Jump to content

Απορίες


Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum είμαι καινούργιος και αρχάριος όσον αναφορά με τα ενυδρεία. Προχτές ο πεθερός μου έφερε στην μικρή μου 2 χρυσόψαρα σε ένα μικρό ενυδρείο. Η μικρή μου ξετρελάθηκε όπως είναι φυσιολογικό. Το ίδιο βράδυ άλλαξα το νερό τους βάζοντας εμφιαλωμένο και δύο σταγόνες υγρό για το χλώριο. Έβαλα και δύο φιλαράκια τροφή και όλα καλά.χτες το πρωί όταν ξυπνήσαμε όλα ήταν φυσιολογικά. Βέβαια το νερό τους είχε πολλές ακαθαρσίες τους μέσα.Λέω το μεσημέρι που θα κοιμηθεί η μικρή μου θα αλλάξω το νερό τους και θα βάλω και χαλικάκι που αγόρασα από το πετ. Το μεσημέρι το ένα απ τα δύο το βρήκα να είναι στον πάτο χωρίς να κουνιέται. Κατάλαβα ότι είχε τελειώσει. Έβαλα το άλλο σε μια λεκάνη καθάρισα το ενυδρείο έστρωσα στο πάτο το χαλικάκι έβαλα νερό εμφιαλωμένο και δύο σταγόνες απ το υγρό και μετά το ψαράκι μέσα.όλα φυσιολογικά το βράδυ του έβαλα πάλι 2 φύλλα τροφής και σιγά για ύπνο. Σήμερα το πρωί που ξύπνησα άλλαξα το μισώ νερό του ενυδρείου έβαλα καθαρό και τροφή. Πριν από λίγο είδα και το δεύτερο ψαράκι να είναι στον πάτο.μας άφησε κι αυτό.αν και αρχάριος νομίζω ότι δεν είναι φυσιολογικό μέσα σε δύο μέρες να πεθαίνουν δύο ψαράκια με την προαναφέρομενη φροντίδα.η μικρή μου δεν έχει καταλάβει τίποτα ακόμα.τη να κάνω ή τη έκανα λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Ρίξε μια ματιά σε παρακαλώ στο link που έχω στην υπογραφή μου , καθώς επίσης και εδώ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο και τι εξοπλησμο εχει?

Ξεκινα διαβασμα εδω και ειδικα στον κυκλο του αζωτου.Ενα ενυδρειο για να δεχτει ψαρι πρεπει πρωτα να γινουν καποια βηματα,αλλιως παθαινεις οτι και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι μικρό γύρω στα πέντε λύτρα χωρίς εξοπλισμό. ακόμα και στο εμφιαλωμένο νερό υπάρχει αμμωνία? γιατί αν κατάλαβα κι από τ άρθρα που μου είπατε να διαβάσω αυτό κατάλαβα.ένα ενυδρείο είκοσι λίτρων δεν είναι αρκετό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

20 λίτρα δυστυχώς δεν είναι για κανένα ψαράκι. για ένα χρυσόψαρο θέλεις 30-40 λίτρα περίπου. Το κάθε ενυδρείο θέλει στρώσιμο πριν βάλεις οποιοδήποτε ζωντανό οργανισμό. Ξεκίνα με καλό διάβασμα σχετικά με τον εξοπλισμό που θα χρειαστείς και ανάλογα με το τι ψαράκια θα βάλεις μέσα. Μόλις προμηθευτείς τα απαραίτητα εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε με το στρώσιμο. Αν σε ανησυχεί το κόστος μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στις αγγελίες.

Φιλικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι , ούτε για ένα χρυσόψαρο είναι ακρετό. Σε είκοσι λίτρα θα μπορούσες να βάλεις έναν μονομάχο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ακόμα κι αν πάρω ένα ενυδρείο 30-40 λύτρα πάλι μόνο ένα ψαράκι θα μπορώ να βάλω?Συγνώμη αν κάνω βλακώδες ερωτήσεις απλά με ψαράκια δεν ασχολήθηκα πότε.Και τώρα ποιο πολύ το κάνω για την μικρή μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μένα!

Στην προηγούμενη ερώτησή σου, η αμμωνία δεν υπάρχει στο εμφιαλωμένο, αλλά δημιουργείται, είτε βάλεις εμφιαλωμένο νερό, είτε από τη βρύση. Δημιουργείται από την αναπνοή των ψαριών, από τα περιττώματά τους και από την τροφή που περισσεύει. Γι'αυτό είναι απαραίτητο να έχουμε στρωμένο φίλτρο με βιολογικό υλικό πριν βάλουμε ψάρια.

Στη δεύτερη ερώτησή σου, ναι, μόνο ένα θα μπορούσες να βάλεις, αλλά ούτε και αυτό θα ήταν καλό γιατί δεν είναι μόνο τα λίτρα το θέμα, αλλά και το μήκος. Τα χρυσόψαρα με μονή ενιαία ουρά (τα κλασικά κίτρινα, πορτοκαλί ή χρωματιστά μακρόστενα) θέλουν ενυδρείο με ένα μέτρο μήκος το λιγότερο. Τα άλλα, με τις διπλές και φανταχτερές ουρές θέλουν ελάχιστο μήκος 80 εκατοστά. Και όλα τους θέλουν πολλά πολλά λίτρα γιατί γίνονται τεράστια, φτάνουν τα 20 και 30 εκατοστά και θέλουν χώρο για να κολυμπάνε.

Σε 30 ή 40 λίτρα μπορείς να βάλεις κάποια είδη ψαριών αλλά πολύ περιορισμένα, θα σου πούνε οι πιο έμπειροι. Δεν μιλάμε για χρυσόψαρα όμως, αλλά για τροπικά ψαράκια.

Δεν είναι βλακώδεις οι απαντήσεις σου, κι εμείς, τουλάχιστον οι περισσότεροι, ξεκινήσαμε χωρίς να ξέρουμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς είναι πολύ παρεξηγημένα τα χρυσόψαρα και πολύ λάθος οι αντιλήψεις που υπάρχουν, αλλά ακόμα πιο πολύ λάθος αυτοί που τα πουλάνε, ενδεικτικά θα σου πως ένα κλασσικό χρυσόψαρο θέλει τουλάχιστον 80 λίτρα νερό και μήκος ενυδρείου από 1,20 και πάνω, και δεν στέκει αν ακούσεις πως θα μεγαλώσει ανάλογα με το χώρο που θα του δώσεις. Ξεκίνα με αυτά που σου πρότειναν τα παιδιά και θα καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Για χρυσοψαρα fancy (κοντοχοντρα με διπλη ουρα) χρειαζεται ενυδρειο με μηκος 80 εκ τουλαχιστον. Και για τα υπολοιπα (μακρουλα με μονη ουρα) μηκος 120 εκ τουλαχιστον.

Αν δεν εχεις τη δυνατοτητα για τετοιο ενυδρειο, παρε ενα 40 εκ για μονομαχο (τροπικο ψαρι), ή 60 εκ και για λιγα ακομα μικρα συμβατα τροπικα ψαρακια.

Διαβασε πρωτα ομως την προετοιμασια που χρειαζεται ενα ενυδρειο. (πρεπει να "στρωσει" το φιλτρο του, για να αποτοξικοποιει αμμωνια κλπ η αμμωνια δημιουργειται απο τους διαφορους ρυπους στο ενυδρειο. Θελει κανα μηνα προετοιμασια).

Πρωτα δες τι μπορεις να κανεις απο ενυδρειο και μετα βλεπουμε τι μπορεις να βαλεις, βαση και του νερου που διαθετεις. (Η Θεσσαλονικη εχει σκληρο νερο)

Το εμφιαλωμενο ξεχνα το.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι στην παρέα. Πήγα σήμερα στο πέτ και μου είπε ότι ίσως τα ψαράκια να πέθαναν και λόγω θερμοκρασίας.να ήταν παραπάνω απ ότι έπρεπε η θερμοκρασία νερού.Πήρα ένα καινούργιο ψαράκι κι απ ότι βλέπω αυτό είναι πιο δραστήριο από τ αλλά δύο που πέθαναν.Βέβαια είμαι συνέχεια με το θερμόμετρο στο χέρι και βλέπω την θερμοκρασία του νερού. Χτες αφιέρωσα πολλές ώρες και διαβάζοντας αυτά που μου είπατε αλλά και πολλά βίντεο πως φτιάχνουμε ένα ενυδρείο. Κατέληξα στο να πάρω ένα ενυδρείο 20 λίτρων αλλά να βάλω τροπικά ψαράκια και όχι χρυσόψαρα. Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για το συγκεκριμένο ενυδρείο που σας παραθέτω στο παρακάτω βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε, τα ψαράκια δεν πέθαναν από τη θερμοκρασία.... Πάλι το ίδιο ψάρι πήρες? αν ναι.... καταλαβαίνεις που το πάω.... καλύτερα δώσε το πίσω γιατί και αυτό δεν τη βγάζει. Σε 20 λίτρα μπορείς να κρατήσεις έναν μονομάχο (αφού στρωθει το ενυδρείο) και με θερμοστάτη στους 25-26, με φυτά επιφανείας και κανένα σαλιγκάρι. Για τα ψάρια πουέδειξες πρέπει να έχεις μεγάλο ενυδρείο γιατί ειναι κοπαδόψαρα. Μπορείς να διαβάσεις τα προφίλ των ψαριών και θα δεις τι θα κάνεις! καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Από θερμοκρασία για να πεθάνουν τα χρυσόψαρα θα πρέπει να ήταν κάτω από 0 βαθμούς (πάγος δηλαδή) ή πάνω από 32 για πολλές ημέρες, αυτός που σου το είπε ήταν "εντελώς τελείως ανίδεος". Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού και αντέχουν από πολύ χαμηλές θερμοκρασίες έως πάνω από 30 για πολλές ημέρες (μη πω εβδομάδες), ακόμα και FUNCY να ήταν αντέχουν άνετα στους 14-15 βαθμούς. Σε 20λιτρο όμως και χωρίς φίλτρο και πολύ άντεξαν. Το χρυσόψαρο είναι αρκετά ρυπαρό ψάρι και θέλει πολύ όγκο νερού και αρκετά δυνατή φίλτρανση, αλλιώς θα καεί από την αμμωνία που το ίδιο βγάζει.

Διάβασε να δεις τι χρειάζεται για να στρώσει το ενυδρείο σου και μετά βάλε ένα μονομάχο , όπως σου είπαν και πιο πάνω.

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω , προσωπικά πιστεύω πως ο μονομάχος σε 20λιτρο και πάλι είναι κάτω από τα όρια. Και ο λόγος είναι πως τα 20λιτρα πολύ εύκολα αλλάζουν παραμέτρους , με αποτέλεσμα να είσαι συνέχεια από πάνω να το παρακολουθείς. Θεωρώ πως στήνουμε ένα ενυδρείο για να χαλαρώνουμε και όχι να είμαστε δέσμιοί του

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω , προσωπικά πιστεύω πως ο μονομάχος σε 20λιτρο και πάλι είναι κάτω από τα όρια. Και ο λόγος είναι πως τα 20λιτρα πολύ εύκολα αλλάζουν παραμέτρους , με αποτέλεσμα να είσαι συνέχεια από πάνω να το παρακολουθείς. Θεωρώ πως στήνουμε ένα ενυδρείο για να χαλαρώνουμε και όχι να είμαστε δέσμιοί του

Αυτό που είπες φίλε είναι πάρα πολύ σημαντικό και το έχω ζήσει με μικρά ενυδρεία! Απλώς η προσωπική μου εμπειρία για το μονομάχο, 20 λίτρα με ένα φίλτρο που δεν τον ενοχλεί και φυτά επιφανείας, καμία ανουμπια και ωραία ξύλα (με ένα από αυτά μοπάνι) αν είσαι και λίγο τυχερός στο νερό και έχεις και καλό καπακι για να κρατάει σε συνδιασμό με το θερμαντήρα τη θερμοκρασία (παίζει και το που το έχεις τοποθετήσει το ενυδρείο) είναι και ωραίο θεαμα και θεωρώ και για το ψάρι ικανοποιητικό. Αλλά θέλει λίγο έλεγχο στην αρχή τουλάχιστον! Βέβαια για τα ψάρια όσο μεγαλύτερο ενυδρείο τόσο το καλύτερο.... και κυρίως για το μονομάχο θεωρώ πέρα από τα λίτρα και το κοντό σχετικά ενυδρείο και για το λόγο ότι του δίνεις περισσότερη επιφάνεια στο πάνω μέρος του ενυδρείου στα ίδια λίτρα και δεν χρειάζεται να έχεις δυνατό φωτισμό για τα φυτά από κάτω για να φτάνει το φως οταν είναι ψηλό το ενυδρείο, κάτι που τον στρεσάρει

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Σε 20 λιτρα μπαινει μονομαχος,αλλα θελει φιλτρο με μικρη ροη και θερμοστατη.

Αυτα που σου ειπε για τα χρυσοψαρα και τη θερμοκρασια...δεν ισχυουν..

Link to comment
Share on other sites

Απλά λόγω χώρου δεν μπορώ την συγκεκριμένη στιγμή να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο.γι αυτό και είπα να πάρω ένα 20λίτρο το πολύ 30λίτρο.Σ ένα τέτοιο ενυδρείο δεν μπορούν να μπουν 3-4 τροπικά ψαράκια τύπου "τίγρης"αν θυμάμαι καλά την ονομασία που μου είπαν από το πέτ?

Link to comment
Share on other sites

Απλά λόγω χώρου δεν μπορώ την συγκεκριμένη στιγμή να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο.γι αυτό και είπα να πάρω ένα 20λίτρο το πολύ 30λίτρο.Σ ένα τέτοιο ενυδρείο δεν μπορούν να μπουν 3-4 τροπικά ψαράκια τύπου "τίγρης"αν θυμάμαι καλά την ονομασία που μου είπαν από το πέτ?

Δυστυχως οχι,τα τιγρακια θελουν τουλαχιστον 80 λιτρα ενυδρειο και κοπαδι.Στο ενυδρειο που πηρες μπορει να μπει ενας μονομαχος η μερικες γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα την γνωμη σας γι αυτες τις αγγελιες που βρηκα

http://www.car.gr/parts/view/5996838/

http://www.poulato.gr/enudreio-ferplast-caym-171985

http://www.poulato.gr/enudreio-120-lt-e-171782

Link to comment
Share on other sites

Απλά λόγω χώρου δεν μπορώ την συγκεκριμένη στιγμή να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο.γι αυτό και είπα να πάρω ένα 20λίτρο το πολύ 30λίτρο.

Με συγχωρεις καπου με μπερδεψες,απο την μια γραφεις οτι δεν εχεις χωρο

και απο την αλλη βαζεις αγγελιες για ενυδρεια πανω απο 100 λιτρα.

Τι ισχυει;Εαν εχεις χωρο για ενυδρειο ανω των 100 λιτρων σταματα να

αγοραζεις ψαρια,αγορασε ενα, στρωσε το φιλτρο και μετα αποφασιζεις

τι ψαρια θα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

απλά στο πέτ που πήγα με είπαν για καινούργιο των 25 λίτρων θα μου κοστίσει 55 ευρώ συν τι χρειάζεται από κει και πέρα για ένα ενυδρείο. Έτσι όπως το υπολόγισα θέλει γύρω στα 120-150 ευρώ. Οπότε έψαξα και βρήκα τα συγκεκριμένα που είναι έτοιμα και νομίζω μου συμφέρει γιατί και ποιο μεγάλα είναι και λιγότερα χρήματα θα μου κοστίσει.όσο για τον χώρο θα το παλέψω μου κάποιες αλλαγές μέσα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παιδιά. Σήμερα πήρα το πρώτο μου ενυδρείο.παρακάτω θα δείτε και τις φώτο. Το πήρα μετάχειρισμενο. Θέλω την βοήθεια σας πως θα το στήσω και τι άλλο χρειάζεται να πάρω από εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Στην απάντηση από κάτω εκεί που λεει Δημοσίευση δεξια λέει εξελιγμένη επεξεργασία. πας εκει και έχει επιλογη να ανεβάσεις αρχειο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...