Jump to content

Γειά χαρά σε όλους


Baywatch

Recommended Posts

Χαιρετώ εγκάρδια όλα τα μέλη του forum.

 

Το μακρινό 2001 είχα φτιάξει ένα 60λτ ενυδρείο στο φοιτητικό μου διαμέρισμα. Όταν τελείωσα την σχολή το παρόπλησα στην αποθήκη αλλά πριν λίγες μέρες επειδή έπρεπε να καθαριστεί και να αδειάσει όλη η αποθήκη ήρθε η στιγμή που ή το έσπαζα και το πέταγα ή το ξανάστηνα. Δοκίμασα τον θερμαντήρα, το φίλτρο και την λάμπα και ω του θαύματος δούλευαν όλα. Επομένως, θα ήταν άδικο μετά από 18 χρόνια να δουλεύει ο εξοπλισμός και εγώ να μη του δώσω μία δεύτερη ευκαιρία. ?

 

20191021_144227.jpg

 

Το έβγαλα στο κήπο και το γέμισα με νερό να δω αν έχει διαρροή, όλα καλά. Μετά από τρεις μέρες άδειασα το νερό και το πήγα στο τοπικό μαγαζί ψαριών μαζί με τον εξοπλισμό. Εκεί αγόρασα κάποια πράγματα για αρχή.

 

20191021_143954123.thumb.jpg.0a7677157cc2b205777525e48b9951e2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Baywatch
Link to comment
Share on other sites

 

 

20191021_144043.thumb.jpg.11c19cc7dc448ab1016b6d6c8d82eb57.jpg

 

Όταν επέστρεψα από το μαγαζί παρατήρησα ότι ο πάτος του ενυδρείου είχε ραγίσει σε μιά μεριά!!! Απτόητος, τον αφέρεσα, αγόρασα καινούργιο ενισχυμένο 6mm και τον ξανακόλησα ?

 

.20191022_205140123.thumb.jpg.7526d515bb51000fdce41c777a0c7934.jpg

 

Η σιλικόνη έγραφε ότι για να ωριμάσει η κόλληση χρειάζεται μία εβδομάδα οπότε λίγο υπομονή και θα επανέλθω. ?

Έγινε επεξεργασία - Baywatch
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες πίσω στο χόμπι.

Μες στην ατυχία σου, είσαι τυχερός αφού πήρες χαμπάρι το ράισμα και δεν μπήκες σε άλλες περιπέτειες.

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!:welcome:

Μιας και δεν έχεις ανοίξει ακόμα την συσκευασία, η προσωπική μου άποψη είναι ν' αλλάξεις το πολύχρωμο χαλικάκι

με φυσικό σκουρόχρωμο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις όσο μπορείς φυσικά υλικά, και απέφυγε τα ψεύτικα και χρωματισμένα στολίδια.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σωτήρο, το μικρόβιο δεν φεύγει ποτέ, όταν βρεθεί λίγος ελεύθερος χρόνος επανεμφανίζεται ?

Ναί, ευτυχώς που μου έβγαλε τώρα το πρόβλημα γιατί μετά θα ήταν γολγοθάς να το διορθώσω.

Στο μαγαζί που πήγα σήμερα να αγοράσω την σιλικόνη έπιασα κουβέντα με έναν πελάτη και μου λέει εγώ φτιάχνω ένα ενυδρείο 400λτ!!! Να σας πω την αλήθεια μου άρεσε που το άκουσα γιατί έχω ένα έπιπλο που είναι ταμάμ για ένα πολύ μεγάλο ενυδρείο, θα δω αν έχω χρόνο ίσως το επιχειρίσω του χρόνου.

Καλώς σας βρήκα Φρου Φρου, ναι και μένα μου φένεται κάπως κιτς το πολύχρωμο χαλίκι αλλά να πω την αλήθεια σε ένα ενυδρείο που είχε φτιάξει ο μαγαζάτορας και το είχε χρησιμοποιήσει μου άρεσε πολύ. Σκούρο χαλίκι είχα βάλει την πρώτη φορά όταν το πρωτοέφτιαξα, είχα βάλει και ζωντανά φυτά και ήταν πολύ ωραίο. θα το σκεφτώ όμως πάλι.

 

Που λέτε παιδιά τότε το 2000 που έφτιαξα το ενυδρείο δεν υπήρχε ούτε ίντερνετ ούτε smartphone, η μόνη πηγή γνώσης ήταν οι συμβουλές του μαγαζάτορα και ένα βιβλιαράκι που μου είχε δώσει. Το βιβλιαράκι λοιπόν ήταν τόσο σημαντικό για την εποχή του που το φύλαξα μέχρι και σήμερα!!! 

 

20191022_215851123.thumb.jpg.893aea2c6e2b8c6682f0eb1342ca01a6.jpg20191022_220035123.thumb.jpg.84f50cf2046cc84ad08d01aa10b6dfb1.jpg

20191022_220132123.thumb.jpg.3d5590edbb7e742716a8536158da4599.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία - Baywatch
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! Είχα ακριβώς το ίδιο βιβλιαράκι, μαζί με ένα άλλο της Sera :lol:

 

Όσο για τον εξοπλισμό δεν μου κάνει τεράστια εντύπωση. Ορισμένα είναι σκυλιά! Εγώ είχα αφήσει στην αυλή ένα φίλτρο της Eheim, να τρώει ήλιο και βροχή για 5 χρόνια, του άλλαξα το καλώδιο γιατί είχε λιώσει και δουλεύει κανονικότατα. Στην θέση σου ίσως να άλλαζα τα πιο οικονομικά (πχ τη σύνδεση για τον φωτισμό) έτσι για περισσότερη σιγουριά. Καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Καλώς ήρθες! Είχα ακριβώς το ίδιο βιβλιαράκι, μαζί με ένα άλλο της Sera :lol:

 

Όσο για τον εξοπλισμό δεν μου κάνει τεράστια εντύπωση. Ορισμένα είναι σκυλιά! Εγώ είχα αφήσει στην αυλή ένα φίλτρο της Eheim, να τρώει ήλιο και βροχή για 5 χρόνια, του άλλαξα το καλώδιο γιατί είχε λιώσει και δουλεύει κανονικότατα. Στην θέση σου ίσως να άλλαζα τα πιο οικονομικά (πχ τη σύνδεση για τον φωτισμό) έτσι για περισσότερη σιγουριά. Καλή αρχή.

Καλώς σε βρήκα Vou, αυτό το βιβλιαράκι μου θυμίζει ωραίες εποχές.

Ναί τον φωτισμό θα τον αλλάξω όταν βρω χρόνο στις γιορτές των Χριστουγέννων

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες :) :) :) 

 

Καλώς σας βρήκα συντοπίτισσα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε..!

Βάλε μεράκι στο ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή του χαλικιού σε πιό κλασίκ χρώματα :)

 

20191023_143539.thumb.jpg.83f0dec170ddaf53853135aee02fca0c.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...