Jump to content

Παρουσιαση Του Ενυδρειου Μου


Recommended Posts

Οργανισμοί

Φυτά:2 ανουμπιες κ φυτα επιφανειας (ονομα δε ξερω),ενας αχυνοδωρος

Ψάρια:13 δισκοι (6-12 cm), 3 σκαλαρια,5 πλατυ,20 ροδοστομοι,9 κορυ (5 serday 4 albino)

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:αφισα με σχεδιο ξυλο κ λιγο πρασινο

Πέτρες:

Ξύλα:2 ριζες

Άλλα διακοσμητικά :ενα μικρο πυθαρι

Υπόστρωμα:

Βυθός:ασπρη χαλαζιακη αμμο

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):led συνολο 34 watt

Διάρκεια φωτισμού:12 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:1)εξωτερικο heim 2250 κουβας 1600 l/h, 6 l ελαφροπετρα 2 ziporax ενυδρειακο βαμβακι. 2) ονομα δε ξερω 1600 l ,2 l ziporax,4 l ελαφροπετρα,βαμβακι.

L,

Θέρμανση/ Ψύξη:1x300 watt, 1x200 watt

Λίπανση:5ml/15 μερες τι γενικο της kent

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:

Tropical d-50,tropical με σκορδο της ocean nutricion bits,omega one bits,tetra bits,μοσχοκαρδια ocean nutricion 2 φορες την εβδομαδα πριν την αλλαγη

Παράμετροι

pH:7,2

Γενική σκληρότητα (GH):δεν εχω τεστ

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):δεν εχω τεστ

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):δεν εχω τεστ

Νιτρικά (ΝΟ3):δεν εχω τεστ

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):28,5

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:2 φορες την εβδομαδα απο 40%

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:το νερο συμπληρωνεται απο βρυση σε διαστημα 3 ωρων αφου πρωτα μπει prime για να μην εχω διαφορα θερμοκρασιας.αφου συμπληρωθει το νερο μπαινει σε λειτουργια ενας κυκλοφορητης 1800 l/h προσαρμοσμενο μ ενα μπουκαλακι νερου που περιεχει ανθρακα για 2 ωρες.μετα βγαινει απ το ενυδρειο

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: για οξυγονωση κ οι 2 εξοδοι των φιλτρων προς την επιφανεια για δυνατη αναταραξη

Φωτογραφίες:

Βίντεο:Το ενυδρείο μου ( στελλα ): https://youtu.be/R_qUnpakxio

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στελλα σε γενικες γραμμες πολυ ωραιο το ενυδρειο σου, να το χαιρεσαι :thumbsu:

 

Απο αριστερα ειναι λιγο αδειο, μπορεις να βαλεις καμμια ριζα

Η αμμος ειναι λιγη, θα ηθελε λιγο παραπανω

Αν περνας το νερο της προετοιμασιας απο ανθρακα δεν χρειαζεται αντιχλωριο

 

Το βιντεακι λιγο και σε μικρη αναλυση, βαλε και καμμια φωτο......

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα πανέμορφα τα ζωντανά σου και το ενυδρείο!!!

Βάλε και καμία φωτογραφία να χαζεψουμε λίγο...

Αλλά διάβασα καλά ότι έχεις μέσα 5 πλατύ;

Για να έχεις τέτοιο ενυδρείο είμαι σίγουρη πώς γνωρίζεις πώς στους 28.5 βαθμούς.. σχεδόν σιγοβραζουν...

Πώς σου προέκυψαν;

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα πανέμορφα τα ζωντανά σου και το ενυδρείο!!!

Βάλε και καμία φωτογραφία να χαζεψουμε λίγο...

Αλλά διάβασα καλά ότι έχεις μέσα 5 πλατύ;

Για να έχεις τέτοιο ενυδρείο είμαι σίγουρη πώς γνωρίζεις πώς στους 28.5 βαθμούς.. σχεδόν σιγοβραζουν...

Πώς σου προέκυψαν;

 

Σωστη παρατηρηση.......δεν το προσεξα...

 

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο και ωραίες ψαρούκλες! Συμφωνό να βγουν τα πλάτυ, ας μπουνε μερικά κορυ ακόμα :bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ενυδρειο! Δεν μου αρεσε η ψαροσυνθεση, τα πυθαρια και η φωτοπεριοδος! Εκτος απο τα πλατυ, δεν συμφωνω και με τα σκαλαρια. Δυο ειδη μεγαλων κιχλιδων που μπορει να σχηματισουν ζευγαρια στο ιδιο ενυδρειο, ειναι ορολογιακη βομβα!  Το χω κανει και δεν βγηκε! 

Να σου πω και την αληθεια ( αν και μερικοι θα διαφωνησουν εντονα ) και η θερμοκρασια θα μπορουσε να ειναι χαμηλοτερη ωστε να την παλευουν και οι ροδοστομοι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοπελια!

Εκτος απο τις παρατηρησεις που σου επισημαναν τα παιδεια ποιο πανω, να κανω κι εγω μια δυο ερωτησουλες.

Τα φιλτρα σου απο που εχουν εισαγωγη και απο που εξαγωγη? Το καθ ενα ξεχωριστα.

Αν δεν απατωμαι και οι δυο θερμοστατες ειναι αριστερα?

Και σε ποιο σημειο ειναι το θερμομετρο σου?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα παιδια! Εχουμε προβει σε αλλαγες.Κατ αρχην οι πρωτοι κατοικοι του ενυδρειου , πλατυ και σκαλαρια,  έφυγαν.Αφησαμε τη κεντρικη ριζα στο ενυδρειο διοτι εχτος του οτι τα ψαρακια μας ηταν συνεχως κρυμμενα και δε κολυμπουσαν στις μεταξυ τους διενεξεις στουκαραν πανω στις ριζες. Το αποτελεσμα ηταν να χασουμε εναν leopard snakeskin σε 48 ωρες αφου απεκτησε μια πληγη και πριν προλαβουμε να κανουμε την οποια θεραπεια.Το βιντεο δειχνει το μεγεθος της πληγης !! Μολις βγηκαν οι ριζες με χαρα ειδαμε τα ψαρια να βολταρουν παλι.

Οι εισοδοι και οι εξοδοι των φιλτρων φαινονται στο βιντεο ,η θερμοκρασια εχει σταθεροποιηθει στους 30 και υπαρχουν δυο θερμομετρα στις δυο ακρες του ενυδρειου .Αποφασισαμε το νερο του ενυδρειου να ναι το νερο της βρυσης μιας και το νερο της βρυσης μου ειναι στο 7,5 .Θα ηθελα οποιος εχει δοκιμασει και τις δυο μεθοδους, βρυσης η οσμωσης, να με ενημερωσει για τα θετικα και τα αρνητικα και των δυο τροπων.

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας σχολια και αναμενω συμβουλες ,  παρατηρησεις και εντυπωσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Εχουμε προβει σε αλλαγες.Κατ αρχην οι πρωτοι κατοικοι του ενυδρειου , πλατυ και σκαλαρια,  έφυγαν.

Οι εισοδοι και οι εξοδοι των φιλτρων φαινονται στο βιντεο ,η θερμοκρασια εχει σταθεροποιηθει στους 30 και υπαρχουν δυο θερμομετρα στις δυο ακρες του ενυδρειου .Αποφασισαμε το νερο του ενυδρειου να ναι το νερο της βρυσης μιας και το νερο της βρυσης μου ειναι στο 7,5 .Θα ηθελα οποιος εχει δοκιμασει και τις δυο μεθοδους, βρυσης η οσμωσης, να με ενημερωσει για τα θετικα και τα αρνητικα και των δυο τροπων.

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας σχολια και αναμενω συμβουλες ,  παρατηρησεις και εντυπωσεις ;)

Καλημερα απο εμενα,

Καλα εκανες και εβγαλες τα σκαλαρια ,και κυριοτερα τα πλατυ.

Την θερμοκρασια μην την εχεις τοσο ψηλα,κατεβασε την στους 28.Στους 30 η ποιο πανω θα ανεβαινεις μονο οταν υπαρχει λογος(ασθενεια).

Οι διαφορες της οσμωσης με την βρυση ειναι μεγαλες, το ειδα προσφατα στα δικα μου ψαρια μιας και ολα τα προηγουμενα χρονια που ασχολουμε εβαζα η νερο βρυσης η νερο βρυσης μαζι με τυρφη για να πεσει το pH,kh,και θεωρουσα οτι δεν θα εχει διαφορα αφου αυτες οι μετρησεις θα ειναι οκ.

Θα σου πω ομως οτι στην δικη μου περιοχη το νερο εχει ανεβασμενα φωσφορικα και ποιος ξερει και τι αλλο το οποιο εμεις δεν το μετραμε,τα οποια η οσμωση τα φιλτραρει,και γιαυτο τον λογο αλλαζουν τα ψαρια.οι τροποι για την οσμωση ειναι δυο,η θα αλλαζεις ποσοστο απο 70 εως 80 % απο την οσμωση και το υπολοιπο απο βρυση για να παιρνει ιχνοστοιχεια και οτι αλλο χρειαζεται το νερο για να γινει οφελιμο η θα βαζεις μονο οσμωση και θα πρεπει να προσθετεις ιχνοστοιχεια ειδικα για δισκους.

Θα χρειαστεις να παρεις και καποιο ρυθμιστη για το kh γιατι με την οσμωση θα πεφτει και θα πρεπει να το ανεβαζεις.

Αν μπορεις να αγορασεις οσμωση καντο και θα ευγνωμονουν τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μου πεις ορισμένες διάφορες για να μπω κ εγω στο νόημα κ να καταλάβω!ξέρεις ακούω διαβάζω μόνο το θα δεις άλλα ψάρια κ πραγματικά δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν μερικά χρόνια, όταν πρωτομπήκα στο ΑΖ και άρχισα να ασχολούμαι πιο σοβαρά με το χόμπι, είχα στο ενυδρείο μου ροδόστομους και καρδινάλιους. Αφού τα ψάρια προσαρμόστηκαν στο ενυδρείο, όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά. Δεν είχα απώλειες, τα ψαράκια ήταν ζωηρότατα και τρώγανε κανονικά, όμορφα χρώματα και ήμουν ικανοποιημένος. Οι παλιότεροι και πιο έμπειροι του φόρουμ μου λέγανε και μένα, όπως τώρα και σένα, ότι πρέπει να πάρω αντίστροφη όσμωση για να παραμείνουν υγιή τα ψάρια και θα δω μεγάλη διαφορά. Στην αρχή έλεγα πως είναι"εξυπνάδες" των παλιών για να δείξουν πως είναι ένα βήμα πιο πάνω από τους υπόλοιπους. Όμως σιγά σιγά το ξανασκέφτηκα, και αφού είχα την οικονομική δυνατότητα είπα να τους ακούσω και να το δοκιμάσω.

Σταδιακή λοιπόν μείωση της σκληρότητας και του ph, και πραγματικά είδα πολύ πιο εντυπωσιακά ψάρια. Το κόκκινο κεφάλι των ροδοστομων έγινε βυσσινί και οι καρδινάλιοι είχαν επίσης πιο έντονα και λαμπερά χρώματα! Μάλιστα έχω την εντύπωση πως έγιναν και πιο δραστήρια. Αυτές ήταν οι ορατές- εξωτερικές διαφορές που θα μπορούσε κάποιος να παρατηρήσει σε ένα σωστά στημένο ενυδρείο βελτιώνοντας την ποιότητα του νερού του!

Η ευεργετική επίδραση στην μακροημέρευση και υγεία των ψαριών μας είναι ένας άλλος εξίσου σημαντικός λόγος!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μου πεις ορισμένες διάφορες για να μπω κ εγω στο νόημα κ να καταλάβω!ξέρεις ακούω διαβάζω μόνο το θα δεις άλλα ψάρια κ πραγματικά δεν καταλαβαίνω.

Αυτό το γράφουν όλοι γιατί συγκρίνουν το πριν και το μετά.

το νερό της όσμωσης είναι απαλλαγμενο από τα παντα ,είναι αυτό που λέμε νεκρο Νερό.

Γι αυτό χρείαζεται η προσθήκη extra ιχνοστοιχείων για δίσκους η ποσοστο νερού βρυσης όπως σου έγραψα και στο προηγουμενο ποστ.θα δεις πολύ ποιο έντονα χρώματα και θα δεις τα ψάρια σου να ανοίγουν αλλιως θα τσιτωσουν τα φτερά τους .και χωρίς πολύ προσπάθεια μπορείς να τα κανείς και να σου γεννήσουν.

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά όμως πρέπει να τα κραταω μέχρι κάποια ηλικία σ νερό βρύσης κ μετά την ενηλικίωση οσμωση;;;;

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά όμως πρέπει να τα κραταω μέχρι κάποια ηλικία σ νερό βρύσης κ μετά την ενηλικίωση οσμωση;;;;

οχι μπορείς μια χαρά να τα μεγαλώσεις σε νερό οσμωσης, γιατί είναι το ποιο καθαρό νερό που μπορείς να έχεις στο σπίτι σου,αρκεί να φέρνεις τις συνθήκες εκεί που χρειάζεται συμφωνα με τα ψάρια που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

προς το παρών κ επειδή όλοι σ ένα κ μοναδικό πράγμα βλέπω ότι συμφωνούμε στις πολλές αλλαγές δλδ σκέφτομαι να το κανω μετά την ενηλικίωση αν κ υποθέτω χρειάζεται πολύ διάβασμα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...