Jump to content

Συμβίωση Άλλων Κιχλιδών Με Όσκαρ


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους! Έχω ένα ενυδρείο juwel 450 λίτρα vision και θέλω να ρωτήσω, μπορώ να βάλω δύο όσκαρ και αν μπορώ τι άλλες αμερικάνικες κιχλίδες μπορούν να συμβιώσουν μαζί τους?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Για τα λίτρα του ενυδρείου που έχεις όχι, θέλεις πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο για 2 Oscar είναι μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις κάποια ψάρια βυθού εάν θέλεις, κάποιον Pleco, ένα ψάρι που θα κινείται σε διαφορετικά επίπεδα από ότι κινούνται τα Oscar για να μην έχεις προβλήματα και μάχες μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ένα pleco θα βάλω.Μπορώ όμως και να βάλω έναν

geophagus?Κινείται στη ζώνη των οσκαρ ή δεν θα έχω πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται σε τι μέγεθος θα μπουν τα ψάρια εάν μπουν όλα μαζί και είναι και μικρά, πιθανόν δεν θα συμβεί τίποτα, θα συνηθίσει το ένα το άλλο και θα μάθουν να ζουν όλα μαζί, εάν είναι μεγάλα τα Oscar τότε θα έχεις πρόβλημα.

Πάντως ότι βάλεις με Oscar θα μπει όταν εάν είναι μικρά τα Oscar, όσο μεγαλώνουν δεν θα δεχτούν άλλο ψάρι εύκολα, κυριαρχούν μέσα στο ενυδρείο και θα τους ανήκει όλο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία οπότε θα τα πάρω όλα μικρά απο την αρχή. Οκ ευχαριστώ για τις συμβουλές σου να'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά και εσύ ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Τ οσκαρ θα ξεφυγουν σε μεγεθος, ενω ο γεωφαγος εχει πιο αργη αναπτυξη

Εκτος του οτι ζει σε διαφορετικα νερα πιστευω οτι δεν θα ειναι και πολυ ευχαριστημενος μαζι με δυο θηρια

Γνωμη μου......

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η γνώμη σου και όλων οι γνώμες. Θα το ψάξω καλύτερα το θέμα όσο αναφορά το αν θα βάλω γεωφάγο μέσα, κάτι θα ξέρεις καλύτερα για να το λες. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εάν θα δεχτούν το γεωφάγο αυτό εξαρτάται από τα ψάρια, μιας και μεγαλώνω 2 γενιές Oscar αυτό που έχω δει από προσωπική εμπειρία, είναι ότι εάν μπουν από μικρά μαζί και μεγαλώσουν όλα μαζί τότε δεν πειράζουν τίποτα, αυτή την στιγμή έχω αρκετά μεγάλα Oscar και συμβιώνουν με μικρά ψάρια μήνες τώρα χωρίς καμιά απώλεια και σε φουλ φυτεμένο ενυδρείο

Όμως πλέον δεν μπαίνει άλλο ψάρι μέσα στο ενυδρείο, ότι μπήκε μπήκε, αυτό στο δίνουν να το καταλάβεις :D .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...