Jump to content

Καλός ή κακός αυτός ο σκουλικης?


Recommended Posts

Για bristle worm το κόβω. Τρώει ότι πέφτει κάτω. όμως αν πεινάσει δεν αποκλείεται να την πέσει σε κανένα σαλιγκάρι.  

Εγω έχω πολλά τέλεια και έχω την εντύπωση ότι κάνουν ντού στα Clams. Τις περισσότερες φορές που έχω βάλει clam έχω δεί και ένα τέτοιο μετά απο μέρες να μου το τρώει. Τωρα....αν ψοφισε το clam και υστερα πήγε το σκουλήκι ή αν το σκουλήκι ευθύνεται για τον θάνατο του clam δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. 

 

Πάντως γενικά δεν έχω πρόβλημα με αυτά.   Υπάρχει Wrasse αν θες να βάλεις  που τρώει αυτά τα σκουλήκια  και μειώνει τον πληθυσμό τους.  :) 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι 100% σίγουρος, πετα το. Αλλωστε μπορει να εχεις κι άλλα.. :P

 

Στην πλειοψηφία τους είναι άκακα και μάλιστα κανουν και καλό τρώγοντας οτι ψόφιο βρίσκουν στον αραγωνίτη. Εχω κι εγω και δεν εχω δει ποτε να την "πέφτουν" σε ψάρια ή κοράλλια.

 

Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις ειναι οταν κάποτε μεγαλώσουν πολυ. Τοτε πρέπει να τα βγάλεις οπωσδήποτε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Επειδή πλέον έχω μια μικρή εμπειρία και προσπαθώ να μην κάνω λάθος κίνηση...τα σκουληκάκια αυτά ήταν σε ένα βραχάκι που μου δώσανε...Οπότε τα είδα όταν το βραχάκι ήταν στην καραντίνα για μελέτη...δεν έχει μπει καθόλου στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Όχι μου το έδωσαν για να βάλω λίγο ζωντανό βράχο μέσα να πάρει ο νεκρός...αλλά πριν το βάλω στο κανονικό ενυδρείο το έβαλα σε ένα άλλο μικρό που έχω φτιάξει για καραντίνα....εκεί το έβαλα για να το παρατηρήσω για απταισιες και άλλα σαν τον σκουλικακι που βρήκα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι μου το έδωσαν για να βάλω λίγο ζωντανό βράχο μέσα να πάρει ο νεκρός...αλλά πριν το βάλω στο κανονικό ενυδρείο το έβαλα σε ένα άλλο μικρό που έχω φτιάξει για καραντίνα....εκεί το έβαλα για να το παρατηρήσω για απταισιες και άλλα σαν τον σκουλικακι που βρήκα..

Την σωστότερη κίνηση έκανες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...