Jump to content

ασπρα σημαδια και μαυρες βουλες σε χελωνακι


Recommended Posts

Καλησπερα σας,πριν ενα μηνα μου εφεραν ενα χελωνακι κιτρινομαγουλο,το οποιο ειχε ενα ασπρο σημαδακι στο καβουκι του..πηρα ενυδρειο 55εκ και βαζω μεσα 16λιτρα νερο.εχω φιλτρο,θερμοστατη στους 26 βαθμους,λαμπα uva,λαμπα uvb10,κ λαμπα θερμανσης..το ταιζω ποτε γαριδουλες ποτε πελετ,μια φορα τη βδομαδα ωμο ψαρακι..Τις τελευταιες μερες παρατηρω οτι εχει βγαλει κ αλλο ασπρο σημαδι και καποιες μαυρες βουλες.εχεται ιδεα τι ειναι?του εχω μεσα πετρα ασβεστιου κ σε καθε αλλαγη βαζω αντιχλωριο..τις ακαθαρσιες τις περνω καθε μερα με συριγγα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να είναι στρωμένο το ενυδρείο σου δεν αρκεί το αντιχλωριο.

 

Οι χελώνες χρειάζονται λάμπα uvb 5.0 που αναλογεί στο φυσικό τους περιβάλλον το 10 είναι για ζώα ερήμου. Σε τι απόσταση είναι οι λάμπες από το νησί της χελώνας? (Η uvb κανονικά πρέπει να πιάνει όλο το ενυδρείο)

Και μια φωτογραφία από την χελώνα και το ενυδρείο της θα βοηθούσε πολυ.

 

Έγινε επεξεργασία - manosmili
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να πάρω καινούργια λάμπα?Επειδή είμαι αρχαρια δεν έχω ιδέα πως στρώνουν το ενυδρείο.Η λάμπες έχουν απόσταση περίπου 25 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ εγώ ότι η uvb 10 είναι πολύ έντονη χρειάζεται uvb 5 

Η απόστασηαπό την στεριά είναι εντάξει. (βάλε και το χέρι σου εκεί που θα καθόταν η χελώνα να τσεκαρεις μην είναι πολύ ζεστά) 

Για να στρώσεις το ενυδρείο θα χρειαστεί πολύ διάβασμα έχει εδώ στο φόρουμ μπόλικο υλικό να διαβάσεις.. έχεις φίλτρο? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Efi Efoula έγραψε:

Σας παραθέτω φώτο 

20200120_082547.jpg

20200120_082626.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω φίλτρο..εχεται μήπως ιδέα τι μπορεί να είναι αυτά τα σημάδια ?έχω βάλει το χέρι μου στη στεριά αλλά δεν καταλαβαίνεις ιδιαίτερη διαφορά θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Οι μαυρες γραμμες μην σε ανησυχούν, τα ασπρα συνηθως ειναι ελλειψη βιταμινης d3 που την παιρνουν απο το ασβεστιο στη τροφη σε συνδυασμό με το να λιαζονται κατω απο τη λαμπα uvb που πολυ σωστα σου ειπε ο Μανος πρεπει να την αλλαξεις σε 5%uvb συντομα (θα του κανει κακο αν αφησεις την 10 καιρο). Για θερμοκρασια στεριας ενα μικρο θερμομετρο για τεραριουμ κανει δουλεια, καποια πετ σοπ εχουν. 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λάμπα θα πάρω άλλη,για την τροφή τι μ προτείνετε?γνωρίζεται κάποιο σκεύασμα που θα βοηθήσει γι'αυτό?ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση 

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2020 at 12:57 ΠΜ, το μέλος Efi Efoula έγραψε:

Εντάξει λάμπα θα πάρω άλλη,για την τροφή τι μ προτείνετε?γνωρίζεται κάποιο σκεύασμα που θα βοηθήσει γι'αυτό?ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση 

Στην ηλικια που ειναι η χελωνα σου πρεπει η διατροφη της να ειναι 80% πρωτεϊνη 20% φυτικη. Κυρια τροφη τα πελετ, αυτα δίνε σε ποσοτητα τα 2/3 του μεγέθους του κεφαλιου της χελωνας (χωρις τον λαιμο), τις γαριδες δινε κανα 2 φορες την εβδομαδα πασπαλισμενες με σκονη ασβεστιου (εχουν τα φαρμακεια), εναλλακτικα για πρωτεϊνη μπορεις να δινεις ασπραδι αυγου, βρασμένο κοτόπουλο, τονο-σολομο(κονσερβα).

Τωρα φυτικη δυσκολα θα φαει σε αυτη την ηλικια αλλα αν μπορεις 1 φορα την εβδομαδα κανα καροτακι ή κολοκυθι βρασμενο (κομματακια) δινε και ασ μην το τρωει στις αρχες.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Αυγό έχω δοκιμάσει να δώσω,την μια δεν έφαγε καθόλου,την άλλη έφαγε λίγο,κάνα φρούτο που δοκίμασα ούτε να το μυρίσει..κάνα δυο φορές του έδωσα λίγο ωμό ψάρι(Δεν ξέρω άμα κάνει βέβαια αλλά ξετρελαθηκε)Κ τόνο κονσέρβα έδωσα κ τρελάθηκε,κοτόπουλο δοκίμασε κ δεν έφαγε..Θα δοκιμάσω κ λαχανικό αλλά δε νομίζω να φάει.Την σκόνη από φαρμακείο πως την ζητάμε?ευχαριστώ πολύ για την απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...