Jump to content

Παπαγαλοι


Recommended Posts

Ειμαι στην αναζητηση ενος παπαγαλου και ειμαι αναμεσα σε 3 ειδη.

Τα ειδη που εχω ξεχωρισει ειναι τα εξης.

Parrotlet

Ringneck

Cocatiel

Εχει κανεις απο εδω κανεναν απο αυτους τους παπαγαλους για να με βοηθησει λιγο με τα βασικα?

Εχω διαβασει διαφορα αλλα θελω και καμια γνωμη απο καποιον που να εχει καποιον απο τους 3.

Link to comment
Share on other sites

είχα ringneck πολυ παλιά,άγριο παπαγαλάκι και πολυ επιθετικό!! καλημερα :)

 

Γενικα ειχες ασχοληθει μαζι του?

Το ειχες παρει απο πετ σοπ η απο εκτροφεα?

Διαβασα οτι απο εκτροφεα επειδη τα πουλακια ειναι ταισμενα στο χερι δεν ειναι αγρια ουτε επιθετικα,αντιθετα με του πετσοπ που ειναι αγρια.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλε εχω ενα κοκατιλ απο μωρό. Το αγόρασα απο φίλο που εχει πετ σοπ και του έδινα στην αρχή κρέμα. Είναι όλη μέρα εξω από το κλουβί ήμερο στο φουλ. Είναι καλή επιλογή πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλε εχω ενα κοκατιλ απο μωρό. Το αγόρασα απο φίλο που εχει πετ σοπ και του έδινα στην αρχή κρέμα. Είναι όλη μέρα εξω από το κλουβί ήμερο στο φουλ. Είναι καλή επιλογή πάντως.

 

Εχει ενας φιλος κοκατιλ και το εχω δει απο κοντα,ειναι ομορφο και ηρεμο.

Απλα θελω να παρω ενα που να μπορω να το μαθω να λεει και καμια κουβεντα. :P

Ειμαι αναμεσα σ αυτα τα 3 παντως.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα parrotlet pacific blue, απο πολύ μικρό, είναι μέλος της οικογένειας!

Δεν κάνει ανεξέλεγκτο θόρυβο όπως άλλα είδη, είναι πανέξυπνο και πολύ χαδιάρικο.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικα ειχες ασχοληθει μαζι του?

Το ειχες παρει απο πετ σοπ η απο εκτροφεα?

Διαβασα οτι απο εκτροφεα επειδη τα πουλακια ειναι ταισμενα στο χερι δεν ειναι αγρια ουτε επιθετικα,αντιθετα με του πετσοπ που ειναι αγρια.

ειχα ασχοληθεί αρκετά πολυ αλλα δεν άλλαζε κάτι στην εικόνα του γιατι ήταν απο pet shop όπως λες,αν δεν ξερεις ετςι γίνεται συνήθως

Link to comment
Share on other sites

Απ οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης,ολοι λενε οτι αν ειναι να παρεις παπαγαλο,τοτε μονο απο εκτροφεα για να ειναι ηρεμος.

Απο πετ σοπ μπορει να μη καταφερεις να τον ηρεμισεις ποτε.

Τωρα δεν ξερω,ακομα το ψαχνω βασικα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 πριν 25 χρόνια είχα Cocatiel έξυπνα πουλιά το κατά πόσο θα είναι ήρεμα εξαρτάτε από τον χαρακτήρα τους πάντως θα σε τρελάνουν στο σφύριγμά και μπορούν σχετικό εύκολα να απομνημονέυσουν μελωδίες σφυρίζοντας, γενικά  παπαγαλίζουν αρκετά κάτι που προσωπικά δεν με αρέσει.  Πριν δέκα χρόνια είχα και  Parrotlet ένα ζευγάρι, παρόλο που ήταν ζευγάρι ήταν πολύ φιλικά ιδιαίτερα το θηλυκό μάλιστα έκανα και αναπαραγωγές (κάπου έχω και φωτογραφίες) τα μικρά αν τα μεγαλώσεις στο χέρι είναι απίστευτα δραστήρια και παιχνιδιάρικα, καμιά σχέσει με το  Cocatiel που είχα, αν με πεις να επιλέξω μεταξύ τον δυο θα επέλεγα το Parrotlet.

 

Δυστυχώς μετά από μια φουρτούνα το κλουβί έπεσε έσπασε και τα πουλιά από τότε δεν τα ξανά είδα και κάπως έτσι ήρθε μετά στην ζωή μας ο ζακό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει ένα ζευγάρι Parrotlets, εδώ και ενάμισι χρόνο, από pet shop. Είναι πολύ γλυκά και σχετικά ήσυχα παπαγαλάκια... ωστόσο τα συγκεκριμένα είναι συνέχεια μέσα στο κλουβί τους ( δεν είναι ταϊσμένα στο χέρι ).

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, είχα Ζακο, είχα cockatoo, είχα ringneck, έχω τώρα lovebirds, όλα όμως τα περνά από μωρά.

Κοίτα να το πάρεις, είτε από εκτροφεα είτε από πετσοπ, αλλά να είναι μωρό που θα τρώει κρέμα για να το ταΐσεις εσύ. Μπορεί να σε κουράσει κάπως αυτό, αλλά μόνο έτσι γίνονται "αρνιά".

Μεταξύ των τριών (αν και θα προτιμούσα το ringneck γιατί μου θυμίζει τον Αλεξανδρινό ) θα σου πρότεινα parrotlet

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα έναν κοκατιλ , πριν χρόνια.

Σχετικα ήμερος παπαγάλος, και πολύ φωνακλας, για τον δεύτερο λόγο τον χάρισα.

Να φανταστείς ότι του σκέπαζα το κλουβί με σεντόνι, και παρ όλα αυτά από τις 6 έκραζε.

Ο πατέρας μου θηρίο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το σφυριγμα και τις φωνες με χαλαει λιγο,το διαβασα και εγω αυτο.

Οπωτε μαλλον ειμαι αναμεσα σε ringneck και parottlet.

Εχω βρει καποιους εκτροφεις και την Δευτερα θα παρω τηλ να ρωτησω για τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό.

Θελουμε φωτό, όταν πάρεις το μωρό σου.

 

Καλα εννοειται αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη το ψαχνω ακομα.

Πηρα 2 εκτοφεις τηλ που βρηκα,ο ενας δεν ειχε πουλακια και μου ειπε οτι θα εχει σε κανα 2μηνο.

Ο αλλος ειχε 1 μονο parolet το οποιο ηταν κρατημενο.

Μαλλον για parolet θα παω γιατι και για τα ringneck διαβαζω διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα επειδη το εψαξα κι εγω λιγο για lovebirds, ειδα σε γνωστο side με αγγελιες εκτροφεα προφανως με πολυ καλες τιμες στο Φιλοπαππου

Μικρα lovebirds 15ε και σαν αυτο που ψαχνεις 45ε

Link to comment
Share on other sites

Κωστα επειδη το εψαξα κι εγω λιγο για lovebirds, ειδα σε γνωστο side με αγγελιες εκτροφεα προφανως με πολυ καλες τιμες στο Φιλοπαππου

Μικρα lovebirds 15ε και σαν αυτο που ψαχνεις 45ε

 

Μ αυτον ακριβως μιλησα Βασιλη,οι τιμες αυτες ειναι για μωρα που πρεπει να τα ταισεις εσυ με κρεμα.

Μου ειπε οτι ειχε μονο 1 ημερο και ηταν κρατημενο.Επισης οι τιμες για τα πουλακια που ειναι ετοιμα για εκπαιδευση,δηλαδη περιπου 2μηνων ειναι για τα πρασινα 60 ευρω και για τα μπλε 75.

Ο αλλος που βρηκα στη Ν.Ιωνια,μου ειπε οτι θα εχει σε 2 μηνες πουλακια γιατι τωρα ειναι αυγα ακομα και οτι τα δινει απο 80-100 ευρω αναλογα με το χρωμα.

Το χρωμα παιζει πολυ ρολο στην τιμη παντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

rastafarian εχω ενα ζευγαρακι parrotlet αναπαραγωγικο και ενα lovebird ημερο για συντροφια!

γνωμη ειναι να μην προτιμησεις παρροτλετ γιατι ειναι πολυ ιδιοτροπα και δεν θα το ευχαριστηθεις :)

Nα παρεις πουλακι απο ιδιωτη και κατα προτιμηση να εχει δαχτυλιδι στο ποδι ωστε να ξερεις ποτε ειναι γεννημενο(αυτα χωρις δαχτυλιδι σου λενε ειναι 9 μηνων και ειναι 5 χρονων ) 

αν ψαχνεις στις αγγελιες στο ιντερνετ μακρια απο αλλοδαπο...και οχι ρατσιστικα...φερνουν πουλακια απο βουλγαρια τα ποτιζουν στα φαρμακα στο χρυσοπουλανε για ημερο ερχεσαι ενα φοβισμενο πουλακι σπιτι σου και εντος του χρονου θα ειναι ακρως επιθετικο και με μεγαλη πιθανοτητα να πεθανει...

να σου πω τιμες σε ημερα στα ειδη που ψαχνεις...

Ringneck εξαρταται το χρωμα παντα αλλα ταισμενο στο χερι ringneck κοστιζει 120-250 ευρω 

Cockatiel παλι αναλογα το χρωμα ταισμενο στο χερι απο 60-120 ευρω (να προτιμησεις αρσενικο γιατι κελαηδανε και μιμουνται ενω τα θυληκα κραζουν)

Ο ringneck ειναι λιγο φασαριας αλλα για μενα ειναι ισως ο πιο ομορφος παπαγαλος...μονο οι αρσενικοι εχουν δαχτυλιδι στο λαιμο και εμφανιζεται οταν ειναι ενος ετους...

ψαξτο καλα πριν αποφασισεις και ριξε και μια ματια στα lovebird...οικονομικα ημερα στα  50-90 ευρω με τρομερα χρωματα και πολυ ορεξη ;)

οτι χρειαστεις αν θες ρωτα με...ετυχε να το ψαξω αρκετα το θεμα το καλοκαιρι και εμαθα καποια πραγματακια που ευχαριστως να τα μοιραστω!

Link to comment
Share on other sites

rastafarian εχω ενα ζευγαρακι parrotlet αναπαραγωγικο και ενα lovebird ημερο για συντροφια!

γνωμη ειναι να μην προτιμησεις παρροτλετ γιατι ειναι πολυ ιδιοτροπα και δεν θα το ευχαριστηθεις :)

Nα παρεις πουλακι απο ιδιωτη και κατα προτιμηση να εχει δαχτυλιδι στο ποδι ωστε να ξερεις ποτε ειναι γεννημενο(αυτα χωρις δαχτυλιδι σου λενε ειναι 9 μηνων και ειναι 5 χρονων ) 

αν ψαχνεις στις αγγελιες στο ιντερνετ μακρια απο αλλοδαπο...και οχι ρατσιστικα...φερνουν πουλακια απο βουλγαρια τα ποτιζουν στα φαρμακα στο χρυσοπουλανε για ημερο ερχεσαι ενα φοβισμενο πουλακι σπιτι σου και εντος του χρονου θα ειναι ακρως επιθετικο και με μεγαλη πιθανοτητα να πεθανει...

να σου πω τιμες σε ημερα στα ειδη που ψαχνεις...

Ringneck εξαρταται το χρωμα παντα αλλα ταισμενο στο χερι ringneck κοστιζει 120-250 ευρω 

Cockatiel παλι αναλογα το χρωμα ταισμενο στο χερι απο 60-120 ευρω (να προτιμησεις αρσενικο γιατι κελαηδανε και μιμουνται ενω τα θυληκα κραζουν)

Ο ringneck ειναι λιγο φασαριας αλλα για μενα ειναι ισως ο πιο ομορφος παπαγαλος...μονο οι αρσενικοι εχουν δαχτυλιδι στο λαιμο και εμφανιζεται οταν ειναι ενος ετους...

ψαξτο καλα πριν αποφασισεις και ριξε και μια ματια στα lovebird...οικονομικα ημερα στα  50-90 ευρω με τρομερα χρωματα και πολυ ορεξη ;)

οτι χρειαστεις αν θες ρωτα με...ετυχε να το ψαξω αρκετα το θεμα το καλοκαιρι και εμαθα καποια πραγματακια που ευχαριστως να τα μοιραστω!

 

Ρε συ,εγω με οσους εχω μιλησει και γενικα οσο εχω ψαξει,ολοι λενε οτι τα parrotlet ειναι τρομερα πουλακια και ιδανικα για καποιον που ειναι ασχετος σε σχεση με αλλους παπαγαλους.

Και να σου πω την αληθεια,σε αυτο εχω καταληξει αλλα δεν εχω βρει ακομα.

Βεβαια ακομα το ψαξω και δεν το βιαζομαι γενικα.

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ή γνωμη μου αν πας σε τέτοιο μικρό είδος να προτιμήσεις τα lovebird...επειδή έχω και τα δύο είδη τα παρροτλετ θα δεις είναι ήρεμα μέχρι να σου πάρουν τον αέρα και θα αρχίσουν τα δικά τους...προσωπικά εγώ σε αρχάριο θα πρότεινα lovebird όπως και μου πρότειναν και δεν το μετανιωσα ούτε στιγμή ;-)

Link to comment
Share on other sites

Είχα lovebird. Ήταν απίστευτα όμορφο πολύ αλλά εκραζε αρκετά, χωρίς αυτό να με ενοχλεί πάντα. Δεν είχα ενημερωθεί όμως για αυτά τα πουλιά και τον είχα μόνο του και ίσως αυτό έφταιξε που τον έχασα σε 6-7 μήνες. Είχε χάσει τα πούπουλά τουβτοβτελευταιο διάστημα και έφυγε ο κακομοιρης. Ίσως ξαναπάρω κάποια στιγμή γιατί μου άρεσε πολύ. Βέβαια με την ανάλογη πλοηγηθείσα ενημέρωση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τυχαίνει αυτόν τον καιρό να το ψάχνω κι εγώ για parrotlet, στο οποίο είδος και έχω καταλήξει. Θα είναι και για μένα το πρώτο παπαγαλοειδές που θα έχω σπίτι και γι' αυτό προτείνονται τα parrotets και τα cockatiel. Οι ringneck προτείνονται για μέτρια εμπειρία με παπαγάλους. Εγώ δούλευα σε pet shop οπότε οι εμπειρία μου με τα είδη δεν είναι αντικειμενική και σίγουρα θα απέχει απο τη συμπεριφορά των πουλιών στο σπίτι.

Πάντα είχαμε cockatiel και ήταν με διαφορά οι πιο φωνακλάδες. Όμως αναλόγως το πουλί, φαίνονταν να προσεγγίζονται εύκολα και δεν τρομάζαν πολύ... Θυμάμαι ενα, ερχόταν και έπαιρνε ηλιόσπορους από το χέρι μου, που καταλαβαίνεις ότι δεν είναι λίγο για ένα πουλί σε pet shop...

Ringneck όταν είχαμε, φυσικά πολύ όμορφα πουλιά, αλλά περνούσες από μπροστά στο 1 μέτρο και χτυπιόντουσαν τα καημένα... Από φωνή, δεν θυμάμαι να τα έχω ακούσει...

Όταν φέραμε για πρώτη φορά parrotlet, είπα αν πάρω παπαγαλάκι, αυτό θα πάρω! Μοιάζουν με τα lovebird που είναι πανέμορφα αλλά φωνάζουν κι αυτά αρκετά, ενώ τα parrotlets βγάζουν κάτι πολύ χαμηλόφωνα tweets... Είναι πιο μικρά από budgie και δεν τρόμαζαν πάρα πολύ, εντάξει δεν έφαγαν από το χέρι μου, όταν το έβαζα στο κλουβί όμως, απλά απομακρύνονταν και με παρατηρούσαν...

Ετσι ψάχνω κι εγώ τώρα, μου έχει πει ένα κατάστημα ότι έχει στα 35€, δεν έχω πάει να τα δω όμως...

Βλέπω ότι υπάρχουν άτομα που έχουν εδώ, για πείτε περισσότερα ρε παιδιά, καμιά φωτό, κανένα βίντεο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...