης...πως γίνεται να υπάρχει αυτό το όριο??? Δηλαδή σε 400 λίτρα δε θα δουλέυει ικανοποιητικα??

Link to comment
Share on other sites

Σωστη παρατηρηση

για να δουμε , ποιος ειναι οο λογος

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που θα μπορούσε για να υπάρχει αυτός ο περιορισμός στα λίτρα είναι οι αυτοματισμοί προστασίας που μπορεί να έχει σε σχέση με τον μεγαλύτερο αδελφό του.... αν και δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο την στιγμή που φοράνε και οι δυο την ίδια αντλία.

Απλά πιστεύω πως ένα ενυδρείο μεγάλων διαστάσεων και συνεπώς πολλών λίτρων, θα έχει πολύ μεγαλύτερη εξάτμιση από ένα μικρότερο, και ίσως ο κοντρόλερ της αναπλήρωσης νάνο να μην έχει τη δυνατότητα για "βαριές" εργασίες !!! αλλά και πάλι δεν νομίζω να στέκει κάτι τέτοιο..... σενάρια κάνω.

Νομίζω ότι δεν θα υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα, αλλά η μικρότερη έκδοση δεν θα έχει τις δικλείδες ασφαλείας που έχει ο μεγάλος (4 ή 5) δηλαδή και με 2 αισθητήρες/φλοτέρ.

Ο μικρός απ ότι κατάλαβα έχει συνεχόμενο χρόνο λειτουργίας μέχρι και 5 λεπτά, ενώ ο μεγάλος μέχρι 10... μετά απενεργοποιείται αυτόματα για προστασία κατά της πλημμύρας

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Σαφως αντιλαμβάνομαι τον εμπορικό λογο ενος τέτοιου περιορισμού...πως αλλιως να αγορασεις το μεγαλυτερο αδερφακι?? Λογικό είναι...έχει κ περισσότερες ασφάλειες..αλλά εαν η tunze εγγυάται σωστη λειτουργια για το nano..σημαίνει οτι μπορεί να ανταπεξέλθει κ σε ενα μεγαλυτερο ενυδρείο...χωρίς φυσικά υπερβολές...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες..η εν λόγω αναπλήρωση αναφέρεται για ενυδρεία μέχρι 200 λίτρα..

Η απορία μου είναι η εξης...πως γίνεται να υπάρχει αυτό το όριο??? Δηλαδή σε 400 λίτρα δε θα δουλέυει ικανοποιητικα??

Αυτο το μοντέλο δουλεύω εδω και 2 χρονια στο δικο μου 680 Λιτρα συνολικο ογκο νερου χωρις κανενα μα κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Two reasons.

The controller runs the pump at the lowest possible speed, it is intended for smaller tanks.

As a safety back up, the controller times the pump, it has a setting to let it run for 1.8 minutes maximum by default and the most this can be extended to is 3 minutes, even at the maximum setting only about 3 liters can be added before the controller will turn off the pump and can only be reset by cycling the power.

It may work on a 65 gallon aquarium with no sump and a low evaporation, but we cannot promise it will work.

On May 27, 2014, at 11:16 PM, Εμμανουήλ Πατιτάκης <empatitak@hotmail.com> wrote:

Hello

I am wondering why this small osmolator cant be used in aquariums over 50 gallons...I have a 65 gallon tank and I would really like to use tunze nano osmolator...thank you

Ικανοποιητική επίσημη απάντηση απο τη tunze...όχι όμως αποτρεπτική για μεγαλυτερα ενυδρεία...:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...