Jump to content

ΥΨΗΛΟ GH - NEO/Σ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και όλες!

Προσπαθώ να στρώσω φυσικά ένα καινούριο ενυδρείο γλυκού νερού στα 10lt και είναι το πρώτο μου. Για καμιά γαρίδα. Μέσα έχω βάλει 2 φυτά Vallisneria και μια Anubias. είχα πάρει και ένα ludwigia mini super red το οποίο καταστράφηκε στις 5 μέρες. Υπόστρωμα seachem flourite dark. Φίλτρο εσωτερικό  (heilea rp-200). επίσης έχω τοποθετήσει μια αερόπετρα για co2 (diy co2 με μαγειρική σόδα και κιτρικό οξύ) και ένα αεροπλανάκι μικρό διακοσμητικό από enudreio.com.

 

Πριν μια εβδομάδα μετρούσα με sera υγρά 

NH4 --> 5 (προηγουμένως είχα 8 και έπεσε με αλλαγή νερού).   

ph --> 6.8,

KH --> 7,

GH --> 11

NO3, N02 --> 0

 

Το παράτησα μια εβδομάδα γιατί έλειπα με μόνη προσθήκη co2 στο ενδιάμεσο μια φορά και μετράω

NH4 --> 0

ph --> 8,

KH --> 7,

GH --> 20

NO3 --> 10

N02 --> 0

 

Έκανα μια μικρή αλλαγή νερού και μέτρησα μετά από μια μέρα

 

NH4 --> 0

ph --> 6,8,

KH --> 6,

GH --> 16

NO3 --> 10

N02 --> 0

 

Αναρωτιέμαι, για ποιον λόγο έχω τόσο υψηλό GH ενώ οι υπόλοιπες τιμές μου φαίνονται κομπλέ χωρίς κάποια αλλαγή γενικά στο ενυδρείο. Τι λέτε να συμβαίνει? 

 

Ευχαριστώ πολύ! 

Κώστας

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kh & GH είναι οι σκληρότητες του νερού της περιοχής σου (μάλλον Αθήνα;) και δεν μεταβάλλονται με αλλαγές νερού βρύσης, εκτός αν αυτό το νερό το έχεις περάσει από τύρφη που ρίχνει φυσικά τις σκληρότητες. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξερά φύλλα (αμυγδαλιάς ή πλατάνου).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση invisiblesurfer! Το θέμα είναι πως το νερό της βρύσης μου έχει :

 

ph --> 7.5

kh --> 6

gh --> 8

 

Το ενυδρείο το άφησα στο GH 11 και πήγε στο 20 σε 7 μέρες χωρίς καμία προσθήκη/αφαίρεση. Σκέφτομαι τώρα, αν το ενυδρείο πριν (είναι μεταχειρισμένο) ήταν θαλασσινού νερού και δεν το καθάρισα καλά, παίζει μετά από 10-15 μέρες να βγάζει ακόμα άλατα? Αν και νομίζω το καθάρισα αρκετά καλά, με πολλές αλλαγές νερού και βραστού νερού. 

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω πως έχω τοποθετήσει στο υπόστρωμα 3 ταμπλέτες flourite για θρεπτικά συστατικά των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εμενα μου φαινοντε χαμηλες οι τιμες που μετρας στην βρυση,δες το αλλη μια φορα!Αν ισχυουν τοτε κατι γινεται στο περιβαλλον του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, οι τιμές βρύσης είναι πολύ χαμηλές, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Αν είναι όντως ορθές τότε μάλλον έχεις πέτρες-βότσαλα στο ενυδρείο που ειναι ασβεστολιθικά και ανεβάζουν τις σκληρότητές σου;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επανέλαβα τα τεστ στο νερό της βρύσης μου και παραδόξως έχω 

kh --> 5

GH --> 7

ph --> 7.5 (με μια επιφύλαξη λόγω φωτισμού) 

 

Δεν υπάρχει τίποτα άλλο στο ενυδρείο πέρα από αυτά που σας είπα, για αυτό μου κάνει τρελή εντύπωση. 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω αν υπάρχει κάποιος τρόπος κατά την διάρκεια του κύκλου του αζώτου με χρήση φυτών, να αυξάνεται η GH του νερού. Αν δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος τότε μάλλον είναι το καθάρισμα που του έκανα στην αρχή. Δεν ήταν επαρκές ή κάτι τέτοιο και μου το βγάζει τώρα.  

Έγινε επεξεργασία - Constantinos Mple
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες ειναι καλες και δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω.Θαλλασσινο σε 10 λιτρα δεν νομιζω.Ενα που σκεφτομαι ειναι η ψηλη εξατμιση αλλα ειναι κατι που δεν το εχω ψαξει και εγω  αρκετα.Μπορει να ειναι και ακυρο.Παντως αν σου αρεσει το χομπυ τα 10 λιτρα δεν φτανουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Constantinos Mple έγραψε:

Καλημέρα σε όλους και όλες!

Προσπαθώ να στρώσω φυσικά ένα καινούριο ενυδρείο γλυκού νερού στα 10lt και είναι το πρώτο μου. Για καμιά γαρίδα. Μέσα έχω βάλει 2 φυτά Vallisneria και μια Anubias. είχα πάρει και ένα ludwigia mini super red το οποίο καταστράφηκε στις 5 μέρες. Υπόστρωμα seachem flourite dark. Φίλτρο εσωτερικό  (heilea rp-200). επίσης έχω τοποθετήσει μια αερόπετρα για co2 (diy co2 με μαγειρική σόδα και κιτρικό οξύ) και ένα αεροπλανάκι μικρό διακοσμητικό από enudreio.com.

 

Πριν μια εβδομάδα μετρούσα με sera υγρά 

NH4 --> 5 (προηγουμένως είχα 8 και έπεσε με αλλαγή νερού).   

ph --> 6.8,

KH --> 7,

GH --> 11

NO3, N02 --> 0

 

Το παράτησα μια εβδομάδα γιατί έλειπα με μόνη προσθήκη co2 στο ενδιάμεσο μια φορά και μετράω

NH4 --> 0

ph --> 8,

KH --> 7,

GH --> 20

NO3 --> 10

N02 --> 0

 

Έκανα μια μικρή αλλαγή νερού και μέτρησα μετά από μια μέρα

 

NH4 --> 0

ph --> 6,8,

KH --> 6,

GH --> 16

NO3 --> 10

N02 --> 0

 

Αναρωτιέμαι, για ποιον λόγο έχω τόσο υψηλό GH ενώ οι υπόλοιπες τιμές μου φαίνονται κομπλέ χωρίς κάποια αλλαγή γενικά στο ενυδρείο. Τι λέτε να συμβαίνει? 

 

Ευχαριστώ πολύ! 

Κώστας

 

 

 

 

Καλησπερα και καλη αρχη.

Πρωτα - 10λ με γαριδες και DIY CO2 δεν θα ρισκαρω ουτε εγω να κανω, που ασχολουμε με DIY CO2 και γαριδες, χρόνια τωρα.

Ανουμπιας και βαλισνερια κ χωρις CO2 μια χαρα πανε.

2- πώς καταφερες μεσα σε μια εβδομαδα να στρωσεις το ενυδρειο( απο NH3/4= 5, εφτασες στο μηδεν, και χωρις να ανεβει NO2, πηγες NO3=10!) ;;; Ξερω, θαυματα υπαρχουν , αλλα....

Αν εξατμιστηκε το μισο νερο απο το ενυδρειο, τοτε οπως ειπε ο φιλος πιο πανω, ανεβηκε και GH.

 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! natateo όχι δεν πρόκειται για θαύμα! Το ενυδρείο το στρώνω εδώ και μια εβδομάδα. Απλά έστρωσε, όπως φαίνεται, τώρα την εβδομάδα που έλειπα. Αν είναι θα σταματήσω το CO2 προς το παρόν.

 

Σκέφτομαι να πάω σε 60 lt τουλάχιστον , αλλά αν είναι να δώσω λεφτά για αυτό, θέλω να είμαι σίγουρος πως δεν κάνω κάτι λάθος και δεν μου διαφεύγει κάτι για τις τιμές των τεστ. 

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας γενικά! Θα παρατηρήσω αυτό με την εξάτμιση καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειχε τιποτα το υποστρωμα? Τα υγρα δεν εχουν ληξει σωστα?

Link to comment
Share on other sites

έβγαλα το ένα και μόνο διακοσμητικό έκανα αλλαγή νερού και άντε να δούμε. Αν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα στα 10lt φοβάμαι να πάω παραπάνω... Τα υγρά δεν έχουν λήξει, είναι οκ! Όσο για το υπόστρωμα, υποτίθεται πως δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Αλλά μάλλον θα πρέπει να το ελέγξω και αυτό όπως φαίνεται

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι το υποστρωμα αφου βλεπω ειναι γνωστης εταιριας.Επισης δεν ειδα να εχεις ριξει βακτηρια στο φιλτρο, ασχετο βεβαια με την σκληροτητα αλλα με τον κυκλο του αζωτου.Μην νομιζεις οτι ενα μεγαλο ενυδρειο στρωνει πιο δυσκολα και επισης αν κατι παει στραβα στο μικρο το προβλημα ειναι αμμεσο.Οπως σου ειπα στα 10 λιτρα μπορεις να κανεις ελαχιστα,κανε την προσπαθεια να το στρωσεις,δες το προβλημα με την σκληροτητα για να εισαι ετοιμος για το επομενο βημα.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω ρίξει τίποτα στο φίλτρο. Όπως το αγόρασα το έβαλα. Πήρε 30+ μέρες, αλλά νομίζω πως είμαι καλά με το στρώσιμο, σωστά? Ψάχνω για την σκληρότητα. Πού θα μου πάει! Θα το βρω το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη είναι 10 λίτρα μόνο, ακόμη και ένα πετραδακι που λέει ο λόγος μπορεί να κάνει την ζημιά. Ακόμη και στην αλλαγή, δεν ξέρω τι χρησιμοποιείς, μπορεί να υπάρχει κάτι σφηνωμένο κάπου...γενικότερα 10 λίτρα είναι τόσα λίγα που πραγματικά είναι εύμετάβλητα. Πρέπει να το κατέχεις πραγματικά, έτσι τουλάχιστον πιστεύω εγώ, για να κρατήσεις σταθερες τιμες. Ειδικά με χρήση διοξειδίου που επηρεάζει και την στήλη νερού, καλά diy δεν χωρά συζήτηση πιστεύω δεν θα μπορείς να κρατήσεις τα όρια και να μην δηλητηριαστούν ψάρια. Δυσκολο πραγματικά εγχείρημα. Θες πολύ ανθεκτικό ζωντανό σε τόσα λίτρα, αν υπάρχει τέτοιο πέρα από κάποια "εύκολη" γαρίδα. Βέβαια καθε αρχή και δύσκολη λένε..Οπότε καλή αρχή

Link to comment
Share on other sites

Πήρα υδροχλωρικό οξύ από ΑΒ (9%) και ακούω φυσαλίδες στο διακοσμητικό.... Ευτυχώς που δεν έβαλα και το δέυτερο μεγαλύτερο που είχα πάρει. Εκεί κάνουν πάρτυ οι φυσαλίδες... Το έβγαλα, άλλαξα νερό και θα δω πάλι σκληρότητα σε 3-4 μέρες. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας 

Link to comment
Share on other sites

Γιεπ. Από όσο φαίνεται, το διακοσμητικό έκανε όλη τη ζημιά... Πλέον έχω:

 

NH4 --> 0

ph --> 7,5,

KH --> 5,

GH --> 10

NO3 --> 10+ 

N02 --> 0

 

Από όσο μπορώ να καταλάβω μέσω των τεστ, το pH κυμαίνεται παραμένει σταθερό στο 7.5 , εξαιρώντας τις φοράς που βάζω CO2 και πέφτει μέχρι και 6.5. Τέτοια διαφορά μέσα στη μέρα, καταλαβαίνω είναι καταστροφική για τα ψάρια. Σωστά? Το 7.5 το βρίσκετε καλό, οι έμπειροι?? Ευχαριστώ και πάλι  

 

ΥΓ.: Το στρώσιμο γινόταν έναν μήνα + , όχι μια εβδομάδα που έγραψα κατά λάθος παραπάνω. Συγγνώμη για τη σύγχυση 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos Mple
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Constantinos Mple έγραψε:

Γιεπ. Από όσο φαίνεται, το διακοσμητικό έκανε όλη τη ζημιά... Πλέον έχω:

 

NH4 --> 0

ph --> 7,5,

KH --> 5,

GH --> 10

NO3 --> 10+ 

N02 --> 0

 

Από όσο μπορώ να καταλάβω μέσω των τεστ, το pH κυμαίνεται παραμένει σταθερό στο 7.5 , εξαιρώντας τις φοράς που βάζω CO2 και πέφτει μέχρι και 6.5. Τέτοια διαφορά μέσα στη μέρα, καταλαβαίνω είναι καταστροφική για τα ψάρια. Σωστά? Το 7.5 το βρίσκετε καλό, οι έμπειροι?? Ευχαριστώ και πάλι  

 

ΥΓ.: Το στρώσιμο γινόταν έναν μήνα + , όχι μια εβδομάδα που έγραψα κατά λάθος παραπάνω. Συγγνώμη για τη σύγχυση 

Ηθελα να ζητησω συνταγη για γρηγορο στρωσιμο! :P

Καλα , που βρηκες το προβλημα. Ειπες και μονος σου, οτι 10 μοναδες Ph ειναι καταστροφη.

Για Neocaridines  ph- 7,5 ειναι καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι αμφιβαλω οτι ηταν τα διακοσμητικα,αν ειναι τα κλασσικα του εμποριου.Το υδροχλωρικο αντιδρα με πολλα υλικα,δεν σημαινει οτι ειναι ασβεστολιθικα.Μακαρι ομως να ηταν αυτο.Τωρα για το Ph εκτος οτι η τεραστια διακυμανση ειναι βλαβερη,για να το κατεβαζεις τοσο σημαινει οτι ανεβαζεις σε υπερβολικα επιπεδα το CO2 που παλι ειναι επικινδυνο για τα ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Dio45 έγραψε:

Εγω παλι αμφιβαλω οτι ηταν τα διακοσμητικα,αν ειναι τα κλασσικα του εμποριου.Το υδροχλωρικο αντιδρα με πολλα υλικα,δεν σημαινει οτι ειναι ασβεστολιθικα.Μακαρι ομως να ηταν αυτο.Τωρα για το Ph εκτος οτι η τεραστια διακυμανση ειναι βλαβερη,για να το κατεβαζεις τοσο σημαινει οτι ανεβαζεις σε υπερβολικα επιπεδα το CO2 που παλι ειναι επικινδυνο για τα ζωντανα.

 

Λογικά το έχασα κάπου στο DIY CO2. Προς το παρόν το σταματάω και θα δω τι θα κάνω με αυτό. Ετοιμάζομαι για 60λτ ενυδρείο, επίσης με εύκολα φυτά, οπότε θα το βάλω εκεί και βλέπουμε. Το διακοσμητικά είναι του εμπορίου. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να βρούμε αν προκαλούν αυτά τα πρόβλημα? Πάντως μετά από 2.5 μέρες το GH δεν ανέβηκε. Ενώ πριν είχε σκαρφαλώσει κατά 9 βαθμούς στο 20, σε διάστημα 7 ημερών.  

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτα τα διακοσμητικα δεν μου αρεσουν καθολου,υπαρχουν και καποια που ειναι αρκετα αληθοφανη αλλα και παλι φαινοντε οτι ειναι μουφα,γνωμη μου ειτε προκαλουν θεμα ειτε οχι μην τα βαζεις.Δες τα 10 λιτρα ως ζεσταμα και ευκαιρια να μπεις στο κλιμα,γιατι δεν φτανουν.Μην κοιτας που παλια(δεκατια  80) σε μια γυαλα 2-3 λιτρα απο αγνοια βαζαμε και 2 χρυσοψαρα μεσα χωρις αντιχλωρια.Η καλυτερη κινηση ειναι που σκεφτεσαι να πας σε μεγαλυτερο και αν μπορεις ακομα σε περισσοτερα λιτρα απο 60.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα με τρελάνει το GH! Έχει αρχίσει να ανεβαίνει ξανά και δίνω μάχη να το κρατήσω κάτω από 13... Αναρωτιέμαι μήπως έχει να κάνει με τις ταμπλέτες flourite που είχα τοποθετήσει, αν αναλογιστούμε και το τι περιέχουν

tabs.PNG

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την αναλυση πως την εκανες? Σε εργαστηριο? Θα με κανεις να βρω τα βιβλια χημειας:hehe. Αν ολο αυτο το ασβεστιο προστιθεται στην ολικη σκληροτητα,συν το μαγνησιο και επισης το μαγγανιο το νατριο το βοριο και το χλωριο που δεν τσεκαρεις δημιουργουν αλατα.(σσ χλωριο δεν επρεπε να εχεις καθολου).Τωρα δεν ξερω πως το ασβεστιο αυτο επιδρα και στην ανθρακικη σκληροτητα CaCO3.

 Θελουμε ενα φιλο απο εδω με γνωσεις χημειας νομιζω ή με αρκετη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το ξανακοιταζω και το θειο 12,2 ειναι υψηλο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...