Jump to content

Απορία για είδος χρυσοψαρου


Giorgos Basileiou

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου .Ήθελα να ρωτήσω το χρυσόψαρο στην φωτογραφία τι είδος είναι;Και επειδή διάβασα ότι το καθένα χρειάζεται αλλά λίτρα νερού πόσα χρειάζεται αυτό το είδος; 

IMG_20200119_155135.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον πρέπει να είναι fantail callico εχω παρόμοιο το συγκεκριμένο είδος είναι από τα πιο μικρόσωμα  Και κοντύτερα από τα υπόλοιπα fantail .

Εγώ σε 200 λίτρα εχω 7 σαν το δικό σου.συν φυτά συν 5 γαρίδες συν σαλιγκάρια συν οτοκυκλους καθαριστές. 

Έγινε επεξεργασία - ioannism
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος ioannism έγραψε:

Καλως τον πρέπει να είναι fantail callico εχω παρόμοιο το συγκεκριμένο είδος είναι από τα πιο μικρόσωμα  Και κοντύτερα από τα υπόλοιπα fantail .

Εγώ σε 200 λίτρα εχω 7 σαν το δικό σου.συν φυτά συν 5 γαρίδες συν σαλιγκάρια συν οτοκυκλους καθαριστές. 

 

Καλησπέρα! Ευχαριστώ για την απαντηση. Είδα μερικές φωτογραφίες στο google αλλά μου φάνηκε ότι έχουν πιο χοντρό σώμα παρότι μοιάζουν όντως πολύ οπτικά. Αλλά πάλι δεν μπορώ να το ταύτισω  με κάποιο άλλο είδος οπότε έχεις μάλλον δικιο!

Link to comment
Share on other sites

το οτι ανήκει στην κατηγορία callico φαίνεται απο τις πιτσιλιές που εχει προς το τμήμα της ουρας .

εαν πρόκειται να βάλεις και αλλα  ψαράκια μεσα  ναι μεν θα πάρεις ιδια κατηγορία  fantail αλλα η γνώμη μου να έχουν μεγαλύτερη ουρά και πιο μακρύ σε μήκος γιατί απ οτι έχω προσέξει

τα κοντόχοντρα παρουσιάζουν πιο συχνά πρόβλημα με πλεύση και ισορροπία στο νερο

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος ioannism έγραψε:

το οτι ανήκει στην κατηγορία callico φαίνεται απο τις πιτσιλιές που εχει προς το τμήμα της ουρας .

εαν πρόκειται να βάλεις και αλλα  ψαράκια μεσα  ναι μεν θα πάρεις ιδια κατηγορία  fantail αλλα η γνώμη μου να έχουν μεγαλύτερη ουρά και πιο μακρύ σε μήκος γιατί απ οτι έχω προσέξει

τα κοντόχοντρα παρουσιάζουν πιο συχνά πρόβλημα με πλεύση και ισορροπία στο νερο

Σίγουρα θα βάλω ακόμα 2 χρυσόψαρα (θα κοιτάξω να είναι όπως είπες ). Ήδη έχω τοποθετήσει 3 Ανουμπιες και σκέφτομαι να βάλω ακόμα 2 φυτα. Οι οτοκυκλοι δεν έχουν θέμα στην συμβίωση μαζί με τα χρυσόψαρα;

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεψεις τροπικά με χρυσόψαρα.:)

Link to comment
Share on other sites

oxi οι οτοκυκλοι που έχω έχουν 6 μηνο από τοτε που τους έβαλα δεν έχουν πρόβλημα και ούτε θα έχουν είναι αρκετά πιο γρήγορα από τα χρυσόψαρα που στο τέλος τους έφυγε η περιέργεια και τώρα γλείφουν το τζάμι  κοντά στη μύτη τους και τα χρυσόψαρα είναι απαθή άλλα το καλο ειναι οτι δεν μεγαλώνουν ειναι πολυ μικροί μεχρι 5 cm  και βγάζουν το ψωμί τους ακούραστοι στο καθαρισμα.

και σαλιγκαρακια  μπορεις να βαλεις το ειδος που δεν τρωει τα φυτα

Όταν θα ξαναγορασεις  χρυσόψαρο  κάτσε και παρακολουθα το κάμποση ώρα δες αν πλέει σωστά αν εχει καποια σημαδάκια  αν τα μάτια του ειναι λιγο πρηζμενα αν εχει κάποια αμυχή και φυσικα να είναι ζωηρό και επίσης δες και τα διπλανά του να ειναι εντάξει στη γυάλα  γιατι δυστηχως δεν εχουν ολα τα πετ σοπ κτηνιατρο και οταν αρρωσταίνει ενα παραμένει μερες μέσα στον ιδιο χώρο και κολανε  και τα υπόλοιπα. [και ας ειναι και λίγο μεγαλούτσικο στο μέγεθος εννοώ]

οτι άλλη απορία εχεις εδώ είμαστε.

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2020 at 10:04 ΜΜ, το μέλος Giorgos Basileiou έγραψε:

Καλησπέρα φίλοι μου .Ήθελα να ρωτήσω το χρυσόψαρο στην φωτογραφία τι είδος είναι;imageproxy.php?img=&key=76cbd7401d3e7863Και επειδή διάβασα ότι το καθένα χρειάζεται αλλά λίτρα νερού πόσα χρειάζεται αυτό το είδος; 

IMG_20200119_155135.jpg

Καλησπερα Γιωργο! Είναι Shubunkin το ψαρακι τα fantail εχουν πιο παχυ - στρογγυλο σωμα 

 οι "γρηγοροι" κολυμβητες με λεπτο σωμα (common, comet, shubukin) ο "κανονας" λεει απο 60+λιτρα για το καθε ατομο και το ενυδρειο να εχει οσο το δυνατον πλατος για να κανουν την βολτα τους ,

 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος ioannism έγραψε:

oxi οι οτοκυκλοι που έχω έχουν 6 μηνο από τοτε που τους έβαλα δεν έχουν πρόβλημα και ούτε θα έχουν είναι αρκετά πιο γρήγορα από τα χρυσόψαρα που στο τέλος τους έφυγε η περιέργεια και τώρα γλείφουν το τζάμι  κοντά στη μύτη τους και τα χρυσόψαρα είναι απαθή άλλα το καλο ειναι οτι δεν μεγαλώνουν ειναι πολυ μικροί μεχρι 5 cm  και βγάζουν το ψωμί τους ακούραστοι στο καθαρισμα.

και σαλιγκαρακια  μπορεις να βαλεις το ειδος που δεν τρωει τα φυτα

 

Τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου (18c-22c) , οι οτοκυκλοι απο την αλλη ειναι τροπικα ψαρια (25c-26c) , Στους ποσους βαθμους εχεις το ενυδρειο σου ? Επισης τα χρυσοψαρα εχουν την συνηθεια οτι χωραει στο στομα τους να το μασουλανε για να δουν εαν τρωγεται.. ?

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασία που έχω στάνταρ κυμαίνεται από 22-24 c τώρα όσο αφορά αυτό που λες οτι μασουλάνε  όλα για να δουν αν τρώγεται αυτό το κάνουν ολα τα ψάρια  τα χρυσόψαρα όμως κάνουν κάτι διαφορετικό βάζουν πετραδάκια στο στόμα ..[ οχι γιατι πεινάνε ]...αλλά για να παίρνουν τις ουσίες των μικροοργανισμών αλγης και το ξαναφτυνουν επίσης  εδώ όμως μιλάμε για fantail kai oxi για κοι  και όπως ανέφερα οι οτοκυκλοι ειναι αρκετά ευκίνητα ψαράκια όταν αισθανθούν κίνδυνο απομακρύνονται σαν σφενδονα  πιο μακρυά, έχω 5 οτοκυκλους μεσα  τους οποίους όταν αγόρασα ήταν 2cm πριν από 6μηνο αφού διάβασα  και είδα οτι συνυπάρχουν με τα fantail και είναι από τους καλύτερους μικρόσωμους καθαριστές τώρα έχουν γίνει όλοι περίπου 5cm και είναι όλοι μια χαρά.

Να αναφέρω επίσης ότι συνυπάρχουν και γαρίδες redcherry μέσα 6 τεμάχια  δώρο από χομπιστα αυτές έχουν ίδια ηλικία μετά τους οτοκυκλους έχουν βέβαια την δική τους γωνιά διαμορφωμένη με κρυψώνες και φυτά 

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι οι οτόκυκλοι θεωρούνται ευαίσθητα ψάρια, με απαιτήσεις σε καθαρό νερό, και σταθερές συνθήκες.

Δε γνωρίζω πως θα τα καταφέρεις να συμβιώσουν σε ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα, που ρυπαίνουν πολύ γρήγορα το νερό τους.

Επίσης καλό θα ήταν, αν είχες μόνο τα χρυσόψαρα, να άφηνες το ενυδρείο να ακολουθεί λίγο τις θερμοκρασίες των εποχών.

Δηλαδή λίγο πιο δροσερό νερό το χειμώνα και θερμότερο το καλοκαίρι.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος ioannism έγραψε:

έχω 5 οτοκυκλους μεσα  τους οποίους όταν αγόρασα ήταν 2cm πριν από 6μηνο αφού διάβασα  και είδα οτι συνυπάρχουν με τα fantail

Δωσε λινκ, που το διαβασες, γιατι αυτο αποκλείεται.....

Βγαλε μια φωτο απο τα οτο σου, μηπως δεν ειναι οτο , αλλα πλεκο.... λεμε τωρα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2020 at 3:05 ΠΜ, το μέλος Georgis έγραψε:

Καλησπερα Γιωργο! Είναι Shubunkin το ψαρακι τα fantail εχουν πιο παχυ - στρογγυλο σωμα 

 οι "γρηγοροι" κολυμβητες με λεπτο σωμα (common, comet, shubukin) ο "κανονας" λεει απο 60+λιτρα για το καθε ατομο και το ενυδρειο να εχει οσο το δυνατον πλατος για να κανουν την βολτα τους ,

 

 

Τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου (18c-22c) , οι οτοκυκλοι απο την αλλη ειναι τροπικα ψαρια (25c-26c) , Στους ποσους βαθμους εχεις το ενυδρειο σου ? Επισης τα χρυσοψαρα εχουν την συνηθεια οτι χωραει στο στομα τους να το μασουλανε για να δουν εαν τρωγεται.. ?

Καλησπέρα συνονόματε. Το ενυδρείο είναι κοντά στο 1 μέτρο (0.95) με χωριτικοτητα  160 λιτρων. Αυτή την στιγμή μέσα ζει μόνο αυτό το ψαράκι. Διάβασα για τα λίτρα όπως είπες 60+ όπως και για το μήκος που έλεγαν αλλά παιδιά στο φορουμ για 1.20εκ. Η σκέψη μου ήταν άλλα δύο χρυσόψαρα αλλά όπως είναι τα λίτρα λογικά θα αρκεστω σε ακόμα ένα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε 2 δεν θα έχεις πρόβλημα, τα χρυσόψαρα είναι κοινωνικά ψάρια, συμπεριφέρονται καλύτερα σε μεγαλύτερες ομάδες. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...