Jump to content

Jungle Vines | Τι ξύλο;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι σε φάση brainstorming για το στήσιμο του νέου μου aquascape. Η αρχικη ιδέα ήταν να πάω σε κάτι minimal πχ Bonsai Themed.

Μετά από άρκετή σκέψη τελικά κατέληξα σε κάτι εντελώς διαφορετικό από το αρχικό πλάνο. Τελικά θα παίξω με Indonesian Style.

 

Όπως θα δείτε από το παρακάτω βίντεο, ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της ζούγκλας είναι τα jungle vines, τα οποία θα μπουν υπό τη μορφή ριζών που θα "αγκαλιάζουν" τους βράχους.

https://www.youtube.com/watch?v=NyDCxehTg1U

 

Η ερώτηση μου είναι τι ξύλο προτείνετε να χρησιμοποιήσω για την κατασκευή των Vines; 

Το πρηγούμενο ΣΚ, πήγα εκδρομή στα πρώην βασιλικά ανάκτορα Τατοΐου και είδα ότι είναι γεμάτο κισσούς οπότε μου φαίνεται σαν μια καλή λύση να πάρω ξερά κλαδάκια και να τα χρησιμοποιήσω σαν ρίζες. 

 

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία με κισσό; Υπάρχουν άλλες ιδέες για την κατασκευή των vines; 

(Για να υπάρχει μια εικόνα μεγέθους / ποσοτήτων το γυαλί θα είναι το ADA Cube Garden 45-P 45X27X30CM)

 

Έγινε επεξεργασία - Insomniac
Link to comment
Share on other sites

Πολύ γενικευμένα θα έλεγα να κοιτάξεις για αμπέλι. Το χρησιμοποιούν πολύ σε ενυδρεία και μπορεί να βρεις και περίεργα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, George K said:

Πολύ γενικευμένα θα έλεγα να κοιτάξεις για αμπέλι. Το χρησιμοποιούν πολύ σε ενυδρεία και μπορεί να βρεις και περίεργα σχέδια.

 

George, το αμπέλι με όλα αυτά τα χημικά και τα ψεκάσματα που τρώει δε θα είναι προβληματικό για το ενυδρείο;

 

Πάντως σαν υφή όντως είναι πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνω! 

Έγινε επεξεργασία - Insomniac
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Insomniac έγραψε:

 

George, το αμπέλι με όλα αυτά τα χημικά και τα ψεκάσματα που τρώει δε θα είναι προβληματικό για το ενυδρείο;

 

Πάντως σαν υφή όντως είναι πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνω! 

Έχεις ένα δίκιο, δεν έχω χρησιμοποιήσει και γω, μόνο το χω δει σε άλλα ενυδρεία. Μπορεί να ξέρει κάποιος που έχει και να πει από που το πήρε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...