Jump to content

Στήσιμο ενυδρείου και άλλα...


Recommended Posts

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο σε όλους. Πριν μια βδομάδα ξεκίνησε την λειτουργία το ενυδρείο των 80 λίτρων (κάπου 60-65 καθαρά). Μπήκε μαύρος βασάλτης 2-4mm, κάποια εύκολα φυτά (Taxiphyllum Sp. 'spiky', Anubias barteri nana, Egeria Densa, Heteranthera Zosterifolia, Hydrophila Difformis, Limnophila Sessiliflora, Vallisneria Sp. ‘Asiatica’), η θερμοκρασία στους 26 (εκτός των 2 πρώτων ημερών που ήταν στους 30-31), φωτισμός 7 ώρες καθημερινά (λάμπα μανίσια των 11 w) και το φίλτρο eheim biopower 240. Φωτογραφία αρχικού στησίματος (φώτο 1). Χτες έκανα τις πρώτες μετρήσεις με υγρά τεστ της API. Οι μετρήσεις έδειξαν σε νερό της βρύσης (ph 7,8-NO2 0-NH3-NH4 μάλλον 0,25 και ΝΟ3 μάλλον 10) και στο νερό του ενυδρείου (ph 8,2-NO2 0,25-NH3-NH4 25 με 50 και ΝΗ2 10 με 20). Επειδή ήταν η πρώτη φορά που έκανα τα τεστ και ομολογουμένως δυσκολεύτηκα αρκετά με τους χρωματισμούς καθώς σε κάθε γωνία λήψης της φωτογραφικής άλλαζε λίγο και το χρώμα, παραθέτω φωτογραφίες για να μου πείτε τη γνώμη σας και εσείς (φώτο 2,3,4,5,6). Επίσης μπήκε ένα ξύλο mopani όπου δέθηκε πάνω η ανούμπια και το ταχύφυλλο και βγήκε εντελώς η egenza καθώς το μεγαλύτερο τμήμα είχε σαπίσει και όσο είχε διαλυθεί μέσα στο ενυδρείο. Φωτογραφίες από το φυτό όταν βγήκε (φωτο 15,16), και φώτο του ενυδρείου και των φυτών τώρα (φώτο 7,8,9,10,11,12,13,14). Τέλος έβαλα σε διχτάκι 5-6 φυλλαράκια τροφής. Σήμερα θα γίνει η πρώτη αλλαγή νερού (γύρω στα 20-30 λίτρα). Πείτε μου σας παρακαλώ:

 

α. Τι έπαθε η Egeria densa και σάπισε τόσο γρήγορα; Όταν ήρθε από το πετ δεν είχε καθόλου ρίζωμα φταίει μήπως αυτό; Μήπως φταίει που δεν φύτεψα όλα τα κλωναράκια μαζί αλλά τα διαχώρισα;  

β. Η vallisneria γιατί είναι και αυτή στα κακά της χάλια;

γ. Να βάλω σήμερα μετά την αλλαγή 1-2 ταμπλέτες βυθού για τα φυτά που αγοράστηκαν από το πράκτικερ (combo); 

δ. Την κατάσταση των υπολοίπων φυτών πώς την βλέπεται; Χρειάζεται να διορθώσω κάτι (πχ διάρκεια φωτισμού, να ρίξω υγρό λίπασμα seachem κτλ). 

ε. Η λάμπα των 11 w (φώτο 17) ξέρω ότι είναι μικρή. Θα την παλέψουν τα φυτά ή να κάνω αναβάθμιση και αν ναι τι είδους;

στ. Να ανεβάσω τη διάρκεια φωτισμού από τις 7 ώρες ή είναι οκ;

ζ. Την πρώτη μέτρηση στο νερό πώς την βλέπεται;

 

Και οτιδήποτε άλλο κρίνεται σκόπιμο να αναφέρεται παρακαλώ πολύ πείτε μου να το διορθώσω. Σας ευχαριστώ πολύ.

 

φωτο 1.jpg

φωτο 2 (ph).jpg

φωτο 3 (ΝΟ2).jpg

φωτο 4 (ΝΗ3-ΝΗ4).jpg

φωτο 5(ΝΟ3-λήψη 1).jpg

φωτο 6 (ΝΟ3-λήψη 2).jpg

φωτο 7.jpg

φωτο 8.jpg

φωτο 9.jpg

φωτο 10.jpg

φωτο 11.jpg

φωτο 12.jpg

φωτο 13.jpg

φωτο 14.jpg

φωτο 15.jpg

φωτο 16.jpg

φωτο 17.jpg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος nikos_1981 έγραψε:

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο σε όλους. Πριν μια βδομάδα ξεκίνησε την λειτουργία το ενυδρείο των 80 λίτρων (κάπου 60-65 καθαρά). Μπήκε μαύρος βασάλτης 2-4mm, κάποια εύκολα φυτά (Taxiphyllum Sp. 'spiky', Anubias barteri nana, Egeria Densa, Heteranthera Zosterifolia, Hydrophila Difformis, Limnophila Sessiliflora, Vallisneria Sp. ‘Asiatica’), η θερμοκρασία στους 26 (εκτός των 2 πρώτων ημερών που ήταν στους 30-31), φωτισμός 7 ώρες καθημερινά (λάμπα μανίσια των 11 w) και το φίλτρο eheim biopower 240. Φωτογραφία αρχικού στησίματος (φώτο 1). Χτες έκανα τις πρώτες μετρήσεις με υγρά τεστ της API. Οι μετρήσεις έδειξαν σε νερό της βρύσης (ph 7,8-NO2 0-NH3-NH4 μάλλον 0,25 και ΝΟ3 μάλλον 10) και στο νερό του ενυδρείου (ph 8,2-NO2 0,25-NH3-NH4 25 με 50 και ΝΗ2 10 με 20). Επειδή ήταν η πρώτη φορά που έκανα τα τεστ και ομολογουμένως δυσκολεύτηκα αρκετά με τους χρωματισμούς καθώς σε κάθε γωνία λήψης της φωτογραφικής άλλαζε λίγο και το χρώμα, παραθέτω φωτογραφίες για να μου πείτε τη γνώμη σας και εσείς (φώτο 2,3,4,5,6). Επίσης μπήκε ένα ξύλο mopani όπου δέθηκε πάνω η ανούμπια και το ταχύφυλλο και βγήκε εντελώς η egenza καθώς το μεγαλύτερο τμήμα είχε σαπίσει και όσο είχε διαλυθεί μέσα στο ενυδρείο. Φωτογραφίες από το φυτό όταν βγήκε (φωτο 15,16), και φώτο του ενυδρείου και των φυτών τώρα (φώτο 7,8,9,10,11,12,13,14). Τέλος έβαλα σε διχτάκι 5-6 φυλλαράκια τροφής. Σήμερα θα γίνει η πρώτη αλλαγή νερού (γύρω στα 20-30 λίτρα). Πείτε μου σας παρακαλώ:

 

α. Τι έπαθε η Egeria densa και σάπισε τόσο γρήγορα; Όταν ήρθε από το πετ δεν είχε καθόλου ρίζωμα φταίει μήπως αυτό; Μήπως φταίει που δεν φύτεψα όλα τα κλωναράκια μαζί αλλά τα διαχώρισα;   Η egeria  δεν κάνει ιδιαίτερο ρίζωμα. Αφαίρεσε το μαύρο κομμάτι και αστο ελεύθερο στην επιφάνεια. θα μεγαλώσει πιο εύκολα.

β. Η vallisneria γιατί είναι και αυτή στα κακά της χάλια;  Είναι εύκολο φυτό. Όταν φυτευτεί και πιάσει σιγά σιγά θα πετάξει δρομείς και τα νέα φυτά θα είναι εντάξει

γ. Να βάλω σήμερα μετά την αλλαγή 1-2 ταμπλέτες βυθού για τα φυτά που αγοράστηκαν από το πράκτικερ (combo);  Οι ταμπλέτες βοηθάνε. Μην τις βάλεις ακριβώς από      κάτω, για να αναγκάσεις τις ρίζες να <<περπατήσουν>>.

δ. Την κατάσταση των υπολοίπων φυτών πώς την βλέπεται; Χρειάζεται να διορθώσω κάτι (πχ διάρκεια φωτισμού, να ρίξω υγρό λίπασμα seachem κτλ). 

ε. Η λάμπα των 11 w (φώτο 17) ξέρω ότι είναι μικρή. Θα την παλέψουν τα φυτά ή να κάνω αναβάθμιση και αν ναι τι είδους; Η λάμπα είναι πολύ μικρή δεν θα την παλέψουν στη συνέχεια τα φυτά. Προσπάθησε να προσθέσεις λάμπα.

στ. Να ανεβάσω τη διάρκεια φωτισμού από τις 7 ώρες ή είναι οκ; 7-8 ώρες είναι αρκετά.

ζ. Την πρώτη μέτρηση στο νερό πώς την βλέπεται; Πρέπει να μηδενήσει η αμμωνία και τα νιτρώδη , και να υπάρχουν νιτρικά. τότε θα είναι έτοιμο.:)

 

Και οτιδήποτε άλλο κρίνεται σκόπιμο να αναφέρεται παρακαλώ πολύ πείτε μου να το διορθώσω. Σας ευχαριστώ πολύ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...