Jump to content

Ο μονομάχος μου!


Marich

Recommended Posts

Ήρθε ο καιρός να σας γράψω για τον μονομαχο μου ειναι μέσα σε 20 λίτρα με ένα ψεύτικο φυτό και μπλε χαλίκι . Το φίλτρο ειναι άγνωστης μάρκας ομως ξερω οτι χωράει έως 55 λίτρα . Τροφή του δίνω μάρκας tetra θερμοστάτη δεν του έχω ακόμη ούτε φωτισμό ειναι αξιολάτρευτος και πολυ λεμαργος !!! Να και φωτό :

post-61356-0-63664900-1447238280_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναχωρήσω αλλά θα πρέπει να βγάλεις το πλαστικό, το μπλε χαλίκι και να μπουν αληθινά φυτά και χαλίκι ή άμμος φυσικού χρώματος. Επίσης θα πρέπει να μπει θερμοστάτης και φωτισμός και να ελέγξεις  ξανά το φίλτρο σου γιατί βλέπω ότι είναι πολύ δυνατό και οι μονομάχοι θέλουν χαμηλή ροή.

Πρώτα από όλα όμως το φίλτρο είναι στρωμένο, τι υλικά περιέχει;......Βιάζεσαι βλέπω....  

Έγινε επεξεργασία - oscar123
Link to comment
Share on other sites

Δεν έφτεγε το φίλτρο απλά του είχα βάλει και οξυγόνο με το που το έβγαλα ηρέμησε το νερο αλλα και ο μονομάχος επίσης το φίλτρο περιέχει μόνο ένα σφουγγάρι θερμοστάτη θα βάλω πολυ σύντομα ομως τον φωτισμό τον βλέπω να αργεί επίσης ειναι τοσο.απαραιτητος? και για την ώρα η θερμοκρασία ειναι σταθερά στους 23 βαθμούς και καπάκι πρεπει να βάλω ?

Link to comment
Share on other sites

Καπάκι πρέπει να μπει σίγουρα γιατί οι μονομάχοι μπορεί να πηδήξουν έξω από το νερό. Φωτισμός είναι καλύτερα να μπει, και όσον αφορά το θερμοστάτη αν είναι όπως λες σταθερά 23 βαθμοί τότε δεν χρειάζεται...μόνο σε περίπτωση που πέσει η θερμοκρασία 

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος μου δεν εχει και πολυ όρεξη ειναι ανυσιχητικο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

όχι και τόσο...είχα κι εγώ μονομάχο!Αν όμως δεν ζωηρεύει ούτε καν με το φαγητό, τότε έχεις πρόβλημα.(κυρίως αυτός)

Link to comment
Share on other sites

πως είναι ο μονομάχος;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα άρχισε και να κινείται τωρα ομως η απορία Μαΐου ειναι η εξής στο εμπόριο κυκλοφορούν κατι σπιτάκια Μπόμπ σφουγγαρακης μπορω να τα αγοράσω η θα του κανω κακό ?

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια άσχετη ερώτηση αυτο λογικά θα το πουλάνε ολα τα μαγαζιά έτσι δεν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα άρχισε και να κινείται τωρα ομως η απορία Μαΐου ειναι η εξής στο εμπόριο κυκλοφορούν κατι σπιτάκια Μπόμπ σφουγγαρακης μπορω να τα αγοράσω η θα του κανω κακό ?

 

 

Να κανω μια άσχετη ερώτηση αυτο λογικά θα το πουλάνε ολα τα μαγαζιά έτσι δεν ειναι ?

Προσπάθησε να αποφεύγεις να βάζεις μέσα στο ενυδρείο σου πλαστικά και όλου αυτού του είδους τα ψεύτικα διακοσμητικά, δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα και αντιθέτως πολλές φορές μπορούν να κάνουν και ζημιά.

Αν ρωτάς για το βιολογικό υλικό το πουλάνε τα περισσότερα petshop. Προτίμησε mini siporax που είναι για μικρά φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Οχι αφού του εβγαλα το φίλτρο για μπας και του φύγει το Φίν Ροτ ομως τίποτα τι θεραπείες έχω κανει με το mixazin τίποτα ( δεν ξερω αν το γράφω σωστά ) ξέρετε μήπως τι άλλο μπορω να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι αφού του εβγαλα το φίλτρο για μπας και του φύγει το Φίν Ροτ ομως τίποτα τι θεραπείες έχω κανει με το mixazin τίποτα ( δεν ξερω αν το γράφω σωστά ) ξέρετε μήπως τι άλλο μπορω να κανω ?

 

Τι εννοείς του έβγαλα το φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

το εβγαλα τελειοσ απο το ενυδρειο και το εβαλα σε ενα δοχει με βρομικο νερο για να μη χασει τηβιολογια του :wacko:

Link to comment
Share on other sites

το εβγαλα τελειοσ απο το ενυδρειο και το εβαλα σε ενα δοχει με βρομικο νερο για να μη χασει τηβιολογια του :wacko:

 

Δυστυχώς αντί να σου απαντήσω, αναγκάζομαι πάλι να σε ρωτήσω. Τι εννοείς καταρχήν βρόμικο νερό, και για ποιον λόγο αφαίρεσες το φίλτρο από το ενυδρείο?

 

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη που τα γραφω λιγω μπερδεμενα εδω στο φορουμ βρηκα οτι μπορει το φιλτρο να ειναι προβλημα φιν ροτ και ετσι εκανα οτι ακριβωσ ελεγε αλλαγη νερου ανα καθε 3 μερεσ χρησιμοποιοντασ αντιχλωριο με αλοε βερα . το φιλτρο το εβαλα σε ενα κουβα με βρομικο νερο απο τα χρυσοψαρα για να μην χασει τη βιολογια του ! ειναι χωρισ φιλτρο 20 μερεσ εχω οριο εωσ 2 μηνεσ γιατι εκεινησ τοτε εφτιαξε

Έγινε επεξεργασία - Marich
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...