Jump to content

Ασθένεια Καρδινάλιου


Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει τι ασθένεια είναι από τις φώτο???

post-57190-0-79755400-1469031314_thumb.jpg

post-57190-0-25820700-1469031331_thumb.jpg

post-57190-0-17803100-1469031348_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φαίνεται σάν δάγκωμα από άλλο ψάρι.Τί ψάρια έχεις μέσα?

 

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την φόρμα ασθενειών να μπορέσουμε να καταλάβουμε....

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : σηκωμενα λεπια και ασπρα σημαδια σαν πολυ μικρες κλωστες 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 90 καθαρα
- Θερμοκρασια: 25 βαθμοι κελσιου 

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικο φιλτρο με βιολογικο σιποραξ και σφουγγαρι
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 χρονια χωρις καμια ασθενεια και αψογες μετρησεις
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 10 καρδιναλιοι 5 amano 1 πλεκο 1 goldring butterfly sucker
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα καθε βραδυ, αλλαγες καθα 2 βδομαδες 30-40 %

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Καρδιναλιος
- Ιστορικό Ψαριού: κανενα 
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): ολα τελεια και ορεξη και χρωμμα και αναπνοη και αρκετα κινητικο
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: κανενα 

Έγινε επεξεργασία - ultras21
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια φώτο καλύτερη νομίζω...

post-57190-0-53240400-1469033670_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aυτό εμένα μου κάνει με σκουλήκια-παράσιτο.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό εμένα μου κάνει με σκουλήκια-παράσιτο.

Μπορεί, δυστυχως η φωτό δέν βοηθάει....αν είναι εξωτερικό αγκιστρώμενο τότε θέλει θεραπεία με κάποιο αντιπαρασιτικό

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι? μην κάνω θεραπείες τσάμπα...

και εγώ τώρα που το είπατε το κόβω για σκουληκάκι σας είπα έχει σηκωμένα λέπια και είναι σαν κλωστουλα ασπρη αυτό...

Έγινε επεξεργασία - ultras21
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εσύ που το βλέπεις μπροστά σου μπορείς να κρίνεις...

 

Δέν και φωτό από google για σύγκριση...

 

https://www.google.gr/search?q=anchor+worms+on+cardinal+tetra&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjB_7el-ILOAhWBORQKHbmmA1EQ_AUICCgB&biw=1184&bih=558

 

Εγώ θα τους έκανα θεραπεία π.χ. με Parazin ή κάποιο αντίστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μ πεις πως γίνεται κ αν έχει κάποιες επιπτώσεις στην βιολογία κτλ ???

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε ποιό φάρμακο θα διαλέξεις...συνήθως αυτού του είδους δέν επηρεάζουν την βιολογία.....

Link to comment
Share on other sites

Θέλει σίγουρα προσοχή για τις γαρίδες...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτό είναι που μου είπατε...σκουληκάκι

τώρα αυτό πως καταπολεμάτε???

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτό είναι που μου είπατε...σκουληκάκι

τώρα αυτό πως καταπολεμάτε???

 

 

Με κάποιο φάρμακο που καταπολεμά τα Anchor Worm και υπάρχει στο κατάστημα που θα πάς.Π.χ. όπως σου έγραψα παραπάνω μπορείς να πάρεις της Waterlife το Parazin ή όποιας μάρκας βρείς.Τα περισσότερα κάνουν καλή δουλειά στα anchor worm.Δέν είναι κάτι δύσκολο στην καταπολέμιση.Μήν ανυσυχείς απλά ξεκίνα την θεραπεία το συντομότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά θα χρειαστώ άνθρακα και τετοια ?

Link to comment
Share on other sites

Μετά θα χρειαστώ άνθρακα και τετοια ?

Ανάλογα με το σκευασμα που θα χρησιμοποιήσης θα δεις στις αναγραφόμενες οδηγίες αν προτείνεται στο τέλος της θεραπείας φιλτράρισμα με άνθρακα, ή εαν το φάρμακο είναι βιοδιασπόμενο και καλύπτεσαι με μια καλή αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

τέλεια ευχαριστώ πολύ θα σας ενημερώσω για την πορεία του ασθενή

Link to comment
Share on other sites

Μου πρότειναν το Voogle της easy life γιατί είναι και βιοδιασπομενο και αποτελεσματικό...εσείς τι λέτε ???

Link to comment
Share on other sites

Μου πρότειναν το Voogle της easy life γιατί είναι και βιοδιασπομενο και αποτελεσματικό...εσείς τι λέτε ???

 

 

Μαγαζί στο πρότεινε?

 

Το Voogle ΔΕΝ θα σε βοηθήσει στο πρόβλημα σου...

 

https://www.easylife.nl/en/freshwater/voogle

 

 

Voogle creates excellent water conditions for fish and other animals in freshwater aquariums.

 

Every fish has a natural immune system against pathogens. Transportation, dirty water or a high number of pathogens in the water cause a lot of stress. Stress costs a great deal of energy and has a negative effect on the immune system. The mucous skin, gills and fins, in particular, become more sensitive to diseases, such as white spot, fungi and other types of infection. Weekly use of Voogle ensures that fish remain optimally protected in a natural way and the dangers resulting from pathogens are greatly reduced.

 

  • Voogle has no harmful effect on fish, shrimps, lobsters, molluscs, plants or the biofilter.
  • Voogle has no effect on the important water parameters and does not cause resistance.
  • Voogle mostly consists of plant extracts and supporting vitamins and minerals.
  • Voogle breaks down naturally, so that it is not necessary to change the water after using the product.
Link to comment
Share on other sites

ναι μαγαζι και μαλιστα γνωστο μαγαζι....

http://www.petsupermarket.gr/3056/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/esha-2000.html αυτο το φαρμακο κανει ?
διαβασα για αυτο και ειδα και καλα λογια...

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μ πειτε και αν ξερεται αν θα εχουν θεμα οι amano μου με αυτην την θεραπεια...

Link to comment
Share on other sites

Άν και δέν αναφέρεται στο site της εταιρίας προσωπικά το έχω χρησιμοποιήσει με Red Cherry χωρίς πρόβλημα, όμως....

 

Το συγκεκριμένο ΔΕΝ κάνει για το πρόβλημα σου...το site του ελληνικού καταστήματος που παραθέτεις στις οδηγίες που έχουν μεταφράσει φαντάζομαι οι ίδιοι εσφαλμένα αναφέρουν "αγκυροειδή"...η ιδια η εταιρία αναφέρει μόνο πρωτόζωα.....

 

Εδώ και η σελίδα του φαρμάκου στο site της εταιρίας:

 

http://www.eshalabs.eu/europe/products/esha-2000supregsup.html

 

Εδώ και οι αναλυτικές οδηγίες και η περιγραφή του φαρμάκου από την εταιρία:

 

http://www.eshalabs.eu/europe/products/esha-2000supregsup.pdf

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μ πεις καποιο φαρμακο που μπορω να χρησιμοποιησω γτ δεν βγαζω ακρη μονος μου...το μονο που θελω ειναι να βιοδιασπατε να μην χρειαστω ανθρακα δηλαδη και να μην εχουν θεμα οι γαριδες...

Link to comment
Share on other sites

https://www.microbelift.com/products/home-aquarium/fish-health/lice-and-anchor-worm/

 

ΔΕΝ είναι ασφαλές για τις γαρίδες (θα πρέπει προσωρινά να τις βγάλεις)

 

https://www.microbelift.com/files/5114/4725/5334/SDS_MICROBE_LIFT_LICE_AND_ANCHOR_WORM.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...