Jump to content

200 Λίτρα Ταγκανικα


JOHN1801

Recommended Posts

Δεν έχεις άλλο ενυδρείο να μπολιάσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλά επειδή το φυτεμενο έχει πολλες και διάφορες αλγες αυτό το καιρο δεν θα ήθελα να μεταφέρω και στο άλλο ενυδρείο οτιδηποτε θα μπορούσε να το βλάψει..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν απόψε έκανα τις πρώτες μετρησεις στο νερό μου μετά από 24 ώρες λειτουργίας του ενυδρειου!

Οι μετρησεις είναι οι εξής:

No2-0

Nh3/Nh4-0

είναι λογικό?

Link to comment
Share on other sites

Είναι νωρίς ακόμα. αλλά μην αγχωνεσαι

να περιμένω να ανέβουν δηλαδή?
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να ανέβουν. Τουλάχιστον πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω συνέχεια μετρησεις να δω πως πάει και το Σάββατο θα βάλω το πρώτο ζευγαράκι από τα brichardi!

Link to comment
Share on other sites

4-5 μαζι θα βαλεις,ειναι σημαντικο να μπουν ολα μαζι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

4-5 μαζι θα βαλεις,ειναι σημαντικο να μπουν ολα μαζι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δυστυχώς το πετ που τα παρήγγειλα ειχε μόνο 3 από τα οποια τα 2 πιθανότατα είναι ζευγαράκι και το άλλο θυληκο..
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πετ που τα παρήγγειλα ειχε μόνο 3 από τα οποια τα 2 πιθανότατα είναι ζευγαράκι και το άλλο θυληκο..

και που το καταλαβε ο φιλος πως ειναι ζευγαρι........???????????????εγω απλα σου λεω την γνωμη μου,καντο σωστα για να μην ταλεποριθεις στην πορεια,κατι ξερω που σου λεω,!!!!!!!!!!!!!!!βαζεις 4-5 ψαρακια για να βγει ενα ζευγαρι,δεν μπορεισ να ξερεισ ποιο ειναι ζευγαρι,εκτος αν ειναι ενιλικα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες χθες παρέλαβα τα 3 πρωτα brichardi.τα δύο είναι ενήλικα και το άλλο είναι στα 4 εκατοστά.από χθες είναι κρυμμένα μέσα στις πέτρες,μόλις ανάψουν τα φώτα και βγούνε προς τα έξω θα βάλω και φωτο.

στα ενήλικα ξεχωρίζεις αρσενικο-θυληκο?

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και η φωτο.......

post-49498-0-48717800-1402842807_thumb.jpgpost-49498-0-50789900-1402842847_thumb.jpgpost-49498-0-65481600-1402842874_thumb.jpgpost-49498-0-20378200-1402842896_thumb.jpg

Πως να ταΐσω τώρα που δεν λένε να βγούνε μέσα από τις πέτρες καθόλου?

είναι τόσο ντροπαλά αυτά τα brichardi?

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με το τάισμα τώρα που είναι αρχή. Τα ψάρια μπήκανε χτες , χρειάζονται χρόνο για να ηρεμήσουν και να αισθανθούν άνετα. Κάνε λίγη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες χθες παρέλαβα τα 3 πρωτα brichardi.τα δύο είναι ενήλικα και το άλλο είναι στα 4 εκατοστά.από χθες είναι κρυμμένα μέσα στις πέτρες,μόλις ανάψουν τα φώτα και βγούνε προς τα έξω θα βάλω και φωτο.

στα ενήλικα ξεχωρίζεις αρσενικο-θυληκο

γενικα δεν ξεχωριζεις αρσενικο η θυλικο μονο απο συμπεριφορες,τωρα αν ειναι τοσο μαγκας ο πετσοπας σου να τον φωναξουμε να ξεχωρισει και τα 40 δικα μου

Link to comment
Share on other sites

γενικα δεν ξεχωριζεις αρσενικο η θυλικο μονο απο συμπεριφορες,τωρα αν ειναι τοσο μαγκας ο πετσοπας σου να τον φωναξουμε να ξεχωρισει και τα 40 δικα μου

ο άνθρωπος που μου τα έφερε μου είπε από συμπεριφορές κατάλαβε οτι μπορεί να είναι ζευγάρι,δεν μου είπε και σιγουρα!
Link to comment
Share on other sites

που είναι τα brichardi οεοοο???

από το σαββατο το βράδυ που τα έβαλα στο ενυδρείο ακομα να φανούν!!!

εχουν κρυφτεί μέσα στις πέτρες και δεν λένε να βγούνε να τα δω λιγάκι....αφού η γυναίκα νομίζει πως της είπα ψέμματα οτι αγόρασα ψάρια!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα...

θα βγουνε βρε...υπομονη... :thumbsu:

ετσι κανανε και μενα...

και η δικια μου ετσι με κοροιδευε... :cigar:

Link to comment
Share on other sites

άντε περιμένω και εγώ να τα δω πως και πως...το ενυδρείο ξεκίνησε να τρέχει από τη περασμένη τρίτη,αύριο κλείνει μια εβδομάδα.να κάνω αλλαγή νερού αύριο?

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ κάνεις αλλαγή νερού σε παρακαλώ , απλά κάνε υπομονή και άφησε το σύστημα να τρέξει .................................

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ κάνεις αλλαγή νερού σε παρακαλώ , απλά κάνε υπομονή και άφησε το σύστημα να τρέξει .................................

βακτηρια να ξαναπροσθεσω?

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρίδια μπορείς να προσθέσεις υποστηρικτικά ,και να ταίζεις προσεκτικά , για αλλαγή νερού έχουμε καιρό ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!! μετά απο 8 μέρες λειτουργίας του ενυδρειου απόψε έγιναν μετρησεις και είναι οι εξής:

No2-0

No3-5

Nh3/Nh4-0

Ph-8

αυτό που με χαλάει λιγο είναι το kh το οποίο είναι 6.

Πιστεύω θα βοηθήσει ο αραγωνιτης να ανέβει το ph ετσι δεν είναι??

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο aquascape

σ'ευχαριστω πολύ φίλε μου!! αυτό που δεν έχω ευχαριστηθεί ακομα είναι τα ψαράκια μου που παραμένουν πεισματικά μέσα στις πέτρες και δεν λένε να βγούνε να τα θαυμασω λιγάκι!!
Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι με τις παραμέτρους του νερού ,σε 15 μέρες κάνε μετρήσεις και τα λέμε ξανά ,προς το παρόν απόλαυσε το βιότοπο που έστησες και τα λέμε..... οσον αφορά τα ψάρια υπομονή ......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...