Jump to content

Κοκκινο Κεφαλι Θηλυκο Guppy


kostas-servetas@hotmail.com

Recommended Posts

Γεια σας παιδια μετα απο ταξιδι (ελειπα 1 μερα).Γυρισα και ειδα και τις 2 θηλυκες μου (οι οποιες ειναι και ετοιμες να γεννησουν)

με αν δεν κανω λαθος λιγο πρησμένο κεφαλι και με ενα κοκκινο σημαδι στο πανω μερος του κεφαλιου και στα μαγουλα!!!Το ιδιο στιγμα εχουν και οι δυο θηλυκες (φωτογραφιες δεν μπορω να ανεβασω καθως δεν εχω καλη καμερα και βγαινουν αρκετα θολες και κουνημενες για να το παρατηρησετε).

Θα ηθελα να προσθεσω οτι δεν εχω ριξει κανενα φαρμακο απο την στιγμη που το εστισα και επισης τα ψαρια ειναι στο ενυδρειο απο το Σαββατο!!!Πριν βαλω τα ψαρια το ενυδρειο και τα μηχανηματα ηταν σε λειτουργια για 2 εβδομαδες!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μετρήσεις αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά;

Αν το φίλτρο είναι άστρωτο τα ψαράκια θα πρέπει να φύγουν (προσωπικά η καλύτερη λύση) ή

  • Βρίσκεις άμεσα μπόλι για το φίλτρο
  • Μέχρι να στρώσεις το φίλτρο κάνεις καθημερινές προσεκτικές αλλαγές νερού (20-30%) και ταϊζεις ελάχιστα (και 2-3 μέρες να τα αφήσεις χωρίς τροφή δεν είναι πρόβλημα)
  • Μην προσθέσεις άλλα ψάρια
Έγινε επεξεργασία - iliasandro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υγρά τεστ, που τα βρίσκεις στα καταστήματα με ενυδρειακά.

Μην πάρεις στικ, θα πάνε χαμένα τα λεφτά σου γιατί οι μετρήσεις τους είναι ό,τι να'ναι!

Υπάρχει κι ένα οικονομικό σετάκι της Aquili που έχει μετρήσεις για ph, gh (γενική σκληρότητα), kh (ανθρακική σκληρότητα), no2 (νιτρώδη) και no3 (νιτρικά), το τεστ για αμμωνία (ΝΗ3/4) θα χρειαστεί να αγοράσεις ξεχωριστά.

Μπορεί να σου φανεί ότι είναι ακριβά, αλλά κρατάνε πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...