Jump to content

Μεταφορά ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Εχω να κανω μια πολυ σοβαρη ερωτηση. Σε 1-2 μηνες θα χρειαστει να μετακομισω σε καινουριο σπιτι ( λογο δουλειας). Στο παρον σπιτι μου εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων. Πως θα μπορεσω να κανω μεταφορα του ενυδρειου στο καινουριο μου σπιτι; Θα πρεπει να το αδειασω ολοκληροτηκα και να το στησω απο την αρχη ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Tεό έγραψε:

Καλησπερα σε ολους. Εχω να κανω μια πολυ σοβαρη ερωτηση. Σε 1-2 μηνες θα χρειαστει να μετακομισω σε καινουριο σπιτι ( λογο δουλειας). Στο παρον σπιτι μου εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων. Πως θα μπορεσω να κανω μεταφορα του ενυδρειου στο καινουριο μου σπιτι; Θα πρεπει να το αδειασω ολοκληροτηκα και να το στησω απο την αρχη ή υπαρχει καποιος αλλος τροπος;

Πόσο μακρυά είναι το νέο σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

Αδειάζεις όλο το νερό και το μεταφέρεις. Δεν υπάρχει άλλος ασφαλής τρόπος. 

Να μεταφέρεις και μέρος του νερού του ενυδρείου σε μπετόνια η κουβάδες.

Επίσης αν η μεταφορά του φίλτρου γίνει άμεσα (15-20 λεπτά) σημαίνει ότι εξακολουθεί να έχει ισχυρή βιολογία.

Μεγάλη προσοχή στις θερμοκρασίες, και στο τάισμα τις πρώτες 3-4 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο δεν είναι μεγάλο και η απόσταση είναι μικρή,μάζεψε όλα τα ψάρια σε σακουλάκια και άδειασε το 90% του νερού,ξεστηνεις εξοπλισμό,αφαιρείς ότι πέτρες και διακοσμητικά έχεις μέσα στο ενυδρείο και το βάλεις πάνω σε ένα χοντρό κόντρα πλακέ θαλάσσης (μην φύγει κανένας πάτος) 

ΒΑΣΙΚΟ,μελέτησε όλες τις κινήσεις που θα κάνεις πριν ξεκινήσεις την διαδικασία,δες πως θα το τοποθετήσεις μέσα στο αμάξι,βάλε γύρω του ναύλον με φυσαλίδες,μέτρα αν χωράει μέσα σε ασανσέρ ή αν βρίσκει πουθενά. κ.τ.λ.

ξεστηνεις-μεταφέρεις-στηνεις δεν ασχολείσαι με άλλα πράγματα και αργές κινήσεις,και να είστε 3 άτομα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...