Jump to content

ερωτηση για φωτισμο


pana

Recommended Posts

εχω ενα ενυδρει 160λ 100*40*40 και ψαχνω φωτισμο τα ψαρια που θα μπουν δεν εχων απαιτησεις σε φωτισμο δλδ  ενα ζεβγαρι ancistrus sp3  8-10 neon tetra  8-10cory  και μια μονομαχινα πλακατ  απο φυτα κερατοφυλο και αλλα ευκολα θελω κατι φθηνο στα μετρα μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το ενυδρείο έχει καπάκι και ψάχνεις λάμπες ή ψάχνεις για φωτιστικό? Έχεις σκεφτεί τις επιλογές σου? (κρεμαστό από ταβάνι, κουμπτωτό στη γυάλα...κλπ)

 

ΥΓ : Την μονομαχίνα θα σου πρότεινα να μην την βάλεις μαζί με τα υπόλοιπα. Και λογω θερμοκρασίας (έχει άλλες απαιτήσεις από τα υπόλοιπα είδη) και λογω συμπεριφοράς που μπορεί να αναπτύξει

Link to comment
Share on other sites

καπακι θα μπει σε λιγο καιρο για φωτιστηκο ψαχνω  

κοιταξα ολα τα προφιλ των ψαριων και ειναι τα ιδια με αυτα του μονομαχου ph6.5   gh5  θερμοκρασια 25c

πολλες φορες ειδα ΜΟΝΟΜΑΧΟ με τετεια ψαρια

Link to comment
Share on other sites

καπακι θα μπει σε λιγο καιρο για φωτιστηκο ψαχνω  Άρα το φωτιστικό σε λίγο καιρό δεν θα σου χρειάζεται? Τότε πρέπει να πας σε πραγματικά φθηνή λύση!

κοιταξα ολα τα προφιλ των ψαριων και ειναι τα ιδια με αυτα του μονομαχου ph6.5   gh5  θερμοκρασια 25c

πολλες φορες ειδα ΜΟΝΟΜΑΧΟ με τετεια ψαρια Το καλοκαίρι ο μονομάχος θα δεχτεί απροβλημάτιστα θερμοκασία 29C ενώ τα υπόλοιπα είδη, όχι...

 

Το τι βάζει ο καθένας στα ενυδρεία του, προσωπικά δεν το θεωρώ παράδειγμα που πρέπει να ακολουθώ ;)

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

οκ 

τελικα τι λαμπα να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα βυθοψαρα "δεν γουσταρουν" το πολυ φως οποτε αν το φωτισεις πολυ κ δεν εχουν τις κρυψωνες τους θα περνανε δυσκολα.

Ποσες λαμπες σκεφτεσαι να βαλεις??

Τα watt θα ειναι στανταρ εφοσον εξαρτονται απο το μηκος του ενυδρειου σου το οποιο ειναι ηδη στανταρισμενο.

Link to comment
Share on other sites

δεν με νοιαζει πως θα ειναι απλα ναμην φενεται και να ειναι φτηνη και μια οικονομικη πχ philips E27πολλες μικρες

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω αν έχει προστασία από το νερό αυτή η ταινία.

Link to comment
Share on other sites

εχει και ειναι δοκιμασμενη και σε φυτεμενο. αν υπαρχει καμια πιο φθηνη λυση  μονο για να φωτιζει το ενυδρειο αφου τα ψαρια που θα μπουν ειναι νυκτοβι α και τα φυτα κερατοφυλο ισως να βρω και περισσοτερα

Έγινε επεξεργασία - pana
Link to comment
Share on other sites

Πάρε δυο σποτάκια γραφείου με μανταλάκι από το πράκτικερ (ή ένα), κούμπωσε μια φθηνή λάμπα οικονομίας και κάνε την δουλειά σου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το offtopic, αλλά μπορούμε να αγοράσουμε από ebay;

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το offtopic, αλλά μπορούμε να αγοράσουμε από ebay;

 

Εχω ακουσει για καποιους που μπορεσαν, εγω προσπαθησα αλλα δεν μου την εκανε τη συναλλαγη.. αλλα εχει περασει και μια βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι εκτος Ελλαδας ή εχει χρηματα στο balance μπορεις να αγορασεις κανονικα.

Τροπος για μεταφορα χρηματων σε αυτο υπαρχει αλλα θελει και λιγη τυχη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...