Jump to content

Φωτισμός 130-140 Λίτρα Reef, 50Cm Ύψος


Ilias Halk

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής, σε γυάλα 70x40x50 μπορούν να μπούνε 3 λάμπες LED 36watt, αυτές εδώ (http://www.ebay.com/itm/E27-PAR30-PAR38-5-7-9-12-18-LED-Coral-Reefs-Grow-Light-Fish-Tank-Aquarium-Lamp-/121154847280?pt=LH_DefaultDomain_15&var=&hash=item1c35644230) σε σειρά και να είναι οκ για όλα τα είδη κοραλιών?

 

Αλλιώς ποια άλλη διάταξη προτείνετε? Άλλες απόψεις-προτάσεις οικονομικές καλοδεχούμενες :)

 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα εμπλεκα με 3 "γλόμπους" πανω απο το ενυδρειο μου. (Καλοπροαιρετα το λεω :)

 

Θα προτιμουσα ενα άλλο που να εχει και διαφορες ρυθμισουλες πανω, και επειδη είπες για οικονομικο, έστω να εχει ενα ποτενσιόμετρο να ρυθμιζεις την ένταση.

 

Επσιης εγω θα ηθελα να ξεκιναγε το φάσμα του απο 420 και οχι απο 460.     Π.χ ενα τετοιο : http://www.ebay.com/itm/CNZ-Dimmable-165W-LED-Aquarium-Grow-Light-Full-Spectrum-Reef-Coral-Plant-Veg-/111403826959?pt=LH_DefaultDomain_71&hash=item19f02f7f0f

 

Σκεφτεσαι για μαλακά κοράλια? ή σκληρά?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα εμπλεκα με 3 "γλόμπους" πανω απο το ενυδρειο μου. (Καλοπροαιρετα το λεω :)

 

Θα προτιμουσα ενα άλλο που να εχει και διαφορες ρυθμισουλες πανω, και επειδη είπες για οικονομικο, έστω να εχει ενα ποτενσιόμετρο να ρυθμιζεις την ένταση.

 

Επσιης εγω θα ηθελα να ξεκιναγε το φάσμα του απο 420 και οχι απο 460.     Π.χ ενα τετοιο : http://www.ebay.com/itm/CNZ-Dimmable-165W-LED-Aquarium-Grow-Light-Full-Spectrum-Reef-Coral-Plant-Veg-/111403826959?pt=LH_DefaultDomain_71&hash=item19f02f7f0f

 

Σκεφτεσαι για μαλακά κοράλια? ή σκληρά?

 

Και για τα δύο, δεν απορίπτω κάτι

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Τοτε πηγενε καλύτερα σε κάτι καλύτερο.  Υπολογισε το κοστος και την τσεπη σου. Και λιγο ακριβοτερο σε σχεση με την τσεπη σου να βρει αυτου του τύπου που σου προτεινα μην κάνεις πίσω.

 

Στο Reef ενυδρειο ο φωτισμος ειναι ενα απο τα ποιο συμαντικά πράγματα. Και θα το χαίρονται τα κοράλια σου, αλλά και τα μάτια σου. :)    Μην κανεις πίσω λόγο κόστους, γιατι μετα θα χρειαστεις άλλο φωτιστικο (σε περιπτωση που δεν σε καλύψει αυτο που θα εχεις παρει) και θα δώσεις άλλα λεφτα, και ουσιαστικά θα έχεις ξοδέψει περισσότερα χρήματα. 

 

Πάρε κατι καλο.  Αυτη ειναι η γνώμη μου. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Τοτε πηγενε καλύτερα σε κάτι καλύτερο.  Υπολογισε το κοστος και την τσεπη σου. Και λιγο ακριβοτερο σε σχεση με την τσεπη σου να βρει αυτου του τύπου που σου προτεινα μην κάνεις πίσω.

 

Στο Reef ενυδρειο ο φωτισμος ειναι ενα απο τα ποιο συμαντικά πράγματα. Και θα το χαίρονται τα κοράλια σου, αλλά και τα μάτια σου. :)    Μην κανεις πίσω λόγο κόστους, γιατι μετα θα χρειαστεις άλλο φωτιστικο (σε περιπτωση που δεν σε καλύψει αυτο που θα εχεις παρει) και θα δώσεις άλλα λεφτα, και ουσιαστικά θα έχεις ξοδέψει περισσότερα χρήματα. 

 

Πάρε κατι καλο.  Αυτη ειναι η γνώμη μου. :)

 

Κάποια άλλη πρόταση από Ελλάδα ή Ευρώπη(fish-street πχ)?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στο E-bay απο Ευρωπη. Αλιως απο Ελλαδα, ξερω τον Aquario.gr που φτιάχνει φωτιστικά, και τους Aquamasters (Νομιζω αυτοι άλλαξαν ονομα ή κανω λαθος? ).

 

Αλιως απο οποιοδηποτε καταστημα σε κάτι ετοιμο (αλλα ακριβο)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πας σε μια πολυ αξιοπιστη λυση.

http://www.ledzeal.com/p43.html

Εσενα θα σε καλυψει νομιζω το S150

Το τρεχουμε εδω και παραπολυ καιρο στα ενυδρεια μας και εγω και ο Submarine1981

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτο θα προτεινα αλλα επειδη ειπε ο φιλος Kiddo απο Ευρωπη και Ελλαδα, ειπα να μην του το πω.

 

Σιγουρα δεν θα το μετανιωσει για το Ledzeal, καθως το εχουμε δοκιμασει και ειμαστε σιγουροι οτι ειναι οκ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...