Jump to content

Βοηθεια Για Ενα Ψαρι


Recommended Posts

Γεια σας.Εχω ενα ενυδρειο μεσα στο οποιο εχω 3 χρυσοψαρα αλλα ενα απο τα 3 απο το πρωι δεν μπορει να κολυμπησει καλα ολο γερνει δεν ξερω τι εχει ακριβως οποιος μπορει να με βοηθησει επειγον.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Βρισκονται σε ενυδρειο 125 λιτρα 1 μετρο μηκος και 30 πλάτος,φιλτρο εξωτερικο eheim 2215,θερμοκρασια απο 18-20 εκει την διατηρω,ph 6,6.Αλλαγες νερου καθε 2 μερες απο λιγο και καθε 10-15 μερες αναλογως αλλαζω 30% του νερου.Λειτουργει 4 μηνες τωρα το ειχα στρωσει με βακτηρια της σερα.Γενικα δεν μου ειχε παρουσιασει προβλημα 3 χρυσοψαρα εχω μεσα αλλα απο το πρωι δεν μπορει να κολυμπησει σχεδον καθολου και εχει αρχισει να ασπριζει στην κοιλια του.Τροφη τωρα χρησιμοποιω της τετρα και τα ταιζω μια φορα την ημερα σχεδον ελαχιστα φυλαρακια και μια φορα την εβδομαδα δεν τους ριχνω ετσι μου εχουν πει.Τωρα σημερα εβαλα λιγες σταγονες costapur τησ σερα που κανει για τις αρρωστιες και τα βακτηρια.Τωρα δεν κολυμπαει ειναι στον βυθο και απλως το παλευει.

Έγινε επεξεργασία - Tony121
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι τοσο χαμηλα το ph;

Επεξεργαζεσαι το νερο;

Ειναι οριακα χαμηλο για χρυσοψαρα.

Συμπληρωσε την φορμα με ρουτινες,διακοσμηση κτλ που σου εδωσε ο ρασταμαν απο πανω να δουμε τι γινεται.

Κανε και καμια αλλαγη νερου μεχρι να σου απαντησουν οι χρυσοψαραδες,κακο δεν κανει.

Αεραντλια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω κανει καμια επεξεργασια αλλαγη εκανα πριν λιγο. απο διακοσμηση εχω αμμο χαλαζιακη λευκη και μια ριζα καθως φυτα δεν εχω βαλει ακομα μεσα απο την αλλη εβδομαδα ελεγα.Αεραντλια εχω περασει τα σωληνακια κατω απο την αμμο αλλα δεν την εχω συνδεσει ακομα περιμενω να βαλω τα φυτα πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα επειδη τα ψαρια δεν μπορουν να περιμενουν την αλλα εβδομαδα για να αναπνευσουν βαλε την αεραντλια μπροστα και μαλιστα αμεσα!

Η ριζα μαλλον σου χαμηλωνει πολυ το ph και πρεπει να το κοιταξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα επειδη τα ψαρια δεν μπορουν να περιμενουν την αλλα εβδομαδα για να αναπνευσουν βαλε την αεραντλια μπροστα και μαλιστα αμεσα!

Η ριζα μαλλον σου χαμηλωνει πολυ το ph και πρεπει να το κοιταξεις.

Η ρίζα μη φανταστείς οτι χαμηλώνει το ph τόσο πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αλλα αφου δεν επεξεργαζεται το νερο απο τι αλλο μπορει να πεσει τοσο πολυ το ph?

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε τη φόρμα και κάνε τεστ για αμμωνία νιτρωδη και νιτρικά. Επειδή το εστρωσες με βακτηρια ίσως να δηλητηριαστηκε απο αμμωνία. Και το φάρμακο που έβαλες ίσως να σου χαλάσει τη βιολογία, αν έχεις. Πρώτα κάνε μετρήσεις! ;)

Στάλθηκε από το G320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...