Jump to content

Αμμωνία παρά το διάβασμα


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το φόρουμ γιατί μπορούμε να βρούμε απαντήσεις άμεσα σε όλα αυτά που θέλουμε οι νέοι εδώ μέσα.



Για να μη μακρηγορήσω μπαίνω στο θέμα και όπως λέω και στο τίτλο παρα το πολύ διάβασμα και τη προσπάθεια μου να στίσω σωστά το ενυδρείο δυστυχώς έχει κάνει την εμφάνισή της η αμμωνία εδω και 2 εβδομάδες και παραμένει..

Έχω ένα 60 λίτρο με 3 τιγράκια 1 αλμπίνο shark και το λεγόμενο γλείφτη..Το ξεκήνησα το ενυδρείο περίπου ένα μήνα χωρίς ψάρια με φυσικά φυτά και όλα ήταν οκ από τις μετρήσεις όταν όμως έβαλα τα ψάρια και μετά από καμιά εβδομάδα έκανε τη εμφάνισή της η αμμωνία και παραμένει στο 1 mg όλα τα υπόλοιπα ph κτλ είναι φυσιολογικά..

Κάνω περίπου 30 % αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες σε έτοιμο νερό από θερμοκρασία 26 βαθμούς και αντιχλώριο και μετά από καμιά ώρα βάζω βακτήρια..

Τα ψάρια φαίνονται μια χαρά τρώνε κανονικά αλλά η αμμωνία παραμένει.

Έκανα και μια διακοπή στο τάισμα για 4 μέρες και τα ίδια..

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω...?

Please Help…

Έγινε επεξεργασία - rastaman
caps removed from topic title
Link to comment
Share on other sites

το φίλτο έιναι της hydor με τα ακόλουθα στοιχεία

 

Model 40-90 (K20II) EU
Power 5w
Flow rate 450lt
For aquariums 40-90 lt
Cartridge 182m3
Filter cartridge 40m3

 

και έχω μεσα βάλει βιολογικο και το σφουγκαρι που είχε  τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

με υγρά τεστ της sera...όλα τα βγάζει οκ πλην της αμμωνίας μέτρησα όμως σκέτο και το νερό της βρύσης να δω και βγήκε 0..!

Link to comment
Share on other sites

Στρώσιμο έκανες ; Και με τι τρόπο ;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το λεγόμενο κύκλο του αζώτου δε το έκανα όπως το κατανόησα στη συνέχεια..

Οπότε απλά έβαλα τα υλικά του ενυδρείου και το άφησα να δουλέψει 1 μήνα και κάτι και αφου έκανα μετρήσεις και όλα ήταν 0 έβαλα τα ψάρια..

Μάλλον κάπου εκεί χάθηκε το παιχνίδι απλά το θέμα είναι το πώς και αν σώνεται η κατάσταση...?

Link to comment
Share on other sites

Οντως, δεν έχει καν αρχίσει ο κλυκλος του αζώτου.

Η λύση είναι να βρεις άμεσα μπολι. Μέχρι τότε συνέχισε τις αλλαγές. Τα βακτήρια θα βοηθήσουν αλλά θα δεις αποτέλεσμα μετα από 2-3 εβδομάδες, για αυτο βρες μπόλι.

Επίσης μείωσε δραστικά το τάισμα

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστώ,


Τώρα μπόλι δε ξέρω που μπορώ να βρω οπότε συνεχίζω αλλαγές και βλέπουμε τάισμα κάθε ποτε προτείνεις δηλαδή..?και αλαγες όπως το κάνω η κάθε μέρα είναι καλύτερα...?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές κάθε μέρα ναι

Αν σε βολευει Κερατσινι έλα να σου δωσω

 

Φίλτρο αυτο έχεις , σωστά ;

 

filtru-intern-pentru-acvariu-hydor-40-90

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβός ναι..


Τώρα είσαι λίγο μακριά αλλά στην έσχατη που δε διορθώνεται θα σου στείλω thanks  και πάλι...


Αλλαγές  30 % είναι οκ..?


Και τάισμα..?

 

 

Link to comment
Share on other sites

30% θεωρώ πως είναι αρκετα

επίσης να ρίχνεις 2πλη ή και 3πλη δόση prime στο σύνολο του ενυδρείου, αποτοξικοποιεί την αμμωνία, θα την μετρας όμως

τάισμα λίγο καθε 2-3 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το φόρουμ γιατί μπορούμε να βρούμε απαντήσεις άμεσα σε όλα αυτά που θέλουμε οι νέοι εδώ μέσα.

Για να μη μακρηγορήσω μπαίνω στο θέμα και όπως λέω και στο τίτλο παρα το πολύ διάβασμα και τη προσπάθεια μου να στίσω σωστά το ενυδρείο δυστυχώς έχει κάνει την εμφάνισή της η αμμωνία εδω και 2 εβδομάδες και παραμένει..

Έχω ένα 60 λίτρο με 3 τιγράκια 1 αλμπίνο shark και το λεγόμενο γλείφτη..Το ξεκήνησα το ενυδρείο περίπου ένα μήνα χωρίς ψάρια με φυσικά φυτά και όλα ήταν οκ από τις μετρήσεις όταν όμως έβαλα τα ψάρια και μετά από καμιά εβδομάδα έκανε τη εμφάνισή της η αμμωνία και παραμένει στο 1 mg όλα τα υπόλοιπα ph κτλ είναι φυσιολογικά..

Κάνω περίπου 30 % αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες σε έτοιμο νερό από θερμοκρασία 26 βαθμούς και αντιχλώριο και μετά από καμιά ώρα βάζω βακτήρια..

Τα ψάρια φαίνονται μια χαρά τρώνε κανονικά αλλά η αμμωνία παραμένει.

Έκανα και μια διακοπή στο τάισμα για 4 μέρες και τα ίδια..

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω...?

Please Help…

 

Δεν είναι φυσιολογικό αυτο που σου συμβαίνει .

Ή δεν δουλεύει σωστά το φίλτρο ή δεν έχουμε βιολογικό υλικό .

Σταμάτα το τάισμα για 5 μέρες και τις αλλαγές νερού και ψάξε το λίγο καλύτερα με το φίλτρο .

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ να σταματήσουν οι αλλαγες νερού αν δεν σταματήσει η ύπαρξη αμμωνίας

Link to comment
Share on other sites

Οντως, δεν έχει καν αρχίσει ο κλυκλος του αζώτου.

Η λύση είναι να βρεις άμεσα μπολι. Μέχρι τότε συνέχισε τις αλλαγές. Τα βακτήρια θα βοηθήσουν αλλά θα δεις αποτέλεσμα μετα από 2-3 εβδομάδες, για αυτο βρες μπόλι.

Επίσης μείωσε δραστικά το τάισμα

 

Ένα μήνα+ που τρέχει και δεν έστρωσε μόνο του; Βέβαια δεν είχε μετρήσιμα νιτρικά, αλλά νομίζω ότι σε τόσο καιρό θα είχε στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φυσιολογικό αυτο που σου συμβαίνει .

Ή δεν δουλεύει σωστά το φίλτρο ή δεν έχουμε βιολογικό υλικό .

Σταμάτα το τάισμα για 5 μέρες και τις αλλαγές νερού και ψάξε το λίγο καλύτερα με το φίλτρο .

 

 

Καλησπέρα το να μη δουλεύει σωστά δηλαδή τι μπορεί να φταίει..?Καινούργιο το πείρα και απλά το ενεργοποίησα χρειάζεται κάτι άλλο..?

Βιολογικό έχω βάλει τα κλασικά μπαλάκια από πετ σοπ...και το σφουγγάρι όπως ξανά ανέφερα..μήπως εκεί πρέπει να βάλω και κάτι άλλο..?

Απλά μία ερώτηση για το φίλτρο μήπως παίζει ρόλο η υπερβολική ανατάραξη νερού στο 60λιτρο όταν το έχω το φίλτρο στο γρήγορο..

ΜΕ την χαμηλή ταχύτητα είναι ακριβός το αντίθετο ίσα ίσα που βγάζει λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το να μη δουλεύει σωστά δηλαδή τι μπορεί να φταίει..?Καινούργιο το πείρα και απλά το ενεργοποίησα χρειάζεται κάτι άλλο..?

Βιολογικό έχω βάλει τα κλασικά μπαλάκια από πετ σοπ...και το σφουγγάρι όπως ξανά ανέφερα..μήπως εκεί πρέπει να βάλω και κάτι άλλο..?

Απλά μία ερώτηση για το φίλτρο μήπως παίζει ρόλο η υπερβολική ανατάραξη νερού στο 60λιτρο όταν το έχω το φίλτρο στο γρήγορο..

ΜΕ την χαμηλή ταχύτητα είναι ακριβός το αντίθετο ίσα ίσα που βγάζει λίγο..

 

Οχι δεν παιζει ρολο η αναταραξη.

Ψαξε για μπολι...

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τους ρύπους

Εχω ενυδρείο με χρυσόψαρα που το χοντρο σφουγγάρι θέλει καθάρισμα και 2 φορες την εβδομάδα, και εχω ενυδρειο με συννεφακια που καθαρίζω τα σφουγγάρια καθε 2 μήνες.

Οταν δεις πως πεφτει η ροή ανοιγεις και καθαρίζεις. Το δικό σου είναι μικρό και ίσως θέλει τακτικά, και επίσης επειδή έχει λιγο βιολογικό υλικό πάντα θα το πλένεις με νερό ενυδρείου, όχι στη βρύση

Link to comment
Share on other sites

Σκευασμα με βακτηρια εχεις ριξει καθολου?

 

Το καθαρισμα του φιλτρου μην σε απασχολει προς το παρον....μια φορα το μηνα οταν θα ξεκινησεις τις ρουτινες και τις κανονικες αλλαγες νερου κι αν τα σφουγγαρια εχουν πιασει βρωμα και μονο με νερο του ενυδρειου που θα εχεις βγαλει για την αλλαγη νερου....

Link to comment
Share on other sites

ναι ρίχνω τώρα καθημερινά με τις αλλαγές νερού 5 ml μετά και τις συμβουλές του takis_gt.

άλλη μια απορία για να αποφύγω και άλλα λάθει στο μέλλον το βιολογικό που έχω τώρα μέσα τα μπιλάκια δηλαδή τα αλλάζουμε και αυτά με νέα σε κάποιο χρονικά διάστημα...?

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι αυτά τα μπιλακια;

Το substrate pro eheim πχ;είναι υλικό που αγόρασες ή το περιλάμβανε το φιλτρο;

Κάτι δεν μου κολλάει σε όσα βλέπω :)

Link to comment
Share on other sites

ναι ρίχνω τώρα καθημερινά με τις αλλαγές νερού 5 ml μετά και τις συμβουλές του takis_gt.

άλλη μια απορία για να αποφύγω και άλλα λάθει στο μέλλον το βιολογικό που έχω τώρα μέσα τα μπιλάκια δηλαδή τα αλλάζουμε και αυτά με νέα σε κάποιο χρονικά διάστημα...?

 

καθε 6 μήνες να αλλάζεις ή να βράζεις το 1/3 , αλλά είναι τοσο λίγα που δεν ξέρω πως μπορείς να το κάνεις. Αυτο το κακο έχουν τα μικρα φίλτρα. Σε μεγάλο φίλτρο δεν ειχα αλλαξει βιολογικό υλικό για 2 χρόνια, και τωρα δεν έχω αλλάξει για 1 χρόνο,  αλλά έχω γύρω στα 8-10 λίτρα ελαφρόπετρα

Link to comment
Share on other sites

Siporax mini σου λεει κατι..?

Αυτο εχω αγορασει για βιολογικό ...το φίλτρο μεσα ειχε μονο σφουγγάρι. .και μενα κατι δε μου κολαειγια αυτο το ψαχνω να βρω την αιτια..

Link to comment
Share on other sites

Το σίποραξ μπήκε στη θήκη του σωστά ;

Αλλαγές κάνεις καθημερινές 30% ;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...